Obiekty google obraz glowny

Poradniki

30.06.2021 14:08

W czym przyda Ci się Obiektyw Google? Sprawdź najciekawsze zastosowania tej funkcji

Online
4
1
2
4
1

Czym jest Obiektyw Google i jak go używać? Jak można wykorzystywać tę funkcję oraz w jakich sytuacjach okaże się ona najbardziej przydatna? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z usługi Google Lens w 2021 roku, przeczytaj ten artykuł.

Obiektyw Google – co to takiego i do czego służy?

Obiektyw Google (Google Lens) to zaawansowane narzędzie rozpoznawania obrazu. Umożliwia identyfikację znajdujących się na zdjęciu obiektów i pozwala użytkownikowi uzyskać na ich temat różnego rodzaju informacje. Zostało przedstawione szerszej publiczności w 2017 roku, gdy trafiło na telefony Pixel 2 i Pixel XL jako jedna z funkcji Asystenta Google. Wkrótce doczekało się także wsparcia dla pozostałych smartfonów z systemem Android. W styczniu 2021 roku liczba pobrań aplikacji w usłudze Sklep Play osiągnęła nowy rekord i obecnie wynosi ponad 500 milionów.

Jak włączyć Obiektyw Google i jak go używać?

Aplikację Obiektyw Google należy zaktualizować lub, w przypadku telefonów, na których nie została zainstalowana, pobrać ze Sklepu Play albo App Store. Sposób uruchamiania Google Lens różni się w zależności od systemu operacyjnego danego urządzenia. Przedstawiamy, jak włączyć usługę i korzystać z niej na smartfonach z Androidem i iOS.

Obiektyw google
Źródło: lens.google

Obiektyw Google w urządzeniach z Androidem

W przypadku telefonu z systemem Android, dostęp do Obiektywu Google zyskać można nie tylko poprzez aplikację, lecz także przez Zdjęcia Google, Asystenta Google lub, w niektórych smartfonach, w aplikacji Google. Jeśli usługa działa poprawnie, w tych aplikacjach wyświetli się przycisk z ikoną Obiektywu – kliknij ją, by natychmiast zeskanować zdjęcie lub uruchomić rozpoznawanie w czasie rzeczywistym.

Urządzenia z systemem iOS – jak korzystać z usługi?

Jeśli jesteś posiadaczem iPhone lub iPada, Obiektyw Google możesz otworzyć w wyszukiwarce lub poprzez Zdjęcia Google. Pierwszy sposób jest o wiele szybszy – po prostu kliknij ikonę usługi, znajdującą się w polu wyszukiwania. Jeśli wolisz korzystać ze Zdjęć Google, pamiętaj, że w tym przypadku rozpoznawanie obrazu jest dostępne dla już zrobionych zdjęć. Wybierz obraz i dotknij ikonę usługi, znajdującą się w dole ekranu.

Rozpoznawanie obrazu w Google Lens – jak działa i do czego można je wykorzystać?

Aplikacja Obiektyw Google jest już na Twoim urządzeniu? Teraz możesz swobodnie testować tę usługę, rozpoznając nie tylko obrazy, lecz także tekst, lub skanować elementy otoczenia w czasie rzeczywistym.

Dzięki stale ulepszanej technologii skanowania i interpretowania obrazów aplikacja świetnie przydaje się w wielu momentach codziennego życia. Z jej pomocą możesz dowiedzieć się więcej na temat mijanych na spacerze budynków czy pomników lub obrazów, które przykuły Twoje oko podczas wizyty w muzeum. Zeskanowanie otoczenia Obiektywem Google pomoże także ustalić adres, pod którym znajduje się dane miejsce.

Funkcja dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem różnych rodzajów zwierząt i roślin. Usługa przyjdzie Ci z pomocą także, gdy masz problem z ustaleniem pochodzenia jakichś przedmiotów – wystarczy nakierować na nie obiektyw aparatu, a Google Lens zasugeruje ich nazwę oraz przedmioty podobne do skanowanego. Funkcja okaże Ci się przydatna także, gdy wybierasz się do nowej restauracji i zastanawiasz się, co zamówić. Po prostu zeskanuj menu Obiektywem, a otrzymasz zdjęcia znajdujących się w ofercie dań. Aplikacja może przywołać także podobny produkt oraz dostarczyć link do strony z informacjami na jego temat.

Sprawdź: Okulary Google Glass – cena, modele, newsy. Wszystko o Google Glass (2021)

Najnowsze możliwości usługi prezentują takie funkcje, jak pomoc w zadaniu domowym. Wystarczy, że nakierujesz telefon na dane matematyczne równanie, ważną historyczną datę lub inny rodzaj zadania, a Obiektyw Google podpowie popularne sposoby rozwiązania problemu i dostarczy tematycznych, instruktażowych filmików.

Szybkie tłumaczenie tekstu z pomocą Google Lens

Inną ciekawą funkcjonalnością programu jest tłumaczenie tekstu – może się ona okazać nieocenioną pomocą dla podróżników czy osób uczących się nowego języka. Wystarczy, że zrobisz zrzut ekranu interesującego Cię fragmentu strony lub aplikacji i zeskanujesz Obiektywem lub nakierujesz aparat na dany tekst, a usługa podpowie możliwość przetłumaczenia go.

Obiektyw google w akcji
Źródło: tomsguide.com

Usługa współpracuje z Google Translate i umożliwia wykonywanie tłumaczeń w we wszystkich dostępnych tam językach (a wirtualny tłumacz obsługuje ich obecnie ponad 100). Jest w tym jednak pewien haczyk – by skanowanie obrazu zadziałało bez zarzutu, tłumaczony napis powinien być odpowiednio czytelny. Tekst stworzony odręcznie lub przy użyciu nietypowego fontu może więc nie zostać zinterpretowany poprawnie, lub w ogóle nierozpoznany. Algorytmy Google Lens są jednak stale ulepszane i coraz lepiej zdają się radzić sobie nawet w trudniejszych przypadkach.

Użytkownicy pokochali Obiektyw Google, o czym świadczy stale rosnąca liczba pobrań i wysoka ocena w Sklepie Play. Kalifornijski gigant z pewnością nie spocznie jednak na laurach i stale poprawiać będzie algorytmy funkcji, zarówno tych nowo wprowadzanych, jak i tych już działających.

4
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Lepiej napiszcie, jak ten szajs wyłączyć – bo zniknęło mi wyszukiwanie grafiki a zamiast tego pojawiło się idiotyczne, niefunkcjonalne i bałamutne wyszukiwanie obiektywem google…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *