facebook ads meta

Technologia

15.11.2021 14:46

Facebook nie zasugeruje reklam na podstawie rasy, pochodzenia czy orientacji seksualnej?

Newsy Online
17
0
0
17
0

W ostatnim czasie widać, że Facebook nie zamierza stać w miejscu. Wręcz przeciwnie: stawia na zmiany. Jedna z nich związana jest z komunikatem wiceprezesa ds. marketingu produktów i odnosi się nowych zasad targetowania reklam.

Facebook — co się zmieni w zasadach dotyczących emisji reklam?

Facebook wprowadza coraz więcej zmian. Głośno było przede wszystkim o przekształceniu nazwy serwisu na Meta. Ostatnio natomiast Graham Mudd, wiceprezes ds. marketingu produktów w Meta, opublikował oficjalny komunikat dotyczący zmian w polityce emisji reklam spersonalizowanych. O co dokładnie chodzi? O reklamy kierowane do użytkowników na podstawie drażliwych kryteriów. Są to kwestie związane z rasą, pochodzeniem etnicznym, zdrowiem, orientacją seksualną oraz przekonaniami religijnymi i politycznymi.

Zgodnie z nowymi zasadami reklamodawcy nie będą mogli kierować treści do użytkowników na podstawie informacji związanych z wyżej wspomnianymi kryteriami. Choć z pewnością jest to spore ograniczenie dla branży reklamowej, to decyzja poparta jest m.in. chęcią zapobiegania wykluczenia np. na tle rasowym. Co więcej, jak podkreśla w komunikacie Graham Mudd:

Usłyszeliśmy od ekspertów wyrazy zaniepokojenia tym, że personalizowane opcje, jak te mogłyby zostać użyte w sposób, prowadzący niewystarczająco reprezentowane grupy do negatywnego doświadczenia.

Sprawdź też: Meta a rozpoznawanie twarzy – Zuckerberg zmienia zdanie?

Jak w negatywny sposób było wykorzystywane targetowanie?

Dotychczas zdarzały się głośne przypadki, w których narzędzia targetowania reklam były ewidentnie wykorzystywane do negatywnego działania. Przykładem może być sytuacja przed szturmem na Kapitol (który miał miejsce 6 stycznia 2021 roku). Narzędzia do targetowania umożliwiły reklamodawcom promować broń oraz kamizelki kuloodporne na Facebookowych grupach prawicowych.

Inna głośna sytuacja miała miejsce w 2017 roku. Organizacja non-profit ProPublica odkryła, że algorytmy Facebooka wygenerowały antysemickie kategorie reklam, skierowane do osób szerzących dyskryminację i wrogość do społeczności żydowskiej. W 2018 roku, po raporcie organizacji, Facebook wyłączył antysemickie kategorie.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady ograniczające reklamy spersonalizowane?

W komunikacie została podana konkretna data, od kiedy usunięte zostaną opcje kierowania reklam na podstawie wyżej podanych danych. Reklamodawców zasady zaczną obowiązywać dokładnie od 19 stycznia 2022 roku. Co więcej, ograniczenie to dotyczy nie tylko samego Facebooka, ale także aplikacji Messenger oraz Instagram.

Na koniec warto dodać, że zmiany będą obejmować także kwestie związane z promowaniem hazardu czy odchudzania. Treści te będą blokowane w momencie wprowadzenia nowych zasad. Czy nowa polityka emisji reklam to próba walki z dyskryminacją, propagowaniem nienawiści i negatywnym wpływem treści promowanych? A może jednak jest to jedynie chęć poprawy wizerunku serwisu i zbytnia poprawność polityczna? Koniecznie daj znać, co o tym myślisz.

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *