wyszukiwarki internetowe

Technologia

25.01.2023 14:01

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – jaką wybrać?

Google Online Rankingi
13
2
0
13
2

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – czyli jakie? Lista wyszukiwarek jest całkiem spora, ale w praktyce użytkownicy korzystają z maksymalnie jednej witryny. Google czy Bing? Jaką wyszukiwarkę wybrać? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Wydawałoby się, że wśród wyszukiwarek internetowych, to tak naprawdę tylko Google się liczy. Nic bardziej mylnego! W sieci jest sporo innych narzędzi do wyszukiwania treści, które tak samo są godne uwagi. Które z nich są najlepsze? Jakie wyszukiwarki internetowe są najpopularniejsze?

Wyszukiwarki internetowe – lista najpopularniejszych wyszukiwarek

W Internecie otrzymujemy spory dostęp do wielu witryn oferujących możliwość znalezienia ciekawych treści w sieci. Wyszukiwarka Google jest zdecydowanie przodownikiem wśród pozostałych stron, jednak czy musimy się tylko do niej ograniczać? Niekoniecznie, albowiem konkurencja jest całkiem spora! W tym artykule zaprezentujemy najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe, a także związane z nimi statystyki, których najczęściej używają ludzie z całego świata.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wyszukiwarka Google

Google to bezdyskusyjnie najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa. Witryna google.com została uruchomiona już w 1998 roku i stopniowo, choć w miarę szybko zaczęła zyskiwać na popularności. Istotną kwestią jest fakt, że w 2004 roku Google kontrolowało już 80% światowego rynku, a to było niemałe osiągnięcie. W obecnej chwili nie ma co ukrywać, amerykański gigant jest liderem wśród wyszukiwarek internetowych i nie zapowiada się, że coś może odwrócić tę kartę.

wyszukiwarka google
Google nikomu nie trzeba przedstawiać

Co wpłynęło, że Google zdobyło taką popularność wśród konkurencji? Przede wszystkim ta wyszukiwarka internetowa posiada największą liczbę zaindeksowanych stron. Co więcej, Google jest dostępne na całym świecie, a to także ułatwia korzystanie z Internetu. Na plus oczywiście zasługują przyjazny interfejs oraz trafność prezentowanych wyszukiwań na dane frazy. To nie wszystko, Google oferuje także przy okazji wiele licznych usług jak np. Google Maps, YouTube, Google Analytics czy Google Ads.

Wyszukiwarka Bing

Wyszukiwarki internetowe rywalizują ze sobą, a Bing to druga najpopularniejsza witryna używana do przeglądania treści w sieci. Microsoft tworząc tę wyszukiwarkę, planowało stworzyć silną alternatywę dla Google, choć w tym wypadku czas zrobił swoje. Przodkiem Binga był MSN Search, który ujrzał światło dzienne 1 lutego 2005 roku. Premiera wyszukiwarki od Microsoftu nastąpiła w momencie, gdy Google funkcjonowało już bardzo dobrze. Oficjalna nazwa Bing powstała 3 czerwca 2009 roku i od tego momentu serwis pozostaje cały czas w użytku.

Sprawdź też: Bing wyszukiwarka — co to jest i jak działa? Co się w niej zmieniło?

Wyszukiwarka Bing na pierwszy rzut oka przypomina tę od Google, w swojej ofercie posiada także możliwość wyszukiwania obrazów, filmów wideo, a także udostępnia autorskie mapy. Interfejsem Bing nieco się różni, choć sam proces przeglądania Internetu jest dosyć zbliżony. Warto jednak dodać, że odpowiedzi, jakie otrzymujemy przy wpisywaniu zagadnień w wyszukiwarkę, mogą się znacznie różnić od tych wyświetlanych przez Google.

Wyszukiwarka Yahoo!

Yahoo! obecnie nie jest typową wyszukiwarką, ale należało ją tutaj uwzględnić, ponieważ przyczyniła się ona do rozwoju Internetu. Yahoo! posiada największy staż wśród pozostałych konkurentów, lecz ostatecznie nie przełożyło się to na jej popularność w obecnych czasach. Do ogromnej przegranej przyłożyły się niewłaściwie podejmowane decyzje, które w konsekwencji doprowadziły do tego, że z Yahoo! korzysta raptem 1,5% użytkowników. Za pośrednictwem strony (bo obecnie jest to portal) można co prawda wyszukiwać informacje, ale wyniki są mocno niedostosowane do naszych intencji.

yahoo
Yahoo! było na początku XXI wieku bardzo popularną wyszukiwarką

Wyszukiwarka Baidu

Czy wiedziałeś, że wyszukiwarki internetowe to nie tylko firmy z USA? Baidu to chiński serwis do poszukiwania treści w sieci i co ciekawe, w Chińskiej Republice Ludowej Google zostało niemalże wyparte z użytku. Schemat korzystania z Baidu jest mocno zbliżony do amerykańskiego giganta. Na naszym rynku ta wyszukiwarka internetowa nie znajdzie poklasku, ponieważ jest ona dostępna tylko w języku chińskim. Baidu oferuje możliwość wyszukiwania głosowego czy za pomocą obrazu. Ciekawym faktem jest to, że w Chinach nawet wyszukiwarka Bing jest częściej używana od Google.

Wyszukiwarka DuckDuckGo

DuckDuckGo jest dosyć interesującą alternatywą dla Google, ponieważ głównym nurtem tej wyszukiwarki jest zapewnienie prywatności każdemu internaucie. To niewątpliwa zaleta, ponieważ ta wyszukiwarka internetowa nie zbiera informacji o użytkowniku. Co to oznacza w praktyce? Korzystający nie są obserwowani, nie wyświetlają im się reklamy personalizowane. Trzeba przyznać, że DuckDuckGo to świetna sprawa, jeśli cenimy swoją prywatność. Nie ma co się oszukiwać, Google gromadzi o nas wiele informacji i musimy być tego świadomi. Alternatywa z uroczą kaczuszką w logo nie posiada natomiast map, a to może być mankamentem.

Sprawdź też: DuckDuckGo kontra Google – prywatna wyszukiwarka z rekordowymi wynikami

Wyszukiwarka Yandex

Ostatnia z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych jest rosyjski Yandex. Dla polskich użytkowników ta usługa raczej nie znajdzie zastosowania ze względu na brak polskiego interfejsu, a także wyszukiwania są często niedoprecyzowane do naszych intencji. Yandex oferuje podobny zakres usług jak Google, można za jego pomocą wyszukiwać obrazy, filmy, ale także korzystać z map. Według StatCounter w 2022 roku z tej wyszukiwarki na terenie Federacji Rosyjskiej korzystało ponad 47% użytkowników. Yandex jest popularnym serwisem na terenie Kazachstanu, Turcji i Białorusi. 

 yandex
Yandex raczej nie znajdzie zastosowania w Polsce

Wyszukiwarki internetowe – czym są i jak działają?

Aby zrozumieć zasadę, czym są i w jaki sposób funkcjonują wyszukiwarki internetowe, należy zacząć od tego, że tak naprawdę jest to witryna umożliwiająca przeszukiwanie bazy portali internetowych. Wyszukiwarka internetowa ma na celu wysortować strony, które odpowiadają naszemu zapytaniu wpisanemu w pasek, a następnie zaprezentowaniu najlepszych wyników. Najlepiej z tym zadaniem zdecydowanie radzi sobie Google.

W jaki sposób funkcjonuje wyszukiwarka internetowa? Wszystko opiera się na podstawie skomplikowanych algorytmów, robotów indeksujących, które starają się wyświetlić użytkownikowi jak najlepiej dopasowane treści do słów kluczowych. Wyszukiwarka przeszukuje witryny, pobierając je, a następnie przeszukuje je w celu znalezienia nowych, interesujących stron. Wyniki, jakie po chwili otrzymujemy, to lista najbardziej dopasowanych (przynajmniej wedle algorytmu) stron, portali, które odpowiadają na nasze zapytanie. Google w ciągu 0,63 sekundy jest w stanie wygenerować nam około 9 160 000 wyników.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – statystyki

Jak może się domyślasz, najpopularniejszą wyszukiwarką internetową w dalszym ciągu (od wielu lat) pozostaje Google. Nie bez powodu ten serwis może poszczycić się takim wieloletnim osiągnięciem, w końcu to najbardziej zoptymalizowana wyszukiwarka oferująca bardzo dużo usług kompletnie za darmo. Statystyki zostały zebrane przez serwis StatCounter. Jak prezentują się jednak liczby? Scrolluj dalej.

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce

Google w okresie styczeń-marzec 2022 roku osiągnęło 96,06% udziału wszystkich użytkowników. Na drugim miejscu pozostaje Bing z wynikiem 2,77%. Trzecie miejsce należy do Yahoo! – udział to 0,71%. DuckDuckGo zajmuje 4 miejsce i jest to 0,26%.

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie

Pierwszy kwartał 2022 roku zaprezentował nam ponownie, że Google na całym świecie pozostaje gigantem i raczej żadna konkurencja mu nie zagraża. Amerykańska wyszukiwarka osiągnęła wynik 91,82%, tuż za nią plasuje się Bing z wynikiem 2,98%. Na trzecim miejscu ponownie Yahoo! – 1,5%, następnie Baidu z udziałem 1,27%. Przedostatni pozostaje Yandex z wynikiem 1,14%, a 1,29% to pozostałe wyszukiwarki.

wyszukiwarki
Tak wygląda podział świata na wyszukiwarki internetowe | źródło: ks.pl

Udział Baidu w globalnych statystykach jest widoczny, ponieważ w krajach azjatyckich ta wyszukiwarka jest realnie używana, a wręcz w pewien sposób wyparła Google. W dalszym ciągu jednak króluje na całym świecie amerykański gigant.

Jaką wyszukiwarkę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama, gdy spojrzymy na statystyki. Warto jednak podkreślić, że choć Google to kawał naprawdę porządnej wyszukiwarki internetowej, to nie oznacza, że powinniśmy się ograniczać tylko do niej. DuckDuckGo umożliwia nam surfowanie po Internecie bez obaw, że nasze dane mogą być gromadzone przez zewnętrzną organizację. Fakt, jeżeli potrzebujemy skorzystać z nawigacji lub map, trudno nie sięgnąć po usługi Google.

Sprawdź też: Wyszukiwarka Yandex, czyli rosyjski odpowiednik Google – wszystko, co musisz wiedzieć

Z drugiej strony, nasze dane w pewien sposób są gromadzone na wielu płaszczyznach, zatem odmówić sobie wygody korzystania z najlepiej zoptymalizowanej wyszukiwarki jest tego warte? Trudno powiedzieć, to bardzo indywidualna kwestia. Osobiście rekomendujemy używanie wyszukiwarki internetowej Google ze względu na bardzo trafne wyniki oraz przyjazny interfejs. Co więcej, to witryna w pełni bezpieczna, bez narażania użytkownika na ukryte nieprzyjemności.

A Ty z jakiej wyszukiwarki internetowej korzystasz? Google, a może Bing? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

13
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *