1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo lub po HDMI? Prosta instrukcja

Poradniki

1 miesiąc temu

Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo lub po HDMI? Prosta instrukcja

Android i iOS Telefony i tablety
4
0
0
4
0

Zastanawiasz się jak połączyć telefon z TV? Potrzebujesz uniwersalnego pilota, a może większego ekranu do przeglądania zdjęć z galerii albo grania w gry mobilne? Sprawdź, jakie są opcje podłączenia telefonu do telewizora.

Podłączanie telefonu do telewizora – w jakim celu? Podstawowe informacje

Istnieje co najmniej kilka sposobów na połączenie telewizora z telefonem. Niektóre uwzględniają użycie technologii bezprzewodowych, takich jak system Smart TV, a inne korzystają z konwencjonalnych kabli i urządzeń peryferyjnych. Obie opcje synchronizacji smartfonu z telewizorem umożliwią Ci wyświetlanie zawartości na bogatszym w detale wyświetlaczu i odtwarzanie plików zapisanych w pamięci mobilnego urządzenia, lecz dopiero ta zdalna pozwoli na korzystanie z aplikacji czy granie w gry. Jeśli Twój telewizor nie posiada funkcji Smart, możesz zaopatrzyć się w specjalną przystawkę wpinaną w złącze HDMI – np. Apple TV, Google Chromecast albo Xiaomi Mi Box.

pilot do telewizora
Jeśli wszystko rozwiążemy prawidłowo, pilot do telewizora stanie się zbędny – zastąpi go telefon
  • Obraz z telefonu na telewizorze – przesyłanie obrazu pomiędzy telefonem a telewizorem odbywa się przez błyskawiczne strumieniowanie odtwarzanych treści albo poprzez kopiowanie ekranu. W tym drugim przypadku możemy korzystać z telefonu i przerzucać jego ekran na telewizor w czasie rzeczywistym. Połączenie bezprzewodowe umożliwia obydwie opcje, użycie kabla HDMI lub specjalnej przejściówki – tylko ostatnią z nich.
  • Sterowanie telewizorem przez smartfon – oprócz różnych opcji połączenia smartfona z telewizorem istnieje również możliwość korzystania z telefonu w charakterze pilota. Producenci inteligentnych telewizorów udostępniają obecnie dedykowane aplikacje umożliwiające obsługę telewizora telefonem – informacje na temat tego, której konkretnie z nich potrzebujesz, znajdziesz na opakowaniu lub w instrukcji dołączonej do Twojego odbiornika. Jeśli jesteś natomiast w posiadaniu smartfona wyposażonego w port podczerwieni IrDA, możesz z powodzeniem używać go do zdalnej kontroli zarówno swojego telewizora, jak i innych urządzeń RTV – w tym wypadku również potrzebna będzie jedna z aplikacji, których można szukać pod tagiem „IR”.

Sprawdź też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo?

Chcąc przesłać dźwięk i obraz z telefonu na telewizor z technologią Smart TV, należy upewnić się, że oba z urządzeń są podłączone do tej samej sieci bezprzewodowej.

Wyświetlanie aktualnie odtwarzanego wideo

Funkcję udostępniania ekranu uruchamia się m.in. bezpośrednio na ekranie odtwarzania wideo (np. w przeglądarce internetowej, serwisie YouTube):

  • Na urządzeniach z systemem Android szukaj charakterystycznej ikony przycisku Przesyłaj;
  • Na urządzeniach systemu iOS rozejrzyj się za analogiczną ikoną strumieniowania AirPlay.
klonowanie ekranu
Tablet lub telefon może zastąpić pilota, ale możemy też wyświetlać obraz z tych urządzeń bezpośrednio na ekranie telewizora lub monitora

Klonowanie ekranu

  • System Android – przesuwając palcem z góry ekranu, rozwiń panel szybkich ustawień i kliknij Przesyłanie ekranu, a następnie wybierz z listy nazwę swojego SMART TV;
  • System iOS – rozwiń centrum sterowania dostępne, w zależności od wersji systemu, na dole lub w prawym górnym rogu ekranu i kliknij ikonę Klonowanie ekranu – z listy dostępnych urządzeń wybierz kompatybilny z AirPlay telewizor SMART.

Najlepsze smartfony z Androidem w dobrych cenach

Jak podłączyć telefon do telewizora po HDMI? Jaki adapter będzie potrzebny? Czy wystarczy zwykły kabel USB?

Dzięki implementowanej we współczesnych smartfonach technologii Mobile High-Definition Link (MHL), złącza USB urządzeń mobilnych mogą stanowić poręczny port HDMI. Oznacza to, że będziesz mógł połączyć swój telefon z telewizorem za pomocą odpowiedniego kabla. Niektóre z telewizorów SMART obsługują standard MHL, co można sprawdzić przyglądając się ich portom HDMI, umieszczonym z tyłu lub po boku telewizora – przynajmniej jedno z nich powinno być podpisane „MHL”. Takie wejście pozwala na połączenie telefonu z odbiornikiem za pomocą kabla HDMI-USB (zaczynającego się złączem HDMI i kończącego się na styku micro-USB lub USB-C).

Co jeśli Twój telewizor lub smartfon (jak np. iPhone) nie obsługuje standardu MHL? W tym wypadku podłączenie telefonu do telewizora za pomocą wejścia cyfrowego wymaga zastosowania adaptera ze złącza smartfona na HDMI – przejściówki, pod którą z jednej strony można podpiąć smartfon, a z drugiej telewizor. Wykorzystanie wyłącznie kabla USB, którym zazwyczaj ładujesz swój smartfon, umożliwi Ci jedynie przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami.

Sprawdź też: Jak odczytać SMS z telefonu na komputerze? Obsługiwanie SMS-ów przez komputer

Smartfony i smart TV, opcje udostępniania, łączenia i sterowania – kiedyś a najnowsze technologie

Rok 2010 przyniósł ze sobą nie tylko wprowadzenie na ogólnodostępny rynek inteligentnych telewizorów, ale i stopniowe wdrażanie wspominanej wcześniej technologii Mobile High-Definition Link – już wtedy umożliwiała ona przesyłanie nieskompresowanych materiałów wideo w formacie HD ze wsparciem dla rozdzielczości 720p oraz 1080i. Pierwszym urządzeniem, które było wyposażone w interfejs z możliwością transmisji obrazu w ten sposób, był wypuszczony w 2011 roku Samsung Galaxy S II.

Dziś urządzenia ze standardem MHL potrafią bezproblemowo przesyłać dane w jakości 8K Ultra HD, także ze skomplikowanymi sygnałami audio w formatach takich jak np. przestrzenny Dolby Atmos. Choć coraz więcej urządzeń łączy się bezprzewodowo za pośrednictwem sieci Wi-Fi, to nie byłoby to możliwe bez technologii takich jak AirPlay i Miracast – umożliwiających szybką, bezpośrednią transmisję danych za pomocą wspólnej sieci, z pominięciem punktu dostępowego, takiego jak np. router.

Połączenie telefonu z telewizorem to najlepszy sposób, aby umożliwić sobie wyświetlanie treści w komfortowej rozdzielczości. Niezależnie od tego, czy chcesz przejrzeć zdjęcia i filmy z wakacji, czy zapoznać się ze szczegółami dokumentów, udostępnienie obrazu z telefonu na domowym telewizorze stanowi wygodną i szybką metodę na przeglądanie zawartości smartfona.

Sprawdź też: Informacje o telefonie satelitarnym. Jak działa telefon satelitarny, ile kosztuje i komu przydadzą się jego zalety?

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.