wzrost wynagrodzeń

Technologia

28.06.2021 14:17

Wzrost wynagrodzeń w branży E-commerce – idealny czas na nową pracę

Nauka Online
11
2
1
11
2

Pandemia koronawirusa COVID-19 mocno wpłynęła na gospodarkę i choć jej początki nie należały do najłatwiejszych, to obecnie wszystko zmierza w dobrym kierunku. Nie tylko otwierają się kolejne miejsca pracy, ale i zwiększa się dynamika wynagrodzeń, szczególnie w branży e-commerce. Może to idealny czas na przebranżowienie się?

Dynamika wynagrodzeń dawno nie była na tak wysokim poziomie – wzrost wynagrodzeń w e-commerce, digital marketingu oraz IT

Według najnowszych danych z GUS, w maju br. wynagrodzenie w Polskich przedsiębiorstwach było aż o 10,1 proc. wyższe niż w 2020., a dynamika zatrudnienia skoczyła do 2,7% r/r. Statystycy od dawna nie zanotowali takich wyników, a dokładniej od września 2008 r., czyli nieco ponad dekady. 

Pracodawcom obecnie często brakuje rąk do pracy, a odsetek firm, które będą otwierać nowe miejsca pracy w przeciągu 6 miesięcy wzrósł aż o 12 punktów proc. Biorąc jeszcze pod uwagę malejącą stopę bezrobocia, to osoby, które będą w najbliższej przyszłości poszukiwać pracy, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem nowego miejsca zatrudnienia.

Sektorami, które najlepiej poradziły sobie z pandemią, są e-commerce, digital marketing oraz IT.  Pomimo wielu negatywnych skutków pandemii COVID-19, to właśnie w tych obszarach zanotowano wzrosty wynagrodzeń, a także największe zadowolenie wśród pracowników.

Specjaliści z firmy Devire przygotowali raport “Przegląd Wynagrodzeń 2021”, który rozkłada na czynniki pierwsze poszczególne branże. Jak sytuacja prezentuje się na rynku e-commerce i digital marketingu oraz IT?

wzrost wynagrodzeń
Źrodło danych: Devire.pl

E-commerce oraz digital marketing – wynagrodzenia w 2021 

Jednym z sektorów, który najmocniej odczuł skutki pandemii COVID-19 jest handel tradycyjny, co analogicznie przełożyło się na gwałtowny rozwój rynku e-commerce, gdyż zamknięcie i ograniczenie sklepów stacjonarnych wymusiło w dużej mierze zakupy online. Ze względu na niezliczoną ilość sklepów operujących w sieci, wzrosła także popularność agencji digital marketingowych, których zadaniem jest przyciągnięcie uwagi konsumentów do skorzystania z oferty danej firmy. Z wyników badań Devire wynika, iż:

  • Pensje na stanowiskach związanych z CRM czy analizą internetową wzrosły nawet o 30-40%,
  • Wzrósł popyt na specjalistów od e-commerce i digital marketingu, szczególnie tych z doświadczeniem, np. w dziedzinie programowania,
  • Ponad połowa, bo 64% pracowników z obszaru e-commerce i digital marketingu utrzymało swoje wynagrodzenie na tym samym poziomie,
  • Minimum 18% specjalistów od e-commerce i digital marketingu otrzymało podwyżkę.
  • Obecnie kandydaci mogą liczyć na zarobki od 5 do 30 tys. złotych brutto miesięcznie

Digital Marketing i E-Commerce to obecnie bardzo atrakcyjne obszary dla pracowników. Poza coraz większym wynagrodzeniem, sporym atutem w tych branżach jest także możliwość podjęcia pracy w trybie home office, także nie trzeba się obawiać, iż siedziba danej firmy znajduje się na drugim końcu kraju.

Branża IT – wynagrodzenia w 2021 

Z pandemią bardzo dobrze poradziła sobie również branża IT. Na polskim rynku popyt na specjalistów z tego sektora przewyższa podaż, stąd na portalach ogłoszeniowych nie brakuje atrakcyjnych ofert pracy. 

Obecnie najbardziej atrakcyjne dla pracodawców są osoby zajmujące się aplikacjami mobilnymi, analizą danych oraz technologiami chmurowymi.  W tych dziedzinach nawet na stanowisku juniora można spodziewać się wynagrodzenia rzędu 18 tys. złotych brutto. Według danych z badań Devire:

  • Wynagrodzenia w branży IT wzrosły średnio od 5 do 10 proc.
  • Ponad połowa przedstawicieli IT (52 proc.) zdecydowała się na elastyczne formy zatrudnienia, takie jak np. B2B
  • 18 proc. pracowników z branży IT otrzymało podwyżkę
  • Aż 43 proc. specjalistów nie obawia się o swoje zatrudnienie
Źródło danych:  Raport „e-commerce w Polsce 2021” opracowany przez Senuto

Wzrost wynagrodzeń – ewolucja na rynku e-commerce

Czy ten gwałtowny rozwój rynku e-commerce nie okaże się tylko chwilowym trendem? Zachowania konsumentów mocno się zmieniły przez ostatnie lata, a duży wpływ miała na to pandemia, która wręcz wymusiła przestawienie się na zakupy online.

W 2019 roku do zakupów w ten sposób przyznawało się 57 proc. ankietowanych, co i tak już było bardzo pozytywnym wynikiem. Tego samego roku padł kolejny rekord, gdyż ponad 50 proc. z tych ludzi zdecydowała się także na zakupy za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Największą zmianę przyniósł rok 2020, gdzie już na samym początku pandemii mocno wzrósł wskaźnik osób kupujących w sieci i choć większość sklepów spożywczych nie oferowała możliwości zakupów internetowych (co oznacza, że większość produktów i tak nabywaliśmy drogą tradycyjną) to już w maju ubiegłego roku odsetek klientów kupujących online wynosił 72 proc. Obecnie, czyli w czerwcu 2021, już 84 proc. internautów robi zakupy w e-commerce.


Wnioski nasuwają się same – coraz więcej osób kupuje w sieci i nie wygląda, żeby szybko to miało się zmienić. Firmy cały czas pracują, aby ten rodzaj handlu był jak najbardziej intuicyjny i wygodny dla wszystkich, dlatego warto pomyśleć właśnie o obszarze e-commerce jako potencjalnym miejscu na przebranżowienie się.

Źródło danych: pracuj.pl

Kompetencje cyfrowe a pracodawcy – cyfryzacja rynku pracy

Z powodu dynamicznej cyfryzacji rynku pracy, pracodawcy obecnie bardzo cenią sobie kompetencje cyfrowe u swoich pracowników. Z raportu „Cyfrowa ewolucja Kariery” przygotowanym przez ekspertów z Pracuj.pl wynika, że 67 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoje umiejętności wykorzystywania technologii w pracy, jednakże z Analizy Komisji Europejskiej z 2020 roku dowiadujemy się, że podstawowe kompetencje cyfrowe posiada zaledwie 44 proc. Polaków w przedziale wiekowym 16-74 lat, gdy średnia unijna wynosi 58 proc., przez co Polska zajmuje dopiero 22. miejsce w rankingu UE.

Choć wyniki te mocno od siebie odbiegają, tak jednak 66 proc. Polaków jest świadomych, iż kompetencje cyfrowe będą miały coraz większe znaczenie na rynku pracy, a 61 proc. uważa, że osobom o takich umiejętnościach łatwiej będzie o podwyżkę i awans.

Oznacza to, że Ci ludzie są świadomi, iż cyfryzacja z czasem będzie zmuszała ich do częstszych szkoleń i podnoszenia swoich kwalifikacji. Z raportu Przyszłość rynku pracy. Trendy, wyzwania i możliwe inicjatywy, przygotowanego przez Think Tank PE wynika, że około 40 proc. pracowników będzie musiało się przekwalifikować w okresie sześciu miesięcy, albo i krócej, a 94 proc. liderów biznesowych oczekuje, iż ich pracownicy posiądą nowe umiejętności w swoim miejscu pracy, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu z 2018 roku, w którym tylko 65 proc. z nich myślało w ten sposób.

Co trzeci Polak aktywnie szuka nowej pracy – może czas się przebranżowić? Źródło: Devire.pl

Rynek E-commerce odporny na pandemię – czas się przebranżowić!

Powyższe wyniki mówią same za siebie – w obszarze e-commerce nie tylko nie trzeba się obawiać, iż w każdej chwili na biurku pojawi się wypowiedzenie, ale też jest to sektor, w którym obecnie łatwo o podwyżkę i awans, a nowych ofert zdecydowanie nie brakuje.

Ze względu na charakterystykę wielu stanowisk e-commerce, często istnieje także możliwość całkowitej pracy zdalnej, co może być bardzo atrakcyjne dla potencjalnych pracowników, u których w miejscowości brakuje tego typu stanowisk. Według raportu Devire, co trzeci ankietowany już pracuje w trybie zdalnym, a 77 proc. stwierdziło, że z chęcią przyjmie nową ofertę pracy, nawet jeżeli nie będą oni mieli bezpośredniego kontaktu z zespołem.

Ekspertka ds. rynku IT z Kodilla.com – Magdalena Rogóz, dodaje, iż po ponad roku izolacji, aż 61 proc. pracowników w przyszłości chciałoby przejść na tryb hybrydowy, łącząc pracę zdalną i biurowa. Pracodawca, który chce pozyskiwać wartościowych członków do zespołu, musi charakteryzować się elastycznością i otworzyć się na nowe wyzwania.

Firmy rozwijające się, stawiające na innowacje i cyfryzację, to idealne miejsca pracy dla specjalistów z szeroko pojętej branży internetowej. Firma Morele.net jest jedną z nich, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy, które dostępne są w tym miejscu, a być może niedługo staniesz się częścią naszego zespołu.

11
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Problem jest taki, że klienci sa przyzwyczajeni do stawek sprzed pandemii więc ten wzrost to moze i jest tylko świadomość klientów nei nadąża. A to z kolei napędza inflację itd…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *