Ankieta na Messengerze lub Facebooku - pole wyboru

Poradniki

26.05.2021 10:18

Ankieta na Messengerze lub Facebooku — jak ją zrobić? Szybka instrukcja

Online Programy i aplikacje
14
12
7
14
12

Jedną z wielu przydatnych opcji na Facebooku jest tworzenie kwestionariusza. Jak zrobić ankietę na Messengerze, na grupie na FB lub na profilu strony i czy wciąż jest to możliwe w każdym z tych miejsc? Sprawdzamy. 

Ankieta na Messengerze lub Facebooku — do czego może się przydać i jak dokładnie wygląda?

Wprowadzenie opcji tworzenia ankiety na Messengerze oraz na Facebooku może być wykorzystywane na wielu polach. Użytkownicy mogą z nich skorzystać, np. kiedy będą chcieli zebrać informacje na dany temat od innych uczestników rozmowy, wzajemnie poznać swoje opinie czy przegłosować jakąś kwestię. Członkowie grup mogą dzięki temu ustalić wiele kwestii, np. wybrać miejsce spotkania czy zdecydować o formie wspólnego spędzania czasu.  Zdarza się, że uczniowie czy studenci zbierają w ten sposób informacje do swoich badań, prac i artykułów, funkcja tworzenia ankiet jest więc wykorzystywana nie tylko w celach rozrywkowych.

Jak zrobić ankietę na Messengerze w 2021? Czy to obecnie możliwe?

Pomysł projektowania ankiet na Messengerze nie jest nowatorski, ponieważ jakiś czas temu opcja ta była dostępna w tej aplikacji, ale z jakichś powodów twórcy z niej zrezygnowali. Na początku 2021 roku na chwilę pojawiła się możliwość korzystania z funkcji kwestionariusza, można było z niej korzystać zarówno w konwersacjach z jedną osobą, jak i na czacie grupowym. W tej chwili (maj 2021) funkcja znowu jest jednak znów niedostępna. 

Tworzenie ankiety na grupie

Użytkownicy Facebooka mają możliwość stworzenia ankiety w grupie dyskusyjnej. W tym celu muszą wejść do wybranego przez siebie zespołu i otworzyć zakładkę „dyskusja”. Na ekranie pojawi się znane wszystkim facebookowiczom okienko, w którym można pisać posty. W prawym dolnym rogu okna znajdują się ikonki, za pomocą których można dodać zdjęcie czy film. Widoczny jest tam również obrazek z trzema kropkami. Należy je wybrać i wówczas otworzy się cała lista różnorodnych wariantów do utworzenia, także ankieta. Po kliknięciu ikonki ankiety ukaże się jej szkielet, a wtedy wystarczy uzupełnić go o pytanie i odpowiedzi oraz dostosować opcje kwestionariusza. Kiedy ankieta jest gotowa, publikujemy ją w grupie na FB.

Ankieta na Messenger i Facebook - laptop
Możliwość stworzenia ankiety pozwala poznać opinie innych na dany temat

Sprawdź też: Facebook i Messenger Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Facebooka? Wszystko, co musisz wiedzieć o FB Lite

Jak stworzyć ankietę na fanpage’u?

Osoby, które prowadzą fanpage, także mogą wykorzystywać możliwość tworzenia na nim ankiety, choć z pozoru wydaje się to odrobinę skomplikowane ze względu na ciągłe zmiany wprowadzane przez twórców Facebooka. Na początek trzeba w kliknąć zakładkę „Strony”, wtedy pojawią się administrowane przez Ciebie fanpage – wybierz jeden z nich. Po lewej stronie, w sekcji „Zarządzanie stroną” ukaże się lista zakładek – kliknij tę, która nazywa się „Narzędzia do publikowania”. W prawym górnym rogu pojawi się niebieski przycisk „Utwórz post”. Po wybraniu tej opcji ukaże się okno służące do publikowania postów. W lewym dolnym rogu znajduje się zębate koło. Należy je kliknąć i wybrać opcję „Klasyczne narzędzie do tworzenia postów”. Wtedy pojawi się okienko przypominające starszy interfejs Facebooka. Naciskamy ikonę wielokropka, a następnie opcję „Ankieta”. Kolejnym krokiem jest wypełnienie pól pytaniem oraz wariantami odpowiedzi. 

Ankieta na Messenger i Facebook - papierowa ankieta, kwestionariusz
Usunięcie możliwości tworzenia ankiet w aplikacji Messenger zasmuciło część użytkowników

Wśród funkcji przygotowywania kwestionariusza występuje możliwość ustalenia, jak długo będzie on widoczny na fanpage’u. Dostępna jest także opcja planowania, która polegała na udostępnieniu ankiety o samodzielnie wyznaczonej godzinie. Warto dodatkowo zaznaczyć, że tworzenie ankiet nie jest obecnie możliwe w trybie zarządzania stroną przez aplikację Facebook Business Suite.

Ciągłe udoskonalanie aplikacji i serwisów społecznościowych to powszechne działania ich założycieli. Chcą przecież, żeby ich produkty były najlepsze i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dziwi jednak, że rezygnują z niektórych wartościowych funkcji, takich jak np. tworzenie ankiet na Messengerze. Być może trwają prace nad ulepszeniem tej opcji. Na razie jest ona nadal dostępna w grupach na FB i na fanpage’u. Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo z powrotem pojawi się także na Messengerze. 

Sprawdź też: Facebook Dating – jak działa, jak używać, czy to najlepsza aplikacja randkowa?

14
12

Podziel się:

Komentarze (7)

Mi wyskakuje że nie mam uprawnień a jestem administratorem i ja stworzyłem tą grupę. Nie wiem o co chodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *