vsco girl - kto to

Poradniki

31.05.2021 20:21

VSCO Girl, czyli popularna „subkultura” – co dokładnie oznacza VSCO girl?

Online
2
0
0
2
0

Co wyróżnia VSCO Girl i co ta nazwa oznacza? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Moda w świecie nastolatek zmienia się bardzo szybko. Za nowymi trendami coraz trudniej nadążyć. Skutkuje to tym, że wiele osób wciąż nie wie, na czym polega to zjawisko.

VSCO Girl – co to znaczy? Podstawowe informacje

Jest to określenie dziewczyny, która wchodzi w skład kultury VSCO. Sama nazwa VSCONazwa tej subkultury wywodzi się od aplikacji VSCO, która służy do edycji zdjęć. Nie jest to pierwszy trend, który w swoim nazewnictwie odwołuje się do sieciowej aplikacji lub usługi. Zanim VSCO Girls weszły na salony, panowała moda na Tumblr Girls, czyli nastolatki skupione wokół platformy mikroblogowej Tumblr.

Typowa VSCO Girl to osoba młoda, która mieszka w Europie Zachodniej. Subkultura jest związana z takimi aplikacjami, jak Instagram i TikTok. To właśnie te serwisy służą do publikacji plików wideo i zdjęć, które muszą być utrzymane w charakterystycznym stylu.

Fenomen VSCO Girls i innych podobnych „subkultur”

Pokolenie „Z”, czyli osoby urodzone już w XXI wieku, są coraz bardziej widoczne w mainstramie. Na przykładzie VSCO Girls oraz Tumblr Girls widać, jak mocno na przestrzeni ostatnich trzech dekad ewoluowała definicja subkultury. 

Przed popularyzacją internetu, zdecydowana większość subkultur była powiązana z jakimś konkretnym nurtem muzycznym. Czasem był to hip-hop, a czasem punk czy metal. Obecnie doszło na tym polu do sporej zmiany. Ludzi młodych łączy (lub dzieli) to, jakich aplikacji używają. 

Pokolenie Facebooka to w dużej mierze obecni trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie. Osoby młode musiały więc znaleźć dla siebie nową niszę, która będzie zarezerwowana tylko dla nich. VSCO Girls odnalazły ją na Instagramie i TikToku oraz w aplikacji do edycji zdjęć, której zawdzięczają swoją nazwę – VSCO.

Zobacz też: Insta Stories – jak działają, jakie są najnowsze funkcjonalności? Sprawdź kompleksowy poradnik o Stories IG

Dziewczyna VSCO, czyli VSCO Girl – wszystko o jej stylu

Jeśli mówimy, że ktoś jest VSCO, to co to znaczy? Przede wszystkim można wskazać na liczne odwołania do mody z lat 90. XX wieku. Po latach dominacji mocnego, intensywnego makijażu, wraca naturalność. Make-up ma być subtelny, ledwie widoczny.

Ulubionymi barwami jest jasny błękit, pastel, miętowy oraz jasne, ciepłe dla oka barwy. W tym stylu radykalnie odchodzi się od czerni i różnych jej odcieni. Typowa VSCO Girl nosi topy na ramiączkach, jeansy oraz koszulki over size. Wróciła też moda na prostą biżuterię, w tym na bransoletki z muliny.

Ulubione firmy odzieżowe VSCO Girl to VANS i Crocks. Nieodłącznym elementem ubioru są też kolorowe spinki do włosów oraz noszone na nadgarstku gumki do włosów. Osoby utożsamiające się z tym trendem obowiązkowo muszą mieć jasne, długie włosy. 

VSCO-nastolatki na każdym kroku podkreślają swoje przywiązanie do internetu i aplikacji ze świata social mediów. Modnym dodatkiem, który często im towarzyszy jest na przykład aparat Instax lub Polaroid. Ulubione smartfony to te z logo Apple. iPhone koniecznie musi znajdować się w stylowej, modnej obudowie. Tradycyjne słuchawki zostały tu wyparte przez AirPodsy. 

Jakie zdjęcia umieszcza na Instagramie typowa VSCO Girl? Przede wszystkim te, które zostały poddane edycji w VSCO. Fotografia obowiązkowo musi być pełna ciepłych, przyjaznych barw. Dominują fotografie ze znajomymi, a także zdjęcia z eventów, jak choćby koncerty czy spotkania w ulubionym miejscu.

Godnym pochwały elementem tej subkultury jest troska o ekologię. Osoba, która utożsamia się z tym trendem, nie używa plastikowych słomek do napojów. Co więcej, segreguje śmieci, a także korzysta z butelek na wodę wielokrotnego użytku z filtrem. 

Zobacz też: 8 darmowych aplikacji do przerabiania zdjęć. Sprawdź najlepsze apki do obróbki fotografii!

Ważną osią subkultury jest też walka o prawa zwierząt. Bardzo często zdarza się, że osoby utożsamiające się z tym trendem są wegetariankami lub wegankami. Wszystko to składa się na subkulturę, która z jednej strony wzbudza wiele pozytywnych emocji, ale z drugiej strony, wymaga sporej ilości gotówki.

Modne gadżety i produkty firm, które są uwielbiane przez VSCO Girls to akcesoria drogie. Co warto podkreślić, zamienniki czy tańsze produkty nie są tu mile widziane i mogą doprowadzić do utraty pozycji w grupie, co dla młodego człowieka może być dużym obciążeniem emocjonalnym.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *