astronauta a kosmonauta

Technologia

17.03.2022 08:52

Astronauta, kosmonauta i tajkonauta. Ile zarabia, jak nim zostać?

Nauka
28
1
1
28
1

Kosmonauta a astronauta – czy te pojęcia się czymś różnią? Czym się zajmuje kosmonauta, astronauta i tajkonauta? Ile zarabia się w takiej pracy i jakie są jej blaski i cienie? Wszystko o zawodzie astronauty znajdziesz w poniższym artykule. Zaczynamy!

Astronauta a kosmonauta oraz taikonauta — definicja. Co oznaczają te pojęcia?

Czy słowa „kosmonauta” i „astronauta” oznaczają to samo? Według prof. Katarzyny Kłosińskiej z Poradni Językowej PWN – jak najbardziej. Można używać ich wymiennie, ponieważ stanowią synonimy. Każde z nich ma jednak inną etymologię. W drugiej połowie XIX wieku pisarz Percy Greg wydał powieść sci-fi Across the Zodiac: The Story of a Wrecked Record, w której nazwał statek kosmiczny słowem „Astronaut”. Jak podaje PWN, w 1925 roku w języku francuskim pojawiło się określenie „astronautique”, odnoszące się do wyrazów związanych z podróżami międzyplanetarnymi. Jego poszczególne człony pochodzą od greckich słów: astro- od gwiazdy, a -nautique od żeglarza. Finalnie słowo „astronaute” znalazło się w książce Les Navigateurs de l’Infini Josepha Henriego Honoré Boexa.

„Kosmonauta” w swojej etymologii także nosi ślady języka francuskiego. Często jednak można natknąć się na informację, że wywodzi się z Rosji. Owszem, Rosjanie rozpowszechnili użycie tego wyrazu w latach 60. XX wieku, ale pierwszy raz słowo to pojawiło się we francuskim czasopiśmie Les Problèmes de la Cosmonautique. Człon kosmo- pochodzi od greckiego „świat”, a -naute, tak samo, jak w wypadku astronauty, nawiązuje do greckiego „żeglarza”.

Gdy Jurij Gagarin pojawił się w kosmosie, „kosmonauty” zaczęto używać przede wszystkim w Związku Radzieckim, natomiast „astronauta” stał się określeniem najbardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych. Różnice w znaczeniu słów można dostrzec na poziomie etymologicznym, gdyż w wyrazie „astronauta” mamy do czynienia z podróżami wśród gwiazd, a w „kosmonaucie” chodzi o podróże pozaziemskie. Wszystko sprowadza się jednak do tego samego – zatem określeń tych można używać wymiennie.

astronauta a kosmonauta
Na zdjęciu widać kosmonautę czy astronautę? Oczywiście obie odpowiedzi są prawidłowe!

Skąd natomiast wziął się tajkonauta? Słowo powstało niedługo po tym, jak pierwszy raz chińscy astronauci wyruszyli w kosmos. „Tàikōng” (太空) w języku mandaryńskim oznacza „kosmos”, co w połączeniu z greckim „żeglarzem” dało wyraz spopularyzowany głównie w internecie. Nie jest to jednak określenie używane przez samych Chińczyków. Gdy określają oni astronautów czy kosmonautów, posługują się słowem „yŭhángyuán” (宇航员), które najczęściej tłumaczy się jako „kosmiczny nawigator”.

Zawód astronauty — czym się charakteryzuje? Czym dokładnie zajmują się kosmonauci?

Zawód astronauty jest bardzo wymagający. Jego celem jest nie tylko podróżowanie w kosmosie, ale także odkrywanie i badanie przestrzeni międzyplanetarnej. Astronauta może być np. pilotem statku kosmicznego, członkiem załogi, który dba o poprawne działanie rakiety czy naukowcem wykonującym eksperymenty w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poza tym kosmonauci pracują przy krążących wokół Ziemi satelitach, ale najbardziej ekscytującą częścią tego zawodu są wycieczki w kosmos. Astronauci mają okazję przeżyć na własnej skórze, jak to jest znajdować się w przestrzeni międzyplanetarnej, a nawet stąpać po innych niż Ziemia ciałach niebieskich. I choć zawód kosmonauty kojarzy się głównie z przebywaniem daleko od Ziemi, to znaczną większość czasu przeznacza się na szkolenia i naukę.

Sprawdź też: Chińska misja na Marsa z sukcesami. Chiński łazik wylądował na Marsie

Ile zarabia astronauta? Jak zostać astronautą?

O zostaniu astronautą marzy mnóstwo osób z całego świata, jednak możliwość uprawiania tego zawodu otrzymuje jedynie grono nielicznych. By zostać astronautą – szczególnie takim, który lata w kosmos – trzeba wiele poświęcić. Podstawowym wymaganiem jest odpowiednie wykształcenie. Jest to minimum stopień licencjata czy inżyniera nauk ścisłych, a także co najmniej trzy lata pracy w danej dziedzinie lub określona liczba godzin pracy za sterami odrzutowca. Ponadto astronauci muszą charakteryzować się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem, które umożliwi im bezpieczne wykonywanie zawodu.

Spośród wszystkich kandydatów spełniających powyższe warunki, szanse na szkolenie się na astronautę otrzymują i tak nieliczni, cechujący się najbardziej imponującymi osiągnięciami i umiejętnościami. Wszystko to powiązane jest ze sporymi zarobkami astronautów. Roczne wynagrodzenie astronautów NASA wynosi minimum około 66 tys. dolarów rocznie, ale może być nawet ponad dwukrotnie wyższe.

Plusy zawodu astronauty — nie tylko loty kosmiczne

Praca jako astronauta jest bez dwóch zdań wyjątkowa, ale jak każdy zawód, ma swoje wady i zalety. Oto kluczowe plusy płynące z bycia kosmonautą:

  • możliwość eksploracji przestrzeni międzyplanetarnej – niewiele osób na świecie ma szansę patrzeć na Ziemię z dalekiej perspektywy, podróżując na inne planety;
  • uczestnictwo w ważnych badaniach – astronauci biorą udział w niezwykle istotnych eksperymentach i badaniach, które mają realny wpływ na rozwój światowej nauki;
  • wysokie zarobki – zawód astronauty należy do tych zdecydowanie opłacalnych, ponieważ roczny dochód pracownika NASA może osiągać nawet około 140 tys. dolarów;
  • nieustanne poszerzanie swojej wiedzy – praca astronauty to praca naukowa, polegająca na ciągłym rozwoju zarówno siebie, jak i całego obszaru nauki.

Minusy zawodu kosmonauty

Omówiliśmy już blaski zawodu kosmonauty – czas zatem przyjrzeć się największym minusom, z którymi trzeba się mierzyć, wykonując tę pracę. Oto one:

  • mnóstwo czasu poza domem – astronauci sporo czasu spędzają z dala od swoich bliskich, niekiedy przebywają poza domem przez wiele miesięcy z rzędu;
  • trud otrzymania pracy – dostęp do zawodu astronauty jest tak trudny, że niektórzy poświęcają wiele lat swojego życia na starania, a sporej części z nich i tak się to nie udaje;
  • wpływ na zdrowie – przebywanie w kosmosie może negatywnie wpływać na stan zdrowia astronautów – lekkie dolegliwości mogą rozwinąć się w poważniejsze choroby;

niebezpieczeństwo w kosmosie – na przestrzeni lat odbyło się wiele wypraw w kosmos i niestety nie wszystkie okazały się szczęśliwe – podczas podróży do gwiazd niejednokrotnie ginęli astronauci.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Astronautyka i jej rozwój — czy możemy się spodziewać większego zapotrzebowania na ten zawód?

Choć osiągnięcia dzisiejszej astronautyki są imponujące, to wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek. Na oficjalnej stronie NASA można przeczytać, że agencja planuje m.in. powrót na Księżyc, załogowy lot na Marsa i wiele więcej. Najnowocześniejsze i szybko rozwijające się technologie pozwalają na coraz bardziej zaawansowane badania kosmosu. Do wszystkich tych działań niezbędni są ludzie, dlatego w przyszłości można spodziewać się rosnącego zapotrzebowania na zawód astronauty. NASA zapowiada, że nieustannie będzie dążyć do znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Czy jesteśmy sami?”.

Lotnictwo i kosmonautyka rozwijają się w imponującym tempie. Zawód astronauty jest niezwykle prestiżowy i pożądany na całym świecie. Nowi kandydaci cały czas starają się zasilić szeregi NASA czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Koniecznie daj znać w komentarzu, czy i Ty marzyłeś kiedyś o zostaniu astronautą. A może… już nim jesteś?

Sprawdź też: Rakieta SpaceX Falcon 9 – rakieta wielokrotnego użytku

28
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *