stream stanowisko

Poradniki

17.01.2023 14:47

Programy do streamowania na 2023 rok. Dzięki nim zostaniesz streamerem na YouTube lub Twitch TV

Online Programy i aplikacje Zrób to sam
39
5
0
39
5

Kochasz gry wideo lub masz inną pasję, którą chcesz podzielić się ze światem? Zostań streamerem na YouTube czy Twitch. Streaming to szansa na dotarcie do rzeszy odbiorców zainteresowanych Twoim przekazem. Poznaj najlepsze programy do streamowania.

Streaming co to jest?

Streaming, czyli strumieniowe przesyłanie danych od nadawcy do odbiorcy poprzez platformy typu YouTube, Twitch lub Netflix, jest niezwykle komfortowym sposobem transmitowania treści audio i wideo. Dzięki niemu posłuchasz muzyki oraz obejrzysz film czy rozgrywki sportowe, również elektroniczne. Aby nagrywać i przeprowadzać transmisje strumieniowe niezbędne są specjalne programy do streamowania, jak na przykład OBS.

Z powodu buforowania danych na komputerze użytkownika technologia ta nie wymaga wcześniejszego ściągnięcia materiałów na dysk, a pobrane w trakcie odtwarzania informacje przechowywane są jedynie tymczasowo, kiedy to odbiorca ma do nich dostęp. Po zakończeniu przesyłania bufor jest automatycznie usuwany.

W odpowiedzi na pytanie, co to jest streaming, warto podkreślić dwie ważne zalety tego rozwiązania: zaoszczędzenie miejsca na dysku oraz znaczne skrócenie czasu uzyskania dostępu do treści.

Stream dzieli się na:

  • transmisje prowadzone w czasie rzeczywistym to przekaz na żywo z odbywającego się w danym momencie wydarzenia sportowego, eventu, koncertu muzycznego czy rozgrywki graczy komputerowych. Live streaming może być tworzony i prowadzony przez profesjonalne firmy na dużą skalę z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jednak często spotykamy też video streaming kierowany do mniejszej widowni, niewymagający wyjątkowych umiejętności z obszaru produkcji video,
  • transmisje z zarejestrowanych na serwerze plików multimedialnych — streaming na życzenie pozwala odbiorcy zadecydować, w którym momencie chce obejrzeć wybrany film lub program czy posłuchać muzyki.

Nagrywanie i emitowanie na żywo materiałów wideo o różnorakiej tematyce stało się niezwykle popularne, zwłaszcza streamowanie gier komputerowych. Rekordy oglądalności biją rozgrywki CS:GO czy League of Legends.

Gadżety typu lampa pierścieniowa (na zdjęciu Natec Alfama) pozwalają znacznie zwiększyć jakość tego, co widzą nasi odbiorcy, gdy streamujemy pokazując twarz – zatem pamiętaj nie tylko o programach, ale i odpowiednim sprzęcie!

Jakie programy potrzebne są do streamingu?

Jeżeli chcesz zostać streamerem, potrzebujesz dobrego komputera, odpowiednich urządzeń peryferyjnych, stabilnego łącza internetowego, ale przede wszystkim właściwego oprogramowania. Ostatecznie to od dokonanych w nim ustawień będzie zależał wygląd streamu na monitorach widzów. 

Nadawanie transmisji na social mediach, przy użyciu telefonu komórkowego czy komputera, jest bardzo proste. Wystarczy, że użyjesz jednej z aplikacji zapewniających łatwy dostęp do funkcji streamingu w czasie rzeczywistym i po kliknięciu właściwej ikony możesz od razu nadawać.

Streamowanie na YT i Twitch - kamera
Nagrywać można różne treści na wiele sposobów – wybór należy do Ciebie

Sprawdź też: Twitch – wszystko, co musisz wiedzieć o platformie social media dla graczy. Jak streamować na Twitchu?

Kiedy jednak oczekujesz wysokiej jakości udostępnianego dźwięku i obrazu, zdecydowanie warto wykorzystać dedykowany program do nagrywania, który pozwoli na komfortowe prowadzenie strumieniowania, przy czym niekoniecznie musi być on płatny. W przestrzeni internetowej istnieją bardzo dobre, darmowe programy do streamowania. 

Co prawda usługi proponowane odpłatnie przez Lightstream, vMix czy XSplit Gamecaster oferują znacznie więcej możliwości, ale na ogół nie wszystkie funkcje są potrzebne i realnie wykorzystywane, a potrafią kosztować naprawdę sporo pieniędzy. Jak więc wybrać najlepsze programy do streamowania? Dopasowując je do własnych potrzeb.

Streamowanie na YT i Twitch - sprzęt
Dobry sprzęt wcale nie jest najważniejszy na początku przygody z tworzeniem własnych treści wideo

OBS Studio najlepszy darmowy program do streamowania

Wśród darmowych rozwiązań zdecydowanie prym wiedzie program OBS Studio, czyli Open Broadcaster Software Studio. Jest ceniony przez wielu użytkowników i często klasyfikowany jako najlepszy w swojej kategorii. Pracuje na urządzeniach opartych o systemy Windows, Linux oraz macOS. Doskonale sprawdza się przy nagrywaniu audio oraz wideo z dowolnych źródeł, pozwalając na zapis w różnych formatach (w tym FLV i MP4). Obsługuje dowolną liczbę scen i posiada opcję nakładania tekstu na obraz podczas wyświetlania. 

Ciekawe dodatki do OBS Studio dają potencjał mocnego rozbudowywania funkcjonalności tego otwartego programu. Możliwość instalowania wtyczek i stosowania przeróżnych rozszerzeń to jedna z jego największych zalet. W zasadzie każdy użytkownik jest w stanie zmodyfikować oprogramowanie, zgodnie z własnymi preferencjami ułatwiając sobie streamowanie.

Do najbardziej interesujących wtyczek należą Replay Source, dzięki której błyskawicznie stworzysz powtórki najlepszych akcji w trakcie transmisji, czy Obs-ndi-New Tek NDI integration into OBS Studio do strumieniowania na dwóch komputerach jednocześnie, z czego na jednym grasz, podczas gdy drugi koduje obraz i dźwięk.

OBS jest programem do nagrywania działającym na wolnej licencji, dzięki czemu bez ograniczeń wykorzystasz go w celach prywatnych i do tworzenia projektów komercyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, że pobranie oraz korzystanie z niego nie wiąże się z żadnymi kosztami, to jeden z najlepszych wyborów, chociaż nie jedyny. 

NVIDIA Share i inne darmowe programy, które pomogą streamować na Youtube i Twitch TV

Serwis Streamlabs zmodyfikował nieco popularną wersję OBS Studio. Streamlabs OBS jest również darmowy. Charakteryzuje się nieco niższymi parametrami i prostszym interfejsem, natomiast integruje się z usługami serwisu, który go opracował. Do jego zalet zalicza się dostępną aplikację mobilną, zarówno do streamowania, jak i do kontroli transmisji.

NVIDIA Share jest funkcją dostępną dla każdego posiadacza karty graficznej Nvidia GeForce, który na komputerze zainstalował Nvidia GeForce Experience. Z jej pomocą w prosty sposób nagrasz i zapiszesz materiały wideo oraz zrzuty ekranu, aby podzielić się nimi ze znajomymi. Share umożliwia również strumieniowanie na żywo przebiegu każdej rozgrywki podczas gry na Twitch. 

Programy do streamowania zaczęły tworzyć same serwisy zajmujące się wcześniej tylko udostępnianiem platform. Przykładem jest Twitch TV ze swoją aplikacją – Twitch Studio, która powstała z myślą o potrzebach osób, dla których pokazy na żywo to wciąż plany, bądź tych, którzy streamują od niedawna. Firma stawia na łatwość użytkowania i szybką konfigurację najważniejszych elementów. 

Transmisje na żywo już dawno przestały być tylko domeną graczy. Popularność wśród marketerów zdobywają programy do streamowania na YT i FB, bardzo przydatne do prowadzenia transmisji pomagających budować markę osobistą. Jednym z nich jest Be.Live. To bardzo proste w obsłudze narzędzie pozwala bezpośrednio udostępniać wideo na własnej stronie i przesyłać jednocześnie do kilku miejsc w sieci.

Streamowanie na YT i Twitch - GeForce, Nvidia
Właściciele komputerów z kartą graficzną GeForce mają dostęp do przydatnych pomocy przygotowanych przez firmę Nvidia

Jak korzystać z OBS praktyczne porady

Używanie programu OBS Studio możesz rozpocząć po zainstalowaniu pliku, który bezpłatnie pobierzesz tutaj. Warto też jednocześnie zainstalować wtyczkę OBS Virtual Cam, dzięki czemu będziesz widzieć okno programu jako kamerę internetową. 

Główny interfejs aplikacji jest czytelny i pozwala na skonfigurowanie wszystkiego, czego potrzebujesz do rozpoczęcia transmisji strumieniowej z OBS. Nagrywanie również odbywa się w sposób intuicyjny. 

Jeżeli uruchamiasz program po raz pierwszy, wybierz na początku opcję automatycznej konfiguracji zgodne z treścią, której będą dotyczyć transmisje. Zdecydowanie ułatwi to zadanie, zwłaszcza jeżeli nie jesteś programistą. Warto jedynie zwrócić uwagę na rozdzielczość wynikową, powinna wynosić nie mniej niż 1920×1080, chociaż sprawdzaj to na platformach, z których korzystasz Facebook akceptuje niższą. 

Sprawdź: Streaming – co to jest? Czy platformy streamingowe zastąpią TV i radio?

Jak korzystać z OBS? Wiele tutaj zależy od tego, do czego będzie używany. W menu kontekstowym znajdziesz dostęp do różnych ustawień programu pod różne rodzaje treści. Określisz po kolei sposób tworzenia scen, czyli poszczególnych ujęć, oraz zarządzisz dźwiękiem. Przed wejściem na żywo, zwróć uwagę na zalecane prędkości łącza do transmisji live, różnią się w zależności od platformy. 

Przy użyciu Open Broadcaster Software stworzysz wysoko jakościową transmisję z każdego eventu lub webinaru. Jeżeli zaś jesteś fanem Fortnite czy Minecraft, masz komputer do gier, pomysł na siebie i nauczysz się jak streamować na Twitchu lub innej platformie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został prawdziwym profesjonalistą. 

Streamowanie na YT i Twitch - telefon
Streamować można nawet poza domem!

Jak streamować na Twitchu i YouTube

Programy do streamowania gier to jedno, wiedza na temat działania w tym obszarze to drugie, nie mniej ważne. Stream zaczniesz od podstaw, czyli od połączenia kont portali z wybranym wcześniej programem streamingowym, a następnie jego konfiguracji. Później przyjdzie czas na decyzję, czym będzie dla Ciebie streaming i jakie treści chcesz tworzyć oraz udostępniać. Twitch oraz pozostałe portale doskonale współpracują z OBS-em Studio. To świetny program nie tylko dla początkujących, więc warto go wypróbować. Pamiętaj, że przede wszystkim liczy się oryginalny pomysł i ciekawy content, który będziesz kreował. Kolejne kroki to zgromadzenie wokół siebie społeczności i poszerzanie zasięgu. Być może zostaniesz nową gwiazdą streamingu YouTube i Twitch?

Streaming możesz potraktować jako dobrą zabawę i hobby lub jako źródło niemałych dochodów. Strumieniowanie nie musi opierać się na graniu. Liczy się to, co lubisz i umiesz robić najlepiej. Żeby zaistnieć jako streamer, musisz mieć pomysł na siebie, dużo cierpliwości, chęci oraz pasji oraz dobre programy do streamowania. Może to już czas na rozpoczęcie przygody ze streamowaniem?

kody rabatowe morele

Materiał aktualizowany. Tekst pierwotnie ukazał się 23.12.2021r.

39
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *