kasparov

Technologia

28.06.2021 22:46

Deep blue vs Kasparov. Sztuczna inteligencja według Kasparowa – szachisty, który przegrał z AI

Nauka
8
0
0
8
0

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku doszło do bezprecedensowego wydarzenia – w pojedynku szachowym rosyjski arcymistrz zmierzył się z komputerem marki IBM. Po emocjonującej rywalizacji słynny szachista Garri Kasparow przegrał ze sztuczną inteligencją. Czy powinniśmy się jej obawiać? Jak może wyglądać praca przyszłości według Kasparowa?

Garri Kasparow – sylwetka słynnego szachisty

Garri Kimowicz Kasparow urodził się w 1963 roku w Baku. Ten wybitny rosyjski arcymistrz szachowy (tytuł uzyskał w wieku 17 lat) nadal pozostaje najmłodszym w historii mistrzem świata. Swoje pierwsze mistrzostwo zdobył 9 listopada 1985 roku w wieku 22 lat 6 miesięcy i 27 dni, pokonując najwybitniejszego szachistę przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, Anatolija Karpowa.

garri kasparow

Kolejne lata kariery Kasparowa nieodłącznie związane były z pojedynkami z maszynami – był pierwszym człowiekiem, który zmierzył się w pojedynku szachowym z komputerem.

Po zakończeniu kariery szachisty zaangażował się politycznie. W 2005 roku założył Zjednoczony Front Obywatelski – demokratyczną partię polityczną pozostającą w opozycji do władz rosyjskich, a dwa lata później poinformował o zamiarze ubiegania się o fotel prezydenta Rosji w marcu 2008 roku. Ostatecznie jednak, na trzy miesiące przed planowanymi wyborami, zdecydował się zrezygnować i wycofał swoją kandydaturę. Obecnie cały czas pozostaje w opozycji do rządów Władimira Putina i często wypowiada się krytycznie na temat sytuacji politycznej w Federacji Rosyjskiej.

Garri Kasparow kontra Deep Blue – pierwsza porażka człowieka z komputerem

kasparov deep blue
Źródło: https://spectrum.ieee.org/

Datą, która na zawsze przeszła do historii szachów, był 10 lutego 1996 roku. Doszło wtedy do pierwszego pojedynku, w którym człowiek przegrał z komputerem. Stworzony przez amerykańską firmę IBM system komputerowy Deep Blue okazał się lepszy w pojedynczej partii od arcymistrza Kasparowa. Cały mecz Deep Blue vs Kasparov zakończył się zwycięstwem Rosjanina (szachista wygrał 3 partie, dwie zremisował i jedną przegrał), jednak ta konkretna partia zapisała się na stałe na kartach historii.

Firma IBM wprowadziła szereg ulepszeń swojego systemu i rok później – w maju 1997 roku – po raz pierwszy cały mecz zakończył się zwycięstwem maszyny (dwa zwycięstwa Deep Blue, trzy remisy i zaledwie jedna partia wygrana przez Kasparowa). 11 maja 1997 roku stał się symboliczną datą zwycięstwa sztucznej inteligencji.

Przy okazji tego historycznego wydarzenia nie obyło się bez kontrowersji. Kasparow zarzucał firmie IBM wspieranie maszyny czynnikiem ludzkim. Faktem jednak jest, że system komputerowy był na bieżąco modyfikowany pomiędzy poszczególnymi partiami, co pozwoliło maszynie unikać popełnionych wcześniej błędów.

Mimo chęci rewanżu ze strony Kasparowa firma IBM zaniechała dalszego rozwijania systemu Deep Blue, który tym samym przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Zobacz też: Co to jest uczenie maszynowe? Machine learning w pigułce

Garri Kasparow i jego stanowisko na temat sztucznej inteligencji

Ze względu na galopujący rozwój technologii, sztuczna inteligencja na coraz szerszym polu potrafi wykonywać zadania jeszcze do niedawna przeznaczone tylko dla ludzi. Może to budzić spore obawy, zwłaszcza w sytuacjach, w których AI byłaby w stanie zastąpić żywego człowieka. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy to olbrzymia szansa dla ludzkości, czy jednak spore zagrożenie, powinieneś wiedzieć, co na ten temat uważa człowiek, który jako pierwszy stanął oko w oko z maszyną. I przegrał.

Garri Kasparov słusznie zauważa, że sztuczna inteligencja jest obecnie ukierunkowana wąskotorowo. Idealnym przykładem jest system Deep Blue, który w połowie lat dziewięćdziesiątych pokonał arcymistrza szachowego na przestrzeni całego meczu. Mimo ogromnego zaawansowania systemu, jego umiejętności mogły być wykorzystane jedynie do rozgrywania partii szachów. W każdej innej dziedzinie były one całkowicie bezużyteczne.

Dlatego, mimo że na poszczególnych polach sztuczna inteligencja może okazać się lepsza od człowieka, na razie nie jest w stanie go zastąpić w szerszej perspektywie. Koniec końców to ludzie tworzą systemy sztucznej inteligencji, a nie odwrotnie, i nadal mają nad nią pełną kontrolę.

Zobacz też: Google i jego komputer kwantowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Rosjanin ostrzega jednak, że prędzej czy później rozwój technologiczny może nieść za sobą wiele zagrożeń związanych z nieustannym ulepszaniem i modyfikowaniem umiejętności, jakie nabywają komputery. Wszystko zależy tak naprawdę od ukierunkowania rozwoju sztucznej inteligencji, a z racji tego, że odpowiedzialni są za to żywi ludzie, z ich wadami i często wątpliwą moralnością, Kasparov przestaje być optymistą.

Zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji

Zagrożenia wynikające ze strony nieustannie rozwijanej sztucznej inteligencji związane są przede wszystkim z jej nieodpowiednim wykorzystaniem. Do najważniejszych zagrożeń, jakie niesie za sobą rozwój AI, należą:

  • niewystarczające wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji,
  • nieodpowiednie użycie w nieetycznych celach,
  • rozmycie odpowiedzialności za szkody związane z działaniem systemów komputerowych,
  • ryzyko wykorzystania przez nieodpowiednie grupy ludzi – terrorystów, przestępców, przywódców światowych reżimów etc.,
  • ingerencja w prywatność i ochronę danych osobowych,
  • groźba nieustannej inwigilacji.
kasparow deep blue
Źródło: https://www.scientificamerican.com/

Z całą pewnością zauważyłeś, że praktycznie wszystkie zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji wynikają ze sposobu jej użycia przez ludzi. To tak naprawdę od nas wszystkich zależy sposób, w jaki będzie ona wykorzystywana i czy w niedalekiej przyszłości będzie kamieniem milowym dla globalnego rozwoju, czy przyczyną urzeczywistnienia się zagrożeń, które mogą znacząco wpłynąć na losy całego świata.

Dlatego warto, abyś miał świadomość, że zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji wynikają wyłącznie z ułomności ludzkiej natury.

Praca przyszłości według Kasparowa

Według Kasparowa w niedalekiej przyszłości aż 96 proc. ludzi może stracić pracę na rzecz sztucznej inteligencji. Jego obawy potwierdza Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD – zajmująca się działalnością na rzecz jak najwyższego wzrostu gospodarczego i stopy życiowej. Ta międzynarodowa organizacja szacuje, że obecnie już ok. 14 proc. osób pracujących w USA zagrożonych jest utratą pracy ze względu na możliwość całkowitej automatyzacji wykonywanych przez nich obowiązków.

Garri Kasparov uważa, że prędzej czy później ludzie będą jedynie stanowili wsparcie i odgrywali rolę przewodników dla sztucznej inteligencji, która przejmie zdecydowaną większość obecnych obowiązków.

Powierzenie coraz szerszego zakresu wykonywanych prac sztucznej inteligencji wydaje się nieuniknione. Z jednej strony budzi to spore obawy, z drugiej jednak stanowi bardzo dużą szansę na globalny rozwój w praktycznie każdym aspekcie. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku powędruje rozwój AI. A to od początku do końca zależeć będzie od nas samych.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *