World Wide Web

Technologia

20.01.2023 08:16

World Wide Web – definicja, historia i informacje o stronach www

Nauka Online Social media
9
0
1
9
0

World Wide Web, czyli w skrócie www to coś, bez czego dzisiejszy świat w zasadzie nie mógłby istnieć. Stworzenie tego systemu informacyjnego w latach 80. XX wieku sprawiło, że dziś cały świat jest ze sobą połączony z pomocą Internetu.

Czy tego chcemy, czy też nie fundamentem dzisiejszego świata jest właśnie Internet. Sieć w kształcie, jakim znamy, nie mogłaby jednak powstać, gdyby nie www, czyli World Wide Web. Ten internetowy system informacji w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju globalnego Internetu.

World Wide Web, czyli co oznacza skrót www

Jak sam tytuł wskazuje www to skrót od World Wide Web, co można przetłumaczyć jako światowa rozległa sieć komputerowa, bądź sieć ogólnoświatowa. Jest to po prostu system internetowy, który stanowi obecnie fundament dla prawie całego znanego nam Internetu, lecz Internetem nie jest, wbrew temu, co twierdzi wiele osób, które nie poznały jeszcze aż tak dobrze tego tematu.

Sprawdź też: Czym jest PHP i jaki miał wpływ na rozwój internetu?

World Wide Web to po prostu globalny system informacyjny, który pozwala na tworzenie globalnie dostępnych stron internetowych. Powodem do stworzenia World Wide Web była chęć umożliwienia osobom z różnych stron świata, dzielenia się wiedzą zdobytą do tej pory przez ludzkość i tym samym utrwalenie je w formie dostępnej dla osób pochodzących z różnych stron świata.

World Wide Web a Internet – różnica definicji

WWW, czyli World Wide Web to jednak nie to samo co Internet. WWW to jedna z wielu usług działających w ramach Internetu. Istnieją w końcu inne systemy umożliwiające poruszanie się po zasobach obecnych w Internecie, lecz często są one znacznie trudniejsze  w obsłudze dla niedoświadczonego użytkownika.

Sprawdź też: Historia Internetu w Polsce i na świecie – kiedy powstał Internet?

W sieci WWW znajdują się praktycznie wszystkie globalnie dostępne strony. Gdy wpiszemy adres takowej najpierw dochodzi do dekodowania nazwy serwera na adres IP, czyli adres do niej przypisany. Pomaga w tym baza danych DNS. Po ustaleniu adresu IP aplikacja, czyli przeglądarka wysyła zapytanie na ten adres, a następnie otrzymuje kod HTML do analizy. Kolejne są inne języki skryptowe odpowiadające za treść taką jak zdjęcia, animacje, grafiki, czy też dźwięki.

Krótka historia stron www – jak wyglądała pierwsza strona internetowa?

Pora na krótką lekcję historii. Trzeba w końcu wiedzieć, jak powstała pierwsza strona www. Jest ona dość stara, gdyż dziś ma prawie 32 lata. Stworzył ją Tim Berners-Lee, czyli twórca World Wide Web. Strona ta traktowała o tym, czym tak właściwie jest WWW i miała formę dokumentu tekstowego z hiperłączami. Poprzez klikanie w nie można było przechodzić na inne strony. Pierwsza strona, podobnie jak wszystkie przez kolejne dwa lata miała jednak charakter naukowy. Sieć WWW poza naukę wyszła dopiero w roku 1993.

Zrzut ekranu strony Tima Bernersa-Lee zrobiony w 1992 roku | Źródło: businessinsider.com

Rodzaje stron www

Dużo ponad 30 lat rozwoju systemu World Wide Web sprawiło, że powstało dużo odmian stron www. Historia stron www jest naprawdę bogata, więc nie powinno to nikogo dziwić. Ważne jest ustalenie zasad podziału stron na rodzaje. Najczęściej dokonujemy tego ze względu na ich cel, a także na treść na nich zawartą. Trzeba też wiedzieć, że większość stron to tak właściwie nie strony, a serwisy internetowe, czyli zbiory stron. 

kody rabatowe morele

Same w sobie strony można podzielić na trzy główne rodzaje. Pierwsza to strona one-page, czyli taka, na której znajdą się wszystkie informacje, jakie chcieliśmy umieścić w Internecie. Druga to strona landing page. Może ona przypominać ze strony technicznej pierwszą stronę www. Znajdziemy na niej bowiem hiperłącza prowadzące do innych stron działających w ramach serwisu. Są też strony multipage, które zawierają wiele podstron i to na nich zawarte są wszystkie najważniejsze informacje. 

W ten sposób można podzielić strony z perspektywy technicznej. Bardzo często używane są strony www landing page, gdyż wiele firm tworzy rozbudowane serwisy, dzięki którym klienci mogą zapoznać się z ich rozbudowaną ofertą. To samo dotyczy serwisów informacyjnych. By móc skategoryzować wszystkie umieszczane w serwisie informacje strona www landing page również sprawdzi się świetnie. Trzeba bowiem pamiętać, że w większości tego typu miejsc jeden news to de facto jedna strona www.

Sprawdź też: Tworzenie strony internetowej – zobacz jak zrobić własną stronę internetową! Kompendium wiedzy dla początkujących

9
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *