przesyłanie obrazu

Poradniki

30.06.2021 05:11

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera na ekran telewizora – jak to zrobić?

Komputery
13
2
0
13
2

Przesyłanie obrazu z poziomu komputera lub laptopa na ekran telewizora, bez użycia kabli, jest jak najbardziej możliwe. Przydaje się w momencie, gdy chcesz pokazać coś szerszemu gronu odbiorców, a ekran laptopa jest zbyt mały. Jak wyświetlić obraz z komputera na TV przez WiFi? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Sposoby przesyłania obrazu z komputera/laptopa na telewizor

Już na samym początku trzeba wspomnieć o tym, że sposobów na bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera na telewizor mamy kilka. To, na którą metodę się zdecydujemy, zależy od tego, z jakiego urządzenia będziemy streamować interesujące nas treści. 

Jak możecie się domyślić, z innych rozwiązań będą korzystały osoby na co dzień używające komputerów bazujących na Windows, a z innych skorzystają osoby będące w ekosystemie od Apple. Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie technologie bezprzewodowego przesyłu obrazu bazują na łączności Wi-Fi. 

Sprawdź też: Koniec Adobe Flash Playera – czym zastąpić wtyczkę Adobe Flash Player?

Konieczne będzie więc, by zarówno telewizor, jak i nasz komputer były połączone z tym samym routerem. Większość nowoczesnych telewizorów typu Smart TV oferuje nam wsparcie zarówno dla funkcji Miracast, jak i Apple AirPlay (niezależnie od tego, pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego pracuje dany telewizor). 

Co jeśli mamy do dyspozycji jedynie odbiornik starszej generacji? W takiej sytuacji nie znajdujemy się na straconej pozycji! Wystarczy, że jest on wyposażony w złącze HDMI. Wtedy z pomocą przychodzi nam niewielkie, ale bardzo przydatne akcesorium, jakim jest Chromecast od Google. Przejdźmy teraz do krótkiego omówienia każdej z metod bezprzewodowego przesyłania obrazu.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu - laptop
Bezprzewodowe przesyłanie obrazu jest wygodniejsze niż ciągnięcie kabla przez pół pokoju

Miracast – przesyłanie obrazu z pomocą Wi-Fi Direct

Czym jest Miracast? Standard został wprowadzony na rynek już dość dawno temu i umożliwia nam prezentowanie ekranu urządzeń przenośnych na ekranach stacjonarnych. W tym drugim przypadku mogą to być telewizory, monitory komputerowe bądź projektory. Ważne, by urządzenie docelowe wspierało funkcję Wi-Fi Direct. 

Miracast to standard stworzony przez Wi-Fi Alliance, które jednocześnie certyfikuje sprzęt mogący z niego korzystać. Między takimi certyfikowanymi urządzeniami możemy przesyłać obraz o maksymalnej rozdzielczości Full HD (1080p) oraz dźwięk Surround 5.1. 

Warto również zaznaczyć, że technologia Wi-Fi Direct jest obecna na pokładzie większości urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemów Android w wersji 4.2 i nowszych oraz Windows w wersji 8.1 i nowszych. Oznacza to, że bez trudu możemy przesyłać obraz z komputera na TV przez WiFi.

Po czym poznać, że możemy skorzystać z technologii Miracast? Po specjalnej ikonce (bardzo charakterystycznej), która pojawi się w aplikacjach, z których obraz możemy przesyłać bezprzewodowo na duży ekran. Wystarczy ją kliknąć i – w przypadku niektórych telewizorów – wyrazić zgodę na połączenie z naszym komputerem (lub ewentualnie smartfonem). Po wykonaniu tych czynności powinniśmy uzyskać możliwość bezproblemowego przesyłania obrazu.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu - router wifi
Urządzenia powinny być połączone z tą samą siecią Wi-Fi

Apple AirPlay – przesyłanie obrazu dla posiadaczy produktów Apple’a

Jak przesłać obraz z komputera na TV przez WiFi? Kolejna metoda bezprzewodowego przesyłania obrazu na duży ekran to Apple AirPlay. Zainteresowani będą nią zwłaszcza posiadacze sprzętu od giganta z Cupertino. Funkcja ta została po raz pierwszy zaprezentowana w 2010 roku jako następca AirTunes. 

Podobnie jak w przypadku Miracast, dzięki niej możemy przesyłać obraz i dźwięk z naszego „jabłuszka” na duży ekran. Bazą do transferu danych jest tutaj sieć Wi-Fi. Mankamentem AirPlay, jest jednak dekodowanie sygnału przesyłanego z urządzenia bazowego do telewizora z drobnym, dwu sekundowym opóźnieniem. Może być ono odczuwalne dla użytkownika.

Warto jednak wspomnieć o tym, że w czasie tego opóźnienia wymieniany jest między urządzeniami kod kontrolny, zapewniający użytkownikowi bezpieczeństwo i jednocześnie dający nam gwarancję, że wymieniane dane nie zostaną przejęte przez osoby niepowołane. 

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu HDMI USB
Łączenie się „po kablu” powinniśmy potraktować jako ostateczność

W 2018 roku doczekaliśmy się prezentacji kolejnej generacji funkcji AirPlay. Przynosi ona pewne usprawnienia względem poprzednika. Nie powinniśmy jednak spodziewać się rewolucji. Koncern z Cupertino postawił bowiem na takie usprawnienia, jak:

  • poprawa jakości przesyłu materiałów wideo nagranych w rozdzielczości 4K oraz najlepszych jakościowo plików audio,
  • wsparcie dla jednoczesnego odtwarzania różnych utworów muzycznych w poszczególnych pomieszczeniach (połączone z udoskonalonym wsparciem dla głośników HomePod),
  • możliwość prowadzenia osobnej transmisji obrazu do telewizora i dźwięku do głośników,
  • możliwość transmisji obrazu i dźwięku do wielu odbiorników jednocześnie.

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że Apple AirPlay to nieco udoskonalona wersja Miracasta oferująca użytkownikom nieco szersze możliwości. Apple jest jednak znane z tego, że każdą funkcję w swoim oprogramowaniu dopracowuje niemal do perfekcji.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu - chromecast
Specjalne urządzenia typu Chromecast mogą znacznie ułatwić nam życie

Google Chromecast – urządzenie dedykowane do przesyłu obrazu i dźwięku za pomocą Wi-Fi

Do omówienia pozostał jeszcze nam Google Chromecast. To niepozorne akcesorium otwiera ogromne możliwości przed tymi osobami, które nie mają telewizora typu smart. Aby skorzystać z Chromecasta, nasz odbiornik musi być wyposażony w port HDMI

To właśnie do niego podłączona jest przystawka od Google, która zasilana jest dodatkowo albo z gniazda USB telewizora, albo z kontaktu. Obecnie na rynku dostępne są dwie najpopularniejsze wersje akcesorium od Google – Chromecast 3.0 oraz Chromecast 4.0 z Google TV. 

Sprawdź też: Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

Obie umożliwiają nam przesyłanie treści na telewizor, ale w tym drugim przypadku dodatkowo do dyspozycji otrzymujemy pilota oraz przejrzysty interfejs Google TV. Sama konfiguracja Chromecasta nie powinna przysporzyć Wam większych problemów – jest bajecznie prosta. Jak udostępnić obraz z komputera na TV przez WiFi?

W pierwszej kolejności musimy podpiąć urządzenie do naszego telewizora bądź monitora. Drugim krokiem będzie wpięcie kabla zasilającego do portu USB ekranu, bądź do gniazdka sieciowego. Gdy już podłączymy Chromecasta, to musimy pobrać na nasze urządzenie mobilne (telefon bądź tablet – niezależnie od tego, pod kontrolą jakiego systemu pracuje) aplikację Google Home. 

Po jej uruchomieniu i zainicjowaniu procesu konfiguracji i parowania Chromecasta z aplikacją nasza przystawka od Google poprowadzi nas dalej do momentu, w którym to akcesorium będzie dla nas użyteczne. Gdy już zakończy się cały proces konfiguracji, możemy przesyłać obraz z komputera na TV po WiFi. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by streamować obraz i dźwięk z urządzeń mobilnych – zarówno w przypadku aplikacji VOD, jak i YouTube. 

Poza tym możemy też streamować muzykę z aplikacji takich jak Spotify czy Tidal, a także przeglądać na dużym ekranie dokumenty oraz zdjęcia za pośrednictwem Zdjęć Google. Jeśli natomiast chodzi o przydatność Chromecasta dla właścicieli komputerów – możemy kopiować na telewizor okno przeglądarki Google Chome i dzięki temu uzyskać podobne funkcjonalności, jak w przypadku urządzeń pracujących pod kontrolą Androida oraz iOS.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu - brak kabli
Fani porządku i braku kabli docenią możliwość przesyłania obrazu przez Wi-Fi
13
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *