1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to znaczy refurbished? Czy warto kupować odnowione sprzęty?

Poradniki

1 tydzień temu

Co to znaczy refurbished? Czy warto kupować odnowione sprzęty?

Telefony i tablety
5
0
0
5
0

Czym są sprzęty refurbished? Czy warto zainteresować się odnowionymi sprzętami? Sprawdźmy, co to są produkty refurbished, jakie są ich zalety i wady oraz czym różnią się od innych kategorii urządzeń elektronicznych.

Refurbished — co to znaczy?

Przeglądając oferty sklepów z urządzeniami elektronicznymi, portali aukcyjnych i oficjalnych stron producentów można spotkać się z terminem refurbished. Pochodzi on z języka angielskiego i oznacza sprzęt odnowiony. Z tym określeniem wiążą się również zwroty takie jak refurbed, refurb oraz spolszczone refarb.

Refurbished

Refurbished odnosi się do sprzętów, które zostały zwrócone dystrybutorowi lub producentowi, a następnie przeszły proces odnowy. Produkty te nie są więc urządzeniami nowymi, a używanymi. Są jednak w pełni sprawne technicznie i tak samo jak w przypadku całkowicie nowych produktów, mogą być objęte gwarancją. Urządzenia odnawiane można spotkać we wszystkich kategoriach sprzętu elektronicznego, zwłaszcza związanego z RTV. Refarbami są zarówno smartfony, jak i tablety, komputery, smartwatche, drukarki czy urządzenia peryferyjne – myszki i klawiatury.

W jaki sposób powstają sprzęty refurbished?

Wiemy już, co to znaczy refurbished. Jakie towary kwalifikują się do nazwania ich tym mianem? Istnieje kilka ścieżek powstawania tego typu produktów. Pierwszą z nich są zwroty towarów dokonywane przez klientów. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, kupujący ma możliwość oddania sprzedawcy sprzętu nabytego na odległość bez podawania przyczyny. Warunkiem jest dokonanie zwrotu w ciągu 14 dni kalendarzowych liczonych od momentu dostawy oraz posiadanie dowodu zakupu.

Sprawdź: Grafen – czym jest, jakie są jego właściwości i rewolucyjne zastosowanie? Wszystko o grafenie (2021)

Ze względu na to, że do zwrotu nie jest wymagane podanie powodu, może zdarzyć się, że nabywca oddaje towar tylko ze względu na to, że nie spełnił jego oczekiwań. Można więc trafić na produkt, który jest w pełni sprawny i w nienagannym stanie wizualnym, ale poprzedniemu posiadaczowi nie spodobał się np. jego kolor lub rozmiar. Takie urządzenie nie wymaga żadnej naprawy. Po naklejeniu folii ochronnych i zapakowaniu do innego oryginalnego pudełka ponownie wystawia się je na sprzedaż.

Nie zawsze jednak tak jest. Kolejnym powodem zwrotu towaru są wady fabryczne lub uszkodzenia mechaniczne wynikłe z niewłaściwego sposobu transportowania. Wadą fabryczną może być np. złe spasowanie części urządzenia, a uszkodzeniem mechanicznym pęknięty ekran. Taki sprzęt klient ma prawo oddać w ramach gwarancji i otrzymać nowy, w pełni sprawny. Nie oznacza to jednak, że oddane na gwarancji, zepsute urządzenie, trafia do utylizacji. Jest ono naprawiane przez serwisantów dystrybutora lub producenta i wysyłane z powrotem do sprzedaży.

refurbished - podzespół

Finalnie, produkty refurbished mogą pochodzić z akcji promocyjnych zachęcających do zakupu nowego modelu. Każdy z nas spotkał się z reklamą zachęcającą do oddania starego telefonu i zakupu nowego. Takie urządzenia bardzo często są odnawiane przez producenta i można je na nowo kupić. Co ciekawe, podobne rozwiązania stosuje chociażby branża motoryzacyjna, która z chęcią skupuje stare auta od klientów chcących nowe i po przeglądzie, wymianie części i myciu sprzedaje w programach “Premium Selection”. Tylko, czy takie auta są refurbished? 

Plusy i minusy sprzętów refurbished

Urządzenia refurbed są doskonałą okazją do zakupu interesującego produktu w niższej cenie. Dystrybucja odnowionej elektroniki jest korzystna zarówno dla sprzedawców, jak i nabywców.

Zalety urządzeń refurbished

Jakie są korzyści z zakupu produktów refurbished? Największą zaletą refarbów jest ich cena, niższa niż w przypadku towarów fabrycznie nowych. Odnowione urządzenia są sprzedawane często w kwotach o nawet kilkadziesiąt procent niższych niż nowe produkty. Dzięki temu możliwy jest okazyjny zakup np. wymarzonego smartfona pozbawionego wad i z pełnoprawną gwarancją.

Kupując produkty refurbished od zaufanego sprzedawcy, mamy także większą pewność, że będą działać sprawnie. Urządzenie prawdopodobnie zostało bardzo dokładnie sprawdzone i odświeżone.

Sprawdź: Płatności zbliżeniowe – jak płacić telefonem? Wszystko o płatnościach NFC

Wady urządzeń refurbished

Kupując odnowiony sprzęt, możemy czasami zauważyć drobne uszkodzenia mechaniczne w postaci rys lub otarć, jeśli np. polityka firmy nie zakłada wymiany obudowy. Nie mają one prawa mieć wpływu na sprawność techniczną urządzenia, a jedynie rzutują negatywnie na wygląd. 

Uczciwy sprzedawca powinien jednak poinformować o występującej skazie. Jeśli tego nie zrobił, klient ma prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty zakupu. Przyjmuje się wówczas, że konsument zakupił nowy sprzęt. Jeśli jednak nabywca został poinformowany o występowaniu skazy, to nie ma możliwości zwrotu urządzenia. 

Niestety, refurby oferują czasami nieuczciwi sprzedawcy, którzy nie informują o wadach i nie dają gwarancji. Z tego względu sprzęt regenerowany najlepiej kupować u sprawdzonego źródła.

Gdzie można kupić sprzęty refurbished?

Niskie ceny przy jednocześnie zachowanej pełnej funkcjonalności sprawiają, że wiele osób jest zainteresowanych zakupem odnowionych produktów. Dzięki temu refarby można znaleźć u różnego typu sprzedawców. Produkty refurbished oferują sprzedawcy indywidualni na serwisach aukcyjnych, sklepy ze sprzętem elektronicznym, firmy zajmujące się sprzedażą tylko odnowionych urządzeń oraz sami producenci.

refurbished - rozbity smartfon

Przykładem tego ostatniego kanału sprzedaży jest Apple Store. Amerykański koncern oferuje odnowione urządzenia w znacznie niższych cenach niż nowe. Produkty z kategorii Apple Refurbished przechodzą proces serwisowania oraz fazę testów w taki sam sposób jak fabrycznie nowe urządzenia. Mają też wymienione obudowy i baterie. Jednocześnie używany iPhone lub MacBook w oficjalnym sklepie Apple może kosztować do 15% mniej.

Refurbished, repack a outlet – jakie są różnice?

Urządzenia elektroniczne dzielą się nie tylko na nowe i odnowione. Istnieją jeszcze dwie inne kategorie sygnalizujące pochodzenie wystawionego na sprzedaż towaru. Repack to fabrycznie nowy produkt, który nie był dotychczas sprzedawany w danym kraju. Takie urządzenia pochodzą zazwyczaj z nadwyżek magazynowych zagranicznych sklepów. Zwykle nie są sprzedawane w oryginalnych pudełkach, stąd nazwa – egzemplarz przepakowany.

Musi on spełniać normy prawne państwa, w którym będzie sprzedawany. W przypadku Polski są to regulacje zarówno krajowe, jak i unijne. Przepakowanie polega zazwyczaj na dodaniu instrukcji obsługi w języku polskim i wymianie ładowarki na zgodną z polskimi kontaktami i normą napięcia 230 V. Repackami często są urządzenia pochodzące z Chin i przeznaczone pierwotnie do sprzedaży na tamtejszym rynku. Repack powinien być objęty gwarancją.

Sprawdź: Błąd 0xc00007b – jak go naprawić? Komunikat „aplikacja nie została właściwie uruchomiona…” – sposoby rozwiązania błędu

Sprzęty outletowe są produktami pochodzącymi z wystawy, wyprzedaży wynikającej z zakończenia sprzedaży danej linii urządzeń lub zamknięcia sklepu. Mogą być naznaczone drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak rysy, obicia czy zadrapania. Często sprzedawane są w nieoryginalnych opakowaniach. Ich działanie jest jednak tak samo dobre, jak w przypadku nowych produktów. Na taki zakup również otrzymuje się gwarancję.

Odnowione produkty a środowisko

Ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i redukcja wydobycia dóbr naturalnych to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed cywilizacją w XXI wieku. Odnawianie urządzeń pomaga ograniczyć produkcję elektrośmieci, których ilość zwiększa się z roku na rok. Regenerowany smartfon czy komputer nie jest bowiem utylizowany w całości. Wymianie podlegają jedynie niesprawne podzespoły.

Jak wielkie szkody środowisku naturalnemu wyrządza przemysł elektroniczny, pokazują liczby przytoczone w raporcie Greenpeace pt. „From Smart to Senseless: The Global Impact of 10 Years of Smartphones” z 2017 roku. W ciągu pierwszej dekady istnienia smartfonów, czyli od premiery pierwszego iPhone’a w 2007 roku, wyprodukowano ponad 7 mld tego typu urządzeń. Do ich wytworzenia zużyto energię o mocy 968 TWh, czyli niemal tyle, ile wynosi roczne zapotrzebowanie na prąd w Indiach. 

oferta

Ogromny wybór smartwatchy w najlepszych cenach

Sprawdź

Co najgorsze, zwiększające się rozmiary smartfonów wymagają zużywania coraz większej liczby surowców. Ilość wytwarzanych przez przemysł elektroniczny gazów cieplarnianych w roku, gdy pojawił się pierwszy smartfon, wynosiła ok. 1% całkowitego śladu węglowego wytwarzanego przez człowieka. Przewiduje się, że wartość ta wzrośnie za dwie dekady do 14%. Jednocześnie szacuje się, że zaledwie 16% elektrośmieci poddawanych jest recyklingowi. Zakup odnowionego urządzenia to więc doskonały sposób na ochronę przyrody.

Produkty refurbished to w większości sprzęty równie dobre, co fabrycznie nowe egzemplarze. Zakup odnowionego smartfona lub laptopa pozwala cieszyć się w pełni funkcjonalnym urządzeniem i zaoszczędzić pieniądze. Daje również możliwość dołożenia cegiełki do budowy czystszego środowiska naturalnego, którym wszyscy chcielibyśmy się cieszyć.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.