1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Influencer – kto to jest i czym się zajmuje w social media?

Poradniki

09.10.2021 18:52

Influencer – kto to jest i czym się zajmuje w social media?

Online
15
3
1
15
3

Świadome poruszanie się po internecie nie może obejść się bez znajomości terminu „influencer”. Kto to jest i jak często masz z nim styczność? Współpraca z influencerami to coraz częstszy zabieg stosowany w strategiach marketingowych. Dowiedz się, dlaczego tak jest.

Influencer – kto to jest?

Kim jest influencer? Będąc aktywnym użytkownikiem internetu, warto zaznajomić się z definicją tego popularnego zjawiska, szczególnie że z aktywnością różnego rodzaju influencerów masz kontakt bardzo często być może nawet częściej, niż myślisz. Definicja influencera nawiązuje do angielskiego słowa to influence – czyli „wpływać”. Influencer to osoba wpływowa, rozpoznawalna, która swoją popularność zdobywa w sieci (głównie w social mediach). Posiada tysiące obserwatorów i obserwatorek na Instagramie, a jej profilom na YouTubie czy TikToku nieprzerwanie rosną wyświetlenia. To tak zwany lider opinii, którego zdanie na dany temat liczy się dla wielu osób. Tworząc treści na określone tematy, influencer skupia wokół siebie grupę fanów, z którymi buduje trwałe relacje. Wokół tych postaci najczęściej tworzy się fandom zainteresowany aktywnością idola. Możliwość docierania do szerokiej grupy obserwatorów twórca wykorzystuje w płatnym promowaniu marek.

Influencer
Źródło: brief.pl

Czym zajmuje się influencer?

Głównym zadaniem influencera jest kręcenie vlogów, pisanie bloga oraz aktywne prowadzenie kont na różnych platformach, na których dzieli się swoją wiedzą lub opiniami w danym zakresie. Influencerzy cieszą się dużym zaufaniem internautów. Są uznawani za autorytety, które w sposób obiektywny przekazują informacje oraz budują społeczność zainteresowaną daną tematyką. Influencerzy angażują się w budowanie relacji ze swoimi obserwatorami i obserwatorkami. Odpisują na wiadomości i komentarze, a także przygotowują Q&A, w których odpowiadają na pytania widzów.

Influencerka kręci film
Źródło: talentmedia.tv

Skutkiem działalności influencerów w social mediach jest budowanie zaangażowanej grupy odbiorców. Dzięki swojej aktywności influencer tworzy kanał pozwalający łatwo dotrzeć do rzeszy odbiorców. Liczna grupa obserwatorów to grunt, który wykorzystują marki pragnące lepiej zaistnieć w internecie. Coraz więcej brandów korzysta z tego sposobu promocji. Influencer, po nawiązaniu współpracy, staje się twarzą kampanii reklamowej, skłania swoich obserwatorów do skorzystania z danych usług, zakupu pewnych produktów, podkreślając ich atuty na swoich kontach w mediach społecznościowych.

promocja morele

Influencer a trendsetter – różnice

W ostatnich latach do głosu dochodzi coraz więcej nowych internetowych zawodów. Podczas gdy „bloger” czy „vloger” to terminy raczej znane, „influencer” i „trendsetter” wciąż rodzą pytania; różnice między nimi nie zawsze są czytelne. Czym różni się od siebie influencer od trendsettera? Nierzadko te dwa terminy są używane naprzemiennie. W obu przypadkach chodzi zaś o popularność oraz docieranie do ludzi z pewnym przekazem. Między tymi pojęciami istnieje jednak ważne rozróżnienie.

Kim jest trendsetter? Znany również jako early adopter, trendsetter to zazwyczaj celebryta, gwiazda z już rozpoznawalnym nazwiskiem; sława, która swoim zachowaniem kreuje nowe trendy. Trendsetterzy zajmują się promocją marek, pozując w ubraniach znanych projektantów lub pokazując się z produktami znanych designerów. W porównaniu z nimi influencerzy w większości przypadków nie są celebrytami, a zwykłymi ludźmi, którzy popularność zyskali dzięki swojej aktywności w internecie. Nie kreują nowych trendów, ale promują je poprzez własne kanały. Przestrzenią pracy dla influencera są głównie social media.

trendsetter
Źródło: fashionculture.pl

Tym, co odróżnia influencera od trendsettera, jest także umiejętność tworzenia treści. Twórca internetowy przyciąga do siebie swoją działalnością na kanałach takich jak YouTube, Twitch, TikTok, Facebook, Instagram. Nierzadko staje się autorytetem w pewnej dziedzinie i angażuje osoby zainteresowane danym tematem. Najczęściej spotykane są influencerki modowe, makijażowe lub związane z branżą beauty. Influencerzy mogą być też związani z tematyką podróżniczą, filmową, gamingową, parentingową, kulinarną i wieloma innymi.

Reklama

Co to influencer marketing?

Skoro wiesz już, kto to jest influencer i jak działa, dowiedz się równieć, jak wykorzystać współpracę z influencerem w generowaniu sprzedaży. Influencer marketing to obecnie jedna z najbardziej popularnych form digital marketingu. Swoje działanie opiera o współpracę z popularnymi influencerami, którzy wykorzystują wpływy w social mediach, aby zareklamować produkt, usługę bądź nagłośnić akcję. Rekomendacja lubianej, zaufanej osoby z internetu nierzadko tworzy zakupowy impuls wśród potencjalnych klientów.

Niezaprzeczalną zaletą dla marketingowców jest fakt, że influencer w dużym stopniu może wpłynąć na określoną grupę odbiorców. Buduje z nimi silne i trwałe relacje, dzięki którym potrafi skutecznie dotrzeć z określonym komunikatem oraz wpłynąć na ich decyzje zakupowe. Jest to dobra strategia, ponieważ influencerzy potrafią ciekawie „sprzedać” produkt w swoich kanałach, zachowując przy tym swobodę oraz wiarygodność.

influencer marketing
Źródło: softikom.pl

Dlaczego taka forma reklamy jest korzystna dla marek? Influencerzy są osobami silnie opiniotwórczymi: ich obserwatorzy mają do nich zaufanie, co przekłada się na wysoką podatność na sugestie. Ponadto influencerzy są osobami, które w swoich działaniach zachowują wysoką niezależność. Komunikują się w określonym stylu, starają się wyróżniać na swój sposób. Płatną reklamę budują w zgodzie z indywidualnym stylem komunikacji z obserwatorami. Dzięki temu reklama nie jest nachalna. Rzecz jasna jest w tym ryzyko, ponieważ influencer może zachować się w sposób nieprzewidywalny, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z contentem influencera, tematyką oraz formą wypowiedzi.

Istotne mogą się okazać także prywatne poglądy internetowego twórcy, które nie powinny kolidować ze światopoglądem promowanym przez markę. Dużym atutem reklamy z pomocą influencerów jest dokładnie stargetowany odbiorca. Influencerzy tworzą content spersonalizowany pod określone grupy odbiorców. Obserwatorów danych kont łączy przecież tak wiele – m.in. płeć, wiek czy zainteresowania. To niezwykle istotna wiedza dla firm, które chcą skierować swoją reklamę do konkretnego użytkownika i swojego potencjalnego klienta.

Kim jest influencer CGI i jakie marki ich wykorzystują?

Na pewno kojarzysz niejednego influencera bądź influencerkę. Płatne promocje z ich udziałem szeroko zapełniają social media. Istnieją jednak influencerzy, których możesz znać jedynie z… avatara. Influencer CGI to swego rodzaju „wirtualny influencer”, czyli taki, który nie istnieje w „realnej” rzeczywistości. To znaczy – nie jest człowiekiem, istnieje wyłącznie w sferze cyfrowej. Influencer CGI to postać wygenerowana komputerowo. Influencer CGI odgrywa tę samą rolę, co zwykły influencer, z tym że jest to postać w całości fikcyjna.

Influencerów CGI (Computer-Generated Imagery) tworzy się na potrzeby promowania przeróżnych kampanii. Tego typu postaci pozują na czerwonym dywanie, noszą ubrania określonych marek, promują wydarzenia, reklamują gadżety oraz akcesoria. Pierwszą globalną influencerką CGI była Miquela, która może poszczycić się 3 milionami obserwatorów na Instagramie. Z Miquelą we współpracę wchodziły takie marki jak Spotify czy Netflix. Z innymi influencerami CGI, między innymi Blawko, Shudu Gram czy Bermudą współpracowały takie marki, jak Starbucks, Samsung, Dior, Chanel, Prada czy Versace.

influencer CGI
Źródło: insider.com

Zobacz: CGI – co to jest? Wszystko o obrazach generowanych komputerowo

Rynek influencerów jest szeroki i lukratywny. Wynajęcie influencera na potrzeby kampanii może okazać się drogim przedsięwzięciem. Alternatywą może okazać się więc wynajęcie wirtualnego influencera CGI. Przestrzeń pracy influencera to i tak w dużym stopniu przestrzeń cyfrowa, dlatego fakt, że influencera w rzeczywistości „nie ma”, nie stanowi dużej przeszkody. W przypadku w pełni wirtualnego influencera współpraca z nim będzie lepiej kontrolowana, pozbawiona niespodzianek.

Jak wygląda współpraca z influencerami?

Influencer odgrywa rolę kanału komunikacji dla marki. Jest on łączem, dzięki któremu brand może bezpośrednio dotrzeć do określonej grupy odbiorców. O czym należy pamiętać przed nawiązaniem współpracy z influencerem? Kluczem do sukcesu jest więc dokładne poznanie jego grupy odbiorców. Prześledzenie targetu pomoże Ci zobaczyć, kto będzie bezpośrednim odbiorcą Twojego komunikatu. Dobrym pomysłem wydaje się analiza komentarzy pod filmami lub postami influencera, aby dowiedzieć się, jak wygląda charakterystyka odbiorców.

Jak wygląda podejmowanie współpracy z wybranym influencerem? Aby zaangażować twórcę internetowego w daną akcję, należy skontaktować się z nim bezpośrednio, przez agencję marketingową lub dom mediowy. Kontakt do współpracy influencerzy podają najczęściej w swoich social mediach. Pamiętaj jednak, że kluczem do udanej współpracy z influencerem będzie kontakt bezpośredni. Rzadko kiedy udaje się zlecić influencerowi konkretne działania.

współpraca z osobami na instagramie
Źródło: polskatimes.pl

Dużym błędem jest narzucenie koncepcji działań akcji promocyjnej internetowemu twórcy. Umowa powinna opierać się na swobodnych założeniach współpracy. Siłą przekazu influencerów są ich spontaniczność, obiektywność, szczerość, które powinny mieć także swój udział w reklamowaniu produktu. Przekaz płynący od influencera powinien być jak najbardziej naturalny. Taka współpraca opiera się więc na swobodzie, a sposób reklamowania jest uzgadniany w dużej mierze z samym influencerem. Twórcy samodzielnie planują treści nie tylko po to, by spełnić oczekiwania marki, ale też w celu wpisania reklamy w ich unikatowy styl komunikacji.

Sylwetki polskich influencerów

Popularność social mediów sprawia, że popyt na influencerów rośnie. W internecie jest coraz więcej rozpoznawalnych twarzy. Jacy są najbardziej znani polscy influencerzy? Ogromną popularnością, między innymi za sprawą zakrojonych na szeroką skalę promocji rozchwytywanych lodów (!), jest Ekipa. Ekipa grupa zaprzyjaźnionych ze sobą osobowości internetowych, na której czele stoi Friz (Karol Wiśniewski) – jeden z najpopularniejszych influencerów w Polsce. W jej skład wchodzą także Wersow, Murcix, Patec czy Mini Majk. Ekipa Friza zasłynęła na polskim YouTubie w 2018 r. rozrywkowym contentem. Niedawno rozszerzyli także swoją działalność o muzykę oraz sprzedaż gadżetów i ubrań z własnym logo. Obecnie Ekipa zebrała na YouTubie prawie 3 mln subskrypcji, stając się medialnym fenomenem na skalę całej Polski.

Wielu innych influencerów także pochodzi ze sfery YouTube. Innymi przykładami są Stuu czy Blowek, którzy pojawili się w internecie jako twórcy robiący content poświęcony grom komputerowych. Znaną polską influencerką jest także Red Lipstick Monster, która swoją przygodę w internecie zaczęła w 2012 r. od prowadzenia kanału o stylizacjach i makijażu. Ewa Grzelakowska-Kostoglu publikowała poradniki poświęcone urodzie, nagrywając wideorecenzje kosmetyków. Dziś jest jedną z najpopularniejszych influencerek w Polsce z 1,5 mln subskrypcji i kilkoma wydanymi książkami na koncie.

Influencerzy - ekipa
Źródło: polskatimes.pl

Choć influencer to pojęcie nowe, szybko przeniknęło do słownika internautów. Zjawisko zmienia nie tylko sposób pozyskiwania informacji w sferze cyfrowej, ale również rewolucjonizuje digital marketing. A co Ty uważasz o influencerach? Czy masz swoich ulubionych twórców?

15
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.