WiFi 7

Technologia

22.11.2021 13:11

Wi-Fi 7 – już wkrótce prezentacja nowego standardu?

Newsy Online
6
0
0
6
0

Wi-Fi 7, czyli technologia przyszłości czai się tuż za rogiem! MediaTek ogłosił, że wersja przeznaczona do prezentacji jest już gotowa. Czego możemy się spodziewać? Kiedy premiera?

Jak donosi serwis digitaltrends.com, Wi-Fi 7 zostanie najprawdopodobniej ukazane światu już w styczniu 2022! Będzie mieć to miejsce na targach CES, które zaplanowano na sam początek tego miesiąca. Urządzenia w standardzie Wi-Fi 6 nie zdążyły się jeszcze zadomowić pod strzechami, a już pojawia się kolejna odsłona? Co o niej wiemy?

Wi-Fi 6 zostaje w tyle

Stwierdzić, że siódma generacja standardu bezprzewodowych sieci jest szybsza od Wi-Fi 6, to tak jakby nic nie powiedzieć. Różnica jest znaczna i jeśli wierzyć zapowiedziom, IEEE 802.11be (nazwa kodowa Wi-Fi 7) ma być 2.4x szybsze niż poprzednik, a także cechować się niższymi opóźnieniami i większą przepustowością.

To ciekawe, biorąc pod uwagę, że szósta odsłona była uznawana za jedno z najlepszych wydań standardu w przeciągu całej dekady. Jeśli zapowiedziane informacje odnośnie siódmej iteracji okażą się prawdziwe – będziemy mieli do czynienia z nie lada wydarzeniem.

Sprawdź też: Wi-Fi – co to jest? Jak działa sieć Wi-Fi? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Nowa technologia = wysoka cena

Nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące cen urządzeń obsługujących Wi-Fi 7, jednak możemy się tu pokusić o pewne prognozy. Nowe technologie wiążą się z wysoką ceną, jak ma to miejsce w przypadku pamięci DDR5.

Routery obsługujące Wi-Fi 6 potrafią osiągać wysokie bo czterocyfrowe ceny. Jak będzie ze standardem siódmej generacji? Podobnie, tylko jeszcze drożej niż z 6 generacją. Rzecz jasna, standard ten będzie wchodził latami pod dachy zwykłych użytkowników – wszak wymagane będzie posiadanie sprzętu, który będzie w stanie go obsłużyć.

Cytując digitaltrends, wejście standardu do użytku dla zwykłych obywateli, przewidziane jest na rok 2024. Da to czas potrzebny producentom urządzeń, do stworzenia sprzętu obsługującego certyfikaty Wi-Fi 7.

Kupno routera Wi-Fi 6 obecnie

Część z Was może się zastanawiać czy kupno routera obsługującego Wi-Fi 6 jest teraz trafną decyzją. Co jeśli lepiej jest poczekać do siódmej odsłony? Rok 2024 wcale nie musi oznaczać pełnego startu nowej technologii – po drodze pojawić się mogą różne niedogodności, które wydłużą całe oczekiwanie.

Dochodzi do tego kwestia ceny, która w 2024 będzie z pewnością wysoka. Nie będziemy się silić na prognozy, jednak wydaje mi się, że obecnie warto jest korzystać z rozwiązań, które są dostępne i najlepsze. Wi-Fi 6 będzie takim właśnie wyborem. Pozwoli to także spokojnie monitorować sytuację z wdrażaniem nowej technologii, ciesząc się przy tym najlepszymi osiągami sieci bezprzewodowej dostępnej obecnie na rynku.

Źrodło: gizchina.com, digitaltrends.com

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *