karta graficzna intel arc

Poradniki

29.06.2023 15:36

Jak sprawdzić, czy karta graficzna pasuje do płyty głównej?

Komputery Podzespoły
12
5
1
12
5

Karta graficzna i płyta główna to jedne z najważniejszych części, z których zbudowany jest komputer. Budując własną jednostkę z podzespołów, które samodzielnie dobieramy, musimy mieć wiedzę, jaki układ graficzny może być kompatybilny z płytą główną.

Dobierając kartę graficzną do płyty głównej, musimy uwzględnić wiele czynników. Czy karta graficzna może nie pasować do płyty głównej? Niestety tak. Te podzespoły nie zawsze muszą być ze sobą kompatybilne. Można to porównać do samochodów i ich części. Skrzynia biegów z Mercedesa niekoniecznie musi współpracować z Seatem czy Oplem. W przypadku kart graficznych chodzi głównie o rodzaje slotów oraz o zasilanie. 

Sprawdź też: Karta graficzna – co to za element komputera? Budowa i rodzaje

Czy każda karta graficzna pasuje do każdej płyty głównej?

Karta graficzna, zwana jest także układem graficznym. Ten rodzaj układu elektronicznego służy do generowania i przetwarzania obrazów, które po przerobieniu mogą być odpowiednio wyświetlane na ekranie monitora lub na ekranie projekcyjnym. Czy każda karta graficzna pasuje do każdej płyty głównej? Okazuje się, że nie. Niektóre płyty główne posiadają tylko gniazda PCI-Express x16, inne z kolei mają wbudowane gniazda AGP czy też PCI. Przed zakupem karty należy się więc upewnić co do interfejsu. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak sprawdzić kompatybilność karty graficznej z płytą główną?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie kompatybilności układu graficznego z płytą główną jest przejrzenie dokumentacji technicznej obu tych produktów. W takich miejscach znajdziemy szczegółowe informacje na temat rodzaju interfejsu oraz o samych wymiarach kart czy slotów. Jak sprawdzić, czy karta graficzna pasuje do płyty głównej, jeśli nie mamy dostępu do dokumentacji? Tutaj często na pomoc przychodzą producenci układów graficznych, którzy niekiedy udostępniają narzędzia sprawdzające kompatybilność tych produktów z innymi podzespołami. 

Jak dobrać kartę graficzną do płyty głównej?

W tym celu trzeba zwrócić uwagę na kilka punktów. Oto one:

  • gniazdo karty graficznej na płycie głównej – w nowych modelach stosuje się najczęściej interfejs PCI-Express x16. Można jednak spotkać takie modele płyt głównych, które posiadają złącza PCI lub AGP;
  • wymiary – zastanawiasz się czy złącze będzie pasować do slotu na płycie głównej? Tu raczej nie ma odstępstw – jeżeli oba złącza są takie same, będą pasować do siebie. Upewnij się jedynie, że karta graficzna zmieści się w Twojej obudowie;
  • potrzebne złącza – w tych czasach szczególnie trzeba zwracać uwagę na obecność na karcie złącza HDMI i DisplayPort. Kupując model dysponujący jedynie złączami DVI czy VGA będziemy musieli posługiwać się adapterami. 
komputer msi rtx intel
Kupując w miarę nowoczesne podzespoły z reguły możemy być spokojni o kompatybilność karty graficznej z płytą główną

Mierząc się z problemem, jak dobrać kartę graficzną do płyty głównej trzeba też zwracać uwagę na rodzaj i wersję systemu BIOS. Należy wiedzieć, że niektóre wersje nie są kompatybilne z nowymi rodzajami kart. 

Wymiary i zasilanie kart graficznych 

Co należy brać jeszcze pod uwagę przy wyborze karty graficznej? Przy dopasowywaniu tych układów do PC, ogromne znaczenie ma również zasilacz. Karty graficzne obecnej generacji muszą być zasilane bezpośrednio z zasilacza. Poprowadzenie linii zasilania przez złącze PCI-e na płycie głównej jest niemożliwe, ponieważ nie byłaby ona w stanie zapewnić odpowiedniej mocy. Koniecznością jest więc wybór zasilacza, którego moc pokryje zapotrzebowanie każdego podzespołu, a zwłaszcza karty graficznej. Nowoczesne GPU to najbardziej prądożerny element komputera, zwłaszcza pod obciążeniem. Jeżeli nie wiesz, jaki zasilacz dobrać, polecamy skorzystanie z kalkulatora mocy zasilacza.

intel arc a770 asrock
Najgorsza sytuacja następuje wtedy, kiedy nasza karta graficzna nie mieści się w obudowie

Nie bagatelizujmy również fizycznych wymiarów samej karty. Nie brakuje użytkowników, którzy srogo się zdziwili, gdy okazało się, że GPU fizycznie nie mieści się w obudowie. Przykładowo, GeForce GTX 1650 w niektórych wersjach ma mniej niż 20 cm długości, natomiast Radeon RX 7900 XTX w wybranych modelach niereferencyjnych przekracza nawet 35 centymetrów! W małych obudowach albo w przypadku posiadania rozbudowanego chłodzenia na froncie może zrobić się bardzo ciasno. Przed dokonaniem wyboru i uiszczeniem płatności, sprawdźmy wszystkie wymiary, lub odwiedźmy stronę producenta danej obudowy. Znajdziemy tam informacje na temat maksymalnej długości karty graficznej, jaka może się do niej zmieścić.

Jak dobrać kartę graficzną do procesora?

W większości przypadków, karta graficzna będzie poprawnie współpracować z procesorem. Nie oznacza to jednak, że w tej kwestii możemy dokonać losowego zakupu. W zdecydowanej większości przypadków, nieprzemyślany dobór tych dwóch elementów doprowadzi do zjawiska tzw. bottlenecku. Słaby procesor może nie wykorzystać potencjału karty graficznej. Dzieje się tak, ponieważ GPU w celu wygenerowania obrazu musi otrzymać odpowiednie polecenia z CPU. Jeżeli CPU nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości komend, nasza mocna karta graficzna będzie się po prostu nudzić.

komputer be quiet intel geforce
Naturalnie kompatybilność wszystkich podzespołów sprawdzamy przed zakupem!

To samo działa w drugą stronę – zbyt mocny procesor wręcz zaleje słabsze GPU poleceniami. Te zaczną się kolejkować, gdyż moc obliczeniowa karty uniemożliwi ich szybkie przetworzenie. W ten sposób procesor będzie musiał ograniczyć się, ponieważ układ graficzny nie będzie w stanie nadążać za jego szybkością. Miejmy to na uwadze i dobierzemy odpowiedni procesor do GPU. Oba te podzespoły ściśle ze sobą współpracują. Wybór jednego mocnego procesora/karty graficznej okaże się gorszym pomysłem niż postawienie na dwa słabsze ale stojące na tym samym poziomie podzespoły. Przed wyborem warto skorzystać z sieci, by dowiedzieć się, czy dana karta graficzna lub procesor będą ze sobą współpracować.

Wiesz już, jak sprawdzić, czy karta graficzna będzie pasować do płyty głównej. Przed zakupem upewnij się co do wszystkich aspektów, tak by uniknąć rozczarowań. Składanie PC to swoiste układanie puzzli, w których każdy element musi do siebie odpowiednio pasować. Puzzle te mają jednak swoją cenę – i to całkiem wysoką! Zanim w ruch pójdzie nasz portfel, miejmy pewność, że wybraliśmy słusznie.

Sprawdź też: Jaka karta graficzna do laptopa będzie najlepsza?

12
5

Podziel się:

Komentarze (1)

Sloty AGP i PCI to pamięta chyba mój dziadek. Każda nowa płyta ma złącze PCIex Należało jasno napisać że ten problem dotyczy archaicznych komputerów klasy Pentium I z około 1997r. Od 2004 roku mamy PCI express i na tej magistrali należało się skupić gdyż są jej różne wersje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *