czym jest internet

Technologia

23.06.2021 17:44

Internet — co to jest? Informacje o sieci internetowej, www i możliwościach Internetu

Nauka
32
10
3
32
10

Czym jest Internet? To sieć połączeń pozwalająca na wymianę danych między różnymi urządzeniami. Współcześnie definicja Internetu obejmuje już właściwie cały zakres usług. Poznaj najważniejsze dane światowe o Internecie i o użytkownikach tej sieci!

Co to jest Internet? Podstawowa definicja Internetu

Internet to ogólnoświatowy system wymiany danych za pomocą protokołu komunikacyjnego IP. Protokół ten jest zestawem działań wykonywanych automatycznie przez urządzenia w celu nawiązania połączenia i wymiany danych. Jest to protokół niższego rzędu.

sieć internetowa world wide web - co to

W warstwie sprzętowej połączenie w jeden system jest możliwe za pomocą hostów i serwerów z urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Tymi pierwszymi są wszystkie urządzenia umożliwiające wymianę danych i korzystanie z usług sieciowych (np. skrzynek e-mail). Przykładami takich sprzętów są komputery, tablety, smartfony, konsole i telewizory smart. Serwery służą do udostępniania tychże danych i usług. Urządzenia nadawczo-odbiorcze to modemy i routery, które przekazują sygnał z infrastruktury telekomunikacyjnej do poszczególnych urządzeń.

Internet – sieć internetowa, www. Szczegóły działania Internetu

Pojęciem nierozerwalnie związanym z Internetem jest WWW. Jest to skrót od angielskich słów World Wide Web oznaczających ogólnoświatową sieć. Często pojęcia „Internet” i „WWW” są traktowane jak synonimy. Jest to błąd. Internet możemy podzielić na dwie składowe. Pierwszą jest sieć internetowa, czyli opisany wyżej system wymiany danych pomiędzy hostami i serwerami. Innymi słowy, jest to globalna sieć połączonych ze sobą komputerów.

Zobacz też: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

WWW to z kolei usługa internetowa będąca zbiorem tych danych. Usługa WWW jest aplikacją internetową wykorzystującą protokół wyższego rzędu HTTP. Stanowi on warstwę nośną dla danych. Przesyła on żądanie ich udostępnienia, które jest realizowane za pomocą usługi WWW.

Innymi słowy, za pomocą protokołu IP możliwe jest skomunikowanie się ze światową siecią internetową pełną połączonych ze sobą urządzeń. Protokół HTTP odpowiada za pobranie danych witryn internetowych i wyświetlenie ich na ekranie np. smartfonu lub komputera.

Jak włączyć Internet, czyli jakie są sposoby na połączenie z siecią?

internet - co to jest

Najpopularniejszym sposobem na połączenie się z siecią jest użycie modemu lub rutera. Wówczas informacje w Internecie będą przekazywane między dostawcą a użytkownikiem w sposób bezpieczny oraz w dobrej jakości. Obecnie dostęp do Internetu jest powszechny i nie ma większego problemu z tym, aby podłączyć swoje gospodarstwo domowe do sieci. Popularność zyskuje Internet światłowodowy, który pozwala na szybsze przesyłanie danych, a także konkurencyjne ceny.

Jak włączyć Internet? Sposoby będą różniły się w zależności od tego, czy korzystasz ze smartfona, tabletu czy komputera stacjonarnego. Pakiet sieciowy może być sprzedany w formie karty, doładowania lub przyłączony poprzez kabel (w przypadku posiadania komputera lub laptopa).

Zobacz też: Internet of Things, czyli Internet rzeczy – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o IoT

Jakie możliwości daje Internet? Jakie są jego zalety?

Przez wiele osób internet jest uznawany za najlepszy wynalazek. Nic dziwnego, to właśnie dzięki tej sieci możesz rozmawiać ze znajomymi, wysyłać różne grafiki bez obaw o ich jakość, a także zamawiać rozmaite produkty z dostawą do domu. Jakie są możliwości Internetu i co pozytywnego można zyskać, odkrywając jego kolejne funkcjonalności?

  • Szybki dostęp do różnorodnych informacji z każdego zakątka świata, łatwość odnajdywania odpowiedzi z zakresu wiedzy zarówno ogólnej, jak i specjalistycznej.
  • Bezpośredni kontakt z rodziną i znajomymi, a także zewnętrznymi podmiotami — możliwość wykorzystania do tego portali społecznościowych, social mediów oraz poczty elektronicznej.
  • Dokonywanie zakupów online — produkty można zamawiać całodobowo przez siedem dni w tygodniu, dodatkowo możliwość wyboru wygodnej formy odbioru, a także mnogość form płatności.
  • Rozrywka — trzeba pamiętać również o tym, że korzystanie z Internetu sprawia frajdę. Można oglądać zabawne filmy lub zdjęcia, ale też słuchać muzyki. Podłączenie się do sieci gwarantuje dużo rozwiązań, aby miło spędzić wolny czas.
  • Dotarcie do szerokiego grona odbiorców (na przykład poprzez social media) – to rozwiązanie szczególnie ważne w digital marketingu lub branży e-commerce. Internet pozwolił na otwieranie biznesów online, co do dziś zyskuje coraz więcej zwolenników.

Co z bezpieczeństwem w Internecie? Jakie są wady i zagrożenia?

Współcześnie internet jest wykorzystywany do rozmaitych czynności. Korzystają z niego zarówno dzieci, jak i starsi użytkownicy. Osoby, które nie są dokładnie zaznajomione z regułami, które obowiązują w sieci, mogą natrafić na nieprzyjemności. Przeglądanie internetu może zapewnić doskonałą rozrywkę, ale też narazić korzystających na niebezpieczeństwo.

Co zrobić, aby mimo wszystko zachować bezpieczeństwo w internecie? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ogólnodostępna sieć tylko z pozoru jest anonimowa. Wszelkie działania, które wykonujesz, są stale zapisywane. Mimo tego nie wiesz dokładnie, kto siedzi po drugiej stronie monitora. Pamiętaj o tym, nie ujawniaj swoich wrażliwych danych, a Internet z pewnością będzie dla Ciebie przyjaznym miejscem.

Jakie wady i zagrożenia wiążą się z korzystaniem z Internetu?

  • Utrudniona możliwość weryfikowania pojawiających się treści — przez co trudniej sprawdzić rzetelność oraz autentyczność konkretnego artykułu. Lepiej nie opierać całej swojej wiedzy o źródła znalezione online.
  • Brak anonimowości a z drugiej strony niewiedza, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu.
  • Ryzyko wycieku danych, co wpływa na mniejsze poczucie bezpieczeństwa podczas transakcji zakupowych czy logowania się do bankowości internetowej.

Internet na świecie — kilka danych statystycznych

Jak wygląda statystyka opisująca Internet na świecie? Punktem zwrotnym w historii rozwijania się tej sieci w Europie był rok 2007. To właśnie wtedy ponad połowa mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej zadeklarowała dostęp do Internetu. W 2019 roku odsetek gospodarstw domowych podłączonych do sieci wzrósł do 90%. Badania zostały przeprowadzone przez Eurostat.

Zobacz też: Dostęp do darmowego internetu w Polsce [2021]. Najnowsze informacje

W 2019 roku w Niderlandach odnotowano, że 98% gospodarstw domowych tego regionu miało dostęp do Internetu. Równie wysoki procent użytkowników zanotowano między innymi w Szwecji, Finlandii czy Luksemburgu – 9 na 10 gospodarstw domowych ma dostęp do sieci. Najniższy odsetek ludzi z dostępem do Internetu występuje w Bułgarii. Jedynie 75% mieszkańców zadeklarowało, że są trwale podłączeni z wybranym serwerem.

Jak to się zaczęło? Pierwsze lata Internetu

Mimo że za początek internetu uważa się 1969 rok, jego historia sięga 1958 roku. Organizacja ARPA stworzyła wtedy sieć ARPANET. Przy pracach brał udział Joseph Licklider, pomysłodawca utworzenia sieci komputerów. Dlaczego więc dopiero kolejne dziesięciolecie jest uznawane za właściwy początek Internetu? Dopiero wtedy powstały odpowiednie węzły łączące cztery jednostki w Ameryce (w tym Uniwersytet Kalifornijski UCLA, który stanowi ważny punkt w historii Internetu). Trzy lata później Paul Baran opublikował pracę na temat cyfrowych sieci transmisji danych. Została rozłożona na 12 tomów. Mówi się, że była stworzona w taki sposób, aby przetrwać II Wojnę Światową. Takie wykonanie zleciły Amerykańskie Siły Zbrojne.

Od tego czasu sieć jest stale rozbudowywana i doskonalona. Coraz więcej naukowców decyduje się na rozwijanie kolejnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem Internetu. Dzięki temu użytkownicy nawet każdego dnia mogą spodziewać się nowych funkcji!

Zobacz też: Historia Internetu w Polsce i na świecie – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

32
10

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *