Technologia

18.08.2021 10:00

Wszystko o Ethernet — co to jest? Jak działa ta technologia?

Komputery
9
5
0
9
5

Technologia Ethernet wymaga odpowiedniego kabla, by mogła spełnić swoje zadanie. To właśnie ona jako pierwsza pozwoliła nam na dostęp do cyfrowego świata. Jak działa ten sposób przesyłania informacji i jaka jest jego historia?

Czym jest Ethernet?

Jest to standard komunikacji, który powstał w latach 70. XX wieku. Celem tego rozwiązania było połączenie sieci urządzeń w środowisku lokalnym (LAN – Local Area Network). Odnalazło ono swoje zastosowanie w biurze oraz domu. Wszystkie sprzęty podłączone do sieci Ethernet mogły zatem udostępniać informacje pozostałym komputerom znajdującym się w tej samej lokalizacji.

Technologia została opracowana przez Roberta Metcalfe’a w ośrodku badawczym Xerox. System pierwotnie wykorzystywał kabel koncentryczny. Wraz z upływem lat do przesyłania danych zaczęto stosować coraz lepsze metody. Dziś zwykle używa się miedzianej skrętki oraz okablowania światłowodowego.

Zobacz też: Czym jest Dark Net i jak do niego wejść? Zbiór informacji o ciemnej stronie internetu

Początkowo Ethernet konkurował z metodą Token Ring, opracowaną przez firmę IBM. Pojawiły się jednak znaczne różnice w prędkości transmisji danych, dlatego ostatecznie to właśnie Ethernet stał się najpopularniejszą siecią przewodową. W 1983 r. system ten został znormalizowany do standardu IEEE 802.3 przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników. Dzięki temu wszystkie urządzenia używały tego samego portu.

Jak działa Ethernet?

Sposób działania technologii opiera się przede wszystkim na odpowiednim kablu. Łączy się on z routerem oraz pozostałymi sprzętami, przez co umożliwia swobodne przesyłanie danych. Istotne znaczenie ma tutaj także długość przewodu. Aby wszystko funkcjonowało poprawnie, oba końce kabla muszą znajdować się w odpowiedniej od siebie odległości. Zbyt duża przerwa pomiędzy nimi spowoduje spadek szybkości Internetu. Co więcej, zakończenia nie mogą być umieszczone w pobliżu urządzeń elektrycznych, które mogłyby spowodować zakłócenia sieciowe.

Łatwo zatem zauważyć, że sieć Ethernet potrzebuje przewodu, routera oraz odpowiednich urządzeń, takich jak komputer, konsola do gier czy telewizor.  

ethernet

Jak podłączyć się do sieci Ethernet?

Skorzystanie z popularnej technologii nie powinno przysparzać zbyt wielu problemów. Gdy chcesz podpiąć komputer do Ethernetu, wystarczy, że podłączysz odpowiedni przewód z oznaczonym portem sieciowym. Drugą końcówkę należy umieścić w routerze w złączu LAN. Zwykle jest ono oznaczone żółtym kolorem. Reszta powinna dokonać się automatycznie — jeśli w urządzeniu jest karta sieciowa wraz ze sterownikami, to połączenie z Internetem będzie samoistne.

Warto jednak zatrzymać się na kablach Ethernet. Często mówi się, że przewód powinien mieć złącze RJ45. To popularny błąd, który bywa powtarzany także przez producentów. W rzeczywistości jego prawdziwą nazwą jest 8P8C. Ich budowa jest podobna, ale drobne różnice sprawiają, że włożenie 8P8C do gniazda RJ45 jest niemożliwe. Jeśli więc zamawiasz okablowanie do swojej sieci, koniecznie wczytaj się w specyfikację.

ethernet

Ethernet w czasach Wi-Fi — czy jest potrzebny?

W erze bezprzewodowego Internetu możesz zadać sobie pytanie, czy korzystanie z przewodowej technologii ma jeszcze sens. Urządzenia połączone ze sobą kablem nie są mobilne i muszą pozostać w tym samym miejscu. Choć powoduje to pewne komplikacje, wciąż istnieje wiele osób, dla których Ethernet jest znacznie lepszy od Wi-Fi.

Takie rozwiązanie jest zazwyczaj stosowane przez ludzi, którym zależy na stabilnym połączeniu sieciowym. Nie da się ukryć, że bezprzewodowy Internet może tracić sygnał. Jeśli zatem potrzebujesz niezawodnego i stałego dostępu do sieci, możesz zdecydować się na Ethernet. Wykorzystuje się go także wtedy, gdy użytkownik potrzebuje niezwykle wysokiej prędkości pobierania i wysyłania danych. Zazwyczaj szybkość takiego połączenia sięga nawet 1 Gb/s.

Dostępne możliwości sprawiają, że technologia ta stała się standardem dla osób pracujących z domu i przesyłających duże ilości informacji. Jeżeli jednak laptop lub komputer służy Ci jedynie jako narzędzie do prostych prac biurowych, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem okaże się Wi-Fi. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku przenośnych urządzeń, gdyż każdorazowe podpinanie kabla do sprzętu może stać się uciążliwe.

kabel do internetu

Rodzaje sieci Ethernet

Istnieją różne standardy sieci Ethernet, które wykorzystują odmienne rozwiązania. Niektóre z nich są do siebie podobne, jednak każdy rodzaj ma nieco inne właściwości. Warto poznać wszystkie dostępne warianty i dowiedzieć się, czym się różnią.

Szybki Ethernet — prędkość 100 Mb/s

Jest w zupełności oparty na sieci Ethernet 10-Base-T. Z tego względu kabel sieciowy nie może przekraczać długości 100 m. Od lat cieszy się dużą popularnością. Dzieje się tak, gdyż jest prosty w zarządzaniu i utrzymaniu. Charakteryzuje się prędkością transmisji treści na poziomie 100 Mb/s. Obszar, na jakim działa Szybki Internet, to maksymalnie 10 km.

Gigabitowy Ethernet

Gigabitowy Ethernet powstał po to, by zapewniać dostęp do wyższych prędkości. Umożliwia on uzyskanie wartości na poziomie 1 Gb/s. W przeciwieństwie do wersji Fast połączenie może być utrzymane na obszarze 70 km. Z tego względu wariant ten bywa stosowany na kampusach i uczelniach.

Aby zyskać dostęp do Internetu, najczęściej używa się miedziany kabel Ethernet. Standard 1000BASE-T potrzebuje medium, który będzie nośnikiem transmisji sygnałów. Zwykle jest nim skrętka UTP kategorii 5/5e lub wyższej.

przewód do internetu

Przełącznik Ethernet

Przełącznik, znany także jako Switch, pozwolił wyeliminować słabe strony Ethernetu. Przed ich wprowadzeniem stosowano koncentratory, które wysyłały dane do wszystkich podłączonych urządzeń. To z kolei przyczyniało się do zwiększenia domeny kolizyjnej, a w efekcie do wystąpienia kolizji. W praktyce oznaczało to zmniejszenie wydajności i przepustowości sieci.

Nowe przełączniki wysyłały dane tylko do jednego komputera, do którego informacje te były adresowane. Takie rozwiązanie nie tylko zlikwidowało wcześniejsze problemy, ale także przyniosło kolejne korzyści. Każde urządzenie zyskało dedykowane przepustowości. Jeżeli zatem przełącznik oferował prędkość 100 Mb/s, to dowolny sprzęt dołączony do jego sieci mógł skorzystać z tej przepustowości. 

ethernet

Wybór kabla Ethernetu — na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrany rodzaj kabla pozwoli uzyskać najlepszą jakość połączenia. Warto zatem zwrócić uwagę na właściwości, jakie oferują poszczególne rozwiązania. Czym kierować się przy zakupie?

 • długość — przewód powinien bezproblemowo łączyć komputer wraz z routerem. Zmierz zatem odległość, jaka dzieli te dwa sprzęty, a następnie wybierz optymalny model.
 • kategoria — na przestrzeni lat kabel Ethernet nieustannie się rozwijał, co spowodowało stworzenie kolejnych kategorii. Obecny standard to minimum 5e. Jeśli zależy Ci na bardzo wysokiej jakości połączenia, postaw na warianty 6 i wyżej.
 • końcówka — przewód powinien być zakończony wtykiem 8P8C (znanym szerszej jako RJ45).

Przewody ethernet

Kable typu UTP

Są to skręcone pary przewodów, które charakteryzują się przede wszystkim niską ceną. To ekonomiczne rozwiązanie wykazujące się efektywnością wewnątrz pomieszczeń. Modele te są jednocześnie najpopularniejsze i wystarczają do podstawowych czynności.

Kable FTP

Tego typu kable mają skrętki całościowo ekranowane, przez co zapewniają większe bezpieczeństwo podczas użytku. Są także odporne na większość zakłóceń elektromagnetycznych. Najczęściej stosuje się je zatem w sieciach informatycznych. Są droższe od wersji UTP i raczej zbędne w zwykłych gospodarstwach domowych.

Kable STP i S/FTP

W tych produktach skrętki również są całościowo ekranowane. To, co je wyróżnia, to dodatkowy ekran z siatki. Charakteryzują się dużą ilością zabezpieczeń, które mają chronić przed wystąpieniem przesłuchów, czyli wzajemnych zakłóceń.

jaki kabel do internetu

Kategorie kabli sieciowych

Aby świadomie wybrać kabel do Ethernetu, należy zapoznać się z podstawowym podziałem przewodów. Wyróżniamy:

 • kategorię 1 — nieekranowana skrętka telefoniczna; była odpowiednia do analogowego przesyłania głosu, nie sprawdzała się jednak w transmisji danych,
 • kategorię 2 — używana do przesyłania cyfrowego głosu z prędkością do 1 Mb/s;
 • kategorię 3 — popularna w starszych sieciach Ethernet o szybkości do 10 Mb/s;
 • kategorię 4 — znana przede wszystkim jako element stosowany w Token Ring do 16 Mb/s;
 • kategorię 5 — cechuje się przepustowością do 1 Gb/s, obecnie jest używana w Fast Ethernet;
 • kategorię 5e — nieco poprawiona wersja klasycznej kategorii 5, również wykorzystywana w Szybkim Ethernecie;
 • kategorię 6 — odpowiednia do przenoszenia danych w paśmie do 250 MHz i z prędkością do 10 Gb/s. Używana przez osoby oczekujące stabilnego i wydajnego połączenia;
 • kategorię 7 — skrętki te wykorzystuje się do przenoszenia danych w paśmie do 600 MHz. Zwykle spotyka się je w zaawansowanych sieciach.
ethernet

Zobacz też: Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

Kto powinien skorzystać z Ethernetu?

Technologia Ethernet stała się mniej popularna, odkąd na rynku pojawiła się sieć bezprzewodowa. Wi-Fi sprawiło, że wiele osób całkowicie zrezygnowało z przesyłania danych poprzez kabel. Nowe rozwiązanie pozwoliło im na uzyskanie pełnej mobilności. Mimo to wciąż istnieje spore grono ludzi, którzy nie mają w planach rezygnacji z klasycznego połączenia do Internetu.

Jeżeli sieć ma być stabilna, szybka i niezawodna, lepszym wyborem okaże się jej przewodowa wersja. Korzystają z niej zatem zawodnicy e-sportowi oraz osoby z własną działalnością gospodarczą, która wymaga ciągłego połączenia. Jeśli więc planujesz przesyłać lub pobierać duże ilości danych, koniecznie zastanów się nad zastosowaniem Ethernetu. Być może to rozwiązanie pozwoli Ci zwiększyć zyski i rozwijać karierę!

9
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *