HAARP obraz glowny

Technologia

17.08.2021 10:56

HAARP – co to jest i jak działa? Historia, przeznaczenie, tajemnice związane z HAARP

Nauka
19
9
27
19
9

Projekt HAARP nieprzerwanie od 30 lat jest obiektem zarówno zaciekawienia, jak i kontrowersji. Na czym polega ów program i czy rzeczywiście jest tak tajemniczy, jak mogłoby się wydawać?

Czym jest HAARP – najważniejsze informacje

Projekt HAARP (ang. High Frequency Active Auroral Research Program) to zapoczątkowany na początku lat 90. program badawczy. Powstał jako owoc współpracy sił powietrznych, Stanów Zjednoczonych, marynarki wojennej oraz naukowców z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks, wspieranych przez DARPA. Za budowę infrastruktury głównego centrum badawczego odpowiada firma BAE Systems. Celem programu było badanie procesów zachodzących w jonosferze.

Instalacje HAARP na Alasce
Instalacje HAARP na Alasce / Źródło: af.mil

Zgodę na powołanie programu uzyskano w 1990, zaś budowa pierwszych obiektów stacji w pobliżu miejscowości Gakona na Alasce oficjalnie rozpoczęła się w roku 1993. W 2014 roku zdecydowano o zamknięciu projektu, jednak rok później postanowiono kontynuować go pod pieczą już wyłącznie Uniwersytetu Alaski w Fairbanks. W 2021 roku obiekt wciąż działa i naukowcy mogą z niego oficjalnie korzystać.

Z jakiej technologii korzysta program HAARP?

W ośrodku badawczym w stanie Alaska na obszarze 12-15 hektarów rozmieszczono 180 anten radiowych. Składają się one na najważniejszy element infrastruktury obiektu, jakim jest nadajnik IRI. Emituje on promieniowanie o mocy netto 3,6 MW, zaś częstotliwości, w jakich może nadawać, mieszczą się w zakresie od 2,7 do 10 MHz. Punktowo energetyzuje (podgrzewa) on jonosferę, a fale odbierane z tego procesu dostarczają informacji na temat właściwości analizowanego obszaru.

Na pokładzie stacji w Alasce znajdziemy także wiele innych urządzeń, których zadaniem jest dostarczać dodatkowych informacji na temat obserwowanych efektów energetyzowania jonosfery.

Misja High Frequency Active Auroral Research Program – co konkretnie bada projekt HAARP?

HAARP jest jednym z najważniejszych ośrodków badawczych zajmujących się tematem jonosfery. Przeprowadzane w nim badania dotyczą przede wszystkim podstawowych właściwości tej warstwy, będącej swoistą granicą pomiędzy atmosferą Ziemi a próżnią przestrzeni kosmicznej. Naukowcy obserwują, jak wyemitowane z ośrodka w stanie Alaska sygnały zachowują się w jonosferze, oraz jak na te fale wpływają panujące w niej, nieustannie podlegające dynamicznym zmianom warunki.

W ramach HAARP badano m.in. w jaki sposób na jonosferę wypływają burze geomagnetyczne i rozbłyski słoneczne. Infrastrukturę obiektu wykorzystano także w pracach nad projektami związanymi z obrazowaniem struktur znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Przykładem zastosowania HAARP do ulepszenia militarnych technologii może być zaś udoskonalenie komunikacji z flotą okrętów podwodnych, w ramach której przesyłano radiowe sygnały o różnej częstotliwości na bardzo duże odległości.

Zobacz: Poznaj F-16V – najnowszą wersję Jastrzębia, kultowego samolotu sił powietrznych

W 2005 roku media obiegły informacje, według których grupa naukowców dokonała wytworzenia sztucznej zorzy polarnej. Za to niezwykłe osiągnięcie odpowiedzialni byli właśnie badacze pracujący w ramach programu HAARP. Do dziś uważane jest ono na jeden z największych sukcesów programu.

Teorie spiskowe wokół HAARP

HAARP od lat jest obiektem licznych teorii spiskowych. Na popularność postrzegania programu w ten sposób ma wpływ wiele czynników, wśród których wymienić można początkową tajemniczość całego przedsięwzięcia, zaangażowanie w nie sił wojskowych Stanów Zjednoczonych czy stosowanie w jego ramach eksperymentalnej technologii.

Trudno o znalezienie przekonujących dowodów na poparcie tych niekiedy bardzo egzotycznie brzmiących tez, łowcom spisków nie przeszkadza to jednak w dawaniu upustu swojej kreatywności. Oto najpopularniejsze i najdziwniejsze spiskowe teorie, które narosły wokół projektu.

Broń rządu światowego

Tropiciele spisków upatrują w HAARP przyczynę najrozmaitszych katastrof, w oczach niektórych rangą urasta on wręcz do wszechmocnej maszyny, która miałaby pomóc zorganizowanej grupie najbardziej wpływowych na świecie osób (rządu światowego) w przejęciu kontroli nad globem. Z tego powodu często nazywają nadajnik IRI mianem broni.

Anteny HAARP
Siatka anten rozmieszczonych koło miasta Gakona zajmuje 40 arów / Źródło: news.uaf.edu

Kontrola pogody

Najpopularniejsze teorie spisowe dotyczące HAARP koncentrują się wokół tematu zdalnego sterowania pogodą. Stosowana w ramach projektu technologia miałaby móc wpływać na zjawiska atmosferyczne i sejsmiczne, a tym samym być zdolną do wywoływania rozmaitych katastrof naturalnych, takich jak huragany, tsunami, powodzie, susze czy trzęsienia ziemi.

Czemu twórcy programu chcieliby to robić? Zwolennicy teorii podsuwają różne wytłumaczenia, jednym z najczęściej przewijającym się jest pogląd, według którego w programie HAARP miałoby chodzić o powstrzymywanie określonych regionów świata przed uniezależnieniem się ich gospodarek od Stanów Zjednoczonych poprzez wywoływanie katastrof naturalnych skutecznie osłabiających m.in. rozwój gospodarczy.

Sprawdź: Antistorm — najdokładniejszy radar burzowy? Jak sprawdzić, gdzie jest burza — wszystko o antistorm.eu

Częstą przyczyną twierdzenia, że za daną sytuację odpowiada HAARP, bywa też niezrozumienie lub nieznajomość rzadkich, lecz naturalnych zjawisk. Ingerencję technologii programu widziano na przykład pojawiających się niekiedy na niebie rzędów cienkich, regularnych pasów chmur (w rzeczywistości zjawisko to jest wynikiem działania atmosferycznych fal grawitacyjnych).

Wpływ na ludzką psychikę

Inna teoria spiskowa zakłada możliwości wpływania emitowanych przez urządzenie fal na umysły ludzi. W ten sposób zarządzający projektem mieliby zdalnie kontrolować mózgi jednostek, zaszczepiając w ich głowach na przykład chęć zakupu jakiegoś przedmiotu czy określone poglądy polityczno-społeczne. Ośrodki wojskowe dysponujące technologią HAARP wzbogaconą o taką „funkcjonalność” miałyby też wykorzystywać ją do wydawania rozkazów wrogim oddziałom lub innego sposobu siania zamętu w ich szeregach.

Niektórzy upatrywali w HAARP nawet… przyczyny głupoty polityków. Emitowane przez urządzenia fale miały znacząco osłabiać moce intelektualne przywódców państw. W ten sposób miano uśpić ich czujność i skłonić do posłuszeństwa wobec USA, rządu światowego lub innej siły władającej tą potężną technologią.

Może Cię zainteresować: Elektrownie atomowe — jak działają? Podstawowe informacje o elektrowniach jądrowych

Oddziaływanie na ciało człowieka

Niektórzy z łowców spisków idą o krok dalej i twierdzą, że emitowane fale mogą mieć bezpośredni, obserwowalny i najczęściej szkodliwy wpływ na ciało człowieka. W działalności programu upatrywano przyczyny występowania rozmaitych chorób u wcześniej cieszących się dobrym zdrowiem osób – projekt miał być odpowiedzialny za całe spektrum dolegliwości, od okresowych migren aż po nowotwory.

Według niektórych HAARP miał być również źródłem zjawiska zwanego The Hum (ang. „Szum”). Doświadczające The Hum osoby twierdzą, że ich słuch nieustannie lub często rejestruje niski, przeciągły dźwięk, opisywany jako brzęczenie, dzwonienie lub właśnie szum. Wiele osób skorych było do powiązania zjawiska z HAARP, twierdząc, że dźwięki pochodziły z emitowanych ze 180 anten fal. Tymczasem słyszenie szumu wytłumaczyć można wieloma przyczynami, od zaburzeń neurologicznych aż po odgłosy pracy maszyn przemysłowych działających w pobliżu miejsca zamieszkania osoby dotkniętej problemem.

Czy HAARP rzeczywiście jest tak tajemniczy?

Zwolennicy teorii spiskowych związanych z programem często powołują się na rzekomą niedostępność danych na temat HAARP i pilne strzeżenie szczegółów projektu przez zaangażowanych w niego ludzi i instytucje. Obraz ten jest jednak zgoła nieprawdziwy. Dokonane odkrycia i badania przeprowadzane z wykorzystaniem infrastruktury obiektu były i są szeroko opisywane w różnorodnych czasopismach i pracach naukowych.

Obiekt raz do roku udostępniany jest zwiedzającym w ramach dnia otwartego. Z anten oraz innej obecnej na miejscu infrastruktury mogą korzystać także badacze niezaangażowani w program. Instytut otwarty jest na nowe możliwości współpracy, zachęca również do składania propozycji nowych eksperymentów.

Źródło obrazu głównego: wikipedia.org

19
9

Podziel się:

Komentarze (27)

Te rzadkie chmury widzę prawie codziennie, a kiedyś pokazywali je tylko nad Alaską. Dziwnym trafem kiedyś ich nie było. Ma ktoś stare zdjęcia? Ja fotografowalem zachody słońca. Pewnie pole magnetyczne ziemi wtedy nie działało na chmury 😀 i taka ciekawa rzecz, że chmurki wędrują zawsze prostopadle do swoich pasów. Z ziemi widzimy pasy, a co jest w trójwymiarze? Może jakaś fala… Może elektromagnetyczna? Może ktoś pcha te chmurki, a nie pole magnetyczne ziemi robi takie fajne kształty. A może nie mamy już normalnych chmur na ziemi? Może samolociki spryskują niebo i te smugi puchną i puchną i wtedy mamy chmurki. Czasem warto poobserwować niebo przez parę godzin. Czasem warto się oderwać od telefonu, a jeśli nie to jakiś flightradar i okaże się, że tych samolocikow tam nie ma. Czyli co to za samolociki? Bo te od lini lotniczych tam widać, ale ich smugi kondensacyjne znikają bardzo szybko. I popatrzeć trochę na zdjęcia z satelity. Dzisiaj smużą nad Polską, jutro nad Turcją, a pojutrze nad Włochami. Czyli jutro żaden samolot nie przeleci nad Polską? Przeleci ale pasażerski – nie smużący. Prawdy nam nie powiedzą… Nie smużą albo nie pchają haarpem nie ma deszczu…

No niestety wszystko zmierza do zawładnięcia światem i Narodami w bardzo krótkim czasie jak ludzie się nie opamiętają. Amen!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *