Neostrada zmieniła swoją nazwę na internet domowy, który dostarczany jest od Orange. W chwili obecnej użytkownicy mogą liczyć na trzy prędkości: do 10 Mb/s, do 20 Mb/s oraz do 80 Mb/s.
Ciężko wyobrazić sobie życie bez internetu. Tym bardziej że w 2021 roku to internet został wymieniony w czołówce (zaraz obok pracy, nauki, rozrywki, banku), jako jedna z najważniejszych potrzeb. O Neostradzie po raz pierwszy można było usłyszeć w 2001 roku, kiedy to został uruchomiony program pilotażowy. Orange Polska przejęła tą usługę w 2012 roku.
Neostrada – co to jest?
Za tą usługę na samym początku odpowiedzialna była Telekomunikacja Polska. To dlatego oficjalna nazwa brzmiała Neostrada TP. Po powstaniu Orange, dodatek “TP” został zlikwidowany. Jest to usługa, która jest oparta na technologii ADSL, ADSL2+, VDSL2 lub FTTH. Dodatkowo potrzebny był dedykowany modem do Neostrady, aby móc zapewnić sobie stałe łącze do Internetu, ale tylko i wyłącznie przy użyciu analogowej linii telefonicznej lub też na łączy FTTH.
Sprawdź też: Jaki internet na kartę w 2023? Oferty internetu mobilnego
Czy Neostrada i Orange jest tym samym?
Neostrada to jedna z usług, która oferowana jest przez Orange. W 2012 roku doszło do fuzji dwóch spółek: Telekomunikacji Polskiej oraz PTK Centertel. Te działania sprawiły, że powstało Orange Polska – jeden z czołowych obecnie operatorów telekomunikacyjnych. To oni obsługują ~ 14,36 mln klientów w Polsce.
W chwili obecnej ciężko spotkać się z samą definicją Neostrada. Niektórzy doskonale pamiętają tą nazwę. Jednak usługa “Neostrada z TV” zmieniła swoją nazwę na “Orange z TV”. Jest to połączenie internetowe z możliwością uzyskania dostępu do platform streamingowych na telewizorach. Rzadko kiedy można spotkać się już z nazwą “Neostrada”.
Ile kosztuje internet domowy Neostrada Orange?
Nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na to pytanie, ponieważ marka Orange ma w swojej ofercie kilka podstawowych planów taryfowych, które można dopasować do swoich potrzeb. Online można liczyć na przykładowe plany taryfowe:
- Światłowód do 300 Mb/s za 59,99/mies.z rabatami – zyskuje się za to prędkość pobierania do 300 Mb/s i prędkość wysyłania do 50Mb/s;
- Światłowód do 600 Mb/s za 69,99/mięs.z rabatami – zyskuje się za to prędkość pobierania do 600 Mb/s i prędkość wysyłania do 100Mb/s;
- Światłowód do 1 GB/s za 79,99/mies.z rabatami – zyskuje się za to prędkość pobierania do 1 GB/s i prędkość wysyłania do 300Mb/s;
- Orange Światłowód Pro 2.0 za 89,99/mies. z rabatami – prędkość pobierania do 2GB/s na kilku urządzeniach, do 1 GB/s na jednym urządzeniu i prędkość wysyłania do 600 Mb/s.
Oferty cenowe mogą się zmieniać, więc jeżeli kogoś interesuje możliwość uzyskania stałego łącza w domu lub w pracy, całą ofertę powinien indywidualnie przedyskutować z przedstawicielami tej marki.
Jak skonfigurować internet Orange?
Nie powinno sprawiać to większych trudności. Na stronie głównego dostawcy znaleźć można odpowiednią instrukcję obsługi, dzięki czemu konfiguracja Internetu (routera) nie będzie sprawiać żadnych trudności. Ważne jest to, aby wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia, ponieważ od tego zależeć będą dalsze kroki. Orange oferuje swoim klientom poszczególne modele routerów:
- Alcatel;
- Huawei;
- Orange;
- TCL;
- TP-Link;
- ZTE.
Podczas konfiguracji na pewno trzeba stworzyć profil użytkownika, gdzie będzie trzeba wpisać dane w poszczególnych polach: Tryb, Profil, Typ PDP, Wybierz numer, Nazwa profilu, APN, Uwierzytelnianie, Nazwa użytkownika, Hasło.
Wszelkie szczegóły odnoszące się do tej kwestii zawsze na bieżąco są wyjaśnianie na stronie operatora telekomunikacyjnego.
Jaki router Neostrada Orange?
Router w chwili obecnej to podstawa. To kompaktowe urządzenie, które pozwala na połączenie z siecią kilku urządzeń (komputer, telewizja, tablety, telefon, laptop). Zadaniem routera jest rozdzielenie sygnałów na kilka, aby te mogły dochodzić do wybranych urządzeń, które w chwili obecnej będą podłączone do sieci.
Do wyboru jest kilka typów routerów:
- światłowodowy z końcówką GPON/ONU – musi zostać podłączony do gniazdka, gdzie dostarczony jest internet. To jedna z najpopularniejszych usług w chwili obecnej – Światłowód, jaka dzięki swej technologii zapewnia odpowiednią prędkość internetu Orange, jednocześnie nic nie tracąc na swojej jakości;
- router LTE 4G – urządzenie, które dostarcza internet czwartej generacji. Router jest mobilny i wyposażony w baterie;
- router ADSL – urządzenie, którego sercem jest wtyczka umożliwiająca podłączenie kabla telefonicznego. To router, który musi być wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia światłowodu;
- router xDSL – urządzenie, jakie wykorzystuje kablowe sieci telewizyjne do tego, aby uzyskać połączenie z internetem.
W ofercie Orange można znaleźć nowoczesne routery, których zadaniem jest możliwość zapewnienia dostępu do stabilnego łącza. Ich wybór uzależniony jest od kilku czynników, na przykład miejsca zamieszkania, ilości urządzeń, które mają zostać do niego podłączone. Nie da się z góry odpowiedzieć na pytanie, który router sprawdzi się w wybranym miejscu.
Jak sprawdzić szybkość internetu Orange?
Orange to operator, który umożliwia wykonanie tak zwanego Speed Test. Udostępniony jest on na specjalnej stronie. W Google wystarczy wpisać “jak sprawdzić szybkość internetu neostrada”. U góry na pewno wyświetli się właściwa strona, która umożliwia wykonanie testu.
Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach prawidłowego wykonywania testu:
- należy wyłączyć wszystkie aplikacje, które mogłyby obciążać połączenie;
- w chwili sprawdzania szybkości, inne osoby nie powinny korzystać z połączenia;
- prędkość uzależniona jest od parametrów i wydajności urządzenia;
- na uzyskany wynik wpływ ma umiejscowienie routera, standard karty sieciowej oraz zakłócenia, które mogą wywoływać inne sieci, jakie znajdują się w pobliżu.
Neostrada – jak korzystać z dodatkowych funkcji i usług od Orange?
Zarządzanie usługami możliwe jest z poziomu własnego konta, które tworzone jest po podpisaniu umowy z operatorem. Wystarczy zalogować się w domu na własne konto na głównej stronie Orange. Potem wystarczy odnaleźć zakładkę “Pakiety i usługi”. To właśnie tam można zobaczyć z jakich funkcji się korzysta i jakie są jeszcze do wyboru. Część z nich jest bezpłatna, a część będzie udostępniona po uregulowaniu opłaty. Co jest ważne – wystarczy tylko włączyć przycisk, aby usługa była aktywna lub też go wyłączyć, jeżeli ktoś uzna, że nie chce korzystać z tego typu usługi.
W każdym z przypadków znaleźć można dokładny opis, dzięki czemu użytkownicy będą wiedzieć, czego tak naprawdę można się po danej usłudze spodziewać.
Co robić w przypadku awarii internetu Orange?
W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wszystkie rachunki za możliwość korzystania z usługi Orange są opłacone. Jeżeli tak, warto wykonać trzy kroki, które mogą przywrócić połączenie z siecią:
- sprawdzenie podłączenia. Czasem kable wysuwają się z gniazd, przez co następuje utrata połączenia;
- restart urządzenia. Warto je całkowicie odłączyć na kilka minut od prądu. Po ~ dziesięciu minutach należy je na nowo podłączyć, aby sprawdzić czy połączenie wróciło.
Jeżeli żadna z tych opcji nie pomoże, należy skontaktować się z pomocą techniczną operatora. Problem można zgłosić w aplikacji “Mój Orange” lub też skontaktować się z ich infolinią, która jest czynna przez 24h, siedem dni w tygodniu.
Jak zmienić hasło do Wi-Fi Orange?
W pasku wyszukiwania należy wpisać 192.168.1.1. Koniecznością będzie wpisanie danych, które umieszczone są na naklejce modemu (login/hasło). Potem należy skorzystać ze ścieżki:
Opcje >> Zaawansowane >> Zarządzanie.
Uwaga! Aby zmiana hasła do Wi-Fi Orange była możliwa, należy w pierwszej kolejności wpisać stare. Po potwierdzeniu, zacznie obowiązywać nowe hasło. W tym przypadku należy zachować wysoki poziom bezpieczeństwa, aby się nie okazało, że osoby trzecie korzystają z połączenia.
Istnieje możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych modemu, jeżeli na przykład ktoś zapomniał obowiązujących haseł. Wystarczy tylko wybrać ścieżkę:
Opcje >> Wsparcie >> Ustawienia Fabryczne >> Tak.
Z tej opcji należy jednak korzystać tylko w ostateczności, ponieważ związane jest to z koniecznością wykonania całej konfiguracji od podstaw.
Sprawdź też: Internet mobilny bez umowy 2023 – sprawdź najlepsze oferty
Jak korzystać z poczty Orange?
MultiBox to usługa, która oferowana jest dla wszystkich klientów tego operatora. To taka skrzynka pocztowa, która umożliwia nie tylko wysyłanie/otrzymywanie wiadomości e-mail, ale także SMS, MMS. Użytkownicy mają do wykorzystania kalendarz oraz możliwość wysłania faksu.
Korzystanie z Multiboxa możliwe będzie po wybraniu odpowiedniej konfiguracji. W swoim programie pocztowym, oprócz nazwy wyświetlanej, trzeba będzie też ustawić niezbędne informacje:
- Port POP3: 995;
- Port IMAP: 993;
- Szyfrowanie: SSL;
- Serwer poczty wychodzącej (SMTP): poczta.orange.pl;
- Port SSL: 465;
- Port TLS: 587;
- Autoryzacja SMTP: TAK.
Dokładne informacje znaleźć można na stronie Orange, ponieważ nie są to wszystkie parametry, które należy ustawić. Po ich zweryfikowaniu, klient będzie mógł korzystać z wygodne w użytkowaniu Multibox.
Technologia FTTH (Fiber to the home) pozwoliła na to, aby do wielu domów i innych budynków można było dostarczyć internet bezpośrednio z centrali. Od momentu powstania Neostrady do dnia dzisiejszego, wiele się zmieniło – na korzyść. Klienci mają możliwość korzystania z szybkiego, a co najważniejsze – stabilnego połączenia. Dzisiaj nie trzeba przejmować się zakłóceniami, jakie powodować mogą inne sieci. Pomimo tego, że Neostrada już oficjalnie nie istnieje, to i tak o jej historii nikt na pewno nie zapomni.