namierzanie telefonu

Poradniki

31.05.2021 14:59

Namierzanie zgubionego lub skradzionego numeru telefonu. Jak to zrobić?

Android i iOS Telefony i tablety
5
0
1
5
0

Google oraz Apple umożliwiają namierzanie telefonu w przypadku jego zgubienia lub kradzieży. W jaki sposób to działa? Co dokładnie należy zrobić, żeby odzyskać utracony smartfon? Podpowiadamy.

W przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona niekoniecznie trzeba żegnać się z nim raz na zawsze. System operacyjny Android wykorzystuje dane lokalizacyjne do namierzania sprzętu. Podobnie marka Apple stworzyła aplikację, która pomoże Ci odnaleźć telefon. Jest to możliwe, dzięki zbieraniu danych o lokalizacji, które pochodzą z różnych źródeł: np. sygnału GPS albo Wi-Fi. Choć ich pozyskiwanie może budzić wątpliwości w kontekście prywatności, jest ono zdecydowanie pomocne podczas namierzania telefonu komórkowego w przypadku jego kradzieży lub zgubienia.

Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu. Co to jest i jak włączyć?

Jak namierzyć zgubiony telefon z Androidem?

Android posiada wbudowaną funkcję o nazwie „Znajdź telefon”. Jest ona połączona z kontem Google, do którego musi być przypisane urządzenie. Z poziomu komputera lub innego sprzętu, który ma dostęp do Twojego konta Google, można zainicjować wyszukiwanie zgubionego lub skradzionego telefonu.

Po wybraniu tej opcji można łatwo odnaleźć ostatnią lokalizację urządzenia, z której wysyłało ono informacje do sieci. Jest ona wyświetlana na mapie z uwzględnieniem marginesu ewentualnego błędu geograficznego – dzięki temu namierzanie zgubionego telefonu staje się o wiele łatwiejsze. Umożliwia to szybkie określenie, czy smartfon został faktycznie zgubiony, czy też skradziony (jeśli znajduje się np. w lokalizacji, do której nie zabierał go właściciel).

namierzanie telefonu android

Jak namierzyć telefon z iOS?

Apple również zadbało o to, by użytkownicy smartfonów tej marki mogli z łatwością przeprowadzić szybkie namierzanie telefonu z wykorzystaniem GPS, Wi-Fi oraz Bluetooth. Podobnie jak w przypadku Google, funkcja ta jest ściśle związana wyszukiwaniem lokalizacji. Istnieją dwie możliwości wyszukania urządzenia w ekosystemie Apple, poprzez:

  • aplikację „Lokalizator”, która jest uruchomiona na dowolnym mobilnym urządzeniu Apple,
  • witrynę internetową iCloud.

Korzystając zarówno z pierwszej, jak i drugiej możliwości, użytkownik może szybko uzyskać informację na temat lokalizacji swojego telefonu. Warto podkreślić, że cechą wspólną Androida i iOS jest zdalne blokowanie telefonu, które można włączyć pod warunkiem, że telefon ma włączoną transmisję danych komórkowych lub Wi-Fi.

namierzanie iphonea

Kiedy kontaktować się z naszym operatorem?

Przy korzystaniu z powyższych możliwości trzeba pamiętać, że stanowią one namierzanie telefonu jako urządzenia, a karta SIM wciąż pozostaje aktywna, nawet w przypadku całkowitego zablokowania smartfona za pośrednictwem Apple ID lub konta Google. Za zarządzanie funkcjonalnością SIM odpowiada operator Twojej sieci komórkowej, z którym należy się niezwłocznie skontaktować w przypadku stwierdzenia kradzieży telefonu. A co może zrobić operator w takiej sytuacji?

W związku z utratą smartfona operator może podjąć kilka podstawowych czynności. Są one następujące:

  • blokada karty SIM,
  • dostarczenie duplikatu karty SIM,
  • blokada urządzenia poprzez nr IMEI.

Jeśli stwierdzisz, że twój smartfon został skradziony, nie czekaj – jak najszybciej zablokuj kartę SIM. Nowy „właściciel” twojego urządzenia, jeśli nie dokonasz odpowiednich blokad, może obciążyć Twój portfel. Warto dodać, że blokada SIM oraz namierzanie telefonu to tylko niektóre z kroków, które można podjąć – jednym z nich jest również blokada IMEI. Skrót ten oznacza International Mobile Equipment Identity. Na IMEI składa się unikalny numer seryjny złożony z piętnastu znaków, który jest przypisywany do każdego urządzenia mobilnego w telefonii komórkowej.

Czym różni się blokada IMEI od zdalnego blokowania telefonu przy pomocy Apple ID lub konta Google, a także od zastrzeżenia SIM? Wpisanie IMEI na „czarną listę” uniemożliwia korzystanie z telefonu w dowolnej sieci komórkowej niezależnie od wstawionej do niego karty. Blokada karty SIM ogranicza się do samej karty.

Blokada urządzenia na bazie IMEI przez operatora jest najbardziej skomplikowaną czynnością ze wszystkich opisanych powyżej. Najpierw trzeba koniecznie zgłosić kradzież urządzenia na policji. Ponadto, należy udowodnić, że jest się prawowitym właścicielem skradzionego telefonu, na przykład przy pomocy fabrycznego opakowania albo rachunku ze sklepu. Potem można zanieść dokumenty wydane przez funkcjonariuszy do dowolnej placówki Twojego operatora, dzięki czemu będzie mógł zablokować dany smartfon.

Niektórzy specjalnie nie blokują IMEI ze względu na to, że w takiej sytuacji sprzęt wciąż pozostaje „w obiegu”, a co za tym idzie, jest możliwy do ewentualnego wykrycia. Każdy użytkownik smartfona powinien mieć świadomość, że jego możliwości nie kończą się na próbie namierzenia zgubionego telefonu. Jeśli będzie miał takie życzenie i podejmie odpowiednie kroki, może upewnić się, że korzystanie ze smartfona będzie właściwie niemożliwe.

Zobacz też: Numer IMEI – jak sprawdzić, czym jest i do czego służy?

Programy do namierzania telefonu

Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby się wydawać namierzanie telefonu komórkowego przy pomocy zewnętrznych aplikacji – np. Prey albo Airdroid. Oprogramowanie to ma zbliżoną funkcjonalność. Za pośrednictwem sieci komórkowej albo Wi-Fi jest w stanie przesyłać informacje dotyczące lokalizacji urządzenia, najczęściej z bardzo niewielkim marginesem błędu, dzięki czemu można szybko sprawdzić lokalizację telefonu. W niektórych przypadkach, programy do namierzania telefonu mają bardziej rozwinięte funkcje niż fabryczne, preinstalowane aplikacje. Mogą wykonać zdjęcie przednią lub tylną kamerką urządzenia, odtworzyć konkretny dźwięk, a nawet uzyskać screenshot czynności wykonywanych na ekranie urządzenia. Programy do namierzania telefonu stale rozszerzają swoją funkcjonalność oraz szybkość działania, dzięki czemu coraz częściej stają się niezawodnymi substytutami aplikacji fabrycznych.

Uwaga na oszustów!

W internecie roi się od stron internetowych oferujących rzekomo świetnie działające aplikacje do namierzania telefonu po jego numerze, a także programy o funkcjonalności podobnej do tej opisanej powyżej. Istotna ich część stanowi jednak scam, za pomocą którego przestępcy pozyskują dane osobowe łatwowiernych użytkowników. Przed skorzystaniem z dowolnego programu do namierzania telefonu komórkowego należy sprawdzić opinie o nim – zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store, a najlepiej także na forach i niezależnych stronach. Wszelkie czynności związane z odzyskiwaniem zgubionego telefonu również powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością – nawet w takich sytuacjach nietrudno natrafić na oszustów. Spotkaj się ze znalazcą w miejscu publicznym, nie podawaj mu swojego adresu, a także ujawniaj jak najmniej danych o sobie. 

A zatem do znalezienia telefonu jest potrzebne nie tylko odpowiednie oprogramowanie oraz zabezpieczony sprzęt, ale także odrobina szczęścia i ostrożności. Najlepiej  jednak jest w ogóle zapobiec kradzieży i zawsze czujnie strzec swojego smartfona przed złodziejami.

5
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *