Mesh Mercusys Halo H80X

Recenzje

30.08.2023 09:45

Mercusys Halo H80X – Recenzja wydajnego systemu mesh

AGD i IoT Online Peryferia
3
0
0
3
0

Systemy typu mesh to względna nowość na rynku urządzeń sieciowych. Szybko jednak zdobyły uznanie wielu użytkowników na całym świecie i wcale się nie dziwimy, bo to właśnie one niwelują największą wadę repeaterów i rozwiązują problemy z zasięgiem. Dziś sprawdzimy, co potrafi najnowszy zestaw znanego producenta, a dokładnie Mercusys Halo H80X.

Mercusys to budżetowa marka firmy TP-Link. W przeszłości mieliśmy przyjemność testować wiele urządzeń sygnowanych tym logo i z reguły oferowały one bardzo wysoki stosunek jakości do ceny. Halo H80X na papierze wypada bardzo interesująco, a specyfikacja mówi wyraźnie o tym, że tym razem mamy do czynienia z zestawem z górnej półki ze wsparciem dla standardu Wi-Fi 6 AX3000, ale w tym samym wycenionym tak atrakcyjnie, że konkurencja może mieć problem.

Mercusys Halo H80X – specyfikacja

Mercusys Halo H80X to zestaw mesh z dwupasmowymi routerami w standardzie AX3000, czyli obsługujący łączność bezprzewodową 802.11ax o prędkości dochodzącej do 3000 Mb/s w dwóch pasmach jednocześnie. To oznacza, że dla pasma 5 GHz maksymalna przepustowość wynosi do 2402 Mb/s, a w paśmie 2,4 GHz do 574 Mb/s.

Zestaw Mesh Mercusys Halo H80X
Zestaw mesh z dwupasmowymi routerami w standardzie AX3000 należy do produktów z górnej półki? Przekonajmy się

Jak już wspomnieliśmy, specyfikacja robi wrażenie. Przy funkcjach związanych z Wi-Fi 6 widzimy nawet wsparcie dla kanału o szerokości aż 160 MHz, czyli dwukrotnie szerszego niż w przypadku Wi-Fi 5. Nie zabrakło tu również modulacji 1024-QAM, OFDMA, MU-MIMO 4×4 ani Beamforming. Dzięki nim użytkownik otrzyma zwiększoną wydajność oraz możliwość transmisji danych do jeszcze większej liczby urządzeń w tym samym czasie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Każda jednostka H80X wyposażona została w trzy gigabitowe porty Ethernet dla WAN/LAN, a producent chwali się dodatkowo, że nowy produkt jest w stanie połączyć się nawet ze 150 urządzeniami w domu. Mało tego, swoim zasięgiem obejmuje powierzchnię do 650 m2, choć w tym wypadku warto podchodzić do tej wartości z odpowiednią dozą sceptycyzmu.

Sprawdź też: MSI RadiX AX6600 – recenzja routera znanej marki

Za Mercusys Halo H80X przyjdzie nam zapłacić naprawdę niewiele. Zestaw składający się z trzech routerów kosztuje ok. 820 zł, a z dwóch ok. 570 zł. W próżni oczywiście cena odstrasza, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze z czym mamy tu do czynienia. Jeśli porównamy ten zestaw z innymi urządzeniami w standardzie AX3000, kwoty te stają się bardzo atrakcyjne.

Specyfikacja:

  • Liczba urządzeń w zestawie: 2 lub 3;
  • Standard Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax;
  • Pasma: dwupasmowy;
  • Przepustowość: do 2402 Mb/s 5 GHz i do 574 Mb/s 2,4 GHz;
  • Anteny: Tak, wbudowane cztery anteny dookólne;
  • Porty: 3x Ethernet 1 Gbps LAN/WAN;
  • Procesor: Qualcomm IPQ0518;
  • RAM/ROM: 256 MB i 128 MB;
  • Funkcje: Kolorowanie BSS, kanał o szerokości 160 MHz, OFDMA, 1024-QAM, Seal-Healing, MU-MIMO 4×4, optymalizacja pasma, SmartConnet, Beamforming, Wi-Fi Mesh;
  • Cena: ok. 820 zł (3-pak) lub ok. 570 zł (2-pak).

Budowa i jakość wykonania

Design jednostek systemu mesh ma zazwyczaj znaczenie, a to z tego względu, że najlepiej (dla optymalnego działania) rozmieszczać je w widocznych miejscach w domu. H80X prezentują się tu dobrze i nowocześnie, aczkolwiek to nie są najbardziej stylowe urządzenia z jakimi przyszło nam obcować. W pudełku wraz z routerami znajdziemy zasilacze, kabel ethernet oraz trochę makulatury. Rozmiar jednostek jest identyczny w każdym przypadku. Mierzą dokładnie 128 x 81 x 83,7 mm, a w oczy rzucają się przede wszystkim zaokrąglone krawędzie. Sama obudowa wykonana została rzecz jasna z plastiku.

Budowa Mercusys Halo H80X
Estetyka jest kwestią subiektywną, ale H80X niewątpliwie prezentują się nowocześnie

Sama jakość wykonania, pomimo dość budżetowej natury zestawu nie budzi zastrzeżeń. Na wierzchniej stronie znajdziemy otwory dla cyrkulacji powietrza, na frontowej logotyp Mercusys i diodę, a na tyle trzy porty LAN/WAN oraz gniazdo zasilania.

Konfiguracja

Mercusys Halo H80X bezpośrednio współpracuje z aplikacją mobilną. Trochę szkoda, że producenci systemów mesh nie integrują swoich produktów z przeglądarkowym GUI, ale takie mamy realia i tyczy się to nie tylko testowanego dziś modelu, ale również konkurencyjnych urządzeń. Tak czy owak aplikacja mobilna podczas konfiguracji przeprowadzi za rączke niemal każdego, nawet największego laika w dziedzinie sprzętu sieciowego. Sam interfejs jest przejrzysty i przetłumaczony na język polski. Program pozwala przypisać poszczególne jednostki do konkretnych pomieszczeń, więc też na plus.

Aplikacja do Mercusys Halo H80X
Aplikacja jest naprawdę intuicyjna dla każdego, zatem bez najmniejszego problemu skonfigurujesz urządzenie

W ustawieniach znaleźć można dosłownie wszystko to, czego potrzebujemy. Znajdziemy tu opcje Wi-Fi z konfiguracją pasm 5 GHz i 2,4 GHz, możliwość dodawania urządzeń do czarnej listy, narzędzie do aktualizacji firmware’u, funkcje związane z adresami Mac, czy kontrolę pracy diod. Tutaj też znajduje się zaawansowana opcja kontroli rodzicielskiej oraz Quality of Service.

Sprawdź też: IRDM PRO SLIM – test topowego dysku SSD znanej marki

Testy wydajności

Testy standardowo rozpoczynamy od sprawdzenia mocy sygnału. Pomiarów dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2 i w tym celu wykorzystaliśmy pięć różnych punktów przedzielonych ścianami – karton gips i żelbet. Mercusys Halo H80X okazał się być naprawdę świetnym urządzeniem.

Wydajność LAN/WAN

Wydajność LAN-Wi-Fi

Testowanie sieci bezprzewodowej wiąże się bardzo często z omijaniem wpływu innych sieci wokół. Zagęszczenie sieci w okolicy w tym bardzo przeszkadza i trzeba też pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków routery przez producentów są testowane w warunkach laboratoryjnych, które nijak mają się do rzeczywistych scenariuszy użytkowania. Tak czy inaczej, testy odbywały się na różnych kanałach i o różnych porach dnia i nocy, by sprawdzić, jak faktycznie może zachować się dany router – włącznie z recenzowanym dziś modelem.

Wydajność Wi-Fi – Wi-Fi

Podsumowanie

Mercusys Halo H80X zaskoczył nas fenomelnalnym stosunkiem ceny do jakości i choć ok. 820 zł może się wydawać kwotą astronomiczną, trzeba pamiętać, że zestaw obejmuje tak naprawdę trzy routery o wysokiej wydajności. Podoba nam się również design, który nie oszpeci nasze mieszkania czy domu. Proste kształty prostopadłościanów wpasują się w zdecydowaną większość pomieszczeń.

Prostota obsługi i pełne wsparcie dla przetłumaczonej na język polski aplikacji mobilnej to również zaleta. Plusem jest też siła sygnału, wydajność portów LAN/WAN i sieci bezprzewodowej oraz niski pobór prądu.

Zalet jest dużo, ale co z wadami? Do nich należy doliczyć bardzo ograniczone opcje konfiguracji sieci i brak typowego panelu w ramach strony internetowej. Zabrakło również chociaż jednego portu USB (najlepiej 3.0 wzwyż) oraz rozwiązania trójpasmowego, przy którym trzecie pasmo wykorzystywane by było do komunikacji między routerami.

Sprawdź też: TP-Link Archer AX72 Pro – test routera z wyższej półki

Jak na dość budżetowy zestaw jest tak czy owak bardzo dobrze. Mercusys Halo H80X to aktualnie jeden z najbardziej opłacalnych systemów mesh, zarówno w dwu-, jak i trzypaku. Jeśli zatem masz dość repeaterów, zrywania sygnału i tak zwanych martwych stref Wi-Fi w swoim zarówno małym, jak i wielkim domu czy mieszkaniu, powinieneś się tym konkretnym zestawem zainteresować w pierwszej kolejności.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *