wifi - co to

Poradniki

23.06.2021 23:32

Wi-Fi – co to jest? Jak działa sieć Wi-Fi? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Online
14
6
2
14
6

Czym tak naprawdę jest Wi-Fi? Jak działa bezprzewodowy Internet, z którego codziennie korzystają miliony osób na całym świecie? Poznaj zasadę funkcjonowania sieci oraz sprawdź, kiedy możesz korzystać z Wi-Fi oraz co oznacza ta nazwa!

Co dokładnie oznacza nazwa Wi-Fi – rozwinięcie skrótu i definicja pojęcia

Co to jest Wi-Fi? W najprostszym ujęciu Wi-Fi to technologia, która obejmuje zakres standardów, według których funkcjonują bezprzewodowe sieci komputerowe. Pozwala na łączność urządzeń, takich jak: komputery, urządzenia przenośne oraz mniejsze sprzęty, np. drukarki i skanery, dzięki której mogą wspólnie tworzyć jedną sieć i wymieniać między sobą informacje.

Wi-Fi to skrót od „Wireless Fidelity”, co oznacza bezprzewodową dokładność, jednak te cztery litery mają również głębsze znaczenie. Wi-Fi to znak towarowy firmy zrzeszającej producentów sprzętu komputerowego cechującego się standardem Wi-Fi IEEE 802.11.

jak działa wifi

Jak działa Wi-Fi – szczegółowe informacje

Sieć Wi-Fi wykorzystuje do przesyłania danych fale radiowe o określonych częstotliwościach. Są to głównie dwa rodzaje drgań – 2,4 GHz i 5 GHz. Aby wszystkie urządzenia mogły połączyć się z siecią, stosuje się specjalnie określone kody, czyli generacje łączności Wi-Fi pozwalające uzyskać potrzebny dostęp.

Jak działa sieć? Z Wi-Fi możesz połączyć się poprzez bezprzewodowy router, który umożliwia zwiększenie zasięgu Internetu. Odległość, na którą urządzenie może przesłać sygnał, w dużej mierze zależne jest od pasma transmisji, w którym funkcjonuje. Zasięg Wi-Fi jest większy, podczas używania bezprzewodowych routerów o częstotliwości 2,4 GHz, z kolei lepszym i szybszym działaniem charakteryzuje się pasmo 5 GHz. Router emituje fale poprzez różne kanały przesyłu, dzięki czemu Internet możesz odbierać na wielu urządzeniach jednocześnie.

Nie musisz martwić się również o wybór kanału, który sprawdzi się najlepiej dla danego sprzętu, ponieważ router dobiera go automatycznie do wymaganych właściwości komunikacyjnych urządzenia.

Zobacz też: Zmiana hasła WiFi w sieci domowej – prosty poradnik krok po kroku 

Wi-Fi w telefonie i innych urządzeniach — jak zazwyczaj korzystamy z Wi-Fi?

Ogólny dostęp do bezprzewodowej sieci przyczynił się do tego, że urządzenia przenośne zostały wyposażane w system, który pozwala na odbieranie sygnału i działa jak router. Obecnie każdy nowy telefon pojawiający się na rynku cechuje się tą funkcją. Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania możesz łączyć się z siecią Wi-Fi w telefonie i na innych urządzeniach mobilnych. Wystarczy, że połączysz się z siecią, która znajduje się w Twoim najbliższym zasięgu. Symbol Wi-Fi na telefonie odnajdziesz w panelu podstawowych ustawień, a jego ikona przedstawia trzy zaokrąglone łuki.

Niektóre sieci Wi-Fi wymagają podania hasła, dzięki któremu nieuprawnione osoby nie mogą korzystać z wysyłanego sygnału. Ty również możesz chronić swoją domową sieć poprzez ustawienie takich zabezpieczeń, co pozwoli mieć dostęp do konkretnej transmisji tylko Tobie i osobom, którym udostępnisz dane.

Zobacz też: Dostęp do darmowego internetu w Polsce [2021]. Najnowsze informacje

Większa ilość użytkowników korzystających z jednego routera może spowodować równomierne osłabienie sygnału. Z Wi-Fi możesz połączyć się na każdym urządzeniu mobilnym umożliwiającym takie działanie. Jeśli posiadasz komputer stacjonarny, nic nie stoi na przeszkodzie, by również korzystać z sieci bezprzewodowej. W tym celu należy jedynie wyposażyć urządzenie w kartę sieci bezprzewodowej, dzięki której możesz łączyć się z Internetem na odległość. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć transmisji sieciowej przy pomocy kabli. Pamiętaj jednak, by wybierać tylko zabezpieczone sieci, ponieważ w innym wypadku możesz narazić swoje dane na ataki hakerów. Niezabezpieczone łącza znajdziesz najczęściej w miejscach, w których Internet udostępniany jest publicznie i nie wymaga wprowadzenia hasła. Takimi sieciami dysponują często restauracje lub hotele.

Zasięgi Wi-Fi, sieci Wi-Fi publiczne i prywatne, częstotliwość

darmowa sieć wifi

Zasięg Wi-Fi, czyli moc sygnału, z jaką router wysyła dane do Twoich urządzeń, definiuje kilka czynników. Kluczowym aspektem jest wybór routera. Jak już wiesz, dostępne są dwie częstotliwości, które może obsługiwać transmiter – 2,4 oraz 5G. Od tego, który rodzaj wybierzesz, będzie zależeć moc sygnału.

Router o sile przesyłu danych 2,4 GHz odznacza się dużym zasięgiem, jednak może przyczynić się do wolniejszego funkcjonowania Internetu. Decydując się na model 5 GHz, uzyskasz szybsze działanie Internetu, jednak o mniejszym zasięgu. Dodatkowo na intensywność sygnału ma również wpływ umiejscowienie modemu. Router powinien znaleźć się w centralnej części domu lub mieszkania, a jego sygnał nie powinien zostać zakłócony przez inne przeszkody, jak ściany, drzwi czy dodatkowe elementy wyposażenia, np. akwarium. Bardzo często zdarza się tak, że umiejscowienie transmitera w tak optymalnym miejscu jest niemożliwe i sygnał jest dużo słabszy, niż wynika to z zapewnień producenta. Warto rozważyć wtedy dokupienie wzmacniacza Wi-Fi, który łączy się z routerem i usprawnia jego funkcjonowanie.

Na jakość i siłę sygnału mają również wpływ inne urządzenia elektroniczne jak głośniki, telewizor, a nawet sprzęty AGD. W miarę możliwości staraj się ustawiać modem z dala od takich urządzeń.

Zobacz też: Bezpieczne korzystanie z internetu. 7 porad podnoszących bezpieczeństwo w sieci

Istotnym czynnikiem są również techniczne możliwości urządzenia, na którym korzystasz z Internetu bezprzewodowego. Określa je standard Wi-Fi, który mówi o tym, jaką częstotliwość sygnału może odbierać Twoje urządzenie. Dla szybkiego działania Internetu sprzęt powinien funkcjonować zgodnie ze standardem Wi-Fi 5 oraz Wi-Fi 6, co pozwoli Ci na dużą prędkość przesyłu danych w ciągu sekundy. Te ustawienia umożliwiają dużą wydajność przy podłączeniu do routera wielu urządzeń jednocześnie, czego nie zapewnia standard Wi-Fi 4. Użytkownicy tego Wi-Fi również mogą się połączyć z siecią na wielu urządzeniach, ale siła odbieranego Internetu ulegnie pogorszeniu. Dotyczy to również korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które cechują się słabą prędkością Internetu ze względu na to, że podłączonych jest do nich wielu użytkowników jednocześnie. Wybierając zabezpieczoną sieć prywatną, możesz mieć pewność wysokiego stopnia ochrony i maksymalnej prędkości Wi-Fi na swoim urządzeniu!

Wi-Fi umożliwia bezpłatną komunikację z innymi użytkownikami Internetu, dostęp do rozrywki oraz pozwala szybko wyszukać potrzebne informacje. Pamiętaj o tym, że pełne bezpieczeństwo w sieci uzyskujesz, wybierając jedynie łącza prywatne, dzięki którym nie musisz martwić się o ataki hakerów.

14
6

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *