Twitch co to

Technologia

29.06.2021 11:25

Twitch – wszystko, co musisz wiedzieć o platformie social media dla graczy. Jak streamować na Twitchu?

Online Programy i aplikacje
7
1
1
7
1

Co oglądać na Twitchu i kogo warto obserwować? Które popularne gry zwyciężają w rankingach najczęściej oglądanych na tym serwisie? Jak zostać streamerem oraz czy każdy może to zrobić? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o popularnej platformie dla gamerów.

Co to jest Twitch i streaming?

Twitch to platforma do transmisji na żywo przeznaczona dla graczy. Wiele osób, które nie są gamerami lub nie fascynuje ich świat wirtualnej rozrywki, może nie rozumieć, co jest atrakcyjnego w oglądaniu innych podczas grania, ale Twitch zgromadził już społeczność 15 milionów użytkowników. Streaming (czyli transmitowanie) jest narzędziem dla tych, którzy nagrywają obraz ze swojej gry, zapewniając w ten sposób rozrywkę oglądającym ich zmagania. 

Tworzący pokazy na żywo mogą zarabiać poprzez subskrypcje oraz partnerstwa dostępne na Twitchu i niejeden gamer już zrozumiał, jak należy to robić. Największa gwiazda streamingowa platformy – użytkownik „Ninja” posiada prawie 17 milionów obserwujących i podobno zarabia powyżej 500 000 USD miesięcznie. Aż chce się rzucić wszystko i zacząć streamować, prawda? Jak jednak działa sama platforma? Istnieje kilka sposobów na korzystanie z niej, o których pokrótce opowiemy.

Przekaz można oglądać poprzez oficjalną stronę internetową, ale też w aplikacjach mobilnych. Użytkownicy mogą również skonfigurować własną transmisję na żywo za pomocą kamery internetowej i mikrofonu. Strona główna Twitcha wyświetla dostępne gry, które są obecnie najpopularniejsze wśród oglądających. Tam też pojawiają się trendy. Spośród tych opcji użytkownik wybiera, co konkretnie chce zobaczyć.

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Jak streamować na Twitchu – czy każdy może być streamerem?

Aby obejrzeć większość streamów, nie jest nawet konieczne zakładanie konta na platformie. Jeśli jednak zamierzasz transmitować lub wchodzić w interakcje z innymi tworzącymi pokazy na żywo, Twitch wymaga rejestracji użytkownika (pozwala to na udział w czatach większości kanałów, śledzenie ich oraz streamowanie dla siebie). Najpierw musisz jednak sprawdzić, czy sprzęt oraz oprogramowanie, które posiadasz, będzie kompatybilne z platformą.

Najłatwiejszą w obsłudze jest dedykowana aplikacja do streamowania Twitch Studio. Obecnie występuje w fazie beta i korzystać z niej mogą tylko użytkownicy systemów Windows. Wystarczy pobrać oprogramowanie, a następnie zalogować się na swoje konto. Podczas pierwszej konfiguracji aplikacja wykrywa podłączone mikrofony, kamery, przeprowadza test przepustowości i zasobów systemowych, oraz tworzy trzy podstawowe układy strumieniowania. Po skonfigurowaniu wszystkich parametrów wystarczy nacisnąć fioletowy przycisk i rozpocząć transmisję u dołu programu. 

CS:GO, Fortnite czy League of Legends

League of Legends, Counter Strike: GO i Fortnite były najbardziej wpływowymi tytułami w pierwszym kwartale 2021 roku. Są to gry, które wciąż górują we wszystkich rankingach popularności na Twitchu. Niekwestionowanym numerem jeden wśród użytkowników platformy jest League of Legends (Riot Games). „LoL” posiada nie tylko ogromną bazę graczy, lecz także wielu fanów, chętnie oglądających drużynowe potyczki innych. Tytuł ten jest najchętniej oglądany spośród wszystkich streamingowanych pozycji na Twitchu.

Do topowego wyniku League of Legends przyczynia się z pewnością fakt, iż gra bierze udział w turniejach e-sportowych, będąc ich szlagierowym tytułem. Także Fortnite zyskał w ostatnich latach duży prestiż dzięki zawodom, ale i popytowi na rozgrywki wieloosobowe. Podobnie jest w przypadku CS:GO. Popularność sportów elektronicznych wciąż rośnie, a z nią zainteresowanie aktualnie najważniejszymi tytułami, które w nich przewodzą. 

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Najchętniej oglądane gry na Twitchu

Główną osią Twitcha są gry wideo. Użytkownicy mogą oglądać potyczki innych osób, wchodzić w interakcje z widzami lub organizować własne pokazy na żywo. Popularne tytuły, takie jak wspomniana już wcześniej darmowa międzyplatformówka Fortnite, topowa sieciówka League of Legends, strzelanka CS:GO,  strategia Teamfight Tactics i uwielbiana przez graczy akcja Grand Theft Auto V, należą do najczęściej oglądanych i streamowanych. Na liście popularnych tytułów znajdują się również: Minecraft, Dota 2, Call of Duty: Warzone, VALORANT, World of Warcraft i Apex Legends

Twitch TV – kogo oglądać? Najpopularniejsi streamerzy na Twitchu

Obecnie najchętniej podglądanymi streamerami na platformie Twitch są: 

  1. „TommyInnit”, który posiada blisko 6 milionów obserwujących i transmituje rozgrywkę Minecrafta. Tommy streamuje na Twitchu od 2016 roku.
  2. Alexandria Ocasio-Cortez, czyli popularna amerykańska polityczka, udostępniająca na koncie „AOC” swoje potyczki w grę Among Us
  3. Quackity” również transmituje grę Minecraft, dzięki czemu jego kanał obserwuje ponad 3,5 miliona użytkowników.

Najpopularniejszymi streamerami na platformie zostają ci, którzy uzyskali największą średnią liczbę widzów (równocześnie) podczas ostatnich 15 transmisji na żywo.

Just Chatting – kategoria, która wymknęła się spod kontroli?

Spośród wszystkich kategorii dostępnych na platformie Twitch najchętniej odwiedzaną okazała się ta teoretycznie niemająca nic wspólnego z grami. Just chatting to po prostu miejsce, gdzie użytkownicy mogą porozmawiać o wszystkim i o niczym. Szeroka, hyde parkowa grupa zyskała niezwykłą popularność, ale z jakiegoś powodu okazała się również miejscem częstego wyboru dla kanałów spamowych, wykorzystujących ją do przeglądania lub nielegalnego hostingu treści chronionych prawem autorskim.

Z kolei użytkownicy zaczęli wykorzystywać Just Chatting do dzielenia się z innymi contentem daleko wybiegającym poza ramy „zwykłej rozmowy”, publikując streamingi przeznaczone dla dorosłej części userów. Twitch zmuszony był więc do wyodrębnienia nowych grup, gdzie przeniesione miały zostać treści niezbyt wpasowujące się w zasady rządzące Just Chatting. Dzięki temu działaniu powstała między innymi osobna kategoria, nazwana „Hot Tubs”. Użytkowniczki transmitują tam prosto z wanny, ubrane bardzo skąpo bądź w samą bieliznę. 

Twitch streamer
Różne osoby starają się wyróżnić jakoś pośród licznych streamerów

Twitch Prime – czy warto płacić?

Obserwowanie kanału to nie to samo, co jego subskrybowanie, dlatego platforma oferuje dwa rodzaje płatnych planów: Twitch Turbo i Twitch Prime. Pierwszy zapewnia oglądanie bez reklam, ekskluzywną odznakę na czacie, dodatkowe zestawy emotikonów, niestandardowe kolory nazwy użytkownika oraz rozszerzoną pamięć transmisji, a wszystko kosztuje 8,99 USD na miesiąc. Z kolei drugi plan powiązano zarówno z serwisem Twitch.tv, jak i ze światowym gigantem – firmą Amazon, co daje o wiele więcej korzyści.

Twitch Prime jest częścią abonamentu Amazon Prime Video, czyli internetowej usługi wideo na żądanie – dzięki temu uzyskasz dostęp do filmów i seriali oferowanych przez platformę. W najtańszym wariancie Twitch Prime (4,99 USD/m-c) otrzymasz subskrypcję kanału Partnera lub Towarzysza na miesiąc bez dodatkowych opłat. Jeśli chcesz wesprzeć więcej niż jednego twórcę, wybierz pomiędzy dwoma droższymi opcjami (9,99 lub 24,99 USD/m-c). Za każdy tego typu gest otrzymasz odznakę, emotikony oraz dodatkowe przywileje na czacie.

Zajmujesz się prowadzeniem transmisji? Z Twitch Prime możesz przechowywać swoje streamy przez sześćdziesiąt dni, czyli o czterdzieści sześć dłużej niż w standardzie. Skorzystasz też z dodatkowych opcji kolorystycznych, unikalnych emotikonów, bonusów do popularnych gier, a także darmowego dostępu do retro tytułów, między innymi tych kojarzonych z konsolą Neo Geo (typu Samurai Shodown II czy Blazing Star). 

Twitch to społeczność zrzeszająca głównie gamerów. Przypadek kategorii Just Chatting pokazał jednak, że nie tylko gracze tworzą tę zbiorowość. Właściwie każdy może zostać streamerem – wystarczy sprzęt dostrojony do aplikacji. Jeśli Ty również zamierzasz, zakup planu Prime okaże się korzystny. Gdy planujesz tylko przeglądać treści i czasem skorzystać z czatów, konto bezpłatne w zupełności wystarczy. Możesz też odwiedzić Twitcha bez rejestracji. Będziesz miał wówczas okazję podejrzeć, co dzieje się na platformie,  i zdecydować, czy to miejsce dla Ciebie.

7
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dzięki za ten artykuł, wyjaśniłeś mi o co chodzi i co z czym jeść, bo dla mnie boomera fenomen i zasada dzialania twitcha były nie do ogarnięcia.
Teraz wiem ze to tak glupie jak sądziłem z tą różnicą że wiem skąd się wzięło i jak działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *