jak zmniejszyć zdjęcie

Poradniki

23.03.2022 14:50

Program do zmniejszania zdjęć — jaki wybrać? Najlepsze i darmowe programy

Programy i aplikacje
10
0
0
10
0

Program do zmniejszania zdjęć pomoże Ci rozwiązać problem zbyt dużych rozmiarów Twoich fotografii. Jest to często spotykany problem, szczególnie jeśli chcemy coś udostępnić w internecie. Jaki zmienić rozmiar zdjęcia? Podpowiemy!

Program do zmniejszania zdjęć — kiedy staje się przydatny?

Wielkość i “ciężar” to bardzo ważne cechy zdjęć i obrazów. Zdarza się, że pojawiają się problemy, kiedy chcesz umieścić zdjęcia z lustrzanki na swojej stronie internetowej czy portalu społecznościowym.

Mimo że fotografie są świetnej jakości i zostały wykonane sprzętem najwyższej klasy, to ze względu na dużą rozdzielczość ich ładowanie trwa zbyt długo. W celu optymalizacji czasu ładowania plików graficznych na strony internetowe powstały specjalne oprogramowania ułatwiające to zadanie.

Program do zmniejszania zdjęć może być w wersji płatnej lub darmowej. Zdecydowanie warto korzystać z takich aplikacji, a często nawet jesteśmy zmuszeni. Poniżej skupimy się na najlepszych darmowych programach do zmniejszania rozmiaru zdjęć.

Zobacz też: Jak szybko i skutecznie wyostrzyć zdjęcie? Proste sposoby poprawy jakości zdjęcia w darmowych narzędziach

RIOT — prosty w użyciu program do zmniejszania zdjęć

Jednym z bezpłatnych programów do zmniejszania wielkości zdjęć jest RIOT – prosta i intuicyjna aplikacja. Narzędzie zmniejsza rozmiar danego pliku, nie psując przy tym jego jakości — nie widać zewnętrznych zmian na fotografii. Obrazy po zmianie można zapisać w formatach JPEG, PNG i GIF. Do innych funkcji programu należy m.in. możliwość edytowania zdjęć czy kompresowanie kilku zdjęć naraz.

Ten program do zmniejszania wagi zdjęć pozwala także na pracę w trybie pełnoekranowym, dzięki czemu można skupić się tylko na kompresowaniu plików, bez rozpraszania powiadomieniami z innych aplikacji. RIOT udostępnia opcję widoku dwupanelowego. Oznacza to, że na jednej części ekranu można wyświetlić oryginalny obraz, a na drugiej nowo powstały plik. 

RIOT to program do zmniejszania zdjęć za darmo, jednak tylko w przypadku prywatnego użytkowania. Z aplikacji tej możesz korzystać w ramach prowadzenia firmy, jednak wówczas musisz wpłacić określoną sumę na konto producenta.

Zmniejsz rozmiar zdjęcia – FastStone Photo Resizer

Innym darmowym programem wartym polecenia jest FastStone Photo Resizer. To aplikacja, której zaletą jest przede wszystkim zmniejszanie rozmiaru wielu plików graficznych na raz. Wybór formatów, w jakich można zapisać nowy plik, jest ogromny — JPE, TIFF, TGA, BMP, PSD, JPEG2000 czy PNG. 

Program ten pozwala także na dokonywanie zmian w obrębie nowo powstałego pliku. Wśród narzędzi edytorskich znajduje się opcja dodawania tekstu wraz z całą pulą opcji zmiany czcionki, koloru czy tła napisu.

Ten program pozwala na hurtowe zmniejszanie rozmiaru fotografii

Zmniejszenie pojedynczego zdjęcia przebiega dość szybko — wystarczy wybrać plik, format, w jakim chcesz uzyskać przetworzony obraz, i opcję wygładzania. Program do zmniejszania zdjęć umożliwia też kompresję wielu fotografii jednocześnie po to, by proces ten trwał jak najkrócej. Zależy to jednak od liczby załadowanych plików graficznych. Jest to przydatna opcja, ponieważ przetwarzanie wielu obrazów zajmuje mniej czasu niż kompresja każdego zdjęcia osobno. 

XnView — dobry program do zmniejszania zdjęć

XnView to platforma przeznaczona do kompresowania plików graficznych do wybranego rozmiaru i formatu. Warto wspomnieć, że XnView obsługuje ponad 500 formatów graficznych i umożliwia zapis nowo powstałego pliku w 70 z nich. 

XnView oferuje także szeroki pakiet narzędzi edytorskich umożliwiających modyfikację obrazu. W tej przeglądarce można stosować różnorodne filtry, przycinać, obracać zdjęcia czy dodawać tekst oraz znaki wodne. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

XnView jest dostosowany do tego, aby dokonywać hurtowej kompresji plików graficznych. Dodatkową opcją jest wyświetlanie określonych obrazów w formie pokazu slajdów, tworzenie galerii internetowych czy zrzutów ekranów.

Fotosizer — mały i prosty program do zmniejszania zdjęć

Kolejnym darmowym programem do zmniejszania zdjęć jest Fotosizer. To proste narzędzie, które pozwala na zmianę rozdzielczości obrazów bez szkody dla ich jakości. Kompresja zachodzi, kiedy wybierzemy określone pliki graficzne i ustawimy oczekiwane parametry.

Fotosizer, jak wiele innych aplikacji tego typu, posiada narzędzia edytorskie, dzięki którym poza zmniejszeniem rozmiaru zdjęcia, umożliwia jego modyfikowanie. W wielkim skrócie – to dość prosta aplikacja pozwalająca na sprawne ograniczenie wielkości zdjęć.

Darmowe programy często wyglądają do siebie podobnie

Dodatkową zaletą Fotosizera jest jego dostępność w polskiej wersji językowej. Jeśli obsługa programów graficznych w innych językach wykracza poza twoje możliwości, warto zdecydować się Fotosizer.

PIXresizer — alternatywa dla Fotosizera, narzędzia niewielkich rozmiarów

Oprogramowanie PIXresizer to już ostatni z prezentowanych programów do zmniejszania wielkości plików. Aplikacja ta jest przystosowana do kompresji nawet stu plików jednocześnie! Zmniejszenie rozmiaru dokonuje się tutaj procentowo – możesz wybrać, czy chcesz zmienić wielkość obrazu o 25 proc., 50 proc., 75 proc. albo od razu o 100 proc.

PIXresixer posiada narzędzia edytorskie, co umożliwia zmiany w obrębie obrazów. Poza zmniejszaniem wielkości plików aplikacja oferuje ich konwertowanie do różnych formatów. Choć swoim designem oprogramowania nie porwie nowych użytkowników, to z pewnością dobrze wykona powierzone mu zadania, a o to przecież tutaj chodzi! Obsługa tej aplikacji zdecydowanie nie należy do trudnej czynności.

Program do zmniejszania zdjęć – podsumowanie

Jak widać, zbyt duże rozmiary plików nie muszą być już utrudnieniem. Programiści wyszli naprzeciw temu problemowi i stworzyli programy do zmniejszania zdjęć. Darmowy dostęp do takich aplikacji z pewnością ułatwi i przyspieszy pracę wszystkich, którzy na co dzień mają do czynienia z plikami graficznymi. 

Zobacz też: Zmiana rozdzielczości zdjęcia – jak to zrobić?

Z technicznego punktu widzenia nie tylko znakomita jakość zewnętrzna ma znaczenie, ale przede wszystkim waga obrazów. Odpowiednio zmniejszony rozmiar fotografii to rzecz niezbędna przy np. udostępnianiu zdjęć na stronach internetowych. Obraz zbyt ciężki do załadowania powoduje opóźnienia przy przeglądaniu portalu.

Jako indywidualna osoba, warto optymalizować rozmiar zdjęć, aby zaoszczędzić miejsce na dyskach. Dla właścicieli sklepów internetowych czy własnych portali to także istotna kwestia. Polecamy zadbać o prawidłowy wygląd i funkcjonowanie witryny, aby nasza strona była przyjemna w odbiorze. 

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *