szyfrowanie end to end

Technologia

03.04.2023 12:24

Szyfrowanie end to end – czym są zaszyfrowane wiadomości?

Nauka
4
0
0
4
0

Szyfrowanie end to end to jeden z najpopularniejszych sposobów na zadbanie o prywatność wysyłanych przez siebie wiadomości. Na czym jednak polega ten sposób szyfrowania i co warto o nim wiedzieć?

Prywatność w internecie to niesamowicie ważna kwestia. W końcu mało kto chce, by jego w teorii prywatne wiadomości były oglądane przez osoby niepożądane, które nie są ich adresatem. Jest to jednak niestety realne zagrożenie. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nim jest korzystanie z szyfrowania e2e. 

Szyfrowanie end to end – co to jest?

Szyfrowanie end to end, które po polsku jest czasem nazywane szyfrowaniem od końca do końca to jeden z systemów komunikacji opierających się na szyfrowanych wiadomościach. Dzięki niemu można znacząco poprawić swoje bezpieczeństwo w internecie poprzez lepsze chronienie wysyłanych przez siebie znajomości. Szyfrowanie ent to end to więc sposób dbania o swoją prywatność w internecie, co samo w sobie jest dość trudnym zadaniem. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Na czym polega szyfrowanie end to end?

Działanie szyfrowania end to end, można porównać do wysłania swojemu znajomemu kartki z wiadomością. Jeśli w czysto hipotetycznej sytuacji przekażemy po prostu kartkę z treścią, na której napisano adresata, to zawartość kartki nie będzie w żaden sposób chroniona. Będzie mógł ją przeczytać każdy, kto na nią trafi od listonosza przez pracowników poczty, po niepożądane osoby trzecie. 

Sposobem na to, by wysyłać komuś listy, które nie zostaną odczytane przez nikogo poza właściwym adresatem to zapakowanie kartki w kopertę. Właśnie z takiej wirtualnej koperty korzysta szyfrowanie end to end. W tym procesie pośrednik, czyli na przykład komunikator internetowy nie ma wglądu w wysyłaną wiadomość. Ta jest zaszyfrowana i przekazywana bezpośrednio do adresata. Takie wiadomości szyfrowane są dość bezpieczne i pozwalają na znaczącą poprawę prywatności w polskim internecie. 

szyfrowanie end to end

Sprawdź też: Skuteczne zarządzanie hasłami – jak to robić?

Jest to jednak dość proste tłumaczenie, więc nieco je rozbudujemy. Do zaszyfrowania wiadomości używany jest tak zwany klucz publiczny. Do niego dostęp mają wszyscy, którzy tylko tego zechcą. Może on jednak służyć tylko do zaszyfrowania wiadomości. Do jej odczytania potrzebny jest tak zwany klucz prywatny. Aby uzyskać go z zaszyfrowanej wiadomości, trzeba posiadać ogromną wiedzę i umiejętności, a także wiedzieć, jak wykorzystać je w praktyce. 

Zalety szyfrowania end to end

Szyfrowanie wiadomości sposobem end to end ma całkiem sporo zalet. Przede wszystkim to świetny sposób na poprawę swojej prywatności w internecie. W końcu każda ważna, czy nawet mniej istotna informacja jest szyfrowana tak, by mógł ją odczytać jedynie nadawca i odbiorca.

Do tego komunikaty szyfrowane metodą end to end są dodatkowo zabezpieczone przed różnymi atakami. Mowa tu na przykład o metodach, takich jak man-in-the-middle. Jest to dość groźny rodzaj ataku kryptologicznego, który polega na przejęciu i zmodyfikowaniu wysłanego komunikatu. Z szyfrowaniem e2e jest to trudniejsze, gdyż osoba, która przejmie zaszyfrowaną wiadomość, musi jeszcze znaleźć prywatny klucz, którego odkrycie jest naprawdę trudne. 

Komunikatory szyfrowane – które aplikacje używają szyfrowania e2e?

Z szyfrowania tego typu korzysta całkiem sporo komunikatorów. Martwić nie muszą się osoby, które zastanawiają się, czy signal jest bezpieczny. Ta aplikacja należy do grupy bezpiecznych komunikatorów, które wykorzystują metodę e2e. Inne komunikatory szyfrowane to na przykład Skype, iMessage domyślnie dostępne zamiast SMSów w smartfonach z serii iPhone. Ponadto oferowane przez inną aplikację WhatsApp szyfrowanie również opiera się właśnie na e2e. 

e2e

Są też strony oferujące szyfrowanie maila. Zaszyfrowane wiadomości są jednak oferowane głównie przez niszowe poczty elektroniczne. Największe, takie jak Gmail nie oferują jeszcze szyfrowania wiadomości e-mail. 

Czy szyfrowanie end to end jest bezpieczne? Komunikatory a ochrona danych

Czas na odwieczne pytanie dotyczące komunikatorów, dotyczące tego czy messenger jest bezpieczny. Ten mobilny komunikator domyślnie nie korzysta z szyfrowania e2e, przez co pod względem bezpieczeństwa nie jest raczej dobrą alternatywą dla WhatsAppa, czy też innych komunikatorów takich jak Skype. 

Nie oznacza to, że na oferowanym przez firmę Meta komunikatorze nie można chronić swoich konwersacji. Trzeba tylko wiedzieć, jak zaszyfrować wiadomość. Jest to możliwe na przykład z pomocą funkcji, jaką jest czat ze znikającymi wiadomościami. Zasada jego działania jest prosta. Każdą wysłaną wiadomość można zobaczyć tylko raz. Wyjście z konwersacji skutkuje jej zniknięciem, a do tego w trakcie korzystania z tej funkcji Messenger kontroluje, czy nie dochodzi do nagrywania ekranu lub wykonywania tak zwanych screenshotów. 

Sprawdź też: Czy WhatsApp jest bezpieczny? Jakie zagrożenia ze sobą niesie?

Niestety Messenger to nie jedyna aplikacja, w której poziom ochrony danych jest raczej na kiepskim poziomie. Dlatego to bardziej istotnych rozmów zawierających newralgiczne dane znacznie lepiej sprawdzają się inne komunikatory, takie jak na przykład wcześniej wspomniany WhatsApp. Oferują one znacznie lepsze szyfrowanie, dzięki czemu nie trzeba martwić się o swoją prywatność. 

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *