Turing obraz glowny

Rozrywka

16.08.2021 13:28

Alan Turing – słynny twórca informatyki, którego każdy fan technologii powinien znać

Nauka
8
1
2
8
1

Co jakiś czas na świat przychodzi taka osoba, która wywraca historię do góry nogami, tworzy nową maszynę, algorytm czy coś, co po prostu ułatwia nam życie i pcha naukę do przodu. Jednym z takich ludzi był Alan Turing wybitny brytyjski matematyk, kryptolog, a także jeden z ojców informatyki.

Alan Mathison Turing – dzieciństwo i zafascynowanie matematyką

Historia Alana Turinga to świetny przykład tego, że miejsce, w którym się rodzimy, może być dla nas swoistą przeszkodą, a nawet życiowym wyrokiem. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tym wybitnym łamaczu szyfrów, znawcy komputerów i matematycznej głowie, to ten artykuł w zupełności powinien zaspokoić Wasze potrzeby.

Turing
Alan Turing w młodości

Turing Alan urodził się 23 czerwca 1912 roku w Londynie. Jego ojciec pracował w indyjskiej służbie cywilnej. Dzisiejszy bohater miał także brata – Johna. Pomniejszą ciekawostką jest fakt, że Alan Mathison Turing został poczęty w Indiach, a urodzony w Wielkiej Brytanii – można więc rzec, że zwiedził trochę świata, jeszcze zanim się urodził.

W roku 1913 Turing został zostawiony pod opieką nianiek, a gdy miał 6 lat, rodzice zapisali go do szkoły St Michael. Później, Alan Turing, rozpoczął naukę w szkole Sherborne w hrabstwie Dorset. Chłopak od samego początku wykazywał ogromne zdolności w temacie nauk ścisłych. Alan potrafił przemierzyć 97 kilometrów, aby dostać się na zajęcia w szkole, a jednocześnie miał do niej nieco krytyczny stosunek.

Jeszcze chwilę temu mogliście przeczytać, że Turing został zapisany do prywatnej szkoły przez swoich rodziców, ale czy ci mu pomagali w nauce? Absolutnie nie! Alan Turing samodzielnie nauczył się czytać, co zajęło mu zaledwie kilka tygodni. Ponadto kombinował jak tylko mógł, aby rozwijać się samodzielnie i (w przeciwieństwie do publicznego nauczania) uczył się tego, czego chciał. Co to znaczy? Alan Turing polubił się z matematyką, ale początkowo omijał te tematy, które nie sprawiały mu przyjemności. Jednak jak to w życiu bywa – matematyki nie przeskoczysz, a świat nie opiera się tylko na uciechach, toteż dzisiejszy bohater po prostu musiał nadrobić zaległości w nauce.

Turing Alan – religia, studia i… orientacja seksualna

Gdy Turing był jeszcze młodym chłopakiem i uczęszczał do wspomnianej Sherborne School, odkrył swoją orientację seksualną. Mówiąc wprost – Turing był gejem. Poza tym rozmyślał także o swoim życiu religijnym i doszedł do wniosku, że bliżej mu do myślenia racjonalnego, toteż porzucił wszelkie religie i stał się ateistą.

Sprawdź też: ENIAC – pierwszy komputer na świecie? Geneza i ciekawostki

Niedługo potem poznał niejakiego Christophera Morcoma. Młodzi chłopcy dogadywali się niemal bezbłędnie, więc nie dziwne, że tytułowy geniusz zakochał się w swoim koledze. Czy z wzajemnością? Prawdopodobnie tak. Prawdopodobnie, bo przyjaciele potrafili trzymać się za ręce i wpatrywać się w gwieździste niebo, ale jednocześnie „prawdopodobnie”, bo Morcom zmarł niespodziewanie 13 lutego 1930 roku. Powodem śmierci okazała się być gruźlica, a jej początki zaczęły się już w dzieciństwie, gdy Christopher wypił zarażone, krowie mleko.

Należy zaznaczyć, że Morcom był lepszym uczniem niż Turing, toteż Alan próbował mu zaimponować poprawiając swoją wiedzę matematyczną. Nie byłoby to tak istotne, gdyby nie fakt, że po śmierci przyjaciela, Alan Turing, zaczął pracować jeszcze intensywniej, aż w końcu wyjechał na studia w King’s College w Cambridge. W 1931 roku uzyskał tam stypendium naukowe i zagłębił się w nauki ścisłe jeszcze bardziej.

Studia ukończył w 1934 roku z wyróżnieniem, a już w 1935 roku obronił pracę doktorską udowadniając jedno z najważniejszych twierdzeń rachunku prawdopodobieństwa – centralne twierdzenie graniczne.

Przebywając w Cambridge podjął się napisania pracy matematycznej, którą znamy dzisiaj pod nazwą „On Computable Numbers With An Application To The Entscheidungsproblem”, czyli w języku polskim: „O liczbach obliczalnych i ich zastosowania do problemu Entscheidungsproblem”. Po tym wydarzeniu kariera Turinga wystrzeliła i mężczyzna został uznany za jednego z najwybitniejszych matematyków świata.

Turing w trakcie studiów
Turing podczas lat nauki w Cambridge / Źródło: indy100.com

Kryptoanalityk w Bletchley Park

W wieku 27 lat, Turing, otrzymał propozycję pracy, jako kryptoanalityk w Bletchley Park – czyli brytyjskiej siedzibie kryptologów, należącej do Government Code and Cypher School. W tamtym miejscu Alan Turing zaprojektował urządzenie pozwalające łamać kod Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej. Co ciekawe, pomogli mu w tym polscy kryptoanalitycy (na przykład Marian Rejewski). Wynalazek był świetny, ponieważ zaoszczędzał czas i pieniądze, a to – jak wiadomo – na wojnie jest najważniejsze.

Alan Turing zaprojektował także kilka innych maszyn, które wręcz ratowały brytyjski rząd, a były nimi: bomba kryptologiczna Turinga-Welchmana (stworzona we współpracy z Gordonem Welchmanem), banburismus, a nawet przenośne scramblery, które pozwalały na bezpieczną transmisję głosową.

Sprawdź też: Bezzałogowa sonda Voyager 1 – najważniejsze informacje

Wracając na moment do koszmaru niemieckiego urządzenia „Enigma”, należy przyjrzeć się także jego opus magnum, które niestety do dzisiaj nie zostało zrealizowane. Maszyna Turinga – bo tak nazwano ten abstrakcyjny model urządzenia potrafiącego wykonywać algorytmy – miała być przełomem w świecie sztucznej inteligencji. Ów sprzęt najprościej opisać tymi słowami: komputer o niezliczonej mocy obliczeniowej. Jak możemy się domyśleć – takowy nigdy nie powstał, aczkolwiek same notatki i obliczenia Turinga były jak najbardziej poprawne i nie można im niczego zarzucić.

Za swoje zasługi, Alan Turing, został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Ale dlaczego „twórca informatyki”?

Po II Wojnie Światowej, Turing, zajął się pisaniem kodu oprogramowania do komputera Manchester Mark I. Nie był to jednak koniec jego wyczynów, ponieważ niedługo potem stworzył tak zwany: „Test Turinga”. Test miał określać czy maszyna nie staje się powoli zbyt inteligentna. Geniusz matematyczny widział wielki potencjał w algorytmach, ale także ogromne zagrożenie. Do dnia dzisiejszego, żadna maszyna nie zdała testu Turinga. Ponadto, ludzie korzystają ze swego rodzaju odpowiednika owego testu niemal każdego dnia, a mianowicie z CAPTCHA.

Niedługo później, Turing, stworzył program do gry w szachy, który był w stanie przewidywać ruchy przeciwnika o dwa do przodu. W tamtych czasach nie było jednak takiego sprzętu, który potrafiłby obsłużyć ów program, dlatego też Alan Turing testował swój algorytm ręcznie.

Bomba
Replika bomby Turinga / Źródło: wikipedia.org

Ukrywanie swojego prawdziwego „ja”

Homoseksualizm w czasach Alana Turinga był karany. Za związek z osobą tej samej płci można było pójść do więzienia, nawet mimo swoich zasług względem kraju. Jest to ważna informacja, ponieważ, po pierwsze, Turingowi niezbyt dobrze szło w relacjach z innymi chłopakami, a po drugie – oświadczył się… Kobiecie.

A dokładniej niejakiej Joan Clarke, która była jego współpracowniczką. Niedługo potem wyjawił kobiecie, że bardziej interesują go mężczyźni i z bólem serca zerwał zaręczyny.

Alan Turing – jego alergia, zainteresowania i maska gazowa

Dzisiejszy bohater był uczulony na choroby sezonowe. Teraz prawdopodobnie można by było coś zaradzić najzwyklejszymi tabletkami za 6 złotych z apteki, ale w czasie wojny nie wyglądało to na takie proste. Informacja ta nie miałaby większego znaczenia, gdyby nie fakt, że Turing jeździł do pracy rowerem, a na twarz zakładał maskę gazową. Wyglądał co najmniej zabawnie, ale nie przejmował się tym.

Warto także wspomnieć, że mężczyzna lubił piwo, sporty, a rower czy maraton nie były dla niego żadnym wyzwaniem.

Sprawdź też: Deep blue vs Kasparov. Sztuczna inteligencja według Kasparowa – szachisty, który przegrał z AI

Oskarżenie o naruszenie moralności publicznej

Niestety w życiu tak już bywa, że szczęście jest równie ważne, co umiejętności i wiedza. Niejaki Stewart Menzies podejrzewał już dawno, że geniusz matematyczny może być homoseksualistą. Początkowo nic z tym faktem nie robiono, bo Turing wciąż był potrzebny, ale już wtedy postanowiono, że będzie można się go pozbyć, gdy tylko zakończy swoje prace.

W styczniu 1952 roku Turing został oskarżony o naruszenie moralności publicznej za homoseksualne stosunki i skazany na jedno z dwóch: więzienie, albo terapia hormonalna. Turing wybrał terapię, co skutkowało chemiczną kastracją.

Śmierć Alana Turinga

Wraz z wyrokiem mężczyzna stracił dostęp do pracy nad komputerami i to przesądziło o jego życiu. 7 czerwca 1954 w Wilmslow, mężczyzna popełnił samobójstwo – wstrzyknął do jabłka truciznę, a następnie je zjadł, a w zasadzie tylko ugryzł.

Ułaskawienie najlepszego w swojej dziedzinie

Wiadomości podają, że Alan Turing został ułaskawiony dopiero w 2013 roku za sprawą Elżbiety II. Media i cały rząd brytyjski uznał mężczyznę za najwybitniejszego matematyka XX wieku, a w 2014 roku powstał film pod tytułem: „Gra tajemnic”.

Turing - pomnik
Pomnik Turinga w Milton Keynes

Król szyfrów

Z pomocą polskich kryptologów, w oparciu o swoją obszerną wiedzę, w trakcie ukrywania osobowości przed skrzydłami prawa, aż po maszynę zwaną „maszyną Turinga” – ile jeszcze mógłby dobrego zrobić Alan Mathison Turing? Tego nie wie nikt, jednakże jedno jest pewne – ten mężczyzna był mistrzem w swoim fachu, a jego strata rozeszła się z ogromnym echem.

8
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Megageniusze, a takim był m.in. Turing, czy da Vinci, wielu innych byli innej orientacji. I co z tego. Dzisiaj jest to nie do pojęcia, ile musieli katuszy psychicznych znieść, a wszak nie byli obleśnymi i obnoszącymi się po ulicach dziwakami. Wszyscy dzisiaj wiemy, ile dali ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *