programy do nagrywania filmów z gier

Rozrywka

13.08.2021 09:51

Polecane programy do nagrywania filmów z gier [2021]

Gry Programy i aplikacje
21
5
2
21
5

Doświadczyłeś śmiesznego buga lub udało Ci się wygrać mecz 1 vs. 5 w CS-ie? Chciałbyś móc się tym pochwalić w internecie, ale nie wiesz jak? Polecamy najlepsze programy do nagrywania gier. Uwiecznij swoje najlepsze gamingowe momenty już teraz!

Streamowanie czy nagrywanie gier?

Streamowanie i nagrywanie gier wideo, jest znacznie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać. Wystarczy zainstalować odpowiedni program, skonfigurować go… i gotowe. Obydwie formy przekazu znacznie się jednak od siebie różnią. 

Zobacz: Jaki program dla miłośnika edycji wideo? Darmowe programy do montowania filmów

Streamowanie wymaga odpowiedniego przygotowania, pewnej elastyczności i spontaniczności. Wiąże się także z nieustannym przebywaniem w centrum uwagi i ciągłym wchodzeniem w interakcję z widzami. Z kolei nagrywanie filmów z gier niesie za sobą konieczność właściwego zaplanowania materiału oraz późniejszego montażu, w zamian oferując znacznie mniejszą presję ciążącą na prowadzącym. 

programy do nagrywania filmów z gier

Jakie programy do nagrywania gier wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani krótka – chyba że satysfakcjonuje Cię standardowe „to zależy”. Choć właściwie to stuprocentowa prawda: to zależy od Twoich możliwości finansowych, sprzętu i indywidualnych oczekiwań. Poniżej przedstawiamy najlepsze programy do nagrywania filmików z gier. Większość świetnie sprawdzi się również w ich streamowaniu.

Najlepsze programy do nagrywania gier

Ze względu na specyfikę środka przekazu, jakim jest stream, wielu twórców i widzów preferuje wcześniej nagrane, zmontowane i opatrzone odpowiednim komentarzem filmy z gier, cechujące się zwykle znacznie wyższym poziomem merytorycznym niż streamy, które oferują nieco inny rodzaj rozrywki. Nagrywać może dosłownie każdy – dostępna dziś technologia w znacznym stopniu ułatwia ten proces, przy jednoczesnym zminimalizowaniu obciążenia Twojego komputera. 

Najlepsze programy do nagrywania gier

Zaprezentowane poniżej propozycje to naprawdę fajne programy do nagrywania gier pozwolą Ci prosto i wygodnie uwiecznić wybrane momenty rozgrywki bez konieczności posiadania drogiego sprzętu, czy wydawania góry pieniędzy na oprogramowanie. 

Open Broadcast Software – najpopularniejsze darmowe narzędzie do nagrywania filmów z gier

Program OBS (Open Broadcast Software) jest prawdopodobnie najbardziej popularnym programem używanym do nagrywania i streamowania gier. 

OBS
Źródło: wikipedia.org

Co go wyróżnia?

 • Jest niezwykle rozbudowany. 
 • Oferuje wiele opcji konfiguracji. 
 • Jest łatwy w obsłudze.
 • Nie musisz za niego płacić.

Ten zestaw cech sprawia, że OBS bije na głowę większość konkurencyjnych programów. 

Sprawdź: Programy do streamowania (2021). Dzięki nim zostaniesz streamerem na YouTube lub Twitch TV

Choć nauka jego obsługi zajmie nieco więcej czasu niż innych popularnych programów do nagrywania gier (jak na przykład Action! czy Bandicam), OBS wynagrodzi Twoją cierpliwość szerokim wachlarzem ustawień i możliwości personalizacji realizowanych z jego pomocą materiałów. Najnowsza, nieustannie wspierana przez twórców wersja oprogramowania nosi nazwę OBS Studio i można za darmo pobrać ją na PC z systemem operacyjnym Windows, macOS oraz Linux.

Nvidia Geforce Experience – darmowe narzędzie dla posiadaczy GPU od „Zielonych”

Kolejny program skierowany jest do posiadaczy kart graficznych z serii Nvidia GeForce. Jeśli jesteś użytkownikiem GPU od „Zielonych”, możesz bezpłatnie pobrać i zainstalować oprogramowanie udostępniane przez producenta – GeForce Experience. Jest to w zasadzie zbiór narzędzi, które Nvidia udostępniła użytkownikom swoich produktów w celu zapewnienia im jak największej wygody i wydajności GPU podczas grania. 

Wśród oferowanych przez GeForce Experience narzędzi jest funkcja ShadowPlay, umożliwiająca zarówno nagrywanie, jak i streamowanie rozgrywki w wysokiej rozdzielczości

Nvidia Geforce Experience
Źródło: nvidia.com

Narzędzie pozwala także: 

 • tworzyć GIF-y (do 15 sekund długości), 
 • zapisywać ostatnie 30 sekund rozgrywki za pomocą szybkiego skrótu klawiszowego,
 • wykonywać wysokiej jakości zrzuty ekranu.

Radeon ReLive – to samo co Experience, dedykowane dla kart od AMD

Kolejnym świetnym programem do nagrywania gier jest Radeon ReLive, należącego do oprogramowania Radeon Software Adrenalin 2020, który jest z kolei odpowiedzią firmy AMD na GeForce Experience. Z Radeon ReLive mogą skorzystać więc tylko posiadacze kart graficznych produkowanych przez głównego konkurenta Nvidii na rynku GPU. 

Radeon ReLive
Źródło: amd.com

Oprogramowanie zapewnia możliwości zarówno nagrywania, jak i streamowania rozgrywki. Szczególnie przydatna jest zaś funkcja Instant Replay, pozwalająca na natychmiastowe zapisanie ostatnich 20 minut gry. Co ciekawe, program Radeon ReLive oferuje również możliwość streamowania rozgrywki przechwyconej z gogli VR. 

Oprogramowanie jest darmowe.

Bandicam – niewielki program o dużych możliwościach

Bandicam jest może niepozorny, lecz ma kilka zalet, które wyróżniają go spośród innych programów do nagrywania gier. 

Bandicam
Źródło: dobreprogramy.pl

Czym się wyróżnia?

 • Jest bardzo prosty w obsłudze, przez co sprawdzi się początkującym. 
 • Rejestruje obraz w rozdzielczości 4K, pozwalając jednocześnie na zachowanie niesamowitej płynności – do 480 FPS-ów. 

Co ważne, nie ogranicza w żaden sposób długości nagrywanego materiał. Jedyną barierą jest ilość wolnego miejsca na dysku. W dodatku pozwala on nie tylko na nagrywanie rozgrywki – rejestruje również działania wykonywane na pulpicie i podczas obsługi innych programów. 

Niestety, nie jest darmowy. Zakup pełnej wersji wiąże się z wydatkiem około 175 złotych.

Action! – intuicyjna nagrywarka obrazu

Action! to kolejny prosty w obsłudze program do nagrywania obrazu wraz z dźwiękiem w rozdzielczości 4K Ultra HD i zapisywania materiału w formacie MP4. Maksymalna oferowana rozdzielczość to 8192 × 8192. Co ważne, przed rozpoczęciem nagrywania będziesz mógł wybrać płynność, z jaką program ma nagrywać Twoje poczynania – od 15 do 60 klatek na sekundę (FPS). Jest bardzo wygodny w obsłudze, a nasze wideo będziemy mogli szybko udostępnić na YouTubie lub Facebooku. 

Action!
Źródło: actionrecorder.com

Action! nie jest programem darmowym – za ten prosty i funkcjonalny program będziesz musiał zapłacić ok. 70 złotych.

FBX Game Recorder – narzędzie z wbudowanym edytorem filmowym

FBX Game Recorder to bezpłatne narzędzie, które nie tylko pozwoli Ci zarejestrować Twoje poczynania w grze czy na pulpicie komputera, lecz zapewni także pełen zestaw narzędzi do edycji nagranego filmiku z gry. Program jest stosunkowo prosty w obsłudze, a dzięki wbudowanemu edytorowi filmowemu stanowi kompleksowe oprogramowanie potrzebne youtuberowi.

FBX Game Recorder
Źródło: youtube.com

D3DGear – narzędzie do nagrywania gameplayów z Oculus Rift VR

Ostatni program został stworzony głównie z myślą o posiadaczach gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Choć świetnie sprawdza się do standardowego nagrywania gier, jest przede wszystkim świetnym narzędziem współgrającym z programem Steam VR (umożliwiającym graczom doświadczanie rozgrywki w pełnej immersji oferowanej przez wirtualną rzeczywistość). 

D3DGear
Źródło: dobreprogramy.pl

Co warto wiedzieć o tym programie?

 • Dzięki D3DGear możesz streamować i nagrywać filmiki z VR-owych gier bez ryzyka wystąpienia opóźnień i spadków płynności. 
 • Program jest w pełni kompatybilny z popularnymi serwisami takimi jak Twitch czy YouTube. 

Z nieco gorszych wiadomości – nie jest to niestety narzędzie darmowe. W sklepie Steam zapłacisz za nie około 125 zł.

Masz już swojego faworyta w tym zestawieniu? A może korzystasz już z któregoś z wymienionych narzędzi? Jakie są według Ciebie najlepsze programy do nagrywania filmów z gier? Chętnie poznamy Twoją opinię. 

21
5

Podziel się:

Komentarze (2)

Gdzie legendarny Fraps?? trochę absurdalne opisywać top programów do nagrywania a nie wspomnieć o tej legendzie… Absurd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *