1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Czym jest PHP i jaki miał wpływ na rozwój internetu?

Technologia

4 miesiące temu

Czym jest PHP i jaki miał wpływ na rozwój internetu?

Online
1
0
0
1
0

PHP to niezwykle popularny język programowania wykorzystywany do tworzenia stron i aplikacji internetowych. Szacuje się, że obecnie strony i aplikacje sieciowe, w których wykorzystywany jest PHP to około 75% domen internetowych. Na czym polega fenomen języka PHP?

Co to jest i do czego służy PHP?

Język PHP jest skryptowym językiem programowania. Jego kod zawiera się w plikach tekstowych po stronie serwera, ale możliwe jest też wywołanie komend z linii poleceń. Obecnie jest to język modułowy, dzięki czemu możliwe jest tworzenie rozbudowanych aplikacji, również z własnym GUI (Graphical User Interface). 

php

Zobacz też: Kody QR – kompleksowy poradnik. Czym są, jak działają, jak skanować kody QR?

Język ten pozwala na pracę z różnymi rodzajami baz danych, a także z plikami XML. Podobnie, jak inne języki programowania, PHP składa się ze czterech modułów jądra oraz repozytoriów (moduły oficjalne, repozytorium PECL – do samodzielnej kompilacji oraz repozytorium PEAR do zadań klas).

Doskonale też sprawdza się w tworzeniu skomplikowanych systemów zarządzania złożonymi zbiorami danych. Operacje będą odbywać się na serwerze strony internetowej, a użytkownik widzi jedynie wynik danej operacji.

Historia Personal Home Page

Jak każde inne narzędzie programistyczne, język ten powstał w niezagospodarowanej niszy, aby ułatwić pracę programistom. Tym razem chodziło o monitorowanie internautów odwiedzających witryny internetowe. W 1994 roku nie było jeszcze takiego narzędzia. 

PHP to skrót od Personal Home Page. W pierwszej wersji był to zestaw skryptów Perla stworzony przez Rasmusa Lerdorfa, który udostępnił w 1995 roku pliki źródłowe pod nazwą PHP Tools 1.0. W 1997 roku PHP/FI 2.0 obsługiwało już ponad 50 tysięcy domen internetowych. Drugi człon nazwy, FI pochodzi od innego narzędzia twórcy języka, Form Interpreter.

Możliwości wersji 2.0 były jednak zbyt ograniczone i w 1998 roku język został przepisany na nowo przez dwóch izraelskich programistów. W 3.0 możliwa była już praca obiektowa i modułowa, co znacznie zwiększało możliwości zastosowania i rozbudowy języka.

php

Prace nad wersją 4.0 rozpoczęły się natychmiast po zebraniu pierwszych komentarzy dotyczących poprzedniej wersji. W 1999 roku powstał oficjalny silnik nowej wersji, Zend Engine, a rok później PHP 4.0. W swojej wersji 4 doczekał się trzech poprawek: 4.1, 4.2 oraz 4.3. 

W 2004 roku ukazała się stabilna wersja 5.0, która mogła już śmiało  konkurować z innymi komercyjnymi rozwiązaniami serwerowymi. Niestety ze względu na ilość nowych zmian w tej wersji utracono kompatybilność z poprzednimi wersjami języka. 

Z nowości w tej wersji warto wymienić unowocześniony moduł do obsługi plików XML, które teraz znalazł się bezpośrednio w jądrze aplikacji, a także domyślny silnik baz danych SQLite. PDO w wersji 5.1 PHP to preprocesor umożliwiający komunikację nie tylko z bazami danych SQL, ale także z bazami Oracle, PostgreSQL oraz Firebird. Wersja 5.2 to poprawki optymalizacyjne oraz poprawa obsługi formatów ZIP oraz JSON. 

Szóśta wersja była rozwijana w latach 2005-2010 nie ujrzał nigdy światła dziennego i pozostał w fazie eksperymentalnej. Kolejna nowa, główna wersja to PHP 7, która obecnie jest najbardziej popularna. Mimo że PHP 6 nie zostało oficjalnie wydane, istniało już wiele odniesień do nowopowstałej wersji 6 i twórcy chcieli się od tej wersji całkowicie odciąć. 

Siódma wersja to dalszy wzrost wydajności oraz optymalizacja składni języka. Pod koniec 2020 roku wydany został PHP 8. Obecnie skrót ten nie ma wiele wspólnego ze swą pierwszą nazwą. Oznacza bowiem PHP Hypertext Preprocessor.

php

Zalety i wady PHP

Podstawową zaletą tego języka jest to, że jest on ogólnodostępny i darmowy dla każdego. Jest też stosunkowo prosty w nauce. Zdobytą wiedzę można szybko sprawdzić w praktyce, pisząc swój pierwszy skrypt.

Język posiada około dwustu bibliotek z ponad tysiącem funkcji do wykorzystania dla każdego, nie wspominając nawet o tworzonych przez społeczność rozszerzeniach. Można tworzyć i edytować pliki PDF, analizować poziom skomplikowania hasła użytkownika, uwierzytelniać użytkowników za pomocą kodowanych danych – możliwości języka są wręcz nieograniczone.

Z pomocą tego języka powstało wiele Frameworków – gotowych szkieletów programów, które mogą być dowolnie rozwijane w finalny projekt przez zespoły programistów. Do najpopularniejszych należą Laravel, Symfony, Zend Framework i Yii.

Jest to język stabilny i szybki, a zarazem wydajny. To właśnie dzięki PHP na naszych oczach strony internetowe przestały być statycznymi witrynami, lecz dynamicznymi stronami ze skomplikowanymi bazami danych, którym to ten język pomaga efektywnie zarządzać. Jest często porównywany do Pythona pod względem możliwości i wydajności.

php

Zobacz też: Tworzenie strony internetowej – zobacz jak zrobić własną stronę internetową! Kompendium wiedzy dla początkujących

Otwartość i dostępność języka jest również jego wadą. Mimo swojej popularności PHP nigdy nie doczekało się standaryzacji. Nie znamy też jeszcze wszystkich „dziur” języka, co stwarza wiele możliwości wykorzystywania jego niedoskonałości przez cyberprzestępców. 

Podobnie sprawa się ma z wydajnością i efektywnością języka – procesy przez niego wywołane dzieją się po stronie serwera (niewidoczne dla użytkownika), stąd też nigdy nie widzimy, co robi potencjalnie złośliwe oprogramowanie oparte o PHP. Aktualizacja do najwyższej oficjalnej wersji powinna być nawykiem każdego, kto zajmuje się administracją stron internetowych.

Popularne strony i aplikacje oparte na PHP

PHP obecnie zajmuje siódme miejsce na liście najczęściej używanych języków programowania. Wykorzystywany jest na większości popularnych witryn internetowych. To dzięki niemu działa popularny blogowy CMS WordPress, ale także strona Wikipedii, Facebook, WhatsApp i wiele portali, z których korzystamy każdego dnia. 

Nadaje się on również do tworzenia aplikacji SaaS (Software As A Service). Istnieje ciekawy wątek wykorzystania tego języka w serwisie społecznościowym Facebook, który był na nim napisany od podstaw. Niestety ze wzrostem popularności serwisu spadała wydajność języka programowania. Powstała więc konieczność tłumaczenia go na inne, bardziej wydajne języki – w tym przypadku był to język C++. 

Programiści Facebooka stworzyli nawet narzędzie do tego celu, zwane HipHop for PHP, rozwijany dalej jako HHVM (HipHop Virtual Machine). Sara Golemon, deweloperka PHP w Facebooku jest inicjatorką utworzenia oficjalnego standardu PHP oraz stworzenia jego specyfikacji.

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.