Nauka z tabletem i laptopem

Poradniki

10.09.2021 08:11

Tablet czy laptop – co bardziej sprawdzi się w szkole/do nauki?

Komputery Telefony i tablety
13
1
0
13
1

Zastanawiasz się jak wspomóc swoje dziecko na drodze do sukcesu w nauce? Stoisz przed wyborem tabletu lub laptopa jako wsparcia w codziennym zdobywaniu wiedzy? Przedstawmy zalety obydwu urządzeń i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy któreś z nich lepiej sprawdzi się jako wsparcie dla ucznia.

Na pierwszy rzut oka, dla kogoś niewprawionego, oba urządzenia mogą wydawać się stosunkowo podobne do siebie. Wszak są przenośne, nie muszą być stale podłączone do sieci, służą głównie do tego samego. Istnieje jednak szereg czynników, które odróżniają od siebie tablety i laptopy. Pochylimy się dziś nad głównymi, kategoryzując je odpowiednio.

Pragnę również zaznaczyć, że nie mam zamiaru decydować, czy dane urządzenie jest lepsze od konkurenta. Porównanie tego typu nie ma najmniejszego sensu, każde z obu rozpatrywanych tu urządzeń ma swoje zastosowanie. Tekst ma na celu uwypuklenie mocnych punktów danego sprzętu, to w czym sprawdza się lepiej – wszelkie wnioski pozostawiam już Wam.

Mobilność

To bardzo ważny czynnik – każdy kto ma dziecko, doskonale wie, że podręczniki noszone przez nasze pociechy w plecakach potrafią być ciężkie. Nikt zatem nie chce dokładać więcej dodatkowego obciążenia. Bezsprzecznie w tej kwestii wygrywają więc tablety.

Zdecydowana większość urządzeń tego typu, które są dostępne na rynku, oscyluje w przedziale od 7 do 13 cali. Jest to idealne wyważenie pomiędzy rozmiarem ekranu a ergonomią. Waga tych urządzeń waha się w widełkach 300-800 gramów.

Porównując te rozmiary do nawet najbardziej kompaktowych laptopów, tablety wygrywają w tej kategorii w cuglach. Laptop to większy ekran, ale także cięższe podzespoły – wszystko to przekłada się na całościową masę urządzenia. Śmiało możemy przyjąć, że laptop średniej wielkości to masa około 2 dodatkowych kilogramów w plecaku naszego dziecka. Mobilność z tabletem jest łatwiejsza, zatem tutaj znacznie lepiej sprawdzi się to właśnie urządzenie.

Tablet do nauki - tablet czy laptop

Pojemność dysku

W kwestii pojemności dysku oferowanej przez oba urządzenia wybór jest jeden – laptop. Nawet w budżetowych modelach znajdziemy dysk HDD o pojemności 500 GB, lub dopłacając odrobinę więcej, 128 GB na SSD. Taka pojemność zostawia w tyle lwią część tabletów (choć należy zaznaczyć, że na rynku dostępne są modele oferujące nawet 1 TB – ich cena jest jednak zabójcza).

Pamięć obu urządzeń może być rzecz jasna rozszerzona – czy to przez karty pamięci lub zewnętrzne dyski. Laptopy przodują tu o tyle, że możemy w nich nawet wymienić dysk wewnętrzny na coś pojemniejszego, co jest niemożliwe w przypadku tabletów.

Sprawdź też: Laptop do 2000 zł – ranking. TOP 10 laptopów Lipiec 2022

Jednak do kwestii pojemności dysku radzimy podchodzić z pewną dozą dystansu. Nie kierujmy się tu samą dużą liczbą, tylko zastanówmy się czy bardzo pojemny dysk będzie rzeczywiście niezbędny naszemu dziecku? Owszem, sytuacja może ulec zmianie wraz z postępami w nauce i koniecznością składowania większej ilości materiałów, jednak to nadal nie jest nic takiego, co mogłoby wymagać ogromnych ilości gigabajtów pamięci. Jeśli nie planujemy przechowywać dużych plików multimedialnych (np. filmów w wysokiej jakości), możemy śmiało wybrać mniej pojemne urządzenie.

Bateria

Tablety, z racji ich niskiego zapotrzebowania na pobór prądu dla swoich podzespołów, są urządzeniami “długodystansowymi” w porównaniu do laptopów. W pełni naładowany tablet jest w stanie służyć nam przez 10-12 godzin aktywnego użytkowania. Jest to poziom nieosiągalny dla lwiej części laptopów – w zależności od tego do czego go użyjemy, możemy z nich korzystać od 2 do maksymalnie 5-6 godzin.

Rzecz jasna, są pewne sposoby na wydłużenie czasu pracy baterii w laptopie (np. power saving mode), jak i istnieją modele, które mogą dotrzymać kroku tabletom w tej kwestii, jednak są to często urządzenia za które zapłacimy jak za zboże. W związku z tym w kategorii czas pracy na baterii zwyciężają tablety.

Nauka z laptopem - Tablet czy laptop, co wybrać?

Sprawdź też: Sprawdź prędkość internetu. Speed test – test prędkości łącza internetowego

Interakcja z urządzeniem

Tutaj kwestia będzie sprowadzać się do indywidualnych preferencji. Oba urządzenia oferują inne formy komunikacji, aczkolwiek możemy w nich wyróżnić punkty wspólne. Zacznijmy od laptopów – urządzenia te posiadają wbudowaną klawiaturę oraz touchpad, który służy jako myszka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby dołączyć do niego myszkę lub inne urządzenie peryferyjne (tak długo, jak jest ono obsługiwane przez laptop) – bezprzewodowe lub przewodowe.

Inaczej wygląda w tablecie. Z tymi urządzeniami komunikujemy się za pomocą touchscreena i wirtualnej klawiatury. Dla części osób może to być niewygodne, istnieje jednak możliwość podpięcia bezprzewodowej klawiatury w celu ułatwienia pisania.

W tej kategorii sporo zależy od naszych upodobań, jednak wydaje mi się, że oferowana przez laptopy kombinacja mysz+klawiatura jest znacznie wydajniejsza. Taka forma pozwala na szybsza pracę i przekłada się na lepszy wynik końcowy.

Wydajność

Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest wydajniejsze, to odpowiedź jest prosta: laptop. Szukamy jednak urządzenia do nauki, a nie sprzętu na którym odpalimy Wiedzmina 3 na full detalach. Podchodząc do tematu w ten sposób, tablety stoją na równym poziomie z laptopami z segmentu budżetowego.

Miejmy cały czas w pamięci, że póki nie oczekujemy od naszego dziecka nadmiernego multitaskingu bądź renderowania grafiki, kwestie wydajności są niejako na drugim planie. W normalnej nauce, przeglądaniu Internetu, nawigowaniu między multimediami oba urządzenia będą sprawować się podobnie. Jeśli jednak oczekujemy czegoś więcej, głównym wyborem będzie laptop.

Laptop dzięki klawiaturze „fizycznej” zapewnia lepsze warunki do pisania

Podsumowanie

No dobrze, zatem co wybrać? Tak jak wspomniane było wyżej, użyteczność danego urządzenia zależy od tego czego oczekujemy oraz preferencji osobistych. Zarówno laptopy jak i tablety potrafią błyszczeć w odpowiednich momentach, lub radzić sobie gorzej, gdy skierujemy je do zadań do których nie są przeznaczone.

Postaramy się jednak o krótkie podsumowanie obu urządzeń. Zaczynając od laptopa – jego mocnymi stronami jest niewątpliwie ekran, większych rozmiarów niż ten w tablecie oraz przeznaczenie do bardziej zaawansowanych zadań – laptopy są z reguły mocniejszym urządzeniami niż tablety i z pewnością lepiej sprawdzą się np. na studiach. Wbudowana klawiatura i łatwość w podpięciu myszki to kolejny czynnik przemawiający za wyborem laptopa. Drugą stroną medalu są większe i cięższe rozmiary oraz krótki czas pracy baterii.

Tablety? Lekka waga i małe rozmiary oraz żywotność baterii to główne atuty tego urządzenia. Czas wybudzania tabletu również wpływa na jego atrakcyjność – w zasadzie mamy cały czas pod ręką aktywne urządzenie, które jest gotowe do działania. Z minusów z pewnością na pierwszy plan wychodzi konieczność dokupienia dedykowanych urządzeń peryferyjnych i niska wydajność.

Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie obu urządzeń, jeśli jednak mamy konieczność wyboru tylko tabletu lub laptopa to należy rozważyć przeznaczenie urządzenia. Na wczesnym etapie edukacji, odpowiednim narzędziem będzie tablet. Wraz z kolejnymi latami i zwiększaniem się poziomu złożoności zadań stawianych przed uczeniem, lepszym wyborem powinien być laptop – praca na nim jest bardziej produktywna a samo urządzenie podoła większym wyzwaniom.

Sprawdź też: Jak zablokować strony internetowe? Wszystko o blokowaniu stron internetowych na komputerze i w telefonie

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *