telefon do telewizora

Poradniki

28.11.2022 14:20

Jak połączyć telefon z telewizorem? Udostępnianie ekranu na TV

Android i iOS Telefony i tablety
17
1
0
17
1

Jak połączyć telefon z telewizorem? To nie takie trudne! Na udostępnianie ekranu na TV jest kilka sposobów, które zostały opisane w poniższym artykule. Jak podłączyć smartfon do TV? Zapraszamy do lektury!

Potrzebujesz przesłać jakiś obraz z telefonu na telewizor? Masz odpalony film na YouTube i jednak nachodzi Cię ochota, aby obejrzeć go na TV? Na szczęście udostępnianie ekranu ze smartfona obecnie nie jest już takie skomplikowane. To niezwykle wygodna funkcjonalność i skłamałbym, jeśli powiedziałbym, że sam z niej często nie korzystam. Jednak mały ekran nie zawsze jest wystarczający. Jak w takim razie podłączyć telefon do telewizora?

KODY RABATOWE MORELE

Jak połączyć telefon z telewizorem? Obraz z telefonu przez Wi-Fi

Istnieje co najmniej kilka sposobów na połączenie telewizora z telefonem. Niektóre uwzględniają użycie technologii bezprzewodowych, takich jak system Smart TV, a inne korzystają z konwencjonalnych kabli i urządzeń peryferyjnych.

Obie opcje synchronizacji smartfonu z telewizorem umożliwią Ci wyświetlanie zawartości na bogatszym w detale wyświetlaczu i odtwarzanie plików zapisanych w pamięci mobilnego urządzenia, lecz dopiero ta zdalna pozwoli na korzystanie z aplikacji czy granie w gry.

pilot do telewizora
Jeśli wszystko rozwiążemy prawidłowo, pilot do telewizora stanie się zbędny – zastąpi go telefon
  • Obraz z telefonu na telewizorze – przesyłanie obrazu pomiędzy telefonem a telewizorem odbywa się przez błyskawiczne strumieniowanie odtwarzanych treści albo poprzez kopiowanie ekranu. W tym drugim przypadku możemy korzystać z telefonu i przerzucać jego ekran na telewizor w czasie rzeczywistym. Połączenie bezprzewodowe umożliwia obydwie opcje, użycie kabla HDMI lub specjalnej przejściówki – tylko ostatnią z nich.
  • Sterowanie telewizorem przez smartfon – oprócz różnych opcji połączenia smartfona z telewizorem istnieje również możliwość korzystania z telefonu w charakterze pilota. Producenci inteligentnych telewizorów udostępniają obecnie dedykowane aplikacje umożliwiające obsługę telewizora telefonem. Informacje na temat tego, której konkretnie z nich potrzebujesz, znajdziesz na opakowaniu lub w instrukcji dołączonej do Twojego odbiornika. Mogą to być np. Smart View albo AirPlay.

Sprawdź też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

Chcesz przesłać dźwięk i obraz z telefonu na telewizor z technologią Smart TV? Najpierw upewnij się, że oba z urządzeń są podłączone do tej samej sieci bezprzewodowej.

Udostępnianie aktualnego ekranu na TV

Funkcję udostępniania ekranu uruchamia się m.in. bezpośrednio na ekranie odtwarzania wideo (np. w przeglądarce internetowej, serwisie YouTube):

  • Na urządzeniach z systemem Android szukaj charakterystycznej ikony przycisku Przesyłaj;
  • Na urządzeniach systemu iOS rozejrzyj się za analogiczną ikoną strumieniowania AirPlay.
klonowanie ekranu na telefonie z ios
Tablet lub telefon może zastąpić pilota, ale możemy też wyświetlać obraz z tych urządzeń bezpośrednio na ekranie telewizora lub monitora

Klonowanie telefonu (ekranu)

  • System Android – przesuwając palcem z góry ekranu, rozwiń panel szybkich ustawień i kliknij Przesyłanie ekranu. Następnie wybierz z listy nazwę swojego SMART TV;
  • System iOS – rozwiń centrum sterowania dostępne, w zależności od wersji systemu, na dole lub w prawym górnym rogu ekranu i kliknij ikonę Klonowanie ekranu. Z listy dostępnych urządzeń wybierz kompatybilny z AirPlay telewizor SMART.

Jeśli Twój telewizor nie posiada funkcji Smart, możesz zaopatrzyć się w specjalną przystawkę wpinaną w złącze HDMI – np. Apple TV, Google Chromecast albo Xiaomi Mi Box.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez HDMI?

Dzięki implementowanej we współczesnych smartfonach technologii Mobile High-Definition Link (MHL), złącza USB urządzeń mobilnych mogą stanowić poręczny port HDMI. Oznacza to, że będziesz mógł połączyć swój telefon z telewizorem za pomocą odpowiedniego kabla. Niektóre z telewizorów SMART obsługują standard MHL, co można sprawdzić przyglądając się ich portom HDMI, umieszczonym z tyłu lub po boku telewizora. Przynajmniej jedno z nich powinno być podpisane „MHL”. Takie wejście pozwala na połączenie telefonu z odbiornikiem za pomocą kabla HDMI-USB (zaczynającego się złączem HDMI i kończącego się na styku micro-USB lub USB-C).

jak połączyć telefon z telewizorem przez wifi
Po co męczyć się na mały ekranie skoro można przesłać go na większy?

Co jeśli Twój telewizor lub smartfon (jak np. iPhone) nie obsługuje standardu MHL? W tym wypadku podłączenie telefonu do telewizora za pomocą wejścia cyfrowego wymaga zastosowania adaptera ze złącza smartfona na HDMI – przejściówki, pod którą z jednej strony można podpiąć smartfon, a z drugiej telewizor. Wykorzystanie wyłącznie kabla USB, którym zazwyczaj ładujesz swój smartfon, umożliwi Ci jedynie przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami.

Sprawdź też: Najlepsze platformy streamingowe w Polsce – gdzie oglądać filmy i seriale online?

Opcje udostępniania ekranu na TV przez Smartfon

Rok 2010 przyniósł ze sobą nie tylko wprowadzenie na ogólnodostępny rynek inteligentnych telewizorów, ale i stopniowe wdrażanie wspominanej wcześniej technologii Mobile High-Definition Link. Już wtedy umożliwiała ona przesyłanie nieskompresowanych materiałów wideo w formacie HD ze wsparciem dla rozdzielczości 720p oraz 1080i. Pierwszym urządzeniem, które było wyposażone w interfejs z możliwością transmisji obrazu w ten sposób, był wypuszczony w 2011 roku Samsung Galaxy S II.

Dziś urządzenia ze standardem MHL potrafią bezproblemowo przesyłać dane w jakości 8K Ultra HD. Dotyczy to także tych ze skomplikowanymi sygnałami audio w formatach takich jak np. przestrzenny Dolby Atmos. Choć coraz więcej urządzeń łączy się bezprzewodowo za pośrednictwem sieci Wi-Fi, to nie byłoby to możliwe bez technologii takich jak AirPlay i Miracast. Umożliwiają one szybką, bezpośrednią transmisję danych za pomocą wspólnej sieci, z pominięciem punktu dostępowego, takiego jak np. router.

Połączenie telefonu z telewizorem to najlepszy sposób, aby umożliwić sobie wyświetlanie treści w komfortowej rozdzielczości. Niezależnie od tego, czy chcesz przejrzeć zdjęcia i filmy z wakacji, czy zapoznać się ze szczegółami dokumentów, udostępnienie obrazu z telefonu na domowym telewizorze stanowi wygodną i szybką metodę na przeglądanie zawartości smartfona.

Mam nadzieję, że po lekturze powyższego poradnika wiesz już jak połączyć telefon z telewizorem! W razie problemów zostaw komentarz, a ja lub ktoś z naszej redakcji migiem postara Ci się pomóc!:)

17
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *