1. Scroll
 2. /
 3. Technologia
 4. /
 5. Kabel Ethernet – czy wybór ma znaczenie? Jaki kabel sieciowy kupić?

Technologia

29.09.2021 14:20

Kabel Ethernet – czy wybór ma znaczenie? Jaki kabel sieciowy kupić?

Komputery
7
0
0
7
0

Kabel Ethernet jest znany i używany od dziesiątek lat. Poprawia szybkość łącza i chroni przed niechcianymi zakłóceniami, a dzięki ulepszeniom protokołu stawia czoła coraz to wyższym wymaganiom. Nie wiesz, który kabel sieciowy wybrać? Podpowiadamy!

Kabel Ethernet – co to jest i do czego służy?

Większość osób w Polsce korzysta z internetu – jest to powszechnie znany fakt. Ba! Używasz go nawet w tym momencie, czytając ten artykuł. Począwszy od rozpowszechnienia standardu Wi-Fi sieci przewodowe stopniowo tracą na popularności, jednak wciąż używają ich osoby, którym zależy na stabilnym i szybkim dostępie do sieci.

kabel ethernet co to

Zobacz też: Wszystko o Ethernet — co to jest? Jak działa ta technologia?

Ethernet to protokół umożliwiający komunikację pomiędzy urządzeniami z sieci lokalnej LAN (Local Area Network). Obejmuje on niewielkie obszary, takie jak dom czy biuro, zapewniając szybki przesył informacji, przechowywanie ich i tworzenie nowych. W zależności od wybranego kabla i jego długości jakość połączenia będzie się różnić.

Pomysł na kabel Ethernet powstał w latach 70. XX wieku dzięki pomysłom Roberta Metcalfe’a na rozwiązanie kwestii połączenia systemów komputerowych w centrum badawczym firmy Xerox. Technologia Ethernet od początku ewoluowała zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami rynku. Tuż po powstaniu sam kabel był koncentryczny, ale z czasem zauważono, że przysparza to wielu problemów: jeśli zostanie on w jakimkolwiek miejscu uszkodzony, cały system przestaje działać. Z tego powodu w następnych latach zaczęto stosować kabel sieciowy krosowany.

kabel ethernet rodzaje

Rodzaje i kategorie kabli sieciowych

Protokół Ethernet używany jest w kablach miedzianych krosowych zakończonych złączem sieciowym RJ45. Na Ethernet składa się 8 cienkich kabli w odpowiednich kolorach, które później są skręcane w odpowiednie pary. Używane w nich ekranowanie zmniejsza ryzyko powstawania zakłóceń zewnętrznych. Wyróżnia się trzy rodzaje skrętek używanych do Ethernetu:

 • STP – skrętka ekranowana, w której stosuje się ogólną ochronę z siatki,
 • UTP – powszechnie stosowany kabel ze skrętką nieekranowaną,
 • FTP (inaczej ScTP) – kabel posiadający ofoliowaną skrętkę, ale pozbawiony ekranowania.

Jeśli chcesz móc samodzielnie odczytywać akronimy powiązane z kablami Ethernetu, pomoże Ci w tym następująca ściąga. Dla przykładu weźmy pod lupę akronim „UTP”. Wyróżniamy w nim dwie części: „U” oznaczające typ ekranowania par i „TP” oznaczające skręcone pary kabli. Jeśli kabel opisany jest np. jako „F/UTP”, to wiemy, że litera postawiona przed ukośnikiem oznacza ogólny typ ekranowania (foliowy lub siatkowy). Gdy zaś kabel oznaczony jest jako „S/FTP”, to ogólne ekranowanie jest siatkowe, a ochrona wyodrębnionych par foliowa.

kabel ethernet ftp

Kategorie kabli Ethernet zaczynają się już od numeru 5, ale ze względu na stosunkowo słabą przepustowość danych ów typ nie jest już tak popularny, jak jeszcze kilka lat temu. Mimo tego można jeszcze spotkać się z ulepszoną wersją „piątki”: Cat5e, bo o niej mowa, zapewnia nieco wyższy przesył danych. A zatem:

 • Cat5e – pozwala na przesył danych w paśmie o częstotliwości do 100 MHz i prędkości do 1 GB/s,
 • Cat6 – pozwala na przenoszenie danych w paśmie do 250 MHz z szybkością do 10 GB/s,
 • Cat6a – przesył o częstotliwości do 500 MHz i szybkości do 10 GB/s,
 • Cat7 – przesył danych w paśmie to nawet 600 MHz, a szybkość 10 GB/s do 100 metrów. Krótszy kabel umożliwia przy tym jeszcze szybszy przepływ danych (nawet do 50 GB/s). Różnica jest taka, że nie używa on złącza sieciowego RJ45, tylko GG45.
kabel ethernet do routera

Kabel do routera – jaki wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Skoro wiesz już, jakie kable do routera są dostępne są na rynku oraz jak je od siebie odróżnić, przyszedł czas na dobranie odpowiedniego przewodu Ethernet. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości przesyłu danych, to podczas wybierania kabla do routera musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

 • kategoria – wspomagając się listą typów kategorii kabli sieciowych, możesz zadecydować, który z nich będzie odpowiedni,
 • długość – Od długości kabla zależeć będzie jakość przesyłu informacji,
 • producent – przy wyborze kabla sieciowego nie warto ryzykować. Lepiej wybrać renomowaną markę, której produkty będą działać prawidłowo przez długi czas,
 • ekranowanie – czyli zabezpieczenia, które chronią łącze przed zakłóceniami. Skrętka ekranowana chroni przed uszkodzeniem izolacji i zakłóceniami w jakości przesyłu danych. Kable ekranowane polecane są, zwłaszcza jeśli w pobliżu routera znajdują się źródła wysokiego napięcia, a także w sytuacji, gdy wiązka ma zostać wyprowadzona na zewnątrz budynku.
kabel ethernet jaki

Zobacz też: Sieć LAN – co to jest? Wszystko o lokalnej sieci komputerowej

Wybór kabla sieciowego jest zatem łatwiejszy, niż mogłoby się wydawać. Kabel Ethernet pozwala na szybką komunikację między urządzeniami znajdującymi się w lokalnej sieci komputerowej, sprawdzając się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na kompromisy w zakresie wydajności.

A Ty? Preferujesz internet „po kablu”, czy może jesteś zwolennikiem sieci WiFi? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.