1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Aplikacja do przerabiania zdjęć – jaką wybrać?

Poradniki

23.03.2022 12:59

Aplikacja do przerabiania zdjęć – jaką wybrać?

Programy i aplikacje Zrób to sam
25
1
0
25
1

Nie ma co ukrywać – aplikacja do przerabiania zdjęć przyda się każdemu użytkownikowi w social mediach. Jakie oprogramowanie do edytowania fotografii wybrać? Jaka jest najlepsza aplikacja do przerabiania zdjęć? Doradzimy!

Aplikacja do przerabiania zdjęć – jakie ma funkcje, jak wybrać najlepszą?

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza aplikacja do przerabiania zdjęć? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Pomyśl, do czego tak naprawdę ma Ci służyć dane oprogramowanie. Co chcesz dzięki niemu uzyskać? Efekt czarno-białej fotografii czy sepii? A może zamierzasz poprawić nieco swój portret, by lepiej wyglądał na Facebooku bądź Instagramie? 

Zauważ, że zakres funkcji oferowanych przez darmowy edytor zdjęć bywa bardzo różny. Jedne aplikacje pozwalają na prostą obróbkę fotografii (rozjaśnienie scenerii, usunięcie czerwonych oczu, dodanie zabawnych, graficznych elementów do fotografii w postaci serduszek, uśmiechów itp.), inne są natomiast bardziej rozbudowane i wymagają nieco większej wiedzy (zaawansowany retusz zdjęć, tworzenie fotomontaży).

Edycja zdjęć w telefonie z Androidem lub iOS – dostępność aplikacji w zależności od systemu

Aplikacje do obróbki zdjęć zapisanych w telefonie tworzone są zarówno na system operacyjny Android, jak i iOS. Tego typu aplikacje do przerabiania zdjęć w darmowej wersji oferują dość okrojony zakres funkcji – zazwyczaj pozwalają na podstawowy retusz fotografii, zawierają zestawy kilku gotowych rozwiązań i podpowiedzi, jak przerobić zdjęcie.

Sprawdź też: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta

Za dostęp do większej liczby opcji trzeba zapłacić (od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych). Co otrzymujesz w zamian? Więcej efektów specjalnych, możliwość eksportu fotografii w wybranym formacie czy udostępnienia jej na portalach społecznościowych bezpośrednio z poziomu oprogramowania. 

Darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć – Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express to aplikacja na telefony komórkowe i tablety z systemem Android, iOS lub Windows. Służy do edytowania i retuszowania fotografii, a także robienia kolaży ze zdjęć i udostępniania ich w sieci (na portalach społecznościowych, drogą mailową lub za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych). Zawiera setki gotowych motywów, które ułatwiają urzeczywistnienie artystycznej wizji twórcy oraz wykreowanie wyjątkowej, unikalnej kompozycji. 

Reklama

Niewątpliwym atutem opisywanej aplikacji jest lekkość obsługi. Funkcja inteligentnej edycji ułatwia poprawianie zdjęć, a korekta punktowa pozwala na precyzyjne usuwanie różnego rodzaju skaz i niedoskonałości widocznych na obrazie. 

Dzięki czemu każda fotografia będzie wyglądać perfekcyjnie. Wszystkie procesy przebiegają niemal automatycznie, a wykonanie poszczególnych operacji zajmuje zaledwie kilka sekund. Ta darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć ma dużą zaletę, a jest nią przejrzysty samouczek, który łatwo wdroży nowe osoby.

Darmowy program do obróbki zdjęć – Snapseed

Snapseed to kolejna aplikacja do przerabiania zdjęć, którą możesz zainstalować na swoim smartfonie. Świetnie współpracuje zarówno z Androidem, jak i iOS-em. Pozwala na edytowanie zdjęć zapisanych w różnych formatach, nie tylko JPG, ale także RAW (DNG). 

snapseed
Aplikację Snapseed bez problemu pobierzesz ze sklepu Google

Użytkownik ma do dyspozycji niespełna 30 narzędzi i różnego rodzaju filtrów korekcyjnych bądź artystycznych, między innymi Glamour Glow (poświata dodawana do portretów w celu lepszego uwydatnienia znajdujących się na nim postaci), Retrolux (efekt postarzenia fotografii inspirowany stylem vintage) czy HDR (wielokrotna ekspozycja).

Dzięki dostępnym opcjom w szybki sposób możesz poprawić swoje zdjęcie i uczynić z niego prawdziwe dzieło sztuki. Program jest doceniany przez użytkowników przede wszystkim z uwagi na dużą funkcjonalność (zawiera szereg profesjonalnych rozwiązań, a jednocześnie nie sprawia trudności w obsłudze). Największą zaletą jest możliwość pracy na zdjęciach zapisanych w różnych formatach.

Aplikacja do przerabiania zdjęć – VSCO

VSCO to program do obróbki zdjęć na telefon, który przypadnie do gustu wielbicielom tradycyjnych fotografii analogowych. Dostępne w programie filtry pozwalają na stworzenie klimatycznych fotografii inspirowanych stylem retro

Aplikacja posiada również szereg standardowych narzędzi do poprawy perspektywy, ostrości czy regulacji nasycenia kolorów. W każdej chwili możesz udostępnić efekty swojej pracy społeczności fotografów–amatorów i poszukać dodatkowej porcji inspiracji.

Dodatkowo masz okazję do wzięcia udziału w cotygodniowych wyzwaniach tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Niewątpliwą zaletą opisywanego rozwiązania jest łączenie funkcji komunikatora i programu do obróbki zdjęć. Warto skorzystać z tej aplikacji do przerabiania zdjęć ze względu na dostępność społeczności z podobnymi upodobaniami. 

Program do obróbki zdjęć – Darktable

Darktable to bezpłatny program komputerowy przeznaczonych do edycji zdjęć w surowym formacie RAW. Z pewnością jego możliwości docenią nie tylko amatorzy, ale również profesjonaliści. Dzięki niemu usuniesz szum z fotografii, dokonasz korekty kolorów i odzyskasz szczegóły obrazu z prześwietlonych lub zaciemnionych fotografii. W rezultacie obraz będzie wyraźniejszy i bardziej czytelny. 

aplikacja do przerabiania zdjęć
Darktable to dosyć zaawansowane narzędzie do edycji zdjęć

Choć obsługa programu wymaga nieco wprawy, to bez wątpienia przywołana pozycja jest warta uwagi. Przede wszystkim ze względu na bogactwo różnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prezentowany program nie jest projektem skończonym.

Darktable cały czas się rozwija i rozbudowuje. W przyszłości może być więc naprawdę poważną konkurencją dla popularnych płatnych programów do obróbki zdjęć. Jeżeli szukasz aplikacji do przerabiania zdjęć, która jest przeznaczona osobom z branży, to może być świetny wybór!

Sprawdź też: Instagram: zdjęcia piw znikają ze stron browarów. Nikt nie wie dlaczego

Darmowe aplikacje do przerabiania zdjęć – FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer to aplikacja do przerabiania zdjęć, która posiada bogatą bibliotekę różnego rodzaju funkcji, na przykład kadrowanie, zmianę rozmiaru obrazu, redukcję czerwonych oczu, usuwanie szumów czy klonowanie. Znajdziesz w niej również rozmaite narzędzia do wyostrzania zdjęć, regulacji kolorów itp. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

W wielkim skrócie – FastStone Image Viewer ma wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć perfekcyjne zdjęcie. W programie możesz swobodnie przeglądać zapisane zdjęcia, materiały video czy obrazy i modyfikować je zgodnie ze swoimi potrzebami, ponieważ pełni funkcję przeglądarki multimediów. 

Aplikacja do przerabiania zdjęć – Pixlr

Pixlr to przeglądarkowa aplikacja do obróbki fotografii. Użytkownik może pracować w dwóch przestrzeniach roboczych – Pixlr X oraz Pixlr E. Pierwsza służy do prostej edycji zdjęć, druga – zawiera bardziej zaawansowane narzędzia, na przykład do korekcji tonacji czy świateł.

Co ważne, nie trzeba instalować żadnego oprogramowania na dysku komputera czy w pamięci telefonu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę aplikacji. Platforma nie wymaga rejestracji, ponieważ wszystko odbywa się w chmurze.

Reklama

Użytkownik programu ma do dyspozycji szereg gotowych szablonów, które dodatkowo usprawniają proces obróbki zdjęć oraz tworzenia kolaży. Na uwagę zasługuje również fakt, że Pixlr jest dostępny w polskiej wersji językowej, co może ułatwić korzystanie z aplikacji niektórym użytkownikom. Niemniej jednak warto pochwalić aplikację do przerabiania zdjęć za obecność dwóch platform do edycji.

Darmowe aplikacje do przerabiania zdjęć – Photoscape X

Photoscape X to ulepszona wersja PhotoScape. W bibliotece znajdziesz mnóstwo rozmaitych filtrów oraz narzędzi do upiększania zrobionych fotografii, między innymi te do tworzenia efektów zdjęć analogowych czy postarzanych. Możesz dodawać do swoich obrazów różne elementy graficzne, na przykład figury geometryczne (koła, kwadraty, trójkąty itp.) oraz kształty (serca, koniczynki, gwiazdki itp.) i dowolnie je modyfikować.

aplikacja do przerabiania zdjęć
Za pośrednictwem Photoscape X możemy dokonywać rozmaitych montaży | źródło: photoscapex

Photoscape X służy więc nie tylko do modyfikowania już istniejących fotografii. Za jego pomocą możesz tworzyć różne materiały graficzne, wykorzystując zdjęcia udostępnione na tak zwanej wolnej licencji. Obsługa oprogramowania nie powinna sprawić większych trudności nawet laikowi. 

Darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć – GIMP

GIMP to program do edytowania zdjęć po polsku. Pozwala zarówno na zaawansowaną, jak i niezbyt skomplikowaną obróbkę fotografii przy użyciu komputera (choć aplikacja także jest dostępna). Posiada szereg rozbudowanych funkcji, na przykład opcję pracy na warstwach czy maskach. Umożliwia modyfikację rysów twarzy, tworzenie zabawnych fotomontaży i kolaży.

Sprawdź też: Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu

GIMP bywa bardzo często wykorzystywany nie tylko do edytowania i poprawiania fotografii, ale również projektowania plakatów, ulotek czy innych materiałów reklamowych. Chętnie sięgają po niego amatorzy i profesjonaliści. Szerokie zastosowanie i bogata biblioteka narzędzi czynią go jednym z najpopularniejszych programów dostępnych na rynku.

Reklama

Darmowy Photoshop – poznaj Photopea

Photopea to darmowa aplikacja do przerabiania zdjęć, która do złudzenia przypomina najpopularniejszego Photoshopa. Główna różnica jest jednak taka, że aby edytować fotografie za pomocą tej usługi, nie musimy pobierać żadnego oprogramowania na swoje telefony czy komputery.

photopea
Interfejsem Photopea mocno przypomina Photoshopa

Aby skorzystać z tej aplikacji, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę edytora i gotowe! Warto dodać, że Photopea to narzędzie nieustępujące praktycznie niczym swojemu konkurentowi od Adobe. Jeśli potrafisz obsługiwać Photoshopa, to tutaj będziesz czuł się jak w domu. Ta aplikacja do przerabiania zdjęć jest raczej przeznaczona dla osób znających profesjonalne oprogramowania. 

Często z tego internetowego edytora korzysta wielu profesjonalistów, ponieważ nie żąda on od nas żadnych opłat. Warto przetestować ten portal, bo potrafi zaskoczyć użytkowników swoim zakresem usług. Nazwałbym go lepszą, darmową wersją Photoshopa.

Program do edycji zdjęć – podsumowanie

Darmowy program do przerabiania zdjęć warto wybrać po dokładnym zastanowieniu się, o jakie elementy chciałbyś wzbogacić swoje zdjęcia. Wiele osób decyduje się na przerabianie ich przed publikacją na mediach społecznościowych, ponieważ nie wymaga to żadnych specjalistycznych umiejętności.

Użytkownik odpowiada za wizję oraz końcowy rezultat edycji, samą pracę jednak wykonuje za niego aplikacja. Właśnie dlatego warto eksperymentować i wybrać program idealny dla siebie, a jest ich całkiem sporo. Jeżeli zależy Ci na bardziej profesjonalnej obróbce graficznej, to w tym wypadku należy zastanowić się nad oprogramowaniem podobnym do Photoshopa – tutaj z pomocą nadchodzi GIMP lub Photopea.

Interesuje Cię tematyka robienia zdjęć i obróbki grafiki? Sprawdź inne nasze artykuły:

25
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.