Aktualizacja Androida. Jak ją wykonać? Ściągnięcie na telefon najnowszego systemu Google zwiększa bezpieczeństwo Twoich danych, daje Ci nowe udogodnienia. Nie warto z tego rezygnować. Jednak jak zaktualizować Androida szybko i sprawnie? Jak poradzić sobie z kłopotami? Co powoduje pominięcie aktualizacji?
Jak zmienić wersję Androida na nowszą – poradnik krok po kroku
Android, czyli oprogramowanie z symbolem zielonego ludzika, jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne. Wyścig producentów telefonów i tabletów o to, by ich sprzęty były coraz lepsze, sprawia, że oprogramowanie też musi iść z duchem czasu. Dlatego tak ważna jest aktualizacja Androida, najlepiej dokładnie wtedy, gdy producent wypuszcza ją na rynek. Prace nad ściągnięciem nowego systemu rozpocznij od sprawdzenia, co w tej chwili oferuje Google.
Najnowszą wersję, czyli Android 11, ale i kilka starszych, dopasowanych do bardziej wiekowych modeli telefonów lub tabletów, znajdziesz pod tym linkiem. W kolejnych krokach poradnika dowiesz się, jak przeprowadzić aktualizację oprogramowania przy użyciu smartfona lub tabletu albo przy pomocy komputera. Nie lubisz tego robić i na Twoim urządzeniu od dawna już miga powiadomienie o aktualizacji systemu? Zobacz, dlaczego nie warto jej odkładać.

Aktualizacja Androida – dlaczego warto ją wykonać?
System operacyjny, którym jest Android, zapewnia podstawowe działanie Twojego smartfona. To jego serce i mózg. Nie tylko zarządza on całym urządzeniem, lecz także pozwala na uruchamianie i kontrolę aplikacji zainstalowanych na telefonie czy tablecie. Nowe wydanie systemu zazwyczaj pojawia się po to, by dostarczyć Ci nowe udogodnienia i funkcjonalności, ale nie można też zapominać o bezpieczeństwie. Aktualizacja systemu Android pojawia się w sieci też wtedy, gdy jej producent zauważy, że poprzednia ma jakieś błędy, czyli działa nie tak, jak powinna. To ważne nie tylko dla twojego komfortu użytkowania. W systemie mogą pojawić się też tzw. błędy bezpieczeństwa, których istnienie grozi tym, że utracisz dostęp do swoich danych albo znajdzie do nich drogę ktoś niepowołany.
Producenci, dostosowując nowe urządzenia do wymagań rynku, często wymagają coraz więcej od systemu i jego zabezpieczeń. Dlatego aktualizacja oprogramowania do nowszej edycji utrudnia życie cyberprzestępcom. Tych aktualizacji często nawet nie zauważysz, bo nie ściągną nowych ikonek na pulpit, ale mają one głęboki sens.
O aktualizacji warto pomyśleć, nawet jeśli jesteś zadowolony z tego, jak działa Twoje urządzenie. Dlaczego? Bo zawsze może być lepiej! Nowy sposób nawigacji za pomocą gestów, modyfikacje czcionek czy nawet wygląd ikonek mogą poprawić Twoją wygodę użytkowania.
Sprawdź też: Dbanie o baterię w laptopie – nawyki, które wydłużają jej żywotność
Co więcej, z niektórych aplikacji nie będziesz mógł korzystać, dopóki nie przeprowadzisz aktualizacji. Inna opcja: bez ściągnięcia najnowszego Androida aplikacje będą Cię ciągle wylogowywać. A kto lubi tracić czas na nieustanne wpisywanie loginów i haseł do poczty czy mediów społecznościowych?
Kolejne wersje systemu pozwalają uzyskać wszystkie funkcje, których producenci nie mogli wprowadzić w życie wcześniej, bo nie mieli jeszcze takich możliwości, na przykład technologicznych lub licencyjnych.
Czy nowe oprogramowanie obciąży urządzenie? To zależy. Głównie od ilości pamięci, ale i możliwości telefonu. Czy zatem warto czekać na kolejną wersję systemu i ryzykować spowolnienie sprzętu? Czy trzeba się martwić, jeżeli masz starszą komórkę, która nie obsługuje już aktualizacji? Spokojnie. W każdym z tych przypadków są sposoby na ulepszenie oprogramowania.

Jak wykonać aktualizację Androida?
Zastanawiasz się, jak zmienić wersję Androida na nowszą? Na początek sprawdź, czy urządzenie, którym będziesz się zajmować, ma naładowaną baterię. Ściąganie nowego software’u może chwilę potrwać, nie warto ryzykować, że przerwie ten proces wyłączenie się telefonu. Oprócz tego upewnij się, że sieć WiFi, w której jesteś, działa prawidłowo. Wykorzystasz wtedy metodę aktualizacji bezpośrednio na telefonie. Oczywiście możesz też wykonać aktualizację, korzystając z internetu z sieci mobilnej, ale pamiętaj, że wykorzysta to sporo danych z twojego limitu u operatora. Nie mając WiFi, możesz zaktualizować system z poziomu komputera, to druga metoda aktualizacji. Jak przeprowadzić całą operację?
Aktualizacja systemu z poziomu telefonu
To najprostsza metoda wymagająca jedynie smartfona i dostępu do sieci.
- Kliknij w aplikację Ustawienia, a potem w Informacje o systemie. Powinna się tam znajdować zakładka Dostępne aktualizacje.
- Widzisz tam możliwość pobrania nowej wersji? Sprawdź, ile będzie ona ważyć i czy Twój telefon ma wystarczającą ilość miejsca na jej ściągnięcie.
- Wejdź w aktualizację i podążaj za wskazówkami podawanymi przez telefon. Po zaakceptowaniu warunków Twoje urządzenie pobierze aktualizację i włączy się ponownie z nowym już systemem na pokładzie.
Podczas procesu nie stracisz żadnych danych użytkownika.
Aktualizacja systemu poprzez oprogramowanie producenta
Część producentów telefonów, jak Samsung czy Sony, udostępnia własne oprogramowanie aktualizujące Androida. Warto sprawdzić na ich stronach internetowych, czy nie masz takiej możliwości. Jeśli tak, to ponownie sprawdź ilość wolnego miejsca na telefonie i połącz się z komputerem przy pomocy kabla. Następnie pobierz program do aktualizacji, rozpocznij ją i podążaj za krokami sugerowanymi przez komputer. Uważaj, ten typ aktualizacji w niektórych przypadkach może wyczyścić niektóre dane czy aplikacje. Na spokojnie czytaj pojawiające się instrukcje.
Aktualizacja systemu poprzez flashowanie obrazu
Wykonując operację flashowania w smartfonie, zastąpisz trzon systemu nowymi danymi. Uwaga, flashowanie jest ingerencją w system i najnowszy android pozyskany w te sposób może utracić Twoje dane.
Flashowanie polega na instalacji odpowiedniego oprogramowania na komputerze. Często są to aplikacje udostępniane przez producentów smartfonów, w internecie znajdują się też programy bez loga tych firm. Nie są one jednak tak często aktualizowane, więc mogą nie być w pełni kompatybilne z Twoim urządzeniem.
- Aby uzyskać dostęp do tych aktualizacji, możesz być poproszony o włączenie menu opcji programisty na telefonie lub tablecie.
- Następnie wejdź w tryb bootloadera, czyli programu rozruchowego. W większości telefonów wykonuje się to przez całkowite wyłączenie urządzenia. Zajrzyj do instrukcji telefonu, bootloader może się włączać na przykład poprzez naciśnięcie i przytrzymanie jednocześnie przycisków zmniejszania głośności i zasilania przez około 10 sekund.
- Kiedy powita Cię menu bootloadera, postępuj dalej za wskazówkami podawanymi przez telefon.

Brak wsparcia a aktualizacja do nowszej wersji systemu
Jeśli Twoje urządzenie, smartfon lub tablet, ma kilka lat i nie jest już wspierane przez producenta, to nie znajdziesz w jego ustawieniach aktualizacji Androida. Na szczęście jest sposób, by cieszyć się nowszym systemem także na nieco starszych modelach urządzeń.
W takim przypadku w internecie musisz znaleźć oprogramowanie odzyskiwania systemu. Wybierz wersję zgodną z Twoim urządzeniem – jego marką, modelem i typem – w przeciwnym wypadku ryzykujesz zmiany w oprogramowaniu smartfona, a nawet jego uszkodzenie.
- Podłącz komputer i telefon kablem.
- Pobierz aktualizację i podążaj za jej wskazówkami.
Dostałeś informację systemową o możliwości aktualizacji Androida? Nie wahaj się sięgnąć po te ulepszenia. Zadbasz o swoje dane i ich bezpieczeństwo, szybkość działania smartfona, a także własny komfort i dobrą zabawę. Bez aktualizacji nie ściągniesz bowiem najnowszych wersji gier, a te, które masz, mogą działać nieprawidłowo lub zbyt wolno. W przypadku innych aplikacji regularne aktualizowanie systemu daje Ci gwarancję, że korzystasz z wersji, którą producent rozwija, wspiera i za którą ręczy. Android dostosowuje się do trendów w branży smartfonów, które wciąż zyskują nowe wymiary czy możliwości – dzięki aktualizacjom nie zostaniesz w tyle.
Podsumowując, najnowsza wersja Androida wcale nie musi sama pojawić się na Twoim telefonie, dlatego dbaj o regularne przeglądy smartfona i ściąganie najnowszego oprogramowania.
Sprawdź też: Jak powiększyć i zmniejszyć ekran? Powiększanie ekranu i obrazu na laptopie, w grze – wszystkie sposoby
Całkowicie zgadzam się z użytkownikiem Merestyk
Powiedzieli mi ze nie da sie
Konsultowałem się odnośnie starszego Samsunga i powiedzieli mi ze nie ma możliwości aktualizacji bo wersja jest nieobsługiwana a ma dopiero 7 lat.
Otóż to , jak przeprowadzić aktualizację w starszym modelu.
Telefon jest do rozmów a nie do marnowania czasu. Na randkę chodzi w innym celu a nie żeby rozmawiać przez aplikacje
Aktualizacje na relatywnie nowych urządzeniach to żadna sztuka. Porady w tym zakresie są zazwyczaj zbędne. Sztuką jest znaleźć skuteczny sposób na aktualizowanie systemu Android na urządzeniu już nie wspieranym przez producenta. Kiedy brak odpowiednich aktualizacji powoduje że nie można korzystać ze sklepu Google i usługi Google Play. Jeśli ktoś będzie potrafił napisać instrukcję takiej skutecznej aktualizacji, to moje pełne uznanie. W innych przypadkach jest to jedynie nauka, jak korzystać ze smartfona (dla tych co tego jeszcze nie umieją).