Speed test obraz glowny

Poradniki

28.12.2022 15:50

Sprawdź prędkość internetu. Speed test – test prędkości łącza internetowego

Online Zrób to sam
206
23
2
206
23

Jeśli szukasz prostego sposobu jak sprawdzić prędkość internetu, to idealnym narzędziem będzie speed test. Co to konkretnie jest i dlaczego sprawdzanie prędkości, którą deklaruje Twój dostawca i za którą płacisz jest ważne?

Speed Test – co to jest?

Zacznijmy jednak od podstaw i wyjaśnijmy pytanie zadane w śródtytule. W najprostszych słowach, speed test mierzy prędkość Twojego łącza internetowego w dwóch płaszczyznach: pobierania danych (download) i wysyłania (upload), poprzez łączenie się z najbliżej zlokalizowanym serwerem. Całość ma na celu wyciśnięcie jak największych możliwości z Twojego łącza, przy równoczesnym podaniu najważniejszych informacji w formie tekstowej. Należy jednak zaznaczyć, że najlepszy wynik może różnić się od informacji zawartych w umowie, jednak do tego wrócimy dalej w tekście.

Przybliżone informacje, które dostarczy Ci speed test, pozwolą upewnić się czy prędkości jakie osiągasz są zbliżone do tych jakie zostały przedstawione na umowie z dostawcą. Dobrą praktyką jest wykonanie testu w większej ilości niż raz, a także o różnej porze dnia. Trafne może być także skorzystanie z kilku różnych speed testów – pamiętajmy, że w zależności od rodzaju, dany test może skupić się na przedstawieniu innych danych.

KODY RABATOWE MORELE PC
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Prędkość internetu – dlaczego warto regularnie ją sprawdzać?

Płacąc za daną usługę, oczekujemy jak najwyższej jakości działania – to nie powinno dziwić nikogo. Warto zatem wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania prędkości naszego łącza. Pozwoli to nam reagować w przypadku pogorszenia się jakości usług i oszczędzi zastanowienia się “czemu ten filmik z YouTube’a tak wolno się wczytuje?”.

Sytuacja wolniejszego łącza często jest niezależna od usługodawcy (np. z powodu prac, renowacji sieci etc.) lub wina leży po naszej stronie (wrócimy do tego). W tym pierwszym przypadku, przed podjęciem interwencji, dobrym pomysłem będzie odwiedzenie strony naszego ISP. Wszelkie najważniejsze informacje o planowanych problemach i awariach będą na niej łatwo dostępne.

Czynniki wpływające na prędkość internetu

Prędkość internetu nigdy nie będzie równa wartości zapisanej w umowie. Jest to swoista akceptowalna niedogodność, że realne wartości będą oscylować koło tego, co jest na papierze. Czasem jednak prędkość jest tak wolna, że nie możemy wczytaj pojedynczej strony. Co może skutecznie spowalniać Twoje łącze?

Zbyt duża ilość operacji w przeglądarce

Operowanie na kilkudziesięciu otwartych w tym samym czasie zakładkach to częsta praktyka w dzisiejszych czasach. Praktyka, która skutecznie zadławi Twoje łącze, co w rezultacie spowolni jego możliwości. Ograniczenie ilości otwartych zakładek będzie skutecznym remedium na poprawę pracy łącza.

Pasażer na gapę

Mowa tu o sąsiedzie, który zupełnie nieproszony korzysta z dobrodziejstw Twojego łącza przez Wi-Fi. To jeden z powodów wolnego internetu w blokach. Niezabezpieczona silnym hasłem sieć, prędzej czy później znajdzie chętnego na skorzystanie z jej usług.

Speed test

Sprawdź też: Wysoki ping – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić. Jak zmniejszyć ping?

Stare sterowniki karty sieciowej/źle skonfigurowany router/stary model routera

Karta sieciowa może sama z siebie dławić Twoje łącze, jeśli korzysta z przestarzałych driverów. Aktualizacja systemowa będzie pomocna, choć jeśli problem leży w samym routerze, będzie to wymagało odrobinę więcej pracy. Należy sprawdzić sterowniki routera oraz należycie skonfigurować porty. To może delikatnie różnić się od siebie, w zależności od modelu posiadanego przez nas routera. Logując się do panelu administracyjnego sprzętu, upewnijmy się, że wszystko jest odpowiednio ustawione (np. według instrukcji od ISP).

Warto także zaznaczyć, że wiek routera i pokrywany przez niego zasięg również odgrywają wielką rolę. Wymiana starego modelu na coś nowszego przynieść może wiele korzyści. Upewnijmy się także, czy sam zasięg nie jest ograniczony konfiguracją – wiele modeli jest ustawionych fabrycznie na jak najmniejszy sygnał. Zmiana ustawień poprawi pracę urządzeń, które znajdują się daleko od lokalizacji routera.

Schowany router

Często ze względów estetycznych urządzenia te nie są eksponowane. Chowamy je gdzieś głęboko za szafą, zastawiamy biurkiem. Gdy przychodzi zaś do ustawień trochę bardziej otwartych, nierzadko lądują one telewizora i dekodera. W obu przypadkach postępujemy błędnie. Schowany router traci na sile samego sygnału, co wpływa na wolniejsze połączenie. Rzecz jasna, jeśli korzystamy z sieci “po kablu” nie ma to znaczenia, router może być wtedy ukryty.

Unikajmy jednak stawiania go w okolicy innego urządzenia elektrycznego. Bez względu czy łączymy się przez Wi-Fi czy kablem sieciowym. Pole elektromagnetyczne, które wytwarza każde urządzenie elektryczne może zaburzać pracę routera i w rezultacie spowalniać jego możliwości.

Speed test - światłowód

Sprawdź też: Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi? Nowy materiał na moreleTV!

Zastąp Wi-Fi kablem sieciowym

Jeżeli oczekujesz najwyższej szybkości, która nie zostanie w prosty sposób zakłócona – nie ma innej drogi, jak podłączyć kabel sieciowy do komputera/laptopa. Coś, co jest absolutną koniecznością jeśli idzie o gry sieciowe, przyniesie również wymierny rezultat w trakcie codziennej pracy, lub przeglądania internetu. Ta forma połączenia pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości oferowanej przez operatora.

Zawirusowany system

Wszelkie szkodliwe oprogramowanie może również wpłynąć na zdolności Twojego łącza. Jeśli Twój komputer został zainfekowany, powinieneś podjąć stosowne kroki w celu usunięcia niebezpiecznego software’u.

Jak sprawdzić prędkość internetu? Poradnik krok po kroku

To żaden “rocket science”, jak mawiają Anglosasi. Cała procedura w zasadzie rozbija się o wejście na daną stronę, która świadczy takie usługi i wykonanie jednego kliknięcia na dużym, wyraźnie oznaczonym polu. Następnie dajmy chwilę stronie – ta sprawdzi możliwości naszego łącza i wyświetli stosowny komunikat podsumowujący.

Sprawdź też: Adres IP – co to jest i jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

Wyniki testu – jak interpretować?

Test wykonany, strona informuje nas o wynikach. Jak należy je odczytać? Najbardziej interesują nas trzy podstawowe informacje, o których informuje praktycznie każda strona, która pozwala sprawdzić prędkość naszego internetu. Są to kolejno:

  • Prędkość pobierania danych (download) – prędkość wymagana do pobrania wszelkich danych, które umieszczone są na zewnętrznym serwerze. Decyduje o prędkości ładowania się stron, pobieraniu plików i wielu innych aspektach codziennego przeglądania internetu.
  • Prędkość wysyłania danych (upload) – ta prędkość mówi o tym z jaką szybkością przesyłasz wszelkie informacje ze swojego urządzenia na serwer. Zawsze będzie zauważalnie niższa niż prędkość pobierania – to świadoma konstrukcja.
  • Ping – narzędzie do zmierzenia latencji pomiędzy Twoim komputerem a zewnętrznym serwerem

Latencja to nic innego jak czas, który zajmuje wysłanej informacji, odebranie jej przez serwer zewnętrzny i wysłanie informacji zwrotnej do Twojego urządzenia (zazwyczaj liczony w milisekundach). Prędkości downloadu i uploadu są podawane w Mb/s lub w Gb/s (megabitach na sekundę lub gigabitach na sekundę). Wykonany test w lwiej części przypadków będzie także różny od tego co podane jest na umowie. Ma to związek z szeregiem czynników, które mają realny wpływ na prędkość łącza (pora dnia, rodzaj dysku, ustawienia, konfiguracja karty sieciowej, programy działające w tle itp.). Dlatego też zawsze pamiętaj, że delikatne odchyły od normy nie są czymś co powinno wywołać alarm.

Dwie pierwsze wartości, rzecz jasna, najlepiej aby były jak najwyższe. Natomiast jeśli idzie o ping – najniższy gwarantuje jak najlepszy komfort. Odnosi się to szczególnie do grania online, gdzie ping powyżej 100 ms ma realny wpływ na pogorszenie jakości rozgrywki.

Dostosuj jakość wideo do swojego internetu dzięki Speed Test

Znając zatem możliwości swojego łącza, jesteś w stanie skutecznie wpłynąć na komfort codziennego przeglądania sieci. Oglądanie filmików na serwisie YouTube może stać się bardziej komfortowe, jeśli będziesz odpowiednio operował jakością wyświetlanych nagrań. Będąc świadomym wolnego łącza, decyduj się na odtwarzanie nagrań w niższej jakości (240p lub 360p).

Owszem, będzie to miało wpływ na jakość samego nagrania, ale zmniejszy czas potrzebny na załadowanie danego wideo, a tym samym poprawi ogólny komfort oglądania.

Sprawdzenie prędkości łącza wcale nie jest przesadnie skomplikowaną czynnością. Warto tego pilnować w kontekście pogorszenia się jakości usług. Być może wina nie leży po naszej stronie, wtedy należy skontaktować się z naszym dostawcą internetu. Wysokich transferów!

Sprawdź też: Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

206
23

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *