1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Aktualne wymiary grafik na YouTube — tło, baner, miniaturka

Poradniki

5 miesięcy temu

Aktualne wymiary grafik na YouTube — tło, baner, miniaturka

Online
7
0
0
7
0

Dbanie o wizualne aspekty kanału, w tym również o wymiary grafiki na YouTube — to podstawa. Nie ważne, czy prowadzisz konto swojej marki, czy nagrywasz vlogi ze swojego codziennego życia. Sprawdź, jakie są aktualne wymiary grafik na YouTube i zoptymalizuj swój kanał!

Jaki wpływ na popularność kanału mają odpowiednio dobrane grafiki?

YouTube to drugi najpopularniejszy portal społecznościowy na całym świecie — zaraz po Facebook’u. Jeśli tworzysz treści i umieszczasz je właśnie w tym serwisie, powinieneś zadbać o wygląd swojego kanału. Wielkość grafik na YouTube ma naprawdę duże znaczenie! Stanowią bowiem wizualną prezentację i to właśnie one są widoczne w pierwszej kolejności po wejściu na Twój kanał.

Wymiary grafik na YouTube od razu budzą w odbiorcy emocje — pozytywne lub negatywne. Jeśli są one odpowiednio dopasowane, prezentują się estetycznie i przejrzyście. Zadaniem miniaturki jest zachęcenie odbiorcy do zobaczenia filmu. Najczęściej obejmuje ona najciekawsze momenty. Jeśli nie będzie dopasowana i ciężko będzie dostrzec, co właściwie się na niej znajduje — odbiorca może wówczas szybko zrezygnować z obejrzenia filmu i raczej nie zajrzy ponownie na kanał.

grafiki na yt

Właściwy wymiar miniaturki YouTube

Miniaturka na YouTube jest obrazkiem poglądowym, który wyświetla się na Twoim kanale i stronach głównych potencjalnych odbiorców. Powinna przykuwać uwagę i zachęcać do obejrzenia filmu. Możesz wybrać jedną z trzech miniatur, które zostały wygenerowane przez YouTube, lub stworzyć własną.

Wymiary miniaturki na YouTube powinny wynosić 1280×720 px. Oprócz tego dobrze by było, gdyby obrazek ten posiadał głębie ostrości i kontrast. Pamiętaj, że odpowiednio przygotowana miniaturka YouTube zwiększa prawdopodobieństwo kliknięcia i obejrzenia materiału.

Zobacz też: YouTube jako źródło zarobku? Ile można zarobić w Polsce na prowadzeniu kanału w serwisie YouTube?

Wymiary awatara na YouTube

Pozostałe grafiki kanału na YouTube również mają ogromne znaczenie. Awatar, czyli ikona kanału wyświetla się bezpośrednio pod banerem lub pod filmem na stronie głównej. Może to jednak różnić się w zależności od urządzenia, z którego korzysta w danym momencie użytkownik.

Wymiary tej grafiki na kanał YouTube powinny wynosić 800×800 px. Jeśli chodzi o format pliku, masz do wyboru trzy możliwości — .png, .pjg oraz .bmp. Co ważne, zmiany awatara możesz dokonać jedynie z poziomu konta Google. Tam musisz wgrać pożądane zdjęcie, dostosować je względem swoich potrzeb oraz poczekać, aż zostanie przesłane. Zwróć uwagę na to, jak wygląda Twój awatar zarówno w wersji mobilnej, jak i wersji komputerowej. Na telefonie ikona kanału przybiera okrągły kształt, z kolei na laptopie i komputerze — kwadratowy.

Wymiary tła na YouTube

Tło na YouTube, czyli inaczej baner — wyświetla się po wejściu na Twój kanał. Ze względu na spory rozmiar, przykuwa uwagę odbiorców. Warto więc to wykorzystać i stworzyć ciekawe tło, nawiązujące do Twojej osoby i działalności. Jakie wymiary będą odpowiednie?

grafiki na yt

Baner YT i jego wymiary

Wymiary banera na YouTube mogą być różne i prezentują się następująco:

 • 2560×1440 xp — maksymalny rozmiar baneru YouTube,
 • 2048×1152 xp — minimalne wymiary,
 • 1546×423 xp — tzw. bezpieczny obszar baneru YouTube,
 • 2560×423 xp — idealne wymiary tła na YouTube, które gwarantują wypełnienie obszaru na wszystkich możliwych urządzeniach.

Niestety odpowiednie ustawienie tła na YouTube nie jest łatwe, dlatego też kluczowy element grafiki powinieneś umieścić na środku. Boki, w zależności od szerokości ekranu użytkownika — będą przycinane. Nie powinny więc obejmować żadnych ważnych informacji.

Darmowe narzędzia do tworzenia miniaturki na YouTube

Samodzielne stworzenie miniaturki YoTube nie jest wcale skomplikowane, a pozwoli trafić do większego grona odbiorców oraz zachęcić ich do obejrzenia Twojego materiału. Dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe narzędzia służące do tworzenia miniatur. Skupimy się jednak na tych darmowych. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Pixrl — to jedno z popularniejszych dostępnych narzędzi, wygodne z wieloma opcjami,
 • Canva — to kolejny edytor graficzny, którego działanie opiera się na gotowych elementach i zapewnia świetne rezultaty,
 • Picmonkey — edytor ten dostępny jest w wersji podstawowej za darmo, jednak możesz go rozszerzyć; pozwala stworzyć ciekawe obrazki,
 • PicFont — jest to dość proste narzędzie, jednak bez wątpienia przyda Ci się, jeśli chcesz tworzyć minimalistyczne miniaturki,
 • Gimp — popularny program do grafiki rastrowej.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie są prawidłowe wymiary grafik na YouTube oraz w jakich programach możesz samodzielnie tworzyć banery. Cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc!

Sprawdź: Zobacz pierwszy opublikowany film w serwisie YouTube z 2005 roku!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.