wyszukiwarka bing

Technologia

27.09.2021 07:47

Bing wyszukiwarka — co to jest i jak działa? Co się w niej zmieniło?

Online
7
0
0
7
0

Szukając alternatywy dla Google, wiele osób decyduje się na korzystanie z Microsoft Bing. Wyszukiwarka ta jest obecnie drugą najpopularniejszą tego typu usługą na świecie. Co ją wyróżnia i jak w ostatnim czasie przebiega jej rozwój?

Wyszukiwarka Bing – najważniejsze informacje

Bing to wyszukiwarka stworzona przez Microsoft. Technologiczny gigant wprowadził ją na rynek w 2009 roku, kiedy to zastąpiła ona dotychczas rozwijany przez firmę produkt Live Search. Od tego czasu Bing stale ewoluuje, wprowadza nowe usługi i poddawany jest wizerunkowym zmianom. Po rebrandingu w 2020 roku nazwa wyszukiwarki została oficjalnie zmieniona na Microsoft Bing, jednak po dziś dzień w świadomości wielu użytkowników figuruje ona w swojej oryginalnej wersji.

Sprawdź też: Chromium – wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie, bez którego nie byłoby najpopularniejszej przeglądarki świata – Google Chrome

Popularność Binga w stosunku do pozostałych topowych wyszukiwarek od lat utrzymuje się na raczej stałym poziomie. Jego bezpośrednim konkurentem jest chińskie Baidu – oba produkty od dłuższego czasu idą ramię w ramię na wykresach obrazujących ich udziały w globalnym rynku i aktualnie nie zapowiada się, by stan ten miał w najbliższym czasie ulec zmianie. W światowych rankingach Microsoft Bing pozostaje daleko w tyle za Google, jednak w Stanach Zjednoczonych udało mu się zgromadzić całkiem liczną grupę użytkowników.

Wizualne zmiany w Microsoft Bing nie tylko na stronie głównej

Jedną z najgłośniejszych przeprowadzonych przez Microsoft zmian był rebranding wyszukiwarki w 2020 roku. Otrzymała ona nie tylko nową nazwę, lecz także zmienione logo – używanej już wcześniej literze „b” nadano błękitną barwę, mogącą nawiązywać do kolorystyki przeglądarki Microsoft Edge. Skojarzenie to może też sugerować powód, jaki kryje się za przekształceniem tych kluczowych elementów identyfikacji produktu – chęć unifikacji swoich usług przez giganta z Redmond i wskazanie na powiązania między nimi (na przykład integrację z usługami pakietu Microsoft 365).

Co ciekawe, nowy symbol nie zagościł na stronie głównej wyszukiwarki. Zamiast niego pojawia się tam logo usług Microsoft 365, czyli cztery barwne panele układające się w kształt okna. Błękitne „b” możemy zobaczyć za to między innymi w faviconie witryny. Zmiany objęły także odświeżenie strony startowej, między innymi panelu, przy którego użyciu skorzystać można z funkcji wyszukiwania określonego rodzaju treści, takich jak obrazy czy najnowsze wiadomości.

Łatwiejsze wyszukiwanie z pomocą Microsoft Bing

W kwietniu 2021 na blogu Microsoft Bing zaprezentowane zostały nowe funkcje wyszukiwarki, których zadaniem jest dostarczanie użytkownikowi informacji w szybki i intuicyjny sposób. W wersji anglojęzycznej usługi niektóre z treści pochodzących z wyników wyszukiwania zestawiane są ze sobą w formie przejrzystej infografiki, wyświetlanej po prawej stronie okna przeglądarki. W ten sposób można otrzymać zwięzłą informację na przykład na temat planet Układu Słonecznego, różnych krajów świata lub zwierząt.

Microsoft Bing okno wyszukiwania
Microsoft Bing stanowi dobrą alternatywę dla wyszukiwarki Google

Microsoft Bing dopracował również sposób prezentowania części wyników tak, by użytkownik otrzymał najważniejsze informacje bez konieczności odwiedzania danej witryny. Rozwiązanie to zostało zastosowane na przykład w przypadku przepisów kulinarnych – wyszukiwanie ich w anglojęzycznym Bingu wyświetla zestawienie popularnych stron wraz z informacjami o liczbie porcji, makroskładnikach i czasie przygotowania.

Bing przygotował również ciekawy sposób integracji wyników wyszukiwania na temat lokalizacji z podręczną mapą świata, wyświetlaną z prawej strony okna. Użytkownik może przeglądać na przykład najatrakcyjniejsze turystyczne cele podróży w danym mieście lub kraju, zachowując jednocześnie podgląd na mapę wyświetlającą ich położenie. Dzięki tej funkcji osoby korzystające z wyszukiwarki Microsoftu mogą również dowiedzieć się więcej o obszarze, w którym aktualnie przebywają lub filtrować wyniki ze względu na rodzaj i przeznaczenie danego miejsca (budynki, obiekty historyczne, centra kultury, muzea lub tereny zielone).

Choć Bing nie stanowi obecnie konkurencji dla Google, działania firmy z Redmond zdają się świadczyć o tym, że poważnie podchodzi ona do rozwoju także tych swoich produktów, których udział w rynku jest stosunkowo niewielki. Z niecierpliwością czekamy więc na dalsze propozycje udogadniania codziennego korzystania z wyszukiwarki Microsoft Bing.

Sprawdź też: Microsoft OneDrive – świetne narzędzie w Windows 10. Co to jest OneDrive i czy warto z niego korzystać?

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *