Evernote główny

Poradniki

24.05.2021 19:28

Evernote – wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszej aplikacji do notatek

Programy i aplikacje
6
1
1
6
1

Evernote wzbudza duże zainteresowanie wśród internautów. Jak działa aplikacja? Co stoi za jej popularnością? Przetestuj nieznane funkcje tego oprogramowania i w pełni wykorzystaj drzemiący w nim potencjał. Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik.

Evernote – co to dokładnie jest i jak działa? Podstawowe informacje

Jedną z aplikacji, która pomoże Ci w pracy i podczas nauki, jest Evernote. Co to takiego? Prezentowane narzędzie służy do przechowywania i organizowania różnego rodzaju notatek – poczynając od odręcznych zapisków i plików tekstowych, poprzez zdjęcia i strony internetowe, a na nagraniach audio kończąc. Oprogramowanie obsługuje ponad 25 języków. Dzięki niemu użytkownik może szybciej odnaleźć się w natłoku rozmaitych informacji, a w rezultacie działać bardziej efektywnie i lepiej organizować swój system pracy. Software ma darmowy charakter i działa w trybie online. Nie wymaga instalacji żadnych zewnętrznych programów na Twoim komputerze (choć możesz go pobrać również w postaci mobilnej aplikacji na telefon). Aby korzystać z pełni możliwości, musisz jedynie założyć konto w serwisie internetowym Evernote.

Czy Evernote to najlepsza aplikacja do notatek? Skąd pozytywne opinie o Evernote?

Zdaniem wielu użytkowników aplikacja Evernote stanowi najlepsze oprogramowanie do tworzenia adnotacji i zapisków. Czy takie opinie są słuszne? Choć wiele zależy od indywidualnych upodobań, nie da się jednak ukryć, że Evernote to niezwykle ciekawa propozycja i potężne narzędzie do zarządzania danymi o bardzo szerokim zastosowaniu.

Evernote

Można je wykorzystać na wielu różnych płaszczyznach codziennego funkcjonowania – w pracy, w szkole, na uczelni, a także w biznesie. Doskonale sprawdza się nie tylko jako przestrzeń gromadzenia notatek, ale również rozmaitych pomysłów, inspiracji czy innych ważnych rzeczy (na przykład list zakupów, spisów zadań do wykonania czy terminów spotkań i uroczystości). Dzięki niemu odciążysz nieco swoją pamięć, zgromadzisz wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu i będziesz je mieć zawsze pod ręką. O niczym już nie zapomnisz.

Jak używać Evernote – logowanie, urządzenia, cena

Jak używać Evernote? Logowanie i obsługa aplikacji są bardzo proste, wręcz intuicyjne. Najpierw musisz założyć konto w serwisie internetowym evernote.com. Rejestracja polega na podaniu adresu e-mail oraz hasła. Możesz też zsynchronizować oprogramowanie z istniejącym już kontem Google lub Apple, dzięki czemu cały proces przebiegnie szybciej i sprawniej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że opisywane oprogramowanie doskonale współpracuje również z innymi platformami. Możesz je zainstalować na urządzeniach wyposażonych w środowisko operacyjne Windows, Mac, Android lub iOS, a także dodać do przeglądarki internetowej (rozszerzenie Evernote Web Clipper).

Oprogramowanie może być przypisane do kilku sprzętów jednocześnie, na przykład różnych telefonów lub komputera i tabletu, przy czym w przypadku podstawowej wersji aplikacji ta liczba jest dość mocno ograniczona (software synchronizuje dane pochodzące wyłącznie z dwóch urządzeń). Zniesienie wspomnianych limitów wiąże się z pewnymi inwestycjami. Ile kosztuje „odblokowanie” pełni możliwości Evernote? Cena zależy od wybranego planu – Evernote Premium lub Business. Za pierwszy wariant trzeba zapłacić 11 złotych, drugi to wydatek rzędu 36 złotych za użytkownika. Kwoty te są naliczane co miesiąc.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię – zakup przywołanych opcji subskrypcji niesie za sobą również szereg innych rozmaitych korzyści. Plan Premium pozwala na dostęp do zapisków w trybie offline (jedna notatka może zajmować nawet 200 MB), tworzenie indywidualnych szablonów, personalizację ekranu głównego, adnotowanie plików PDF, przeszukiwanie dokumentów biurowych, a także przesyłanie 10 GB danych miesięcznie. To idealna propozycja dla uczniów i studentów. 

Natomiast pakiet Business z pewnością spełni oczekiwania przedsiębiorców i właścicieli firm. Dlaczego? Aplikacja w tej wersji znacznie ułatwia pracę w zespole i wymianę informacji między poszczególnymi osobami w grupie. Oferuje scentralizowaną administrację kontami, a poza tym szybkie, jednokrotne logowanie SSO, 20 GB miesięcznego przesyłu danych (i dodatkowo 2 GB na każdego użytkownika) oraz wszystkie udogodnienia dostępne w wersji Premium.

Sprawdź: Spraw­dza­nie tek­stu i popra­wia­nie błę­dów online – jak to zro­bić? Lista naj­lep­szych pro­gra­mów i apli­ka­cji

Aplikacja Evernote – najważniejsze funkcje organizatora notatek

Z pomocą funkcji web clipper (rozszerzenie Evernote Chrome) możesz zapisywać treści z internetu na swoim koncie Evernote. Oprogramowanie posiada ponadto szereg przydatnych i niezwykle interesujących funkcji, wśród których warto wyróżnić następujące:

  • nożyczki sieciowe – pozwalają na zapisywanie całych zrzutów ekranu albo wycinanie wyłącznie wybranych fragmentów danej strony internetowej. Sprawdzają się lepiej niż tradycyjne zakładki. Można na nich pisać, rysować i dodawać różnego rodzaju adnotacje,
  • szablony notatek – do dyspozycji masz szereg rozmaitych kolekcji i kategorii, na przykład twórcze pisanie, zarządzanie, marketing i sprzedaż, planowanie imprez spotkania biznesplan, śledzenie projektu czy karta domowych obowiązków. Dzięki nim uporządkujesz swoje zapiski tematycznie i lepiej zorganizujesz pracę, nie tracąc czasu na samodzielne tworzenie schematów i tabel. Warto zaznaczyć, że każdy szablon możesz dowolnie edytować, dopasowując go do swoich osobistych upodobań bądź wymogów danej sytuacji,
  • integracja z wieloma różnymi narzędziami i aplikacjami – Evernote wykazuje kompatybilność między innymi z Google Drive (Dysk Google), Outlookiem, Gmailem, platformą Salesforce, Slack czy Microsoft Teams. W efekcie zgromadzisz wszystkie niezbędne dane z różnych źródeł w jednym miejscu i będziesz je mieć zawsze pod ręką (w pracy, na uczelni, w szkole, w podróży, na konferencji itp.),
  • doskonała synchronizacja danych – nieważne, na jakim urządzeniu w danym momencie pracujesz (na telefonie komórkowym, tablecie, komputerze stacjonarnym czy laptopie z systemem Windows lub Mac). Wszystkie Twoje zapiski zostaną zachowane na koncie w chmurze, więc nie stracisz niczego, gdy nagle „przesiądziesz się” z peceta na smartfon lub iPhone i odwrotnie,
  • przeszukiwanie dokumentów oraz plików PDF (dostępne w planie Premium i Business) – z łatwością odnajdziesz wszelkie niezbędne informacje bez konieczności czytania całych tekstów czy przeglądania wszystkich stron danego artykułu,
  • znaczniki notatek – pozwalają na przypisanie do poszczególnych zapisków słów kluczowych. Wspomniany patent usprawnia proces przeszukiwania zgromadzonych w aplikacji informacji. Możesz tworzyć dowolne tagi zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wykonywanymi w danym momencie czynnościami. Dzięki nim oznaczysz status realizowanego projektu, a także określisz hierarchię zadań,
  • skanowanie (oferowane w pakiecie Premium oraz Business) – zrób zdjęcia wszystkich ważnych informacji oraz materiałów i przechowuje je bezpiecznie w aplikacji. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz ani nie zgubisz żadnych danych (haseł, numerów telefonów, adresów e-mail itp.).

Artykuły niezbędne w pracy biurowej, dostępne w naszym sklepie. Zapoznaj się z ofertą.

O tych opcjach w Evernote na pewno nie słyszałeś!

Myślisz, że o Evernote wiesz już wszystko? Z pewnością aplikacja jeszcze nie raz Cię zaskoczy. Oprogramowanie jest bowiem stale uaktualniane i wzbogacane o nowe funkcjonalności, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i jeszcze bardziej ułatwić proces organizacji danych. Sprawdź, czy znasz przywołane niżej opcje:

  • tworzenie szkiców – w Evernote możesz nie tylko pisać, ale również rysować i projektować mapy myśli. Słowem – dać upust swojej kreatywności. Jak korzystać z tej funkcji? Utwórz nową notatkę i kliknij przycisk z plusem. Następnie wybierz z rozwiniętego menu polecenie Szkic. Zobaczysz na ekranie puste okno ze wszystkimi niezbędnymi narzędziami do kreślenia, między innymi pędzlami, piórami, gumkami oraz kształtami. Masz do swojej dyspozycji różne kolory, a także grubości linii,
  • edycja wielu notatek jednocześnie – przytrzymaj wciśnięty klawisz Ctrl, zaznacz interesujące pola, a następnie wybierz odpowiednie akcje z niebieskiego paska umieszczonego w dolnej części ekranu. Możesz przenieść zapiski w inne miejsce, edytować znaczniki, dodać notatki do skrótów lub całkowicie je usunąć. Obsługa panelu jest prosta i intuicyjna,
  • personalizacja wyglądu wirtualnego notatnika – Evernote, wzorem innych platform internetowych, uruchomił tak zwany tryb ciemny, który niweluje zmęczenie oczu po wielu godzinach spędzonych przed komputerem. Jak go uruchomić? Kliknij ikonę swojego profilu i wybierz komendę Preferencje, a potem jedną z trzech dostępnych opcji (Użyj, Ustawienia systemu, Tryb ciemny, Tryb jasny).

Powyższe udogodnienia dotyczą wszystkich urządzeń obsługiwanych przez aplikację Evernote, między innymi komputerów wyposażonych w system Windows, Macbooków oraz iPhone’ów. Dodatkowo oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane. Deweloper dba o to, by jak najbardziej uprościć system nawigacji, dzięki czemu praca w aplikacji staje się jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna.

Powstaje pytanie: czy warto korzystać z aplikacji Evernote? Choć wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz upodobań użytkownika, nie ulega wątpliwości, że to oprogramowanie posiada szereg interesujących narzędzi, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas pracy, nauki czy realizowania różnego rodzaju zespołowych projektów. Dzięki niemu można lepiej zorganizować swoje zadania, a w konsekwencji działać bardziej efektywnie. Należy jednak zaznaczyć, że użytkownik darmowej wersji Evernote nie ma dostępu do wszystkich funkcji oferowanych przez aplikację.

6
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Kiedyś to była najlepsza aplikacja do notatek i to nie tylko dlatego, że innych nie było.

Od przejścia jakiś czas temu na całkowicie nową wersję aplikacji (od wersji 10……… w górę) to równia pochyła w dół – wiecznie z wszystkim problemy (pomijając, że została 1/3 ważnych funkcji). Obecnie brak jakiejkolwiek personalizacji/ przystosowanie pod siebie aplikacji.
To sortowanie nie działa, to wejście w notatkę i jej przeczytanie zmienia jej meta dane i notatka sprzed roku nagle dostaje dane z wczoraj, to nie działa wyszukiwanie i wymuszają korzystanie z szemranych dodatków/ opcji ( cały czas mówię o płatnej wersji – płaciłem im chyba z 10 lat, ale to ostatni rok gdy to zrobiłem).
Notatki nie synchronizują się poprawnie przez co są dublowane, gubione treści (tu jedyny plus, że często udaje się je odzyskać z wersjonowania notatki – ale trzeba to w porę zauważyć, co nie zawsze jest łatwe jak prowadzi się setki tematów i ma się współdzielone notatki czy notatniki).

Brak jakiejkolwiek możliwości zmiany w menu notatki/aplikacji – widoczne kompletnie nieprzydatne funkcja, a użyteczne dostępne po wklikaniu w głąb menu (3-5 dodatkowych klikań), albo wcale – w jednej wersji są po aktualizacji znikają, albo nie działają później znów się pojawiają innym miejscu, skróty nie działają …… etc. Integracje, kalendarz, zadania …. o których tyle marketingu to delikatnie mówiąc mijanie sie z tym czego by sie oczekiwało o tych pojęciach.
Podsumowując od dłuższego czasu właściciele aplikacji kpią sobie z klienta!!

Zgłoszenia są ignorowane, albo otrzymuje się głupkowate odpowiedzi bota i są zamykane po jakimś czasie, a odpowiedzi ignorowane. Doproszenie się o prawidłową fakturę praktycznie niemożliwe (przysyłają jakieś śmieci, a nie fakturę w rozumieniu podatkowym).

Generalnie nie zdąża mi się w sieci negatywnie wypowiadać o produktach, ale tutaj chcę ostrzec przyszłych poważnych użytkowników, aby nie tracili na tą aplikację czasu i nerwów, bo ja już to zrobiłem i zostało zniszczone morzeeeee mojej i nie tylko mojej pracy. A trafiłem tutaj, bo szukam alternatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *