google glass

Technologia

29.06.2021 13:07

Okulary Google Glass – cena, modele, newsy. Wszystko o Google Glass (2021)

Nauka
6
0
0
6
0

Jak obecnie wygląda sytuacja z Google Glass? Czym charakteryzuje się najnowsza wersja Enterprise Edition? W tym tekście przedstawimy najnowsze informacja dotyczące projektu. Dowiecie się też, jakie modele okularów od Google są dostępne oraz ile kosztują. 

Okulary Google Glass – co to dokładnie jest? Podstawowe informacje

Okulary Google Glass to nowoczesne urządzenie zgodne z wytycznymi stawianymi AR, które zostały zaprojektowane przez firmę Google. To sprzęt działający na zasadzie rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality). 

Projekt okularów powstał już w 2012 roku, kiedy Google pierwszy raz oficjalnie podzieliło się nim ze światem. Okulary miały połączyć w sobie rolę klasycznych okularów optycznych z funkcją smartfona oraz zaoferować możliwość obsługi głosowej. Cały projekt był i wciąż jest bardzo futurystyczny, niczym wyjęty wprost z popularnej serii filmów Star Trek. 

Dlaczego w okularach postawiono na AR? Przede wszystkim dlatego, że miały to być akcesoria do codziennego użytku, które miały rozszerzyć rzeczywistość użytkowników, a nie całkowicie przenieść ich w inny wymiar, tak jak w przypadku popularnych okularów VR. 

Zobacz też: Google i jego komputer kwantowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Pierwsza edycja okularów Google Glass Explorer miała podbić rynek konsumencki. Póki co jednak mierzą się one z dość dużą krytyką, dlatego producent bardzo inteligentnie zmodyfikował produkt i zmienił swoją grupę docelową. 

Cena okularów Google Glass

Pierwsze okulary Google Glass trafiły do fazy testowania w 2013 roku. Na samym początku mogło z nich skorzystać około 8000 osób, które jednak musiały dość dużo zapłacić. Cena pierwszej edycji Google Glass Explorer wynosiła wówczas 1500 dolarów. Dość dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagą fakt, że koszt produkcji jednej pary oscylował w granicach 80 dolarów. Wysoka cena w porównaniu do jakości okularów, ponieważ ich wydajność nie powalała w porównaniu z nowoczesnymi smartfonami (nawet w 2013 roku) sprawiła, że ostatecznie projekt ten nie przebił się na dłużej i został zakończony w 2015 roku. 

Następnie firma Google postawiła na przedefiniowanie swojego planu na Google Glass. Obecnie na rynku można kupić Google Glass Enterprise Edition 2, które premierę miały w 2019 roku. Ich cena to około 1000 dolarów i są one dość powszechnie wykorzystywane w biznesie. Cena okularów dostosowana jest bardziej do realiów rynkowych oraz klienta biznesowego, któremu w głównej mierze oferowane są najnowsze edycje tego sprzętu. 

Różne modele inteligentnych okularów Google Glass i Enterprise Edition – kiedy się pojawiały?

Pierwsza wersja okularów Google Glass to model Explorer, który w 2013 roku trafił do pierwszych klientów, a firma postawiła wówczas na rynek konsumencki. Otwarta sprzedaż została uruchomiona w 2014 roku. Projekt ten był niezwykle innowacyjny, jak na tamten czas, a marka chciała wykorzystać efekt nowości przy jego sprzedaży. 

Zapewne z tego powodu jego cena została ustalona na poziomie 1500 dolarów, co mogło przyczynić się do braku popularności okularów od Google i zatrzymaniu produkcji i sprzedaży sprzętu w 2015 roku. 

Glass Enterprise Edition 2 / Źródło: blog.google/products/devices-services/glass-enterprise-edition-2/

Google nie porzuciło jednak swojego pomysłu i cały czas aktywnie pracowało nad tym, by ujrzał on ponownie światło dzienne, lecz w odmienionej formule. W 2017 roku na rynku pojawiła się edycja Google Glass Enterprise Edition, która od początku dedykowana była klientom biznesowym. Warto zwrócić uwagę na to, że w porównaniu z wcześniejszą wersją konsumencką, doszło dosłownie do kilku kosmetycznych zmian oraz przede wszystkim zmiany grupy docelowej, co odmieniło ten projekt. 

Zobacz też: Wszystko o Google Stadia – Co to jest i co oferuje?

Sprzedaż Enterprise Edition okazała się na tyle sukcesem, że postanowiono kontynuować rozwój Google Glass. W 2019 roku na rynku pojawiła się wersja Enterprise Edition 2, która w tym momencie jest najwyższym modelem okularów AR od firmy Google. Na przestrzeni dwóch lat produkt bardzo unowocześniono oraz podwyższono jego parametry techniczne, dzięki czemu jest zdecydowanie bardziej trafiony. Przystępna cena na poziomie około 1000 dolarów również sprawia, że cieszy się on powodzeniem w sektorze biznesowym. Serię tę również otworzono na sprzedaż do klienta indywidualnego, choć to biznes wciąż jest głównym kanałem sprzedaży dla marki. 

Jak dokładnie działają okulary Google Glass – opis funkcjonalności?

Jak działają nowoczesne okulary Google Glass? Przede wszystkim ich działanie opiera się na rozszerzonej rzeczywistości. W produkcji Google Glass wykorzystano dedykowany projektor o mikroskopijnych rozmiarach. To on zbiera obraz i przekazuje go do naszej siatkówki, dzięki czemu wciąż wiemy, co dzieje się wokół nas. Oczywiście okulary te służą nie tylko do wykorzystywania tej funkcji, ale posiadają w sobie również szereg innych inteligentnych rozwiązań. 

Okulary Google Glass w dużej mierze mogą nam zastąpić smartfona. Posiadają takie funkcjonalności jak możliwość korzystania z klasycznych rozmów wideo, czy wysyłania wiadomości tekstowych. Z drugiej strony za pomocą okularów możemy je również odczytywać, robić zdjęcia, czy też udostępniać je dalej. 

Okulary mają też wbudowaną funkcję wyszukiwarki Google, aktualizacji danych pogodowych, czy też połączenia z kalendarzem, dzięki czemu przypomną nam o zbliżających się spotkaniach. To podstawowe i kluczowe naszym zdaniem funkcjonalności, które wbudowane są w najnowsze modele okularów Google Glass. 

Kontrowersje i problemy z debiutem kolejnych modeli okularów od Google

Źródło: https://blog.google/products/devices-services/glass-enterprise-edition-2/

Premiery kolejnych modeli okularów Google Glass nie są oczywiście pozbawione żadnych problemów. W przypadku pierwszej edycji, czyli Google Glass Explorer, przede wszystkim kontrowersje budziła bardzo wysoka cena, w stosunku do jakości produktu. 

Spowodowało to problemy z przebiciem się produktu na rynek i docelowo doprowadziło do jego chwilowego załamania i wyłączenia ze sprzedaży, co jasno można odczytywać jako porażkę Google na tym polu. Ostatecznie jednak przedstawiciele marki się nie poddali i powrócili po latach z udoskonalonym projektem, który ma szansę na zbudowanie dużo silniejszej pozycji rynkowej. 

Obecnie duże kontrowersje rodzi pytanie, czy nowe okulary Google Glass są bezpieczne w codziennym użytkowaniu, na przykład w trakcie prowadzenia auta. Korzystanie z AR oraz odbieranie i odczytywanie wiadomości w ten sposób, może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy i koncentrację kierowców. Sceptycy podnoszą również kwestię tego, że okulary mogą być wykorzystywane na przykład do robienia zdjęć lub filmów z ukrycia, a także nagrywania materiałów dźwiękowych. 

Rodzi to pytanie natury etycznej, w zakresie zachowania bezpieczeństwa i prywatności. Samo korzystanie z takiego sprzętu jest nielegalne między innymi na Ukrainie lub w Rosji. Z takimi wyzwaniami i kontrowersjami, również musi mierzyć się Google.

Zastosowanie Google Glass w praktyce przez przedsiębiorstwa

Obecnie rozwijany projekt Google Glass Enterprise Edition 2 skierowany jest przede wszystkim do sektora biznesowego, gdzie rzeczywiście może zagościć na dłużej. Gdzie już jest wykorzystywany z większym lub mniejszym powodzeniem?

Okulary Google Glass wykorzystywane są między innymi w sektorze medycznym. Można z nich korzystać w trakcie operacji chirurgicznych, podczas których obraz i dźwięk mogą być nagrywane. Materiał zebrany w ten sposób pozwala na dokładne odtworzenie przebiegu zabiegu i może być wykorzystywany w celach edukacyjnych. 

Z drugiej strony okulary te można wykorzystywać również do przeprowadzania zdalnych konsultacji z innymi specjalistami, podczas wykonywania operacji, co może zwiększyć ich skuteczność. 

Potencjał okularów dostrzeżony jest również w procesie edukacyjnym i nauki zdolności społecznych przez osoby z autyzmem. Rozszerzona rzeczywistość może znacznie im to ułatwić i pozwolić na swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Okulary wykorzystywane są również w dziennikarstwie, gdzie mogą służyć do rejestrowania wywiadów i znacznie ułatwiają codzienną pracę. To tylko niektóre z możliwości wykorzystania Google Glass przez przedsiębiorstwa. Korzysta się z nich również w zakresie komunikacji zdalnej. 

Zobacz też: Co to jest inteligentny dom i ile kosztuje? Czy cena smart home jest usprawiedliwiona przez komfort?

Najnowsze informacje o Google Glass

Google regularnie przekazuje mediom nowe informacje dotyczące projektu, jednak robi to bardzo oszczędnie, ze względu na panującą konkurencję. Obecnie na rynku znajdziemy przynajmniej kilka alternatywnych modeli okularów AR. 

W nowej wersji Glass ma być zastosowany bardzo wydajny procesor od Qualcomm, co ma wpłynąć na zwiększenie możliwości Google Glass. Docelowo okulary te mają również wykorzystywać Sztuczną Inteligencję (AI) i gwarantować bardziej oszczędne funkcjonowanie. 

Branża technologiczna spodziewa się, że na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat projekt dalej będzie rozwijany w kierunku sektora biznesowego, a z czasem być może marka ponownie otworzy się na rynek konsumencki. Wyzwań i wątpliwości jest jeszcze sporo, jednak Glass wciąż ma duże szanse na sukces, dlatego warto śledzić najnowsze informacje o tym wynalazku.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *