Aplikacje do zdjęć

Poradniki

18.01.2024 11:40

Aplikacja do przerabiania zdjęć – jaką wybrać?

Programy i aplikacje Zrób to sam
36
2
0
36
2

Aplikacja do przerabiania zdjęć przyda się każdemu użytkownikowi w social mediach. Jakie oprogramowanie do edytowania fotografii wybrać? Jaka jest najlepsza aplikacja do przerabiania zdjęć? Z chęcią doradzimy w kwestii porównania narzędzi do edycji!

Aplikacja do przerabiania zdjęć to niezbędne narzędzie dla każdego, kto chce wyróżnić się w świecie mediów społecznościowych. Z ogromnej gamy dostępnych opcji, wybór tej idealnej może być wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz prostych, intuicyjnych rozwiązań, czy zaawansowanych funkcji edycji, z pewnością istnieje aplikacja odpowiadająca Twoim potrzebom. W tym artykule przedstawimy różnorodność dostępnych narzędzi, od tych przeznaczonych dla początkujących po profesjonalne programy, pomagając Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego unikalnego stylu i wymagań.

Aplikacja do przerabiania zdjęć – jakie ma funkcje, jak wybrać najlepszą?

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza aplikacja do przerabiania zdjęć? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Pomyśl, do czego tak naprawdę ma Ci służyć dane oprogramowanie. Co chcesz dzięki niemu uzyskać? Efekt czarno-białej fotografii czy sepii? A może zamierzasz poprawić nieco swój portret, by lepiej wyglądał na Facebooku bądź Instagramie?

Sprawdź też: Najlepsze aplikacje do Instagrama i Insta Stories – obróbka zdjęć, zarządzanie kontem itd.

Zauważ, że zakres funkcji oferowanych przez darmowy edytor zdjęć bywa bardzo różny. Jedne aplikacje pozwalają na prostą obróbkę fotografii (rozjaśnienie scenerii, usunięcie czerwonych oczu, dodanie zabawnych, graficznych elementów do fotografii w postaci serduszek, uśmiechów itp.), inne są natomiast bardziej rozbudowane i wymagają nieco większej wiedzy (zaawansowany retusz zdjęć, tworzenie fotomontaży). Wraz z rozwojem technologii zdecydowanie możemy liczyć na coraz bardziej zaawansowane opcje do szybkiej edycji zdjęć. W końcu z narzędzi do obróbki fotografii nie korzystają tylko profesjonalni graficy – dlatego współczesne aplikacje powinny nie tylko mieć wiele funkcji, ale przede wszystkim muszą być intuicyjne w obsłudze: zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych, np. Android i iOS.

Edycja zdjęć w telefonie z Androidem lub iOS – dostępność aplikacji w zależności od systemu

Aplikacje do obróbki zdjęć w telefonie tworzone są zarówno na system operacyjny Android, jak i iOS. Tego typu aplikacje do przerabiania zdjęć w darmowej wersji oferują dość okrojony zakres funkcji – zazwyczaj pozwalają na podstawowy retusz fotografii, zawierają zestawy kilku gotowych rozwiązań i podpowiedzi, jak przerobić zdjęcie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Za dostęp do większej liczby opcji trzeba zapłacić (od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych). Co otrzymujesz w zamian? Więcej efektów specjalnych, możliwość eksportu fotografii w wybranym formacie czy udostępnienia jej na portalach społecznościowych bezpośrednio z poziomu oprogramowania. Przejdźmy zatem do polecenia konkretnych aplikacji do edycji zdjęć – nie tylko na komputer, ale także na smartfony.

Darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć – Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express to aplikacja do zdjęć na telefony komórkowe i tablety z systemem Android, iOS lub Windows. Służy do edytowania i retuszowania fotografii, a także robienia kolaży ze zdjęć i udostępniania ich w sieci (na portalach społecznościowych, drogą mailową lub za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych). Zawiera setki gotowych motywów, które ułatwiają urzeczywistnienie artystycznej wizji twórcy oraz wykreowanie wyjątkowej, unikalnej kompozycji.

Sprawdź też: Program do zmniejszania zdjęć — jaki wybrać? Najlepsze i darmowe programy

Niewątpliwym atutem opisywanej aplikacji jest lekkość obsługi. Funkcja inteligentnej edycji ułatwia przerabianie zdjęć, a korekta punktowa pozwala na precyzyjne usuwanie różnego rodzaju skaz i niedoskonałości widocznych na obrazie. Warto zaznaczyć, że Adobe Photoshop Express integruje się z innymi aplikacjami Adobe, takimi jak Adobe Lightroom czy Photoshop na komputerach stacjonarnych. Ten fakt będzie szczególnie istotny dla użytkowników korzystających z całego ekosystemu Adobe.

Dzięki temu programowi do obróbki zdjęć każda fotografia będzie wyglądać perfekcyjnie. Wszystkie procesy przebiegają niemal automatycznie, a wykonanie poszczególnych operacji zajmuje zaledwie kilka sekund. Adobe Photoshop Express to darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć, która ma jeszcze jedną dużą zaletę, a jest nią przejrzysty samouczek, który łatwo wdroży nowe osoby.

Darmowy program do obróbki zdjęć – Snapseed

Snapseed to kolejna aplikacja do zdjęć, którą możesz zainstalować na swoim smartfonie. Świetnie współpracuje zarówno z Androidem, jak i iOS-em. Pozwala na edytowanie zdjęć zapisanych w różnych formatach, nie tylko JPG, ale także RAW (DNG).

Aplikacja do przerabiania zdjęć – snapseed
Aplikację Snapseed bez problemu pobierzesz ze sklepu Google

Użytkownik ma do dyspozycji niespełna 30 narzędzi i różnego rodzaju filtrów korekcyjnych bądź artystycznych, między innymi Glamour Glow (poświata dodawana do portretów w celu lepszego uwydatnienia znajdujących się na nim postaci), Retrolux (efekt postarzenia fotografii inspirowany stylem vintage) czy HDR (wielokrotna ekspozycja).

Dzięki dostępnym opcjom w szybki sposób możesz poprawić swoje zdjęcie i uczynić z niego prawdziwe dzieło sztuki. Program jest doceniany przez użytkowników przede wszystkim z uwagi na dużą funkcjonalność (interfejs zawiera szereg profesjonalnych rozwiązań, a jednocześnie nie sprawia trudności w obsłudze). Największą zaletą jest możliwość pracy na zdjęciach zapisanych w różnych formatach.

Aby móc przerabiać zdjęcia, musisz je najpierw wykonać smartfonem, najlepiej z dobrym aparatem. Zastanawiasz się jaki telefon do zdjęć wybrać? Sprawdź nasz artykuł!

Aplikacja do przerabiania zdjęć – VSCO

VSCO to program pozwalający na przerabianie zdjęć na telefon, który przypadnie do gustu wielbicielom tradycyjnych fotografii analogowych. Dostępne w programie filtry pozwalają na stworzenie klimatycznych fotografii inspirowanych stylem retro. Aplikacja posiada również szereg standardowych narzędzi do poprawy perspektywy, ostrości czy regulacji nasycenia kolorów. W każdej chwili możesz udostępnić efekty swojej pracy społeczności fotografów–amatorów i poszukać dodatkowej porcji inspiracji.

Aplikacja VSCO oferuje zarówno darmową, jak i płatną wersję Pro z dodatkowymi funkcjami i narzędziami edycyjnymi. Co ważne, aplikacja jest dostępna na różne platformy, w tym na iPhone’y, iPady i Apple TV, a także oferuje szeroki wybór języków. Dodatkowo masz okazję do wzięcia udziału w cotygodniowych wyzwaniach tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Niewątpliwą zaletą opisywanego rozwiązania jest łączenie funkcji komunikatora i programu do obróbki zdjęć. Warto skorzystać z tej aplikacji do przerabiania zdjęć ze względu na dostępność społeczności z podobnymi upodobaniami.

Program do obróbki zdjęć – Darktable

Darktable to bezpłatny program komputerowy przeznaczonych do edycji zdjęć w surowym formacie RAW. Z pewnością jego możliwości docenią nie tylko amatorzy, ale również profesjonaliści. Dzięki niemu usuniesz szum z fotografii, dokonasz korekty kolorów i odzyskasz szczegóły obrazu z prześwietlonych lub zaciemnionych fotografii. W rezultacie obraz będzie wyraźniejszy i bardziej czytelny.

Aplikacja do przerabiania zdjęć - Darktable
Darktable to dosyć zaawansowany edytor zdjęć

Choć obsługa programu wymaga nieco wprawy, to bez wątpienia przywołana pozycja jest warta uwagi. Przede wszystkim ze względu na bogactwo różnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prezentowany program nie jest projektem skończonym. Najnowsze wersje Darktable przynoszą znaczące usprawnienia. Wśród kluczowych aktualizacji znalazły się optymalizacje wydajności, lepsze zarządzanie plikami eksportowanymi oraz udoskonalenia w interfejsie użytkownika, takie jak lepsze skalowanie i rozmieszczenie obrazów w widoku culling. Dodano także wsparcie dla nowych aparatów i wprowadzono usprawnienia w modułach, takich jak korekcja aberracji chromatycznych, które teraz działają około 10% szybciej. Innym udogodnieniem jest także nowy moduł sigmoid, który pozwala na dopasowanie oświetlenia w trudnych warunkach oświetleniowych, poprawiając na przykład kolory skóry czy tworzenie zachwycających zachodów słońca.

Darktable cały czas się rozwija i rozbudowuje. W przyszłości może być więc naprawdę poważną konkurencją dla popularnych płatnych programów do obróbki zdjęć. Jeżeli szukasz aplikacji do przerabiania zdjęć, która jest przeznaczona osobom z branży, to może być świetny wybór!

Darmowe aplikacje do przerabiania zdjęć – FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer to aplikacja do przerabiania zdjęć, która posiada bogatą bibliotekę różnego rodzaju funkcji, na przykład kadrowanie, zmianę rozmiaru obrazu, redukcję czerwonych oczu, usuwanie szumów czy klonowanie. Znajdziesz w niej również rozmaite narzędzia do wyostrzania zdjęć, regulacji kolorów itp.

Sprawdź też: Aplikacja Snapseed – edytuj swoje zdjęcia jak profesjonalista

W wielkim skrócie – FastStone Image Viewer ma wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć dobrą fotografię. W programie możesz swobodnie przeglądać zapisane zdjęcia, materiały wideo czy obrazy i modyfikować je zgodnie ze swoimi potrzebami, ponieważ pełni funkcję przeglądarki multimediów. Jest to narzędzie szczególnie przydatne dla osób chcących wykonywać podstawowe edycje i modyfikacje swoich zdjęć.

Aplikacja do przerabiania zdjęć – Pixlr

Pixlr to przeglądarkowa aplikacja do obróbki fotografii. Użytkownik może pracować w dwóch przestrzeniach roboczych – Pixlr X oraz Pixlr E. Pierwsza służy do prostej edycji zdjęć, druga – zawiera bardziej zaawansowane narzędzia, na przykład do korekcji tonacji czy świateł. Co ważne, skoro ten program do obróbki zdjęć działa w przeglądarce, to nie trzeba instalować żadnego oprogramowania na dysku komputera czy w pamięci telefonu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę aplikacji, aby działać online. Platforma nie wymaga rejestracji, ponieważ wszystko odbywa się w chmurze.

Użytkownik programu ma do dyspozycji szereg gotowych szablonów, które dodatkowo usprawniają proces obróbki zdjęć oraz tworzenia kolaży. Na uwagę zasługuje również fakt, że Pixlr jest dostępny w polskiej wersji językowej, co może ułatwić korzystanie z aplikacji niektórym użytkownikom. Niemniej jednak najbardziej należy pochwalić aplikację do przerabiania zdjęć za obecność dwóch platform do edycji.

Dwie przestrzenie robocze do edycji zdjęć to nie wszystko, co oferuje Pixlr. Platforma znacznie się rozwinęła, szczególnie pod kątem integracji z technologią AI. Wprowadza szereg nowych, zaawansowanych narzędzi AI, które ułatwiają i usprawniają proces edycji zdjęć. Dzięki najnowszym funkcjom możesz m.in. jednym dotknięciem usunąć niepożądane obiekty na fotografii, przekształcić nieostre zdjęcia w wyraźne i szczegółowe obrazy czy nawet rozszerzyć grafikę poza jej pierwotne granice. Te narzędzia AI są skierowane zarówno do początkujących, jak i profesjonalnych użytkowników, umożliwiając zaawansowaną edycję obrazu w intuicyjny sposób.

Darmowe aplikacje do przerabiania zdjęć – Photoscape X

PhotoScape X to ulepszona wersja PhotoScape. W bibliotece znajdziesz mnóstwo rozmaitych filtrów oraz narzędzi do upiększania zrobionych fotografii, między innymi te do tworzenia efektów zdjęć analogowych czy postarzanych. Możesz dodawać do swoich obrazów różne elementy graficzne, na przykład figury geometryczne (koła, kwadraty, trójkąty itp.) oraz kształty (serca, koniczynki, gwiazdki itp.) i dowolnie je modyfikować.

Aplikacja do przerabiania zdjęć - photoscape X
Za pośrednictwem Photoscape X możemy dokonywać rozmaitych montaży | źródło: photoscapex

PhotoScape X służy więc nie tylko do modyfikowania już istniejących fotografii. Za jego pomocą możesz tworzyć różne materiały graficzne, wykorzystując zdjęcia udostępnione na tak zwanej wolnej licencji. Obsługa oprogramowania nie powinna sprawić większych trudności nawet laikowi.

Darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć – GIMP

GIMP to program do edytowania zdjęć po polsku. Pozwala zarówno na zaawansowaną, jak i niezbyt skomplikowaną obróbkę fotografii przy użyciu komputera (choć aplikacja także jest dostępna). Posiada szereg rozbudowanych funkcji, na przykład opcję pracy na warstwach czy maskach. Umożliwia modyfikację rysów twarzy, tworzenie zabawnych fotomontaży i kolaży.

Sprawdź też: GIMP – krótki poradnik krok po kroku. Zobacz, jak używać najlepszego darmowego programu graficznego

GIMP bywa bardzo często wykorzystywany nie tylko do edytowania i poprawiania fotografii, ale również projektowania plakatów, ulotek czy innych materiałów reklamowych. Chętnie sięgają po niego amatorzy i profesjonaliści. Szerokie zastosowanie i bogata biblioteka narzędzi czynią go jednym z najpopularniejszych programów dostępnych na rynku.

Na 2024 rok w GIMPie szykują się istotne zmiany związane z rozwojem oprogramowania. Głównym celem jest wydanie GIMP 3.0, które jest planowane na maj 2024. Ta wersja ma skupić się na zakończeniu przenoszenia na GTK3 oraz wprowadzić edycję niedestrukcyjną. Inne ważne zmiany dotyczą integracji z różnymi modelami kolorów poprzez GEGL i babl oraz rozwijanie interfejsu użytkownika i narzędzi. Wersja GIMP 2.99.16, która jest krokiem w kierunku GIMP 3.0, zwraca uwagę na ulepszenia w obszarze filtrów, narzędzi tekstowych i transformacji, a także na lepsze zarządzanie kolorami i poprawę obsługi formatów plików. Ta aktualizacja pokazuje dążenie do zapewnienia większej precyzji i poprawy ogólnej funkcjonalności programu.

Darmowy Photoshop – poznaj Photopea

Photopea to darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć, która do złudzenia przypomina najpopularniejszego Photoshopa. Główna różnica jest jednak taka, że aby edytować fotografie za pomocą tej usługi, nie musimy pobierać żadnego oprogramowania na swoje telefony czy komputery. Aby skorzystać z tej platformy online, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę edytora i gotowe! Warto dodać, że Photopea to narzędzie nieustępujące praktycznie niczym swojemu konkurentowi odAdobe. Jeśli potrafisz obsługiwać Photoshopa, to tutaj będziesz czuł się jak w domu. Ta aplikacja do przerabiania zdjęć jest raczej przeznaczona dla osób znających profesjonalne oprogramowania.

Photopea
Interfejsem Photopea mocno przypomina Photoshopa

Sprawdź też: Aplikacja Photopea — jak działa i jak jej używać? Przewodnik

Z tego internetowego edytora często korzystają profesjonaliści, a przy tym nie żąda on od nas żadnych opłat. Warto przetestować ten portal Photopea, bo potrafi zaskoczyć użytkowników swoim zakresem usług. Co więcej, aplikacja nadal rozwija się i oferuje nowe funkcje, które podnoszą jakość edycji zdjęć. Najnowsza wersja Photopea 5.5 wprowadza szereg nowych funkcji, w tym filtr Blur Gallery, ulepszoną jednoklikową metodę usuwania tła, benchmark PeaMark, narzędzie Magic Replace oraz lepszy interfejs użytkownika dla gradientów. Bez żadnego nadużycia można nazwać go lepszą, darmową wersją Photoshopa!

Program do edycji zdjęć – podsumowanie

Darmowy program do przerabiania zdjęć warto wybrać po dokładnym zastanowieniu się, o jakie elementy chciałbyś wzbogacić swoje fotki. Wiele osób decyduje się na przerabianie zdjęć przed publikacją na mediach społecznościowych, ponieważ nie wymaga to żadnych specjalistycznych umiejętności.

Użytkownik odpowiada za wizję oraz końcowy rezultat edycji, samą pracę jednak wykonuje za niego aplikacja do zdjęć. Właśnie dlatego warto eksperymentować i wybrać program idealny dla siebie, a jest ich całkiem sporo. Jeżeli zależy Ci na bardziej profesjonalnej obróbce graficznej i dostosowaniu zdjęcia zgodnie z oczekiwaniami, to w tym wypadku należy zastanowić się nad oprogramowaniem podobnym do Photoshopa – tutaj z pomocą nadchodzi GIMP lub Photopea.

Sprawdź też: Jak usunąć tło, czyli usuwanie tła ze zdjęcia – jak to zrobić?

morele w google news
36
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *