jaka karta graficzna do laptopa

Poradniki

21.02.2023 02:35

Jaka karta graficzna do laptopa będzie najlepsza?

Laptopy Podzespoły
6
0
2
6
0

Szukasz najlepszego laptopa dostosowanego do swoich potrzeb, lecz nie wiesz, jaka karta graficzna do laptopa będzie najlepsza? W tym tekście znajdziesz porównanie kart graficznych oraz wszelką potrzebną ci wiedzę!

Odpowiednia karta graficzna jest kluczowym elementem, jeżeli chcemy uzyskać najwyższą wydajność czy jakość obrazu. Jeszcze do niedawna były to rzeczy zarezerwowane wyłącznie dla komputerów osobistych, a dobra karta graficzna dla laptopa była albo całkowicie nieosiągalna, albo podwyższała cenę takiego sprzętu wręcz dramatycznie. To jednak dzięki rozwojowi technologii uległo zmianie – coraz więcej osób było kuszonych laptopami gamingowymi, które wykorzystywali nie tylko do grania w gry, ale również do innych działań, które mocno bazują na możliwościach karty graficznej. To właśnie dlatego producenci naprawdę mocno zaczęli inwestować właśnie w ten segment rynku.

Obecnie chcąc wybrać najlepszą kartę graficzną do laptopa nie musimy się zbytnio trudzić – rynek pełen jest ciekawych propozycji. Co jednak, jeżeli chcemy zainwestować w sprzęt z absolutnie najwyższej półki i zastanawiamy się, jaka karta graficzna do laptopa będzie dla nas odpowiednia? Właśnie na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź w dzisiejszym tekście, przy okazji rozbierając na czynniki pierwsze wszelkie tajniki dotyczące współczesnych kart graficznych do laptopów.

Karty graficzne do laptopów – czym różnią się od dedykowanych?

Pytanie przedstawione powyżej z pewnością mogłoby być zasadne jeszcze kilka lat temu. Wtedy to bowiem producenci nie byli zbyt skorzy do mocnych inwestycji właśnie w ten sektor rynku. Owszem, wypuszczali one swoje konstrukcje, lecz bardzo często były one opatrzone specjalnym oznaczeniem – w przypadku Nvidii była to literka M od słowa Mobile. Teraz jednak sytuacja diametralnie się zmieniła.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Karta graficzna – co to za element komputera? Budowa i rodzaje

Co prawda karty graficzne do laptopów pod kątem wyglądu znacznie różnią się od swoich pobratymców montowanych w komputerach osobistych – nie posiadają obudowy, a sposób ich chłodzenia jest zgoła inny. Pod kątem technicznym jednak przestały one odbiegać od pierwowzorów, co z pewnością jest w stanie ucieszyć osoby, które naprawdę mocno zwracają uwagę na moc karty graficznej w swoim laptopie.

Zintegrowana karta graficzna – czy sprawdzi się w laptopie?

W przypadku laptopów zawsze pojawia się odwieczne pytanie – lepsza będzie karta graficzna zintegrowana czy dedykowana? Cóż, wszystko zależy od tego, do czego tak naprawdę będzie przeznaczony nasz laptop.

Jeżeli dla przykładu nie stawiamy raczej na graficzne fajerwerki, a notebook będzie służył nam raczej do pracy biurowej, czy przeglądania Internetu, zintegrowana karta graficzna w zupełności nam wystarczy. Ba, będzie ona również w stanie uruchomić prostsze pod kątem graficznym gry bez zająknięcia.

karta graficzna do laptopa do gier

Jeżeli jednak planujemy korzystać z naszego komputera w bardziej obciążający sposób, na przykład grając na nim w gry, obrabiać zdjęcia, montując filmy czy wykonywać animacje, nie powinniśmy oszczędzać – warto postawić na laptop z dedykowaną kartą graficzną. Przenośne komputery mają jednak to do siebie, że w praktycznie każdym znajdziemy dodatkowo kartę zintegrowaną, więc w zależności od okoliczności możemy przełączać się pomiędzy kartami. W ten sposób można będzie bez trudu oszczędzać energię w trybie bateryjnym czy cieszyć się pełną wydajnością, gdy laptop podłączony jest do zasilania sieciowego.

Dobra karta graficzna w laptopie do gier

Wiemy już, jaka karta graficzna będzie dla nas odpowiednia, jeżeli żądamy od laptopa maksymalnej wydajności – oczywiście ta dedykowana. Czym jednak tak właściwie charakteryzuje się dobra karta graficzna w laptopie, która będzie w stanie dla przykładu uciągnąć bardziej wymagające gry w satysfakcjonującej nas rozdzielczości?

Najważniejsze są oczywiście trzy elementy – VRAM, czyli podręczna pamięć wideo, która wykonuje wszelkie operacje, GPU, czyli procesor graficzny, który sprawuje nadzór nad przepływem danych, a także szyna danych, która jest magistralą i łącznikiem pomiędzy VRAM a GPU. Jeżeli wszystkie te trzy podzespoły będą znajdować się na wysokim poziomie, nasza karta graficzna z pewnością będzie w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom, przed którymi jest ona stawiana.

Ranking kart graficznych w laptopach

Sprawdzając ranking kart graficznych w laptopach, szybko będziemy w stanie dojść do wniosku, jakie elementy tego typu będą dla nas wystarczające. Zacząć należy od NVIDIA RTX 3050, które dla wielu jest tak naprawdę absolutnym minimum, jeżeli chodzi o cieszenie się z gier w wysokiej jakości. O wiele lepiej prezentują się takie karty jak AMD Radeon RX 6700, AMD Radeon RX 7600 czy NVIDIA RTX 3060

jaka karta graficzna do laptopa
Laptopy od Razera to prawdziwe bestie – wyposażone są w same najlepsze komponenty

Jeżeli jednak polujemy na karty graficzne z najwyższej półki, warto rozważyć wybór chociażby takich modeli, jak AMD Radeon RX 7700 czy NVIDIA RTX 3070 lub 3080. Obecnie zaś najlepszymi kartami graficznymi do laptopów według testów benchmarkowych, badających wydajność układów graficznych, są karty NVIDIA RTX z serii 40 – kolejno RTX 4070, RTX 4080 oraz RTX 4090. Będziemy jednak musieli zapłacić za nie naprawdę wiele, lecz tak to już jest z podzespołami najwyższej klasy.

RTX czy GTX? Najlepsze karty graficzne

W przypadku modeli marki Nvidia niektórzy mogą zastanawiać się, czy lepsze będą karty graficzne RTX czy GTX. Odpowiedź wcale nie należy do najprostszych. Oczywiście karty z serii RTX są najnowszymi tworzonymi przez Nvidię – to właśnie one okupują najwyższe miejsca w testach wydajności i są najmocniej rozwijane. Jeżeli więc koniecznie chcemy postawić na najwyższy poziom grafiki bez chodzenia na kompromisy, najlepsze karty graficzne RTX będą naturalnym wyborem.

Wcale nie oznacza to jednak, że karty z oznaczeniem GTX nie mają nic do powiedzenia. Oczywiście do RTX-ów z Serii 40 nie mają nawet podejścia, lecz takie karty, jak GTX 1660, GTX 1070 czy GTX 1080 są lepsze od najsłabszych RTX-ów i z powodzeniem będą w stanie działać na bardzo wysokim poziomie. Nawet GTX 1650 będzie w stanie dawać sobie radę, choć nie zapewni on aż takiej jakości, jak nawet najsłabszy RTX 3050

Sprawdź też: RTX 4000 dlaczego warto – Czy GeForce RTX 4000 to dobra karta graficzna do gier?

6
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *