jak powiększyć ekran

Poradniki

19.08.2022 10:49

Jak powiększyć i zmniejszyć ekran na laptopie czy w smartfonie?

Komputery Online Zrób to sam
50
11
4
50
11

Jak powiększyć ekran na komputerze PC, laptopie i telefonie szybko i skutecznie? Sprawdź rozwiązania zastosowane przez producentów urządzeń i systemów operacyjnych. Oto narzędzia, które umożliwiają błyskawiczne powiększenie ekranu w prosty sposób. 

Jak powiększyć ekran – proste i sprawdzone triki 

Istnieje kilka sprawdzonych metod na powiększenie obszaru na ekranie. W przypadku komputerów wyposażonych w system Windows 10 najłatwiejszym z nich jest przesunięcie kursora w dowolne miejsce na pulpicie głównym, kliknięcie prawego przycisku myszy i przejście do sekcji Ustawienia ekranu. Tam w panelu o nazwie Skala i układ wystarczy wskazać wartość interesującego Cię przybliżenia. 

powiekszanie ekranu sposoby sprawdzone i proste
Jak powiększyć obraz na laptopie czy w urządzeniach mobilnych? Mamy na to proste sposoby!

Możesz też włączyć wbudowaną aplikację Lupa, opracowaną przez programistów z Microsoftu. Wciśnięcie kombinacji klawisza Windows z przyciskiem „+” sprawia, że na wyświetlaczu wyskakuje małe okno z kilkoma opcjami. Znajduje się w nim informacja o procentowym rozmiarze prezentowanych treści multimedialnych względem rozdzielczości monitora. Dzięki temu programowi przejmujesz kontrolę nad wspomnianym parametrem. Opisane narzędzia to nie jedyne rozwiązanie do Twojej dyspozycji. Przejdźmy do tego, jak powiększyć obraz inaczej.

Jak powiększyć ekran klawiaturą, a jak myszką?

Jak powiększyć ekran klawiaturą? Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy, że przytrzymasz Windows, a następnie naciśniesz +. W tej metodzie nie korzystasz z Lupy, tylko powtarzasz wciskanie znaku plusa do momentu, aż przybliżenie Twojego pulpitu osiągnie odpowiedni poziom. Operację da się cofać w dowolnym momencie, używając w tym celu połączenia klawisza Windows z minusem. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

W przypadku myszki wszystko wygląda podobnie. Jedyne, co musisz zrobić, to położyć palec jednej dłoni na przycisku Ctrl, aby równocześnie za pomocą drugiej ręki kręcić tzw. scrollem. Ruch środkowego przycisku myszy do przodu wywołuje powiększenie obszaru na ekranie, natomiast przesunięcie go do tyłu powoduje akcję przeciwną. Wspomniany sposób pozwala na szybkie przeprowadzanie obu procedur i zapewnia ogromną wygodę na co dzień.

Powiększanie ekranu w przeglądarce a zmiana rozdzielczości w monitorze – różnice

Zupełnie inaczej zmienia się skalę obrazu w przeglądarce niż w monitorze. Jeśli chodzi o programy do odwiedzania witryn internetowych, te często są wyposażone w suwaki z charakterystycznymi ikonami w kształcie lupy. Umożliwiają one dostosowanie rozmiaru treści multimedialnych do Twoich wymagań. Tego rodzaju elementy wyszukasz z reguły w rogach okna albo na górze lub z boku w pasku narzędzi. Jeżeli nie widzisz takiej funkcji, prawdopodobnie należy uruchomić ją najpierw w ustawieniach aplikacji.

Jeżeli zastanawiasz się nad szybszym sposobem na to, jak powiększyć ekran w komputerze podczas korzystania z browsera, do dyspozycji masz jeszcze opisane wcześniej połączenie klawisza Ctrl i środkowego przycisku myszy. Obecnie wszystkie najpopularniejsze środowiska software’owe do surfowania po sieci, takie jak Google Chrome, Opera, Microsoft Edge czy Safari, obsługują wymienioną kombinację.

A jak powiększyć ekran monitora? W tym celu należy zmienić rozdzielczość wyświetlacza lub karty graficznej, w którą wyposażone jest Twoje urządzenie. Odpowiednie opcje powinieneś znaleźć w ustawieniach systemu operacyjnego bądź w panelu sterowniczym układu GPU. W razie problemów z odszukaniem właściwej sekcji możesz wpisać w polu wyszukiwania interesującą Cię frazę, aby przejść do funkcji regulacji trybu pokazywania obrazu.

Jak powiększyć ekran w komputerze Mac?

Używasz sprzętu marki Apple i chcesz znać metodę na to, jak zmniejszyć ekran lub powiększyć na komputerze Mac? Do wyboru masz kilka rozwiązań opartych na narzędziach wbudowanych w środowisko MacOS. Kombinacja klawisza Command z plusem lub minusem przybliża, lub oddala okno uruchomionej aplikacji. 

Drugi sposób polega na kliknięciu loga Apple widocznego na pulpicie i przejściu sekcji Preferencje systemowe. Następnie w panelu Dostępność trzeba wybrać opcję Zoom. Tam wystarczy zaznaczyć pole o nazwie Używaj skrótów klawiaturowych, aby powiększyć. Po wykonaniu tych czynności możesz korzystać z połączenia przycisków Option, Command i znaku równości albo wciśnięcia elementów Option, Command wraz z pauzą do zmiany rozmiaru obrazu.

Sprawdź też: Folia hydrożelowa czy szkło hartowane — czym ochronić ekran telefonu? Czy warto?

Jak powiększyć ekran na Androidzie lub iOS?

Wiesz już, jak powiększyć ekran w laptopie. Warto wytłumaczyć jeszcze przebieg tej operacji w smartfonach z oprogramowaniami Android oraz iOS. Poza funkcją chwilowego przybliżenia, uruchamianą równoczesnym przesunięciem palców po wyświetlaczu w przeciwne strony, w Androidzie istnieją Ułatwienia dostępu dostępne w ustawieniach. W nich da się dopasować wielkość treści multimedialnych do Twoich potrzeb. W iOS rozwiązanie działa bardzo podobnie, lecz nosi nazwę Zoom.

Zmiany obrazu możesz dokonywać na wiele różnych sposobów. Przedstawione tutaj metody oparte na skrótach klawiszowych i narzędziach systemowych pozwalają szybko osiągnąć oczekiwany efekt.

50
11

Podziel się:

Komentarze (4)

Fajnie opisałeś jak powiększyć a jak pomniejszyć? Mój problem polega na tym, że odkąd kupiłem większy monitor na niektórych programach nie mogę pracować bo opisy są takim maczkiem że nawet przez lupę ich nie odczytasz a ikony przycisków nie czytelne. Albo odpalam aplikację i wyskakuje okienko o wymiarach 5 x5 cm w którym, nie ma opcji aby coś odczytać. Na pulpit ctrl plus scroll działa ale na aplikację już nie. Masz jakiś pomysł? Kombinowanie z rozdzielczością nie daje poprawy. Pozdrawiam Zbyszek jak by co to mój mail: [email protected] P.S. Moje ulubione opowiadanie to „Gwiazdy moje przeznaczenie” Alfreda Bestera A z polskich „Niezwyciężony” Lema

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *