Android 12

Technologia

27.05.2022 13:20

Android 12 – jakie zmiany wprowadza nowa odsłona systemu Google?

Android i iOS Telefony i tablety
20
5
6
3 lata temu
Android 12 – jakie zmiany wprowadza nowa odsłona systemu Google?
20
5
6
20
5

Android 12 stał się ogólnodostępny ponad pół roku temu. Przez ten czas Google nie próżnowało, stale dopieszczając najnowszą iterację swojego systemu mobilnego. Jak obecnie się ona prezentuje i co oferuje?

Android 12 premiera

Firma z Mountain View po raz pierwszy o nowym systemie swoje karty odsłoniła w lutym ubiegłego roku. Wszyscy zainteresowani musieli uzbroić się jednak w cierpliwość – po kilku odsłonach wersji beta i wersji preview system zadebiutował 4 października 2021 roku. Właśnie wtedy wydano pierwszą stabilną wersję dwunastki, choć Google świadomie wstrzymało oficjalne wydanie. Nastąpiło ono 19 października, razem z wydaniem Pixela 6.

Początkowo system zadebiutował na smartfonach Google’a, obecnie trwają przygotowania poszczególnych producentów do wdrażania systemu na swoje urządzenia. Telefony, które otrzymały już aktualizację lub ją dopiero otrzymają, przedstawimy w oddzielnym akapicie.

Android 12: co nowego?

Dwunasta iteracja najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie to całkiem znaczące wydarzenie. Google już od dawna określiło go mianem jednej z najbardziej znaczących aktualizacji w historii całego systemu operacyjnego. Są ku temu podstawy? Wnioski wyciągnijcie sami, tymczasem przedstawiamy najważniejsze nowości, które wprowadza dwunasta odsłona Androida.

Android 12
Android nareszcie doczekał się zmian w wyglądzie | Źródło: android.com

Zmiany w wyglądzie

Nowy system przyniesie ogromne zmiany w wyglądzie i prezencji całego Androida. Jak dotąd Google trochę traktowało tę kwestię po macoszemu – system przez ostatnie trzy lata niespecjalnie się zmienił wizualnie. Wraz z premierą dwunastki ta kwestia uległa zmianie. Język projektowania systemu, ochrzczony mianem Material You, będzie stawiał na znaczącą indywidualność każdego telefonu. Co to oznacza? Otóż wizualnie i kolorystycznie wszystko ma się adaptować do upodobań posiadacza. Duże znaczenie będzie miała tu sama tapeta systemu. Otóż na jej podstawie specjalny algorytm Google będzie wyciągał kolory dominujące i nanosił je na części swojego interfejsu. Wyrazem tych zmian jest m.in. wdrażanie aktualizacji dla aplikacji należących do Google’a – wszystko po to, aby mogły one współgrać ze zmianami w wyglądzie Androida 12.

Poprawki bezpieczeństwa i prywatności w Androidzie 12

Google nie ignoruje tematu bezpieczeństwa swojego nowego systemu. Przejawem tego jest wprowadzenie tzw. panelu prywatności. Użytkownik ma teraz szansę na łatwe zweryfikowanie użycia poszczególnych elementów telefonu przez dane apki w ostatnim czasie. To świetne rozwiązanie, które pozwoli monitorować wszelkie aktywności na telefonie i zareagować w porę, gdy coś wyda się nam podejrzane. Dodatkowo zezwoli ono na tymczasowe odcięcie dostępu do kamery i mikrofonu każdej apce zainstalowanej na telefonie – świetne rozwiązanie, gdy chcemy mieć pewność, że nikt nas nie podgląda lub nie podsłuchuje.

Jeżeli nie lubicie udostępniać aplikacjom informacji o swoim położeniu, dwunastka ma dla Was coś dobrego. Wprowadza ona opcję udostępniania przybliżonej lokalizacji. Od teraz użytkownik może zdecydować, czy apka dowie się dokładnie, gdzie przebywamy, czy będzie to lokalizacja orientacyjna.

Sprawdź też: Przydatne aplikacje na telefon z Androidem – musisz je mieć!

Uproszczono również mechanizm cofania uprawnień danych uprzednio aplikacji. Android 12 umożliwi to teraz wprost z poziomu pulpitu nawigacyjnego. Cieszy to tym bardziej, gdyż wcześniej opcja ta była stosunkowo mocno ukryta i wymagała naklikania się w ustawieniach.

Co więcej, Google wdrożyło opcję przesyłania zdjęć zaraz po ich zrobieniu wprost do zabezpieczonego folderu. Dostęp do niego będzie ograniczony zaporą biometryczną – jego odblokowanie będzie możliwe skanerem linii papilarnych lub rozpoznawaniem twarzy. 

Android 12 i tryb obsługi jedną dłonią

Lubicie operować na smartfonie za pomocą jednej ręki? Z pewnością doświadczyliście sytuacji, w której dana część ekranu jest poza zasięgiem Waszych palców – bez względu, czy chodzi o górną część ekranu, czy prawy dolny róg (jeżeli jesteście praworęczni). Problem szczególnie daje się we znaki osobom z małymi dłońmi, jednak Android 12 ma na to remedium. Projektanci Google stworzyli tzw. tryb jednoręczny. Umożliwia on operowanie w każdym punkcie ekranu za pomocą palców jednej dłoni – ekran ma się stosownie opuszczać, aby znaleźć się w zasięgu palców.

Poprawiony obrót ekranu

Pomyślano również o przypadkowych obrotach ekranu. Funkcja ta znana jest od lat, jednak zasada działania pozostawała niezmieniona. Wszystko opierało się na akcelerometrze, który bywa zawodny. Nierzadko więc prowadzi to do sytuacji, w której ekran uległ przypadkowemu obrotowi i następnie ma problem z powrotem do wcześniejszej pozycji. Google opracowało więc nowy system, który korzysta z przedniej kamery – to rozwiązanie ma wspomóc akcelerometr i ograniczyć liczbę przypadkowych zmian obrotu wyświetlacza. Jest to pomocne w przypadku leżenia np. na boku: telefon wtedy ustali ułożenie naszej twarzy i dostosuje to, co widzimy na ekranie. Jeżeli obawiacie się o prywatność, to warto zaznaczyć, że wszelkie dane nie są przechowywane na urządzeniu, a Android nie zapisuje Waszych zdjęć ani ich nie robi.

Android 12 - motywy kolorystyczne
Motywy kolorystyczne, generowane na podstawie tapety i jej kolorów | Źródło: android.com

App Pairs

Funkcja ta będzie grupować aplikacje w pary przeznaczone do pracy na podzielonym ekranie. W dwunastce można naraz wywołać je w widoku podzielonego ekranu. Przyspieszeniu ma ulec także przełączanie się między widokiem pełnego i dzielonego wyświetlacza.

Android 12 i Gaming Mode

Znany ze smartfonów dla graczy tryb zawita do bazowej wersji Androida. Pozwoli on ręcznie zmieniać liczbę pracujących rdzeni procesora i modyfikować jego taktowanie w zależności od zadania. Po zakończeniu rozgrywki wydajny, ale zasobożerny tryb będzie można zmienić na oszczędniejszy, odpowiedni do zwykłego korzystania ze smartfonu. Dodatkowo tryb ten wyciszy powiadomienia i połączenia przychodzące oraz podkręci jasność ekranu – wszystko po to, aby poprawić doznania płynące z rozgrywki.

Hibernowanie apek

Nowy Android lepiej radzi sobie z zarządzaniem pamięcią masową. Opcja jest prawdziwym wybawieniem zwłaszcza dla starszych smartfonów, które nie mogą się pochwalić jej wysokimi zasobami. Przejawia się to poprzez wprowadzanie nieużywanych apek w stan hibernacji. Umożliwi to odciążenie systemu oraz wygospodarowanie odrobinę więcej przestrzeni dyskowej – tak cennej na smartfonach z niewielką jej ilością.

Ulepszone wsparcie kontrolerów

Google widząc potencjał w Stadii, nie zamierza zignorować grania mobilnego. Przejawem tego jest lepsza integracja ich autorską usługą rozrywki w chmurze oraz znacznie poprawiona kompatybilność systemu z kontrolerami innych firm. Celem inżynierów było tu poprawa doświadczeń płynących z kontrolera podpiętego do telefonu, aby jak najbardziej przypominało to rozgrywkę na konsoli. Nowe zmiany umożliwiają programistom wpływ na stopień generowanych wibracji oraz haptykę.

Sprawdź też: Aktualizacja Androida. Jak zmienić wersję Androida na nowszą?

Przewijanie zrzutów ekranu

Duża i ciepło przyjęta zmiana. Choć sama opcja znana jest z modeli smartfonów niektórych producentów, to właśnie dwunasta wersja Androida jest pierwszą, na której ona zagościła. O co chodzi? Funkcja ta umożliwia zrobienie zrzutu ekranu całej przewijanej stronie. Nie ma już konieczności robienia większej liczby screenshotów, by następnie połączyć je w całość.

Ograniczony dostęp do sieci

Tryb ten pozwala na większe pole manewru w przypadku zarządzania siecią. Od teraz system może ograniczyć dostęp do internetu aplikacjom, które mu wskażemy. Konieczność wyłączenia połączenia, w celu osiągnięcia pewności, że nic się z nią nie łączy, zostaje wyeliminowana. Tryb ten może być sposobem na walkę z reklamami.

Ulepszone powiadomienia

Android doczekał się także zmian w stylu i mechanizmie działania powiadomień. Co więcej, od teraz system ma przełączać nas od razu do danej aplikacji, która wysłała powiadomienie – zakładając oczywiście, że je uprzednio klikniemy. Ma to ograniczyć przypadki, gdy przejście do danej apki zostało zakłócone pojawieniem się innego monita.

Stosy widżetów

Widżety z obsługą stosów są próbą ograniczenia niepotrzebnego chaosu na ekranie. Rozwiązanie to pozwoli umieścić kilka różnych informacji na jednym widżecie, dowolnie go modyfikując. Informacje te nie muszą być ze sobą powiązane, zatem od teraz wystarczy obecność jednego okienka, które zawierać będzie wszystkie interesujące nas powiadomienia.

Android 12
Co więcej oprócz nowych szat oferuje dwunasta odsłona zielonego robocika? | Źródło: nokia.com

Widżet rozmów

Pojawi się również nowy, dosyć nietypowy widżet. Chodzi tu o Rozmowy, który w dwunastej odsłonie Androida pozwala umieścić na ekranie głównym najważniejsze dane dotyczące wybranego przez nas kontaktu (lub takiego, z którym rozmawiamy najczęściej). Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli szybko przejrzeć ostatnie wiadomości od numeru lub nanieść stosowne poprawki i notatki dotyczące tej właśnie osoby – wszystko z poziomu ekranu głównego.

Wdrożenie nowych kodeków wideo

Dwunasta odsłona Androida to także zmiany w kwestii kodeka wideo. Głównym celem jest odchudzenie rozmiarów plików wideo, które zostały nagrane w wysokiej rozdzielczości. Ich znakiem wspólnym jest właśnie duży rozmiar, co przekłada się na niepotrzebne zabieranie przestrzeni dyskowej. Inżynierowie Google’a postawili tym razem na kodek H.265/HEVC. Wypada on znacznie lepiej od standardowego kodeka wideo, którym jest H.264/AVC. Przy zachowaniu tej samej jakości, rozmiary pliku potrafią spaść o połowę. Ma to realny wpływ na przyrost miejsca w naszym telefonie, zwłaszcza gdy nagrywamy dużo. Należy jednak pamiętać, że nie każdy smartfon jest w stanie obsłużyć ten kodek – jeżeli Wasz model nie jest do tego zdolny, domyślny kodek wideo pozostanie głównym.

Nowe emotioikony

Poprawka na pierwszy rzut oka niezbyt istotna, jednak Google nie zamierza w tej kwestii odstawać od iOS-a. Wprowadzone zostały ładniejsze dla oka emotki, jednak twórcy nie próbują wynaleźć koła na nowo. Postawiono na odświeżenie tych starych, dobrze znanych użytkownikom. Główną zasadą, która przyświecała grafikom, było maksymalne uproszczenie, co według twórców przekłada się najbardziej na poprawę ich wyglądu. Niecałe 400 ikonek zostało więc poprawionych.

Android 12L – czym różni się od Androida 12?

Część użytkowników z pewnością słyszała o Androidzie 12L, nie do końca rozumiejąc, czym ona jest. Wersja 12L została wydana w marcu 2022 roku, więc samo to może sugerować, że jest to swoisty następca dwunastej odsłony, której premiera miała miejsce w 2021. Nie jest to jednak prawdą – Android 12L jest wariantem Androida 12 dedykowanym urządzeniom innym niż smartfony.

Litera „L” w nazwie dużo mówi, gdy uświadomimy sobie, że jest to skrót od słowa „large”, czyli duży. Android 12L jest zatem wersją systemu, która jest opracowana specjalnie pod większe urządzenia, takie jak tablety, choć nie tylko – również pod foldy, czyli telefony składane. Na samych smartfonach różnice między Androidem 12 a Androidem 12L są praktycznie niezauważalne. Ten drugi system zyskuje dodatkowe opcje dopiero na większych urządzeniach. Zatem jeżeli posiadasz telefon, nie powinieneś przejmować się brakiem Androida 12L – system ten jest dedykowany określonemu gronu odbiorców.

Na jakich smartfonach Android 12 jest już dostępny lub wkrótce będzie?

Od premiery stabilnej wersji systemu minęło już siedem miesięcy. Android 12 rozgościł się już praktycznie na każdym flagowcu od najpopularniejszych producentów smartfonów. Obecnie wdrażany jest na odrobinę starszych i tańszych modelach telefonów. Gdzie zatem możemy go już znaleźć?

Panel prywatności
Panel prywatności to świetne rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy większą kontrolę nad telefonem | Źródło: xda-developers.com

Google

Tutaj zaskoczenia nie ma – wraz z premierą Pixela 6 stosowną aktualizację otrzymały inne telefony od Pixela 3 w górę. 

  • Pixel 3
  • Pixel 3 XL
  • Pixel 3a
  • Pixel 3a XL
  • Pixel 4
  • Pixel 4 XL
  • Pixel 4a
  • Pixel 4a 5G
  • Pixel 5.

Xiaomi

Biorąc pod uwagę, ile modeli telefonów wydaje Xiaomi, poniższa lista może wydawać się uboga. Chiński producent ma jednak zasadę wydawania dużych aktualizacji w dwóch częściach, zatem poniższa lista z pewnością urośnie.

  • Xiaomi Mi 10 Pro
  • Xiaomi Mi 11
  • Xiaomi Mi 11 Lite
  • Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE
  • Xiaomi Mi 11 Ultra
  • Xiaomi Mi 11I
  • Xiaomi Mi 11X Pro
  • Xiaomi Mi Note 10 Lite
  • Redmi K30
  • Redmi Note 10 5G
  • Redmi Note 10 Pro
  • Redmi Note 10 Pro Max
  • Poco F3
  • Poco F3 GT
  • Poco X3 GT
  • Poco X3 Pro.

Samsung

Samsung nie zasypuje gruszek w popiele. Koreańczycy wdrażają konsekwentnie swoją autorską nakładkę One UI 4.0, która oparta jest na Androidzie 12.

  • Samsung Galaxy A22
  • Samsung Galaxy A31
  • Samsung Galaxy A32
  • Samsung Galaxy A41
  • Samsung Galaxy A42
  • Samsung Galaxy A51
  • Samsung Galaxy A52
  • Samsung Galaxy A52 5G
  • Samsung Galaxy A52s
  • Samsung Galaxy A71
  • Samsung Galaxy A71 5G
  • Samsung Galaxy A72
  • Samsung Galaxy A90 5G
  • Samsung Galaxy Fold
  • Samsung Galaxy M21
  • Samsung Galaxy M22
  • Samsung Galaxy M31
  • Samsung Galaxy M31s
  • Samsung Galaxy M51
  • Samsung Galaxy M52 5G
  • Samsung Galaxy M62 (F62 in India)
  • Samsung Galaxy Note 10
  • Samsung Galaxy Note 10+
  • Samsung Galaxy Note 10 Lite
  • Samsung Galaxy Note 20
  • Samsung Galaxy Note 20 Ultra
  • Samsung Galaxy Tab Active 3
  • Samsung Galaxy Tab S6
  • Samsung Galaxy Tab S6 Lite
  • Samsung Galaxy Tab S7
  • Samsung Galaxy Tab S7+
  • Samsung Galaxy Tab S7 FE
  • Samsung Galaxy S10
  • Samsung Galaxy S10+
  • Samsung Galaxy S10 Lite
  • Samsung Galaxy S10e
  • Samsung Galaxy S20
  • Samsung Galaxy S20+
  • Samsung Galaxy S20 Ultra
  • Samsung Galaxy S20 FE
  • Samsung Galaxy S21
  • Samsung Galaxy S21+
  • Samsung Galaxy S21 Ultra
  • Samsung Galaxy Z Flip
  • Samsung Galaxy Z Flip 3
  • Samsung Galaxy Z Fold 2
  • Samsung Galaxy Z Fold 3.

Sprawdź też: Przegląd wersji systemu Android — od 1.0 do 12

OPPO

ColorOS 12, czyli nakładka OPPO działająca w oparciu o jedenastą odsłonę Androida, w stabilnej wersji była dostępna już pod koniec 2021 roku. Do tej pory chińskiemu producentowi udało się osiągnąć całkiem pokaźną liczbę urządzeń działających na Androidzie 12.

  • Oppo A54 5G
  • Oppo A73
  • Oppo A74 5G
  • Oppo A94
  • Oppo F19 Pro+
  • Oppo Find X2
  • Oppo Find X2 Pro
  • Oppo Find X3 Pro
  • Oppo Find X3 Lite
  • Oppo Find X3 Neo
  • Oppo Find X2 Neo
  • Oppo Find X2 Lite
  • Oppo Reno 4
  • Oppo Reno 4 Pro
  • Oppo Reno 4 Z 5G
  • Oppo Reno 5
  • Oppo Reno 5 Pro
  • Oppo Reno 5 Z 5G
  • Oppo Reno 6
  • Oppo Reno 6 Pro
  • Oppo Reno 6 Z 5G
  • Oppo Reno 10x Zoom.

realme

Autorska nakładka Realme UI 3.0 została przygotowana już w październiku 2021 roku. Późniejsze miesiące były czasem wytężonej pracy i wielu testów beta. Zaowocowały one jak dotąd implementacją dwunastej odsłony systemu na niżej wymienionych urządzeniach.

  • realme 6
  • realme 6 Pro
  • realme 6S
  • realme 6i
  • realme 8
  • realme 8 Pro
  • realme 8 5G
  • realme 8s
  • realme 8i
  • realme GT 5G
  • realme GT Master Edition
  • realme 7
  • realme 7 Pro
  • realme 7 5G
  • realme X50 5G
  • realme X3 SuperZoom 
  • realme X50 Pro 5G.

LG

Pomimo ogłoszenia wycofania się z rynku smartfonów LG nie pozostawiło swoich klientów na lodzie. Producent zakomunikował, że aktualizacje do Androida 12 otrzyma całkiem pokaźna liczba urządzeń. Oprócz tego LG wybiegło w przyszłość, informując o smartfonach, które otrzymają również trzynastą odsłonę systemu.

  • LG Velvet 5G (otrzyma aktualizację do Androida 13)
  • LG V60 (tylko w wybranych krajach).

Oprócz dwóch powyższych system pojawi się wkrótce także na:

  • LG G8
  • LG Q31
  • LG Q52
  • LG Q92
  • LG Q92 5G
  • LG V50
  • LG V50S
  • LG Velvet LTE/4G (otrzyma aktualizację do Androida 13)
  • LG Wing (otrzyma aktualizację do Androida 13).

OnePlus

To przedsiębiorstwo jest znane z szybkich aktualizacji swoich modeli do nowych wersji Androida. Do tego zestawienia wkrótce najprawdopodobniej dojdą smartfony z serii Nord.

  • OnePlus 8
  • OnePlus 8 Pro
  • OnePlus 8T
  • OnePlus 9
  • OnePlus 9 Pro
  • OnePlus 9R
  • OnePlus Nord
  • OnePlus Nord 2
  • OnePlus Nord CE 2 Lite.

Asus

Motorola

  • Motorola Edge
  • Motorola Edge 20 Pro
  • Motorola Edge Plus
  • Motorola Moto G Pro
  • Motorola Moto G30
  • Motorola Moto G50 (4G/5G)
  • Motorola Moto G100
  • Motorola Moto G200 5G.

Vivo

  • Vivo X60
  • Vivo X60 Pro
  • Vivo X60 Pro+
  • Vivo X70 Pro+.
20
5

Podziel się:

Komentarze (6)

Witam posiadam Samsunga Galaxy A32 4g i nie miałam jeszcze aktualizacji do androida 12 wie ktoś dlaczego albo kiedy bedzie ??

Telefon powinien otrzymać stosowną aktualizację w tym miesiącu

Jak zwykle dużo szumu i mało atrakcji, trybu desktop nadal nie ma, nagrywanie rozmów oczywiście nadal zablokowane, mam pixela i muszę powiedzieć że zmiany są bardzo subtelne, nie ma co rozpaczać z powodu ich braku. Na dodatek mam wrażenie że Google posiadaczom pixeli funduje fazę testu, żadne moje wcześniejsze Xiaomi nie robiło takich psikusów jak np Netflix w tle nadal odtwarza dźwięk, po ubiciu z tła nadal odtwarza dźwięk, po aktualizacji z kolei pasek menu nie pojawia się i nie da się wyjść z hbogo, yt i Netflix obecnie wyczailem że pasek jednak się pojawia ale go nie widać 🙂 jak na razie znoszę te mankamenty bo telefon jest dostatecznie szybko i mały. Szkoda że nokia z Windowsem się nie przyjęła albo że Symbian za wolno się rozwijał, pewnie było by znacznie więcej rewolucji w oprogramowaniu a tak mamy monopol i producenta który robi co chce i w tempie jakim chce nie patrząc na to czego chcą klienci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *