1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Telefon do zdjęć – TOP 10 telefonów do fotografii

Poradniki

1 miesiąc temu

Telefon do zdjęć – TOP 10 telefonów do fotografii

Telefony i tablety
8
2
4
8
2

Potrzebny Ci telefon do zdjęć? Planujesz zmianę smartfona i chcesz by przy okazji służył jako przenośny aparat? W poniższym artykule dowiesz się na co zwracać uwagę przy zakupie oraz jakie modele obecnie królują na rynku

Telefony to obecnie iście uniwersalne narzędzie – już od dawna nie służą tylko do dzwonienia, ale też do nawigacji, płacenia w sklepach czy właśnie robienia zdjęć. Choć smartfony dalej nie zastąpią w pełni profesjonalnego sprzętu fotograficznego, tak z pewnością deklasyfikują wiele aparatów z niższej półki cenowej. 

Od razu zaznaczę, że jeżeli potrzebujesz komórki, która nie tylko będzie posiadała mocne podzespoły, ale też rewelacyjny aparat, to na pewno musisz przyszykować nieco więcej gotówki. Oczywiście w tańszych modelach również można znaleźć satysfakcjonujący sprzęt, ale w poniższym artykule skupię się na absolutnej topce na rynku, choć nie zabraknie również nieco “budżetowców”, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

aparat w telefonie

Zobacz też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

Czym powinien się charakteryzować telefon do zdjęć?

Jakość zdjęć i funkcjonalności aparatu w najnowocześniejszych smartfonach powodują, iż cyfrówki obecnie przestają mieć większy sens. Na co zwracać uwagę, jeżeli chodzi o telefon do zdjęć? Już na początku zdradzę, iż na liście znajdzie się kilka smartfonów sygnowanych logiem Huaweia. Niektórzy mogą uznać to za nieco kontrowersyjne, ze względu na to, iż ich telefony pozbawione są usług Google’a, ale osobiście uważam, że obecnie nie stanowi to już takiego kłopotu, jak to miało miejsce chociażby rok temu.

Podzespoły telefonu

Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musi mieć dobry telefon do zdjęć, to jak najlepsze podzespoły. Sprzęt wyposażony w takowe, zazwyczaj charakteryzuje się także o wiele bardziej zaawansowaną technologia aparatu, co ma znaczący wpływ na jakość zdjęć. Sporą rolę odgrywać tu będzie procesor oraz optymalizacja systemu, dlatego poza samymi obiektywami, warto mieć na uwadze właśnie ten parametr.

Liczba i rodzaj obiektywów

Czy liczba obiektywów faktycznie ma tak wielkie znaczenie? Takie telefony, jak iPhone XR udowodniły, że niekoniecznie, jednakże chodzi tu bardziej o funkcjonalność. W wyżej wymienionym modelu brak np. obiektywu szerokokątnego, także wielbiciele focenia krajobrazów będą zawiedzeni, lecz same zdjęcia, które są nim robione, wypadają lepiej niż np. czteroobiektywowym Huawei P40 Lite. Każda soczewka ma inne zastosowanie – jedna z nich odpowiedzialna będzie za macro, druga za zoom, a dzięki trzeciemu uchwycisz nieco więcej pola, niż na pozostałych.  

aparat fotograficzny

Megapiksele – czy mają większe znaczenie?

Przyjęło się, że im więcej megapikseli w aparacie, tym jest on lepszy. Czy to błędne stwierdzenie? Bynajmniej! Oczywiście może to oznaczać mniejsze szumy lub lepsze odwzorowanie kolorów, ale nie jest to regułą. Powyżej kilkunastu megapikseli, różnica będzie widoczna tylko i wyłącznie w dużym wydruku lub ogromnym przybliżeniu na ekranie, dlatego większość użytkowników zazwyczaj nie zauważy nawet czym te zdjęcia się różnią,  bo wykonywane przez nich fotografie lądują zazwyczaj w social mediach lub chomikują je na telefonie/dysku. Najlepszym przykładem tego, iż megapiksele nie mają większego znaczenia, będą na przykład telefony od Apple. bo taki iPhone 11 Pro posiada aparat o matrycy zaledwie 12 Mpix, a jakość zdjęć mówi sama za siebie. 

Jasność i wartość przysłony

Kolejnym elementem, na który spora część kupujących nie zwraca nawet uwagi, to wartość przysłony, czyli parametr, który charakteryzuje ile światła przepuszczane jest do wnętrza aparatu. Im większa jest ta liczba, tym „ciemniejszy” jest obiektyw. 

Obecnie w smartfonach główny obiektyw ma zazwyczaj przysłonę o wartości f/1.8, a kolejne soczewki od f/2.0 do f/2.4. Jest to w miarę mała wartość, także zdjęcia wieczorową porą powinny wychodzić w porządku, ale jeżeli zależy Ci na jak najlepszym efekcie podczas fotografowania w nocy, to powinieneś poszukać sprzętu, gdzie wartość ta będzie jeszcze niższa.

aparat w telefonie

Zobacz też: Zdjęcia 3D, czyli jak zrobić zdjęcie 3D na Facebooku?

Telefon do zdjęć – TOP 10 smartfonów do fotografii

Trzeba to zaznaczyć jeszcze raz – dobry telefon do zdjęć tani nie będzie, ale jeżeli zależy Ci na jak najbardziej wszechstronnym smartfonie, to zapewne jesteś gotowy wyłożyć nieco więcej pieniędzy na takowy sprzęt. Poniżej znajduje się lista smartfonów, które w opinii ekspertów uchodzą za najlepsze do fotografii  i na dodatek są bezproblemowo dostępne w naszym kraju.

telefon do zdjęć

Huawei Mate 40 Pro

1. Huawei Mate 40 Pro

Zapewne nie będzie to zaskoczeniem dla nikogo, że listę otwiera właśnie sprzęt od Huawei. Mate 40 pro to obecnie jeden z najlepszych, jak nie najlepszy telefon do fotografii dostępny na naszym rynku. Model ten imponuje pod względem zakresu dynamicznego, zapewniając sporą jasność nawet przy słabym świetle, z czym obecnie zmaga się wiele flagowców.

Huawei Mate 40 Pro posiada na pokładzie trzy obiektywy z tyłu oraz dwa z przodu. Główny aparat w Huawei Mate 40 pro posiada spory sensor 1/1.28 cala, jego rozdzielczość to 50MPix, a szerokość wynosi 23 mm. Maksymalna wartość przysłony to f/1.9. Fotografie, które wykonywane są w rozdzielczości 12MP, robione są z ogniskową 27mm. W przypadku obiektywu szerokokątnego, sensor to 1/1.54 cala, rozdzielczość wynosi 20MPix, jego szerokość to 18 mm, a jasność przysłony f/1.8.

Ostatnia soczewka, to teleobiektyw, charakteryzujący się 12MPix rozdzielczości, sensorem 1/3.56 cala, ogniskową 125 mm (wow!), co przekłada się na 5-krotny zoom. Oczywiście jest to też ciemniejszy obiektyw od pozostałych, gdyż jasność jego przysłony wynosi f/3.4, co jednak dalej jest dobrym wynikiem.

Jeżeli chodzi o filmowanie, to Huawei Mate 40 pro radzi sobie pod tym względem naprawdę dobrze. Doskonała kontrola szumów, świetna stabilizacja, a także płynny i szybki autofokus sprawia, iż kręcenie filmów to sama przyjemność.

Przykładowe zdjęcia:

telefon do zdjęć

Huawei P40 Pro

2. Huawei P40 Pro

Kolejnym telefonem na liście jest znowu Huawei! Tym razem o niewiele starszy i troszkę gorszy model, bo P40 Pro, którego jakość obrazu z głównego aparatu, zupełnie jak u młodszego brata, jest niemalże doskonała we wszystkich atrybutach. Miewa on kilka problemów z odwzorowaniem kolorów, ale nadrabia znakomitym balansem bieli, redukcją szumu, świetnym obrazem z obiektywu ultraszerokokątnego, a także rewelacyjnymi klipami wideo.

W P40 Pro znajdują się 4 soczewki. Główny aparat posiada sensor o wielkości 1/1.54 cala, charakteryzujący się matrycą 40MPix, szerokością 18 mm, a jasność przysłony to f/1.8, co daje nieco gorsze wyniki, niż Mate 40 pro, ale dalej jest iście rewelacyjnie

Jeżeli chodzi o obiektyw ultraszerokokątny, to jego sensor ma 1/1.28 cala, wartość przysłony wynosi f/1.9, rozdzielczość matrycy to 50MPix, a szerokość to 23 mm, jeżeli robimy zdjęcia w pełnej rozdzielczości RAW, albo 27, jeżeli w JPEG. Trzecia soczewka, to oczywiście teleobiektyw, bardzo zbliżony do tego, co w nowszym modelu, bo szeroki na 125 mm, o matrycy 12MPix i przysłonie f/3.4. W odróżnieniu do Mate 40 pro, P40 pro posiada także 4 obiektyw, który odpowiada za detekcję głębi i poprawę autofokusa na mniejszych odległościach.

Przykładowe zdjęcia:

telefon do zdjęć

Apple iPhone 12 Pro Max

3. Apple iPhone 12 Pro Max

Podium zamyka sprzęt firmy z Cupertino, czyli Apple iPhone 12 Pro Max. Jakość zdjęć wykonywanych iPhone’ami raczej nie wymaga większych rekomendacji. 12 Pro Max to przede wszystkim błyskawiczny autofokus, wielka szczegółowość, a także bardzo dobre oddanie kolorów.

Apple to także lider pod względem tego, jak chodzi podgląd podczas fotografowania, gdyż efekt końcowy jest bardzo zbliżony do tego, co widzimy podczas wykonywania zdjęcia. Można byłoby przyczepić się do zakresu dynamicznego, ale „mobilni” fotografowie powinni być ogólnie zadowoleni. Sporym minusem jest na pewno brak większego zoomu, także jeżeli zależy Ci na nim, to ten telefon na pewno nie jest dla Ciebie. iPhone 12 Pro Max to także doskonała jakość wideo – doskonałe kolory, niskie szumy, świetna stabilizacja obrazu, to właśnie cechy charakterystyczne dla tego modelu.

Na pokładzie znajdują się trzy obiektywy, których rozmieszczenie spotkało się swego czasu ze sporą ilością memów, jednakże jak wypadają one pod względem technicznym? Każdy z nich posiada matrycę o rozdzielczości 12MPix. Główna soczewka jest szeroka na 26 mm, a jasność przysłony wynosi f/1.6.

W przypadku ultraszerokokątnego, sensor ma 1/3.6 cala, szerokość to 13mm, a jasność f/2.4. Teleobiektyw charakteryzuje się sensorem 1/3.4 cala, szerokością 65mm i przysłoną f/2.2, także choć zoom nie jest tak spory, jak u Huaweia, tak w nocy poradzi sobie na pewno lepiej.

Przykładowe zdjęcia:

telefon do zdjęć

Xiaomi Mi 10 Pro

4. Xiaomi Mi 10 Pro

Pora wrócić do Androida. Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje Xiaomi Mi 10 Pro, którego aparat charakteryzuje się naprawdę dobrą ekspozycją, świetnym odwzorowaniem detali, rewelacyjną balansem bieli, a także bardzo dobrym oddaniem kolorów. Narzekać można w przypadku obiektywu ultraszerokokątnego, który jest w najlepszym przypadku przyzwoity. Jakość wykonywanych nim zdjęć za dnia jest wyłącznie w porządku, a brak współpracy z trybem nocnym powoduje, że ciężko zrobić nim fotki wieczorowymi porami.

Telefon ten posiada cztery obiektywy. Rozdzielczość matrycy w głównym wynosi 108MPix, a jego sensor ma wielkości 1/1.33 cala. Jego szerokość wynosi 25mm, a wartość przysłony to f/1.69, czyli mamy do czynienia z w miarę jasną soczewką.

Ten smartfon charakteryzuje się także dwoma teleobiektywami – krótkim i długim. Ten pierwszy, to matryca 12 MPix, sensor 1/2.6 cala, szerokość 50 mm i jasność f/2.0m a drugi ma natomiast 8MPix, 1/4.4 cala, szerokość 94mm i f/2.0 Wcześniej wspomniany obiektyw ultraszerokokątny, to matryca o rozdzielczości 20MPix, sensor wielkości 1/2.8 cala, jego szerokość to 16 mm i jasność wynosi f/2.2

Przykładowe zdjęcia:

telefon do zdjęć

Oppo Find X2 Pro

5. Oppo Find X2 Pro

Pora na Oppo! Find X2 Pro, to zdecydowanie jeden z najlepszych modeli, który ma do zaoferowania chiński producent. Doskonały autofokus, bardzo dobry obiektyw szerokokątny, dokładnie odwzorowanie kolorów – zdecydowanie to bardzo dobry telefon do zdjęć. W tym przypadku, odwrotnie od Xiaomi Mi 10 Pro, główną bolączką jest teleobiektyw, który czasem niedomaga na tyle, iż zastępuje go główny czujnik.

Smartfon posiada z tyłu trzy obiektywy. Główny z nich posiada matrycę o rozdzielczości 48MPix, wielką na 1/1.43 cala, a jego przysłona ma wartość F/1.7, także z taką specyfikacją na spokojnie można oczekiwać satysfakcjonujących rezultatów. Obiektyw ultraszerokokątny również charakteryzuje się matrycą 48MPix, ale wielką na 1/2 cala i przysłoną f/2.2. Trzecia soczewka pozwala na 5-krotny zoom – rozdzielczość matrycy to 13MPix, wielkość sensora 1/3.44 cala, a także dość spora jasność, bo F/3.0.

Przykładowe zdjęcia: 

najlepszy aparat w telefonie

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

6. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Brakowało Ci na tej liście Samsunga? Proszę bardzo! Choć S21 Ultra wyszedł na początku roku, tak poprzedni model ma nad nim przewagę pod względem aparatu. Bardzo dobra ekspozycja, nieźle oddane kolory, a także dobrze oddane szczegóły sprawiają, iż jest to jeden z lepszych telefonów do fotografii. 

Warto pochwalić ten model za jego szerokie oko, a także bokeh w trybie portretowym. Świetnie spisuje się także tryb nagrywania w 4k. Nie jest jednak idealnie. Decydując się na Galaxy S20 Ultra 5g, należy pamiętać, że posiada on problemy z zoomem na bliski zasięg, a także autofokus przy słabym oświetleniu nie działa zbyt dobrze.

Jeżeli chodzi o specyfikację soczewek, to jednostka główna posiada matrycę o rozdzielczości 108 MPix, wielką na 1/1.33 cala i o średnicy 26mm. Jasność ma wartość f/1.8. W przypadku szerokiego oka, jest to 12 MPix, 13mm szerokości, jasność f/2.2.

W teleobiektywie natomiast mowa o 48 MPix, średnicy szerokości 103 mm oraz jasności na poziomie f/3.5, czyli stosunkowo ciemno, jednakże bez tragedii. Czwartą soczewką jest sensor głębi ostrości – tutaj 0.3 MPix oraz jasność f/1.0

Przykładowe zdjęcia:

najlepszy aparat w telefonie

Apple iPhone 11 Pro Max

7. Apple iPhone 11 Pro Max

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na najnowszego iPhone’a w wariancie Pro Max, ale jednak chciałbyś zakupić sprzęt od Apple, to zdecydowanie warto skusić się na zeszłoroczny model czyli Apple iPhone 11 Pro Max. Rewelacyjna jakość oddawania kolorów oraz szczegółów, ponownie świetny tryb podglądu, znakomity tryb video, bardzo dokładna ekspozycji, a tryb szerokokątny jest godny pochwały.  Przyczepić się można np. do żółtej poświaty obecnej przy słabym, ciepłym świetle, albo do niezbyt szczegółowych fotografii, wykonanych z lampą błyskową.

Co dokładnie znajduje się na tylnej obudowie? Wszystkie trzy obiektywy, zupełnie jak w tegorocznym modelu, mają matrycę o rozdzielczości 12 MPix. Wielkość głównej to 1/2.55 cala, szerokość wynosi 26 mm, a wartość przysłony to f/1.8. W przypadku ultraszerokokątnej soczewki, obiektyw szeroki jest na 13 mm, a przysłona f/2.4, czyli ponownie mamy do czynienia z dość jasnym szerokim okiem. Matryca w teleobiektywie jest wielka na 1/3.4 cala, soczewka szeroka na 52mm, a wartość jasności to f/2.0.

Przykładowe zdjęcia:

najlepszy aparat w telefonie

OnePlus 9 Pro

8. OnePlus 9 Pro

Ostatnio telefony marki OnePlus stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne, także nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. OnePlus 9 pro, mimo falstartu (aparat w smartfonie na samym początku działał tragicznie i dawał bardzo kiepskie rezultaty), chwalony jest za dobrze oddaną szczegółowość fotografii, a także umiejętność radzenia sobie przy słabym świetle. Nienajgorzej wypada także obiektyw ultraszerokokątny, który nie powoduje typowej dla tych soczewek dystorsji. 

Jeżeli chodzi o główny aparat, to wykorzystuje on matrycę o rozdzielczości 48 MPix i wielkości 1/1.43 cala, obiektyw szeroki na 23 mm i jasny na f/1.8. Moduł ultraszerokokątny to matryca 50 MPix w rozmiarze 1/1.56 cala ogniskowa 14 mm i światło na poziomie f/2.2. Poza tym mamy też stabilny teleobiektyw – tutaj 8 MPix, szerokość 77 mm i jasność na poziomie f/2.4. 

Przykładowe zdjęcia:

najlepszy aparat w telefonie

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

9. Samsung Galaxy S21 Ultra 5g (Snapdragon)

Nietypowo nowszy model smartfona ze stajni Samsunga, wypada nieco gorzej od swojego poprzednika, ale to dalej solidny telefon do zdjęć. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G jak najbardziej jest w stanie uchwycić piękne zdjęcia oraz nakręcić świetne filmy – można go pochwalić za dobrą ekspozycję i żywe kolory, ale traci niestety (zupełnie jak S20 Ultra 5G) na powolnym i czasem zwieszającym się autofokusie, sporym szumie przy słabym oświetleniu, a także problemach z balansem bieli.

Co takiego znajduje się na jego pokładzie? Główna jednostka posiada matrycę o rozdzielczości 108 MPix, a wielką na 1/1.33  cala, ogniskową szeroką na 24 mm o jasności na poziomie f/1.8. Ultraszeroka soczewka to natomiast 12 MPix, o rozmiarze 1/2.55 cala z obiektywem o szerokości 13 mm i przysłoną o wartości f/2.2. Telefon też posiada dwa tele obiektywy – rozdzielczość matrycy w obydwu to 10 MP i wielkość to 1/3.24 cala. W jednym ekwiwalent ogniskowej to 72 mm o jasności f/2.4, a w drugim 240 mm i f/4.9 – choć szeroko, to niestety strasznie ciemno.

Przykładowe zdjęcia:

najlepszy aparat w telefonie

Google Pixel 5

10. Google Pixel 5

Listę zamyka smartfon pochodzący od samego Google! Google Pixel 5 to świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie chcą wydać zbyt wiele, a chcą otrzymać smartfon o bardzo wydajnym aparacie. Choć jest to telefon, który nieco odstaje od konkurencji, tak jednak trzeba go pochwalić za świetny bokeh i zoom, a także umiejętność radzenia sobie z szumami oraz dobrym oddaniem szczegółowości. 

Równie dobrze jest pod względem samej ekspozycji czy kolorów. Największa jego bolączką jest obiektyw szerokokątny, który wypada co najwyżej poprawnie. Pixel 5, dzięki naprawdę dobremu autofokusowi oraz stabilizacji, jest w stanie wykręcić niezłe efekty, jeżeli chodzi o filmy.

Z tyłu znajdują się zaledwie dwa obiektywy – główny z nich wyposażony w matrycę o rozdzielczości 12,2 MPix i wielkiej na 1/2.55 cala, sama soczewka jest szeroka na 27 mm, a jasna na f/1.7, czyli wypada stosunkowo nieźle, szczególnie w tym przedziale cenowym. Szerokie oko to natomiast 16 MPix, 107 mm szerokości oraz jasność na poziomie f/2.2 – na papierze wygląda to dobrze, a w praktyce niestety jest tak, jak na załączonych poniżej fotografiach.

Przykładowe zdjęcia

Nie jest powiedziane, że powyższe modele, to jedyne, na jakie musisz zwracać uwagę kupując telefon do zdjęć – w kraju powoli pojawiają się nowe smartfony, których aparaty za granicą zostały ocenione już, jako lepsze, niż chociażby numer jeden na tej liście. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci także w doborze odpowiedniego dla Ciebie odpowiedniego produktu. Sprzętami z niższej półki także wykonasz dobrej jakości fotografie, a z obecną wiedza, mam nadzieję, że już wiesz na co konkretnie patrzeć przy wyborze.

Przykładowe zdjęcia:

Źródło zdjęć: Dxomark.com

8
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Owszem, powinien się planować w okolicach iPhone’a, ale iPhone’a 11. Pod względem fotografii, to Galaxy Note20 Ultra 5G wypada bardzo podobnie do Google Pixel 5, a nie chciałem dorzucać do listy trzeciego smartfona z rodziny Galaxy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.