1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Wszystko o Android 12 – kiedy premiera, jakie nowe funkcje, dla jakich urządzeń?

Technologia

2 miesiące temu

Wszystko o Android 12 – kiedy premiera, jakie nowe funkcje, dla jakich urządzeń?

Android i iOS Telefony i tablety
3
3
0
3
3

Data premiery Android 12 zbliża się wielkimi krokami. Jakie nowe funkcje wniesie najnowsza odsłona Zielonego Robota? Google uchylił rąbka tajemnicy, prezentując wersję beta. Które smartfony dostaną Androida 12 i jakie nowości przygotowano dla użytkowników!

Premiera Androida 12 – podstawowe informacje

Najnowsza odsłona systemu operacyjnego Google’a została zaprezentowana na konferencji prasowej dla deweloperów Google I/O 2021 – 18 maja. Nie jest to jeszcze wersja dla użytkowników, a przeznaczona do testów beta. Od tego momentu, w ramach programu Android Developer Preview, sprawdzane są wszystkie funkcje nowego systemu.

Wydanie z 18 maja nie jest ani pierwszą, ani ostatnią odsłoną bety zaprezentowaną przez giganta z Mountain View. W styczniu 2021 roku Google pokazał Developer Preview 1, która przeznaczona była do zamkniętych testów dla programistów. Podobnie było z odsłonami drugą i trzecią wydanymi w marcu oraz kwietniu.

Zobacz też: Notch w smartfonach – skąd wziął się najbardziej kontrowersyjny element ekranu?

Majowa beta rozpoczyna program testów otwartych. Oznacza to, że każdy, kto chciałby sprawdzić, jak działa najnowszy Android, może to zrobić. Na liście telefonów kompatybilnych z wersją beta jest wielu partnerów Google oraz oczywiście wszystkie bieżące modele Pixeli. Z bety mogą korzystać posiadacze wybranych modeli Xiaomi, vivo, OnePlus, Oppo, realme, TCL, ZTE, ASUS oraz, niedostępnych w Polsce, Sharpa i TECNO.

Pamiętać jednak należy, że beta nie jest stabilną wersją systemu. Jej testowanie może wiązać się z utratą informacji zapisanych w telefonie. Z tego względu przed instalacją Android 12 beta warto zrobić kopię zapasową danych.

Harmonogram ogłoszony przez Google’a przewiduje jeszcze trzy wydania bety w miesiącach wakacyjnych. Premiera stabilnej wersji Androida 12 będzie miała miejsce we wrześniu.

Informacje o wersji beta Androida 12

Zmianie ma ulec sposób zabezpieczania wrażliwych danych. Pomóc mają w tym bezpieczna partycja systemu, wskaźniki mikrofonu i kamery, hibernacja aplikacji i panel prywatności.

Pierwszą z nowości będzie wydzielona partycja w Androidzie. To właśnie na niej będą gromadzone dane na temat interakcji człowieka ze smartfonem. Wskaźniki mikrofonu i kamer pozwolą z kolei na monitorowanie ich użycia przez zewnętrzne aplikacje. Możliwe będzie ich ręczne wyłączenie w Ustawieniach. Funkcja hibernacji będzie zamykać nieużywane od dawna aplikacje. Będzie im także cofać przyznane wcześniej uprawnienia dostępu do listy kontaktów, kamery, lokalizacji itd. Z poziomu panelu prywatności możliwe będzie sprawdzenie na osi czasu wykorzystywania uprawnień przez aplikacje. Podobne rozwiązania oferuje od jakiegoś czasu Apple. Jeśli technologiczni giganci odpowiadają na zapotrzebowanie klientów i chcą pomóc w dbaniu o prywatność użytkowników, to możemy się tylko cieszyć.

Inne nowości to m.in. wykorzystanie modułu NFC do otwierania wybranych modeli aut, kosz o zastosowaniu takim jak w Windows i alerty informujące o sytuacji, gdy dana aplikacja chce uzyskać dostęp do schowka.

Kiedy Android 12 będzie dostępny dla wszystkich?

Zgodnie z polityką Google’a, jako pierwsze aktualizację otrzymają ich własne smartfony. Są to urządzenia z linii Pixel 4, 4a i 5.

Posiadacze smartfonów innych producentów będą musieli jeszcze poczekać. Dotychczasowe doświadczenia każą przypuszczać, że aktualizacje na inne modele zaczną być dostępne kilka miesięcy po premierze. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności nowy Android pojawia się na flagowych smartfonach i tabletach.

Wszystko o Android 12 bateria
Źródło: www.androidcentral.com

Przykładem może być Samsung. Wydany 8 września 2020 r. Android 11 na pierwszych sprzętach koreańskiego koncernu pojawił się w styczniu 2021 roku. Były to m.in. urządzenia z flagowych linii S, Note i Fold. Proces aktualizacji Androida cały czas trwa. Ostatnie modele, które dostaną „jedenastkę”, czyli: Samsung Galaxy A10, Xcover 4s i Tab A8 (2019) muszą poczekać do… września 2021. Innymi słowy, od momentu premiery do aktualizacji minie rok.

Sytuacja ta powtórzy się zapewne w tym roku. Samsung nie jest tu wyjątkiem. Pozostali producenci, tacy jak vivo, Xiaomi, LG, Sony czy Oppo mają podobną politykę aktualizacyjną.

Na jakie urządzenia trafi nowy Android?

Androida 12 dostaną flagowe modele Samsunga z serii Galaxy S (S21, S20 i S10), Note (Note 10 i Note 20) i Fold (wszystkie dostępne obecnie urządzenia). Na nowego Androida mogą liczyć także posiadacze smartfonów z serii A 2021 i A 2020, M 2020 i Xcover.

Android 12 zawita także na różne modele Xiaomi: Mi 11, Mi 10, Redmi 9, Redmi K30 oraz POCO F2 Pro, X3, X2, M2 i jego wersję Pro, M2 i C3. Najnowszego Androida otrzymają właściciele wielu telefonów Nokii. Będą to modele 8.3 5G, 5.4, 5.3, 3.4, 2.4 oraz 1.3.

Zobacz też: Co to jest direct billing? Jak rozwiązać problemy z opłatami za direct billing?

Mimo wycofania się z rynku mobilnego, LG także nie zapomniało o swoich klientach. Nowy Android będzie kontrolował telefony LG G8, V50, V60, Velvet i Wing. Oppo wykona update na smartfonach z linii Find X3 i X2, F19 i 17, Reno 5, 4 i 3 oraz R, a także wielu modelach z serii A i K.

Listy innych producentów są skromniejsze. W przypadku Motoroli aktualizacja obejmie modele serii Razr oraz Edge. Sony będzie aktualizować tylko smartfony Xperia 1 II, 5 II i 10 II.

Wygląd Androida 12 – czy to najpiękniejszy system operacyjny?

Jedną z największych nowości zaprezentowanych na Google I/O 2021 był język programowania Material You, który przyczyni się do odświeżenia wyglądu Androida. Tak dużej zmiany we wzornictwie Zielonego Robota nie widzieliśmy od kilku lat.

Dzięki ekstrakcji kolorów system ma dopasowywać kolory ikon, suwaków i widżetów do tapety ekranu głównego. Ma to uczynić system estetyczniejszym i spójniejszym. Możliwe będzie także samodzielne wybranie koloru przewodniego, podobnie jak w Windows. Unowocześnieniu ulegną także same ikony i suwaki – kanciaste obramowania zostaną zastąpione przez zaokrąglone.

Sprawdź też: Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

Taki design ujrzą posiadacze smartfonów Google Pixel. Aby się odróżnić, inni producenci smartfonów z Androidem najczęściej stosują nakładki systemowe, które w różnym stopniu modyfikują wygląd systemu. Android 12 na ich urządzeniach będzie wyglądać zapewne inaczej.

Dokładny opis nowych funkcji w Androidzie 12

Liczba zmian wprowadzonych wraz z najnowszym Androidem jest znaczna. Poza przytoczonymi wcześniej narzędziami dostępnymi w wersji beta warto zwrócić uwagę jeszcze kilka nowości.

Stosy inteligentnych widżetów

Nowa funkcja pozwoli połączyć kilka widżetów w jeden – np. widżety kalendarza i przypomnień. Zaoszczędzi to miejsce na ekranie głównym.

Poprawiony obrót ekranu

Zredukuje to liczbę przypadkowych obrotów ekranu. W tym celu wykorzystany zostanie przedni aparat, który będzie śledził ruchy użytkownika, pomagając oprogramowaniu ocenić, czy obrót telefonu był intencjonalny, czy nie.

App Pairs

Funkcja ta będzie grupować aplikacje w pary przeznaczone do pracy na podzielonym ekranie. Będzie można naraz wywołać je w widoku podzielonego ekranu. Przyspieszeniu ma ulec także przełączanie się między widokiem pełnego i dzielonego wyświetlacza.

Gaming Mode

Znany ze smartfonów dla graczy tryb zawita do bazowej wersji Androida. Pozwoli on ręcznie zmieniać ilość pracujących rdzeni procesora i modyfikować jego taktowanie w zależności od zadania. Po zakończeniu rozgrywki wydajny, ale zasobożerny tryb będzie można zmienić na oszczędniejszy, odpowiedni do zwykłego korzystania ze smartfonu.

Zobacz też: Najlepszy emulator androida na PC. Uruchamiamy system Android na Windows 10

Łatwiejsze zarządzanie sieciami WiFi

Prosty włącznik WiFi zostanie zastąpiony panelem z nazwami sieci, umożliwiając tym samym szybkie przełączanie się między nimi.

Nowości w Androidzie 12 w pigułce – porównanie zmian w stosunku do starej wersji

Jedną z największych bolączek Androida jest fragmentacja. Konieczność dostosowania setek modeli produkowanych przez różnych producentów opóźnia dostarczanie systemu Google’a odbiorcom końcowym. Kolejne wersje docierają do nich z ogromnym opóźnieniem, a często wcale.

Rozwiązaniem ma być projekt Mainline. Dzięki niemu wiele funkcji ma być aktualizowanych i dodawanych tak samo, jak w przypadku aplikacji, czyli za pośrednictwem Google Play. Ma to pomóc Google’owi zmniejszyć dystans do swojego konkurenta – Apple’a. W starciu Android vs iOS obecnie górą jest oprogramowanie tej drugiej firmy. Koncernowi z Cupertino jest łatwiej, ponieważ posiada w portfolio niewielką liczbę smartfonów. Pozwala to na aktualizację nawet starych modeli liczących sobie 5 lat.

Najlepsze smartfony z systemem Android

Dzięki projektowi Mainline do osób ze starszymi wersjami Androida ma trafić nowy Asystent Google. Obecnie mogą z niego korzystać tylko posiadacze Pixeli. Niezależnie od obecności nakładki, pojawić mają się też Konwersacje. Widżet ten będzie grupował nieodebrane połączenia i wiadomości.

Zmianie ulegnie też sposób wywoływania niektórych działań. Funkcja Columbus pozwoli na wywołanie Asystenta Google, zasobnika otwartych aplikacji, wykonania przewijanego zrzutu ekranu, rozwinięcie panelu powiadomień i sterowanie multimediami.

Android 12 wniesie najwięcej zmian od lat, jeśli chodzi o rozwój Zielonego Robota. Aktualizacja poprawi interakcję ze smartfonem i pozwoli kontrolować informacje dotyczące prywatności. Miejmy nadzieję, że projekt Mainline nie podzieli losu poprzednika – Treble, dzięki czemu szybko ujrzymy nowy system operacyjny w swoich urządzeniach.

3
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.