1. Scroll
 2. /
 3. Technologia
 4. /
 5. Czym jest MIUI? Czy warto kupić telefon Xiaomi dla nakładki MIUI?

Technologia

1 miesiąc temu

Czym jest MIUI? Czy warto kupić telefon Xiaomi dla nakładki MIUI?

Telefony i tablety
11
1
0
11
1

Nakładka MIUI stworzona przez Xiaomi to oprogramowanie dla urządzeń mobilnych doceniane przez miliony użytkowników na całym świecie. Czy działa lepiej niż czysty Android? Czy jest dostępne wyłącznie na smartfonach Redmi i Xiaomi? Sprawdźmy to!

MIUI – co to jest

MIUI to oprogramowanie dla urządzeń mobilnych stworzone przez Xiaomi. Jest to nakładka do głównego systemu operacyjnego, jakim w tym przypadku jest Android. Oznacza to, że MIUI opiera się na Androidzie, jednak znacznie przebudowuje jego interfejs. Zalicza się do tego między innymi zmieniony pulpit oraz system powiadomień i szerszy zakres sterowania gestami. Ponadto nakładka ta posiada szereg ciekawych funkcji i pozwala na personalizację wyglądu urządzenia znacznie bardziej niż czysty Android. Wbudowaną nakładkę posiada większość tabletów oraz smartfonów Xiaomi. Możesz ją również zainstalować na urządzeniach innych marek, takich jak Sony, Samsung, LG, HTC, OnePlus i Google Nexus.

miui

Zobacz też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

W roku 2016 MIUI miało 170 milionów użytkowników na całym świecie i było dostępne na aż 340 różnych urządzeniach. Nakładka dostępna jest w dwóch dystrybucjach: China oraz Global. Pierwsza z nich jest dostępna wyłącznie na rynku chińskim, zawiera tylko kilka języków, w tym chiński oraz angielski. Nie występują w niej produkty Google. Natomiast wersja Global posiada duży wybór języków (w tym język polski) oraz usługi Google, włącznie z Google Play.

Pierwsza odsłona nakładki swoją premierę miała w sierpniu 2010 roku i od tamtej pory pojawiło się aż 12 wersji nakładki. Na ten moment Xiaomi pracuje nad MIUI 13, jednak oficjalna data premiery nie została jeszcze podana.

miui
Źródło: gadget.com

Czy nakładka Xiaomi jest lepsza niż czysty Android?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy MIUI jest lepsze od czystego Androida. Zarówno jedno, jak i drugie ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla osób, które cenią sobie szeroki wybór możliwości personalizacji oraz kreowanie interfejsu telefonu zgodnie ze swoimi preferencjami nakładka Xiaomi będzie świetnym rozwiązaniem.

Użytkownicy czystego Androida uważają jednak, że MIUI posiada zbyt wiele niepotrzebnych funkcji, które jedynie spowalniają działanie urządzenia. Ich zdaniem sprzęty z czystym Androidem są funkcjonują znacznie sprawniej, niż te wyposażone w nakładkę od chińskiego giganta. Naszym zdaniem każdy użytkownik sam powinien zdecydować, czy woli urządzenie z nakładką MIUI, czy bez niej.

Najlepsze funkcje MIUI

W ostatnich 3 latach otrzymaliśmy MIUI 10, 11 i 12. Współczesne urządzenia Xiaomi bazują głównie na tych wersjach, starsze już raczej nie są w obiegu. Poniżej kilka najlepszych funkcji tej nakładki:

 • Motywy – ta funkcja to coś, z czym użytkownikom od razu kojarzy się nakładka MIUI. Motywy pozwalają na odmienienie wyglądu interfejsu za pomocą zintegrowanej z nim aplikacji. Motywy były dostępne w MIUI do roku 2018, wtedy producent zdecydował się uniemożliwić tę funkcję swoim użytkownikom w krajach UE. W 2020 Motywy znowu powróciły, a ich miłośnicy do woli mogą personalizować swoje urządzenia za pomocą szerokiej gamy tapet, ekranów blokowania, różnych rodzajów czcionek oraz animacji a przede wszystkim – zmieniać wygląd ikon aplikacji.
 • Gesty – to ulepszenie pierwszy raz pojawiło się w MIUI 10 i zostało z nim aż do najnowszej wersji 12. Niektórzy zarzucali Gestom zbyt duże podobieństwo do iOSa, jednak funkcja mimo to jest bardzo chwalona przez użytkowników. Od początku były bardzo płynne i pozwalały na szybką obsługę urządzenie, a z każdą nową wersją są ulepszane.
 • Mi Go Travel – inteligentny asystent podróży, który zadebiutował wraz z MIUI 11. Możesz tutaj przechowywać wszystkie ważne informacje dotyczące podróży – między innymi szczegóły biletów, rezerwacji hoteli i prognozę pogody. Są one synchronizowane przez aplikację, aby dostęp do nich był łatwiejszy.
 • Zaplanowane SMS-y – pamięć czasem bywa zawodna a o ustawieniu alarmów przypominających o wysłaniu wiadomości przecież też trzeba pamiętać… Tutaj z pomocą przychodzi funkcja planowania SMS-ów, która pojawiła się w MIUI 12. Wystarczy, że podasz konkretną datę i godzinę, a MIUI wyśle wiadomość dokładnie ustalonym momencie.
 • Dark Mode – ta funkcja częściowo pokazała się już przy wersji beta MIUI 10 oraz częściowo w 11. Jednak dopiero w MIUI 12 Dark Mode objęło cały system operacyjny. Dostosowuje jasność i kontrast do pory dnia i nocy oraz do oświetlenia. Pozytywnie wpływa to zarówno na wzrok, jak i na mniejsze zużycie baterii.
miui
Źródło: Xiaomitoday.it

Jakie telefony posiadają MIUI?

MIUI jest domyślnie instalowane na wszystkich tabletach i smartfonach Xiaomi. Wyjątkiem jest jedynie seria smartfonów Android One (Mi A1, Mi A2, Mi A2 Lite oraz Mi A3), które nie posiadają nakładki. Oczywiście, im nowsza wersja oprogramowania, tym lepszego sprzętu potrzebuje, aby móc sprawnie funkcjonować. Dlatego poprzednie wersje MIUI są obecne na starszych urządzeniach Xiaomi, bez możliwości zaktualizowania do najnowszej wersji nakładki. Najnowsza aktualizacja nakładki – MIUI 12.5, jest obecna na smartfonach:

 • Xiaomi Mi 11
 • Xiaomi Mi 10T
 • Xiaomi Mi 10T Pro
 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10 Pro
 • Xiaomi Mi 10 Lite 5G
 • Xiaomi Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi Note 10 Pro
 • Xiaomi Mi Note 10
 • Xiaomi Mi Note 10 Lite
 • Redmi Note 9T
 • Redmi Note 9 Pro
 • Redmi Note 9S
 • Redmi Note 9 Redmi Note 8 Pro
 • Redmi 9
 • POCO F2 Pro
 • POCO X3 NFC
xiaomi

Jak zainstalować lub zaktualizować MIUI

Tutaj warto wspomnieć o różnych możliwościach aktualizacji. Dystrybucja China posiada dwa kanały aktualizacji: Dev oraz Stable, natomiast Global – tylko Stable. Jeżeli urządzenie jest oficjalnie dystrybuowane (China lub Global) oznacza to, że MIUI będzie aktualizował się automatycznie, poprzez OTA (od ang. Of the Air). Wówczas nie musisz robić tego na własną rękę, ponieważ możliwość aktualizacji pojawia się sama, a nakładka jest od początku wgrana na Twoim urządzeniu.

Może się jednak zdarzyć tak, że sprzęt nie będzie spełniał twoich oczekiwań z nowszą wersja nakładki. Wtedy możesz zainstalować na swoim telefonie starszą wersję nakładki np. 10 lub 11. Dokładny poradnik jak to zrobić znajdziesz na forum MIUI Polska lub możesz zlecić to specjalistom z MiCenter. Wówczas masz pewność, że wszystko zostanie wykonane poprawnie.

Jeśli chcesz korzystać z nakładki MIUI na urządzeniach innych marek niż Xiaomi, musisz wgrać ją na swoje urządzenie. Nie jest to prosty proces, dobrze jest więc zlecić to osobie obeznanej w temacie, aby uniknąć ewentualnych problemów w działaniu nakładki, czy nawet całego urządzenia. Jeżeli chcesz jednak podjąć się tego sam, instrukcji możesz poszukać na forum MIUI Polska, w zakładce Poradniki lub na innych forach internetowych temu poświęconych.

telefony xiaomi

Zobacz też: Co szykuje Xiaomi w MIUI 13? Premiera MIUI 13 zbliża się wielkimi krokami

Szukasz pomocy – znajdziesz ją na forum MIUI

Jeżeli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy w kwestii zainstalowania lub zaktualizowania MIUI na swoim telefonie znajdziesz ją na jej forum dyskusyjnym. Poza tym odnajdziesz tu wszystkie aktualności na temat urządzeń Xiaomi oraz nowinek związanych z nadchodzącymi aktualizacjami. Z poziomu forum możesz dostać się na stronę internetową MiCenter, czyli zespołu specjalistów, którzy zajmują się naprawą i udoskonalaniem urządzeń Xiaomi.

Nakładka Xiaomi to szeroki wybór możliwości w obrębie zmian domyślnego wyglądu interfejsu oraz szereg innych przydatnych funkcji, które z wersji na wersję są coraz lepsze i bardziej dostosowane do użytkownika. Jeżeli lubisz dużą swobodę w personalizacji urządzenia, to na pewno ta nakładka jest właśnie dla Ciebie!

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.