1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Program pocztowy – jaki wybrać? Darmowe programy do poczty na Windowsa, Maca i telefon

Poradniki

31.05.2021 20:23

Program pocztowy – jaki wybrać? Darmowe programy do poczty na Windowsa, Maca i telefon

Programy i aplikacje
3
0
0
3
0

Programy pocztowe towarzyszą nam od ponad dwóch dekad. Dedykowanego klienta poczty można pobrać na każdy system operacyjny: Microsoft Windows, MacOS, iOS czy Androida. Które oprogramowanie warto wybrać, by zapewnić sobie największy komfort pracy?

Program do obsługi poczty, czyli klient poczty – podstawowe informacje

Dobry program do obsługi poczty elektronicznej to bardzo przydatne narzędzie. Jest to oprogramowanie, które łączy się z serwerem danych, gdzie gromadzona jest nasza korespondencja, a następnie pobiera je na nasz komputer lub telefon. Wyróżniamy oprogramowanie wbudowane w system operacyjny – na przykład aplikację Mail w MacOS – oraz aplikacje zewnętrzne, które pobieramy z sieci i instalujemy. Taki software pozwala na wygodne zarządzanie wszystkimi skrzynkami e-mail, z których korzystamy na co dzień. Koniec z przełączaniem się między takimi usługami, jak Gmail, Outlook, czy maile służbowe! 

Zobacz też: Evernote – wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszej aplikacji do notatek

Całą pocztę mamy w jednym miejscu i za pomocą kilku kliknięć możemy się błyskawicznie przełączać pomiędzy konkretnymi skrzynkami. Za pomocą programów do obsługi poczty elektronicznej – zarówno tych na Windows, jak i na inne platformy – możemy tworzyć i odbierać wiadomości e-mail, zarządzać nimi i porządkować je w folderach. Z pomocą aplikacji do obsługi poczty e-mail można też zarządzać swoim kalendarzem, który jest zintegrowany z daną usługą pocztową. 

Dobry program pocztowy jest w stanie w ogromnym stopniu wpłynąć na naszą produktywność i poprawić jakość oraz komfort codziennej pracy. Sprawdźmy więc, jakie darmowe programy pocztowe są najlepszym wyborem, gdy chcemy cieszyć się z zaawansowanych i rozbudowanych aplikacji, które mogą pomóc nam zarządzać pracą.

Programy pocztowe systemowe – przegląd najpopularniejszych oraz ich wady i zalety

Praktycznie każdy system operacyjny oferuje nam dziś domyślnego klienta poczty e-mail – są one lepsze, lub gorsze, ale w pewnym stopniu ułatwiają nam pracę z danym urządzeniem, które pełni funkcję naszego wirtualnego biura. Jakich więc rozwiązań możemy się spodziewać w przypadku poszczególnych, najpopularniejszych systemów wykorzystywanych przez nas na co dzień?

Windows 10 – aplikacja Poczta

Domyślny klient poczty Windows 10. Mimo wielu zalet uchodzi on za dość kontrowersyjne rozwiązanie. Z jednej strony dla wielu z nas może być sporym udogodnieniem w kwestii codziennego odbierania korespondencji elektronicznej. Jego interfejs jest stosunkowo przejrzysty, a sama konfiguracja poszczególnych kont nie powinna przysporzyć problemów nawet laikom. 

Z drugiej strony jednak można odnieść wrażenie, że sam widok skrzynki odbiorczej oraz przeglądanie w niej przychodzących wiadomości e-mail dla wielu osób może być mało czytelne. Ciekawostką jest to, że tryb wyświetlania aplikacji (ciemny, bądź jasny) dostosowuje się do aktualnie wybranego przez nas motywu systemu Windows 10. Ponadto z poziomu systemowego klienta e-mail systemu Windows możemy zostać przekierowani do aplikacji Kalendarz, Kontakty oraz Microsoft To Do.

macOS – aplikacja Mail macOS

Podobnie, jak w przypadku Windowsa – macOS dysponuje również domyślnym, systemowym klientem poczty e-mail, który również pod względem wzornictwa interfejsu nawiązuje do rozwiązań znanych nam z systemu od Apple. Jest to całkiem nieźle skrojona aplikacja, która jest intuicyjna w obsłudze i oferuje nam wszystkie najbardziej niezbędne funkcje. Co ciekawe, koncern z Cupertino reklamuje owo narzędzie jako rozwiązanie bezpieczne, które świetnie radzi sobie ze spamem.

Aplikacje pocztowe nakładek systemu Android

Każdy smartfon z Androidem na pokładzie jest wyposażany przez producenta w funkcjonalnego klienta poczty. Z reguły te rozwiązania nie dorównują pod względem wygody obsługi oraz jakości pracy rozwiązaniom firm trzecich, ale nadal jest to prosta metoda na wysyłanie i odbieranie wiadomości poczty elektronicznej za pośrednictwem naszego smartfona. Możemy do takich wiadomości dodawać też oczywiście załączniki, czy zarządzać folderami i przenosić do nich wątki.

Aplikacja pocztowa systemu iOS

Świetna, bardzo dobrze skrojona aplikacja dostarczana przez Apple wraz z systemem iOS. Znajdziemy ją zarówno na pokładzie smartfonów iPhone, jak i preinstalowaną na iPad’ach czy urządzeniach iPod Touch. Jeśli chodzi o wygodę i jakość obsługi możemy spodziewać się podobnych walorów aplikacji, jak w przypadku klienta poczty wbudowanego w macOS. Co ciekawe, aplikacja mailowa wbudowana w system iOS może synchronizować się z naszym zegarkiem Apple Watch. To duże ułatwienie, gdy chcemy na przykład podejrzeć wiadomość podczas treningu czy spaceru po mieście.

Zobacz też: Darmowe programy biurowe — zestawienie wszystkich narzędzi niezbędnych do pracy biurowej

Najlepsze darmowe programy pocztowe w 2021 – zestawienie

Jeśli programy pocztowe wbudowane w systemy operacyjne przez dostawców oprogramowania nie spełniają naszych oczekiwań, to zawsze możemy sięgnąć po rozwiązania firm trzecich. Darmowych klientów poczty znajdziemy w sieci co niemiara. Poniżej przedstawiamy te najlepsze i najbardziej funkcjonalne, cenione przez użytkowników na całym świecie. 

Mozilla Thunderbird

Jedna z najpopularniejszych aplikacji pocztowych dla systemu Windows. Jest z nami od kilku dobrych lat i przez ten czas udało się jej zdobyć całkiem spore grono zwolenników. Thunderbirda charakteryzuje prostota interfejsu (co można uznać za sporą zaletę) oraz ogromna ilość użytecznych funkcji i wtyczek.  Mamy tu klienta poczty, kalendarz, listę zadań czy funkcję obsługi grup dyskusyjnych. Twórcy starają się co jakiś czas wzbogacać aplikację o nowe tryby, dzięki którym ma ona nadążać za rynkowymi trendami. Jakiś czas temu trafił do niej na przykład tryb ciemny, który pozwala na szerszą personalizację i nie męczy naszego wzroku w czasie wieczornej pracy z wiadomościami e-mail.

Spark

Jest to bardzo ciekawa aplikacja pocztowa dla użytkowników macOS. Spark pozwala nam na wygodne zarządzanie naszą skrzynką e-mail. Interfejs aplikacji jest bardzo przyjemny i nawet laicy nie będą mieli problemów z obsługą tego programu pocztowego. Ciekawostką jest fakt to, że Spark automatycznie przypisuje wiadomości trafiające do naszej skrzynki odbiorczej do jednej z kilku kategorii – osobiste, powiadomienia, newslettery, pinezki i „zobaczone”. Trudno się dziwić, że – zdaniem wielu – to najlepszy klient poczty na urządzenia z logo Apple.

Aplikację możemy wygodnie obsługiwać za pośrednictwem gestów (w końcu to klient poczty elektronicznej stworzony z myślą o macOS!). Twórcy zaimplementowali tu także świetną wyszukiwarkę. Znacznie ułatwia ona pracę z archiwalnymi wiadomościami. Mocnym punktem Sparka jest też funkcja drzemki. Pozwala ona na tymczasowe usunięcie wiadomości z naszej skrzynki odbiorczej na pewien czas, by ta na przykład nie dekoncentrowała nas w trakcie pracy. Wiadomość powróci po ustalonym przez nas czasie.

Gmail

najlepsze programy pocztowe

Zdecydowanie najpopularniejszy (a zdaniem wielu, najlepszy) program do zarządzania pocztą dla systemu Android (choć dostępny jest także klient na maca i iOS). Warto zaznaczyć, że jest to nie tylko klient usługi pocztowej od Google, ale i agregator wiadomości e-mail z innych kont. Wystarczy tylko przejść przez proces dodatkowej konfiguracji konta. 

Gmaila wyróżnia bardzo przejrzysty interfejs, dostosowywany na bieżąco do standardów Androida. Nasza skrzynka odbiorcza w Gmailu jest podzielona na kilka sekcji – główne, społeczności, oferty, powiadomienia oraz fora. Taki układ pozwala na szybkie dotarcie do najważniejszych dla nas w danej chwili wiadomości i zwiększa naszą produktywność. 

Gmail to także wbudowane narzędzie do obsługi wideorozmów – Google Meet. Z poziomu klienta pocztowego możemy wygodnie wygenerować link do spotkania i połączyć się z naszymi rozmówcami bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji. Docenić warto również funkcję zapisywania załączników wiadomości bezpośrednio na naszym Dysku Google – wystarczy kliknąć dedykowaną tej czynności ikonkę.

Outlook

Kolejny klient pocztowy dostępny zarówno na telefon z Androidem, jak i dla iOS. Stworzony przez Microsoft, ale mogący służyć jako uniwersalna aplikacja do zarządzania naszymi skrzynkami e-mail. Interfejs Outlooka jest prosty i przejrzysty. Nie powinni się w nim pogubić użytkownicy Windowsa 10 oraz pozostałych usług koncernu z Redmond. 

Podobnie, jak w przypadku wymienionego wcześniej Gmaila, Outlook umożliwia nam korzystanie zarówno z usługi pocztowej Microsoftu, jak i z innych kont mailowych (po podpięciu ich do aplikacji). Ponadto, z poziomu klienta Outlooka możemy zarządzać naszym kalendarzem (połączonym z kontem Microsoft). Skrzynka odbiorcza natomiast segreguje wiadomości na „Priorytetowe” oraz „Inne” – dzięki czemu nie powinniśmy nigdy pominąć najważniejszych maili.

outlook

Najlepszy klient poczty – krótkie podsumowanie

Jaki program pocztowy wybrać? Czy darmowy klient poczty to zawsze dobry wybór? Ten wybierzemy, powinno zależeć od naszych indywidualnych preferencji. W końcu chcemy, by odbieranie wiadomości e-mail było dla nas jak najbardziej wygodną i intuicyjną czynnością, prawda? Porządek na naszych kontach pocztowych to kluczowa kwestia, jeśli nie chcemy zatonąć w gąszczu maili i po czasie bez problemów odszukać istotne dla nas wiadomości. 

Jeśli więc poszukujecie dobrego rozwiązania w segmencie klientów poczty elektronicznej, to najlepiej będzie, jeśli poświecicie trochę czasu i sprawdzicie kilka aplikacji – zarówno tych systemowych, jak i od zewnętrznych deweloperów na własną rękę. 

Pomoże to wybrać takie rozwiązanie, które pozytywnie wpłynie na naszą produktywność, ale jednocześnie będzie proste w obsłudze. Ważnym jest też to, by wzornictwo danej aplikacji było dla nas przejrzyste i by możliwości, które ona oferuje, spełniały oczekiwania stawiane przez nas programom tego typu.

Możemy oczywiście pozostać także przy tradycyjnej metodzie odbioru wiadomości e-mail – z poziomu przeglądarki internetowej. Warto jednak wziąć pod uwagę jak przeładowane funkcjami są takie kombajny, jak Chrome, Firefox czy Edge. Dobrze dobrana aplikacja pocztowa będzie na pewno wydajniejsza w obsłudze i sprawi, że nie będziemy musieli przedzierać się przez kolejne ekrany ładowania poszczególnych usług pocztowych. 

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.