lan obraz glowny

Technologia

27.07.2021 11:06

Sieć LAN – co to jest? Wszystko o lokalnej sieci komputerowej

Online
30
23
4
30
23

Sieć LAN to coś, z czego większość z nas mniej lub bardziej świadomie korzysta na co dzień. Zastanawiasz się, co wyróżnia ten typ połączenia? A może chcesz skonfigurować własną sieć LAN? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule.

Czym jest sieć lokalna?

Sieć LAN (skrótowiec angielskiej nazwy Local Area Network, „lokalna sieć komputerowa”) to typ połączenia umożliwiający współpracę komputerów i urządzeń peryferyjnych na określonym obszarze. Za pomocą LAN można stworzyć połączenie sprzętów w zasięgu nie większym niż 1 kilometr, należy jednak pamiętać, że większe odległości w tym zakresie i tak najczęściej wymagają zastosowania specjalnych wzmacniaczy sygnału. Sieci o większym zasięgu noszą nazwę WAN.

Sieć LAN - granie

Jak stosuje się sieci LAN? Przykłady użycia tej technologii możemy zaobserwować nie tylko w szkole lub pracy, ale i we własnym mieszkaniu. Ten typ łączenia stosują bezprzewodowe drukarki, smartfony czy laptopy podczas korzystania z jednej sieci. Zaletą sieci LAN jest możliwość obniżenia kosztów eksploatacji popularnych urządzeń peryferyjnych oraz zwiększenie prędkości przesyłu danych do wartości zwykle nieosiągalnych dla sieci WAN.

Typy sieci LAN

Wśród dostępnych typów sieci LAN można wyróżnić trzy główne: przewodowe, bezprzewodowe i wirtualne. Różnią się one pomiędzy sobą na przykład sposobem komunikowania się urządzeń w strukturach sieci lub szybkością odpowiedzi.

Bezprzewodowe sieci LAN (WLAN) – by umożliwić urządzeniom działanie, nie wymagają żadnych kabli ani innych fizycznych połączeń. W tym przypadku najczęściej stosuje się Wi-Fi.

Przewodowe sieci LAN – by urządzenia w ich ramach mogły działać, niezbędne jest połączenie ich za pomocą przewodu, najczęściej w postaci kabla lub światłowodu.

Wirtualne sieci LAN (VLAN) – działają, łącząc sprzęty na podstawie programowych protokołów zarządzających ruchem w sieci. Umożliwia wydzielanie logiczne wielu sieci w ramach jednego połączenia fizycznego.

WLAN a Wi-Fi – jaka jest różnica?

Co różni Wireless LAN („bezprzewodowa lokalna sieć komputerowa”) od Wi-Fi? Znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie może być dość problematyczne, ponieważ wiele osób używa obu z tych określeń wymiennie. Na ogół zaś z nazwy „WLAN” korzysta się dość rzadko, zaś „Wi-Fi” jest we współczesnym świecie niemalże wszechobecne.

WLAN, jak sama nazwa wskazuje, jest siecią w bezprzewodowy sposób łączącą komputery i urządzenia peryferyjne, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Połączenia te tworzone są zgodnie ze standardami składającymi się na IEEE 802.11. Poprawne działanie WLAN nie byłoby możliwe bez odpowiednio zaprojektowanej infrastruktury – wchodzące w jej skład elementy to między innymi karty sieciowe, punkty dostępu czy dodatkowy osprzęt, na przykład w postaci rozdzielaczy.

Sprawdź: Internet — co to jest? Informacje o sieci internetowej, www i możliwościach Internetu

Wi-Fi zaś to znak towarowy, którego właścicielem jest stowarzyszenie Wi-Fi Alliance. Urządzenia tej marki (opatrzone tym znakiem) działają w zgodzie IEEE 802.11, możliwe jest więc zastosowanie ich w tworzeniu sieci WLAN. Traktowanie obu słów jako synonimów może wynikać z faktu powszechności stosowania znaku Wi-Fi Alliance przez zrzeszonych w stowarzyszeniu producentów oprogramowania i układów scalonych. Używanie tych nazw wymiennie nie jest poprawne, ale nie jest też poważnym błędem – wszystkie produkty oznaczone logiem Wi-Fi można włączyć w sieć WLAN.

Tworzenie domowej sieci LAN – o co należy zadbać?

Zanim zaczniesz konfigurację połączeń sieciowych, dobrze zastanów się, czego właściwie oczekujesz od usługi LAN. Określ, w jakich celach ma być wykorzystywana sieć lokalna i jakie komputery lub inne urządzenia będą do niej podłączone. Ustal też, w jakim obszarze budynku będą znajdować się sprzęty. Pamiętaj, że zbyt duży obszar najczęściej łączy się z problemem występowania różnych nieprawidłowości w pracy LAN, na przykład związanych ze zwiększeniem czasu, w jaki przesyłane są informacje pomiędzy urządzeniami.

LAN

Określ, w jaki sposób zamierzasz połączyć grupę komputerów lub inne sprzęty, by razem mogły one współpracować w jednej sieci. Możliwości w tym zakresie najczęściej sprowadzają się do wyboru pomiędzy połączeniem bezprzewodowym a tym przez kabel Ethernet. Jeśli w urządzeniu wymagana jest łączność Ethernet, Twoje kolejne zadanie dotyczyć będzie zapewnienia odpowiednich zasobów w ramach osprzętu, a więc między innymi odpowiedniej liczby kabli.

Chcesz, by Twoja sieć dawała Ci możliwość korzystania z internetu? Oprócz komputera, urządzeń peryferyjnych czy kabli, potrzebować będziesz też routera i modemu (jeśli nie jest on wbudowany fabrycznie w router). Musisz się także upewnić, że pomieszczenie, w którym umieścisz urządzenia, posiada dostęp do gniazdka telefonicznego lub sieciowego z wykupioną u dostawcy sieci aktywną usługą.

Sprawdź: Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

Jak skonfigurować sieć Local Area Network (LAN)?

Pierwszym etapem tworzenia sprawnej sieci lokalnej będzie podłączenie routera (opcjonalnie switcha) do gniazdka sieciowego lub telefonicznego, a następnie podłączenie jednego z komputerów do tego routera bądź switcha.

Jeśli mamy komputer z systemem Windows, po podłączeniu powinien automatycznie otworzyć się kreator konfiguracji sieci. Utworzenie nowego połączenia tym sposobem jest całkiem proste – wystarczy przejść przez kilka krótkich kroków w narzędziu konfiguracji, a już po chwili będzie można cieszyć się poprawnie stworzonym połączeniem sieci lokalnej. Jeżeli kreator nie otworzył Ci się automatycznie, możesz otworzyć menu Start, a następnie w okienko wyszukiwania treści wpisać „Centrum sieci i udostępniania”. Z dostępnych w tym narzędziu opcji wystarczy wybrać „Skonfiguruj nowe połączenie lub sieć” – teraz możesz już swobodnie wybrać preferowane ustawienia łączenia.

Chcesz, by urządzenia w Twojej sieci łączyły się bezprzewodowo? Skonfiguruj połączenie w technologii Wi-Fi. Porady, które pomogą Ci tego dokonać, znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego routera lub przełącznika sieciowego. Sprawdź też, jak możesz zmienić nazwę sieci oraz hasło. W większości przypadków oznacza to konieczność zalogowania się do routera lub switcha z poziomu przeglądarki. Zmiany tych parametrów są konieczne, by zadbać o bezpieczeństwo sieci.

Jeżeli zależy Ci na tym, by urządzenia w Twojej sieci LAN miały dostęp do Internetu, ten typ połączenia musisz skonfigurować osobno. Ze względu na często występujące różnice pomiędzy sposobami uzyskania takiego dostępu wśród klientów różnych operatorów, zasięgnij informacji na ten temat u swojego dostawcy usług internetowych.

Sieć LAN jest jednym z najlepszych sposobów szybkiego przesyłu treści i wymiany informacji pomiędzy znajdującymi się w pobliżu urządzeniami. Jeśli więc chcesz stworzyć sobie wygodne środowisko, które ułatwi procesy zarządzania wieloma różnymi sprzętami, powinieneś rozważyć skonfigurowanie dla nich takiego połączenia.

30
23

Podziel się:

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *