Darmowe programy biurowe, praca na podłodze

Poradniki

18.05.2021 09:18

Darmowe programy biurowe — zestawienie wszystkich narzędzi niezbędnych do pracy biurowej

Programy i aplikacje Windows
4
0
0
4
0

Praca w firmie potrafi być wymagająca ze względu na bardzo dużą liczbę czynności do wykonania. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowiednie oprogramowanie. Jakie darmowe programy biurowe są przydatne? O tym poniżej.

Darmowe programy do pracy biurowej — jakie zadania możemy usprawnić w narzędziach? 

Znaczna część osób kojarzy oprogramowanie do pracy administracyjnej z popularnym pakietem MS Office. Zawiera on zestaw programów, które umożliwiają, szybką i wygodną edycję dokumentów (Word), pracę w arkuszach kalkulacyjnych (Excel), tworzenie prezentacji (PowerPoint), sporządzanie notatek (OneNote). W wersji rozszerzonej posiada dodatkowo narzędzie do tworzenia i zarządzania bazami danych klienta (Acces), pocztę e-mail (Outlook), a także inne związane z zarządzaniem serwerami i przygotowaniem materiałów marketingowych.

Pakiet Microsoftu jest płatny, istnieje jednak wiele narzędzi, które oferują podobne możliwości bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Należy również dodać, że istnieje wiele aplikacji, które nie są częścią żadnego pakietu do pracy biurowej, a bez nich ciężko wyobrazić sobie skuteczną pracę. Powszechność Office i wynikająca z niego standaryzacja plików powstałych z jego wykorzystaniem sprawia, że stanowi on punkt odniesienia do oceny możliwości innych narzędzi.

Najlepsze darmowe edytory tekstu — czym zastąpić Worda?

Niepodważalnym królem edytorów tekstu jest Word, będący częścią pakietu Office. Obecnie istnieje kilka alternatyw, które skutecznie mogą konkurować z możliwościami tego programu, a także gwarantować pełną kompatybilność ze wspomnianym oprogramowaniem. 

Word online — moc możliwości w przeglądarce

W 2014 r. został udostępniony darmowy pakiet biurowy MS Office, z którego korzystać mogą wszyscy użytkownicy posiadający konto na platformie internetowej Microsoftu. Pakiet oferuje dostęp do narzędzi Excel, PowerPoint, Word, OneNote i Outlook, które mają podobne możliwości do wersji offline z niewielkimi wyjątkami. W przypadku Worda online ograniczenia w edycji dokumentów dotyczą tworzenia spisów treści edycji i aktualizacji bibliografii, zaawansowanych opcji edycji stylów i tabel. Poza tym program doskonale radzi sobie z otwieraniem plików przygotowanych w stacjonarnej aplikacji.

Dokumenty Google — internetowe narzędzie do pracy nad dokumentami

Google również stworzył pakiet biurowy, który jest dostępny z poziomu przeglądarki, a także aplikacji na smartfony i tablety, jego częścią są Dokumenty Google. Mają one znacznie większe możliwości niż wersja online Worda, sprawiając, że są one w pełni funkcjonalnym edytorem tekstu. Zaletą programu jest możliwość pracy na jednym dokumencie przez wiele osób, posiadających konta Google, a zmiany w dokumencie są widoczne na bieżąco. Użytkownik w każdym momencie może podejrzeć poprawki wprowadzone przez innych edytorów. 

Bez jakich programów nie może się obejść żaden komputer?

Open Office/ Libre Office Writer — rozwiązanie stacjonarne dla każdego

Stacjonarnym odpowiednikiem Worda jest Writer, znajdujący się w oprogramowaniu OpenOffice i LibreOffice, które ze względu na ten sam kod źródłowy są do siebie bardzo podobne, oferują one zbliżone możliwości co aplikacja Microsoftu. Programy świetnie sprawdzą się do zaawansowanej edycji tekstów, gdy nie ma dostępu do Internetu.

WPS Writer — gdy ważna jest kompatybilność z Wordem

Kolejny edytor tekstu, który jest zaskakująco dobry to WPS Writer, będący częścią oprogramowania biurowego WPS Office. Program oferuje zaawansowane możliwości związane z pracą nad dokumentem. Jego największą zaletą jest pełna kompatybilność z MS Office, dzięki czemu można być pewnym, że praca zapisana w jednym z nich, również będzie tak samo sformatowana w drugim. Z aplikacji można korzystać na każdej popularnej platformie.

Darmowe arkusze kalkulacyjne — który wybrać?

Podobnie jak w przypadku Worda, Excel jest jednym z najważniejszych programów, który jest wykorzystywany przez analityków na całym świecie. Pozwala on wykonywać najbardziej zaawansowane obliczenia, tworzyć tabele, wykresy, a także interaktywne formularze. Możliwości programu są ogromne, dlatego znalezienie dobrej alternatywy dla niego nie jest oczywiste.

Excel Online — internetowa wersja arkusza

Korzystając z internetowego pakietu MS Office, dostaje się wszystkie aplikacje biurowe, które są dostępne w wersji stacjonarnej, różnica jednak polega na okrojeniu części możliwości tych programów. Excel Online jest doskonałym narzędziem dla osób, które potrzebują podstawowych funkcjonalności związanych z analizą danych, jednak w momencie pracy na wielu tabelach i różnorodnych danych może się okazać, że program jest niewystarczający, choćby przez brak obsługi zewnętrznych źródeł danych. 

Darmowe programy biurowe, laptop, tablet, biznes
Odpowiednie narzędzia umożliwiają sprawną i wydajną pracę

Arkusze Google — internetowy arkusz kalkulacyjny

Google, tworząc swój pakiet biurowy, stworzył również doskonałą aplikację do analizy danych, która skutecznie może konkurować z Excelem. Program posiada wszystkie najważniejsze funkcje, w tym obsługę skryptów i formuł znanych z programu Microsoftu, z którym jest kompatybilny. Program pozwala na pracę nad arkuszem przez wiele osób w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można kontrolować zmiany zachodzące w projekcie.

OpenOffice/LibreOffice Calc — atrakcyjny arkusz kalkulacyjny

Jeżeli praca wymaga pracy na danych bez dostępu do Internetu, to Calc będący częścią pakietów OpenOffice i LibreOffice może być dobrą alternatywą dla płatnego Excela. Program posiada wszystkie przydatne funkcje, które pozwolą skutecznie analizować informacje. Z jego pomocą uda się stworzyć tabele, wykresy, a także przeprowadzi się zaawansowane obliczenia. Jedynym minusem jest wyłączna dostępność na komputer i brak możliwości edycji plików na tablecie lub smartfonie.

WPS Spreadsheets — najlepszy darmowy arkusz kalkulacyjny offline

Pakiet biurowy WPS pokazuje, że można skutecznie konkurować z rozwiązaniami, które funkcjonują na rynku od wielu lat, podobnie jest z aplikacją WPS Spreadsheets, która pozwala na zaawansowaną pracę na arkuszach podobną do tej, która możliwa jest z wykorzystaniem programu Excel. Nawet sam interfejs jest podobny, dzięki czemu osoby, które wcześniej korzystały tylko z rozwiązania Microsoftu, bardzo szybko odnajdą się w pracy z nową aplikacją. Co więcej, dzięki usłudze WPS Cloud pracę można wykonywać zarówno na komputerze, jak i smartfonach i tabletach. 

Microsoft Office 365

Najlepsze oferty na Microsoft Office

Sprawdź

Darmowe programy księgowe, pozwalające na skuteczne rozliczenia

Księgowanie jest czymś, co musi wykonywać każda firma. Prowadzenie ksiąg rachunkowych można zlecić zewnętrznej firmie lub wykonać samodzielnie z wykorzystaniem poniższych programów, które są darmowe.

VATowiec — polski program księgowy

Jest to polski program księgowy, który pozwala na prowadzenie zarówno zaawansowanej księgowości, jak i uproszczonej. Z jego pomocą rozliczysz wszystkie podatki, a także sporządzisz JPK. 

Kadrowiec — rozlicz swoje kadry

Program kadrowiec stanowi doskonałą alternatywę dla płatnych programów, takich jak Symfonia Kadry i Płace, z jego pomocą poradzisz sobie ze wszystkimi zagadnieniami kadrowymi w twojej firmie.

Płatnik — wygodne rozliczenia z ZUS

Darmowy program pozwalający na rozliczenie firmy z ZUS jest niezbędny w każdej firmie, która zatrudnia pracowników, pozwalając wysyłać dokumenty ubezpieczonych bezpośrednio do urzędu.

Sprawdź też: Najlepsze programy do pisania – darmowe edytory tekstu on-line oraz do pobrania

Kierowanie projektami z darmowym oprogramowaniem

Kierowanie projektami to niełatwe zadanie, które wymaga cierpliwości i skrupulatności, a przede wszystkim doskonałej organizacji pracy własnej. Na rynku jest wiele rozwiązań darmowych i płatnych, które pomogą w tym zadaniu.

Trello — prostota, która urzeka

Proste narzędzia są najlepsze. Trello jest programem, który imituje tablicę, na której można nanosić zadania i zmiany w ich realizacji. Prosty interfejs i wygodne monitorowanie zadań to coś, czego potrzebujesz.

Garść przydatnych porad dla zaczynających przygodę z Trello

Fortask — kontrola nawet nad zaawansowanymi zadaniami

Jest zaawansowanym narzędziem pozwalającym na kontrolę projektu, wersja darmowa obejmuje 3 użytkowników, za kolejnych trzeba zapłacić, dzięki programowi można kierować nawet najbardziej zaawansowanymi projektami.

Organizacja pracy własnej — jak zorganizować pracę w biurze z bezpłatnymi aplikacjami? 

Oprócz możliwości, jakie dają programy znajdujące się w popularnych pakietach biurowych, warto zastanowić się nad innymi, które pozwolą lepiej zarządzać własną pracą. Szczególnie przydatne w tym zakresie może być organizer, który pozwoli zaplanować zadania i stworzyć listy rzeczy do zrobienia z przypomnieniem czasu, kiedy ma to być wykonane.

Microsoft To Do — planowanie czasu online

Narzędzie do planowania zadań od Microsoftu pozwala na skuteczne zarządzanie własną pracą. Z jego pomocą można tworzyć listy zadań, zapisywać je w kalendarzu, oznaczać ich wykonanie. Aplikacja jest dostępna z poziomu przeglądarki po zalogowaniu na konto Microsoftu.

Kalendarz Google — wszystko, czego potrzebujesz w pracy

Z kalendarzem online od Google’a spokojnie można zaplanować każdą aktywność. Aplikacja internetowa pozwala na tworzenie listy zadań, wydarzeń, powiadomień, zapisywanie kontaktów. Wszystko jest zintegrowane z twoim kontem Google, przez co masz dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca, a także każdego urządzenia z dostępem do internetu. 

Darmowe programy biurowe - kalendarz Google
Cyfrowy kalendarz pozwoli nam lepiej zorganizować czas niż jego papierowy odpowiednik

Todo.ly — wygodne monitorowanie zadań

Z platformą Todo.ly zarządzanie czasem i zadaniami staje się znacznie prostsze. Program umożliwia tworzenie list, komentarzy, oznaczanie ich w czasie, a także monitorowanie ich realizacji.

Inne niezbędne programy do pracy biurowej — czego jeszcze potrzebujesz w biurze?

Opisane programy to absolutna konieczność w każdym biurze, niemniej jednak czasem trzeba również korzystać z innych narzędzi, które pozwolą na skuteczną pracę. Może to dotyczyć otwierania specyficznych formatów plików lub narzędzi typowych dla danej branży. W każdym przypadku istnieją darmowe rozwiązania, z których warto skorzystać. 

Adobe Acrobat Reader — skuteczne przeglądanie PDF

Otwieranie dokumentów w formacie PDF jest koniecznością w pracy biurowej. Najbardziej popularnym i darmowym rozwiązaniem w tej kwestii jest program Adobe Reader, który daje możliwość szybkiego i wygodnego przeglądania nawet największych plików zapisanych w tym formacie. Acrobat Reader posiada również wersję płatną zwiększającą możliwości programu.

7Zip — wzorowa kompresja plików

Zdarza się, że w codziennej pracy należy korzystać ze skompresowanych archiwów. Program 7Zip radzi sobie z najpopularniejszymi formatami, a także pozwala na szybkie archiwizowanie plików, by te nie zajmowały zbyt dużo miejsca na dysku.

IrfanView — szybka przeglądarka obrazów

Natywna przeglądarka obrazów dla Windows nie jest rozwiązaniem optymalnym, znacznie szybszym programem jest IrfanView, który oprócz przeglądania obrazów, umożliwia na ich edycję.

Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, które sprawdzą się w pracy biurowej, podczas wyboru odpowiedniego programu warto zainteresować się możliwościami, jakie dają darmowe programy, gdyż często ich funkcje nie odbiegają od tego, co jest dostępne odpłatnie. Wykorzystanie bezpłatnego oprogramowania w firmie może być również szansą na uniknięcie wydatków, które wiązałyby się z wykupem drogich licencji.

Canva — program do prezentacji online

Program Canva jest doskonałym przykładem, że prezentacje nie muszą być nudne. W wersji darmowej posiada on 250 tys. szablonów, z których można skorzystać, a także umożliwia pracę nad różnymi projektami. Oprócz wersji bezpłatnej można wykupić opcje premium, które rozwijają możliwości aplikacji. 

Sprawdź też: 8 darmowych aplikacji do przerabiania zdjęć. Sprawdź najlepsze apki do obróbki fotografii!

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *