anały naukowe kosmos obraz glowny

Rozrywka

28.07.2021 11:24

Najlepsze kanały naukowe o kosmosie na YouTube – kosmos i inne ciekawostki

Nauka
11
2
0
11
2

Na YouTube znaleźć można licznych ciekawych twórców popularnonaukowych treści. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego o kosmosie lub innych tematach – sprawdź nasze zestawienie!

Najlepsze kanały naukowe o kosmosie – YouTube i najciekawsi twórcy na platformie

Świat nauki pełen jest niezwykle skomplikowanych zagadnień, których wyjaśnienie laikowi może być niemałym wyzwaniem. W końcu większość z nas łatwiej przyswaja wiedzę możliwą do przedstawienia w sposób prosty i obrazowy. Zadania połączenia złożonych tematów i przystępnej formy od lat podejmują się jednak prowadzący z różnych kanałów na YouTubie. Jeżeli więc poszukujesz informacji na temat kosmosu lub innych dziedzin nauki zaprezentowanych w sposób zrozumiały nawet dla zupełnie nieobeznanych w temacie, sprawdź naszą listę programów wideo na YouTube, które przyjemnie, lecz i merytorycznie wyjaśniają różne zagadki wszechświata.

Sprawdź: CERN i Wielki Zderzacz Hadronów – zwiedzanie, ciekawostki. Wszystko o Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

Veritasium

Każdy materiał Veritasium to solidna porcja wiedzy na temat nauk ścisłych i przyrodniczych lub z dziedziny edukacji. Prowadzący, Derek Muller, to uznany popularyzator nauki, który swoją żywą pasję do przekazywania wiedzy od lat wykorzystuje do tworzenia wciągających i merytorycznych filmów. Kanał prezentuje treści przeznaczone dla widzów o różnym poziomie wiedzy, więc niektóre z materiałów mogą wydawać się zbyt nieprzystępne dla początkujących. Jeżeli jednak nie masz z tym problemu – duża liczba odcinków i różnorodność tematyczna na Veritasium nie pozwoli Ci się nudzić.

Kurzgesagt

Kurzgesagt w swoich produkcjach z humorem i ciętym językiem porusza zagadnienia z dziedzin fizyki, historii kosmosu, biologii czy ewolucji życia na Ziemi. Program doskonale opakowuje złożone tematy w prostą i przystępną formę – śledzenie barwnych, pomysłowych animacji to czysta przyjemność oraz sposób na zrozumienie zagadnienia także przez osoby, które lepiej przyswajają wiedzę w obrazowej formie. Kanał spodoba się więc szczególnie tym widzom, dla których duże znaczenie ma aspekt wizualny produkcji. Szukasz ciekawostek podanych w formie angażujących historii i z pierwszorzędną oprawą graficzną? Kurzgesagt może być właśnie dla Ciebie.

NASA

Dla fanów ciekawostek o przemyśle kosmicznym i astronautyce kanał NASA na YouTube może się wydać szczególnie interesujący. Udostępniane przez agencję krótkie, ale ciekawe materiały, pozwalają lepiej zorientować się w obecnym stanie branży kosmicznej technologii oraz w różnych działaniach prowadzonych przez ten podmiot. Na kanale znajdziemy też filmiki z przeprowadzanych przez Amerykanów misji, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jak wygląda życie codzienne astronautów lub co znajduje na swojej drodze wysłany na Marsa łazik Perseverance.

Sixty Symbols

Sixty Symbols to kolejna ciekawa propozycja z USA, dedykowana widzom, którym zależy na tym, by treści przekazywane przez kanał były możliwie jak najbardziej trafne i zgodne z wiedzą naukową. To też powód, dla którego program ten poleca się szczególnie tym widzom, którzy rozważają karierę naukową w obszarach takich jak astronomia czy fizyka.

Przejrzysta i przystępna forma prezentacji wiedzy sprawia, że filmy z tego kanału pomogą lepiej usystematyzować wiadomości na temat kosmicznych obiektów i zjawisk. Interesujące, nierzadko bardzo oryginalne tytuły odcinków dodatkowo zachęcają do odkrywania nieco zwariowanego, ale zawsze merytorycznego świata Sixty Symbols.

Vsauce

Michael Stevens to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie YouTube prowadzących kanałów o tematyce szeroko pojętej nauki. W jego programie znajdziemy szalone eksperymenty, dociekania na temat natury ludzkiego umysłu oraz wyjaśnienia różnych interesujących zjawisk z obszarów matematyki, psychologii czy astronomii. Autor kanału z pasją opowiada o nauce we wszystkich jej odsłonach i robi to znakomicie nie tylko merytorycznie, lecz i z ogromną dozą humoru i ciekawej, angażującej narracji.

Lista najciekawszych kanałów popularnonaukowych na polskim YouTube

Choć na tej platformie najwięcej kanałów tworzy się w języku angielskim, interesujące materiały popularyzatorskie znajdziecie również na polskim YouTube. Sukces kanałów takich jak Historia bez cenzury czy SciFun dobitnie pokazał, że dla wielu osób nauka może być świetną przygodą, jeżeli tylko zostanie ukazana w przyjaznej, przystępnej nawet dla laików odsłonie. W końcu uczyć się można na wiele sposobów, a treściwe filmy na YouTube mogą niekiedy przekazywać informacje lepiej, niż znane ze szkoły podręczniki. Jeśli nie rozumiesz angielskiego lub o wiele bardziej cenisz sobie rodzimy język, sprawdź propozycje najciekawszych polskich kanałów popularnonaukowych.

Zobacz: Wszystko o wahadłowcach kosmicznych. Najsłynniejsze wahadłowce kosmiczne

SciFun

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych kanałów o tematyce nauk ścisłych na polskim YouTube – na platformie zdobył już ponad milion subskrypcji. Na taki sukces programu złożyło się wiele czynników, od ciętego humoru, z jakim prowadzący komentuje omawiane tematy, po wnikliwość, precyzję oraz jakość treści.

Autor z pasją dzieli się z widzami wiedzą na temat fizyki, astronomii oraz chemii, wyjaśnia zasady działania mniej lub bardziej popularnych zjawisk naturalnych oraz przeprowadza oryginalne eksperymenty. Prowadzony przez Dariusza Hoffmana kanał można polecić wszystkim, którzy chętnie chłoną wiedzę z dziedziny nauk ścisłych. Program spodoba Ci się, jeśli szukasz filmików prezentujących zagadnienia w sposób wartościowy i treściwy, ale nie nieprzystępny. Autor jak nikt udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna.

Astrofaza

Astrofaza to prawdziwa gratka dla fanów kosmicznych tematów – na tym kanale znajdziemy mnóstwo filmików omawiających ciekawe astronomiczne zjawiska i newsy na temat kosmicznej eksploracji, których niekiedy próżno szukać w innych częściach polskiego internetu. Piotr Kosek to prawdziwy pasjonat, co zdecydowanie widać w jego podejściu do prezentowania treści. Przystępną formę przekazywania wiedzy łączy on z solidnym researchem, sprawiając, że tworzone przez niego filmy to nie tylko kawał świetnej rozrywki, lecz i prawdziwa kopalnia wiedzy na temat najodleglejszych zakątków kosmosu.

Smartgasm

Smartgasm to propozycja szczególnie dla tych z widzów, którzy nie pragną poprzestawać na krótkich, ledwo wprowadzających w temat filmikach – na tym kanale nawet trudniejsze zagadnienia mogą doczekać się klarownego i wyczerpującego tłumaczenia. Dobór tematyki materiałów to coś, co przyciągnęło wielu stałych widzów tego programu. Twórca serwuje wiedzę przede wszystkim z dziedzin fizyki i astronomii, robi to przy tym w interesujący sposób – na kanale możemy znaleźć na przykład próby tłumaczenia z perspektywy naukowej znanych z filmów sci-fi motywów, takich jak podróże w czasie czy długodystansowe kosmiczne wojaże.

Urania TV

Urania to polski portal o tematyce astronomicznej, który kilka lat temu doczekał się także swojego kanału na YouTube. Program prowadzony jest zarówno przez hobbystów, jak i specjalistów, poruszających w jego ramach tematy astronomii, kosmicznych technologii i eksploracji. Urania komentuje również newsy i pozwala być na bieżąco z najważniejszymi doniesieniami z zakresu astronautyki. Kanał polubią raczej ci widzowie, którzy bardziej niż na obrazową formę i wizualne ozdobniki zwracają uwagę na wartościową treść.

Zarówno zagraniczny, jak i polski YouTube pełen jest przykładów na to, że nawet najbardziej złożone tematy mogą doczekać się prezentacji w prostej i przyjemnej formie. Kreatywność twórców nie przestaje zadziwiać i stale znajdują oni sposoby, by uczynić przekazywaną wiedzę jeszcze ciekawszą i bardziej przystępną. Mamy nadzieję, że dzięki tej liście znajdziecie swój ulubiony popularnonaukowy kanał na YouTube.

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *