1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Impedancja i om – czym są? Impedancja głośników i słuchawek – zwracaj na nią uwagę!

Technologia

2 miesiące temu

Impedancja i om – czym są? Impedancja głośników i słuchawek – zwracaj na nią uwagę!

Gadżety Nauka
5
1
0
5
1

Wyrażona w omach impedancja słuchawek i głośników nie ma bezpośredniego wpływu na jakość dźwięku. Bagatelizowanie tego parametru może jednak doprowadzić do uszkodzenia sprzętu audio.

Kupując głośniki, słuchawki lub wzmacniacz, mamy do wyboru prawdziwe zatrzęsienie sprzętu. Jaki wybrać? Który spełni nasze oczekiwania? Istnieje wiele wytycznych, często jednak samo spojrzenie na specyfikację niewiele nam pomoże. Jest jednak ważny parametr, którego istnienia nie wszyscy kupujący są świadomi: impedancja.

impedancja i ohm
Myślisz, że Twój sprzęt jest gotowy do gry? A sprawdziłeś opory?

Co to jest impedancja?

Po “suchą” definicję impedancji sięgniemy z pewnością do Wikipedii lub podręcznika od fizyki. Jednak określenie jej jako “wielkości charakteryzującej zależność między natężeniem prądu i napięciem w obwodach prądu przemiennego” prawdopodobnie nie pomoże większości z nas. 

Dlaczego to jednak takie ważne? Bo może uratować nasz sprzęt przed zniszczeniem! Impedancja podana na opakowaniu pozwala nam sprawdzić dopasowanie między różnymi elementami systemu audio.

Sprawdź też: Mikrofon Blue Yeti USB Blackout – recenzja. Czy warto kupić mikrofon Blue Yeti?

Co to jest Om?

Om, często błędnie zapisywany jak Ohm, wziął swoją nazwę od fizyka Georga Ohma. Sformułowane przez niego prawo głosi proporcjonalność natężenia prądu płynącego przez przewodnik do napięcia panującego między końcami przewodnika. Zgodnie z definicją “1 om to opór elektryczny istniejący pomiędzy dwoma punktami przewodu, gdy niezmienna różnica potencjałów jednego wolta (1 V) działająca między tymi dwoma punktami wywołuje w tym przewodzie prąd o natężeniu jednego ampera (1 A).”

Podczas wyboru sprzętu audio, wyrażona w Omach impedancja informuje nas o tym, jaki opór elektryczny stawiają cewki głośników dla urządzenia wzmacniającego dźwięk. 

Głośniki komputerowe w świetnych cenach

Impedancja – co daje nam ta wiedza? 

Impedancja informuje nas, jakiej wartości prąd przepłynie przez obwód. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić czy nasz wzmacniacz jest sobie w stanie z nim poradzić. Tym samym przekonamy się czy jest to bezpieczne dla naszego sprzętu. 

Zaleca się – szczególnie osobom nie uważającym się za ekspertów w tej dziedzinie – aby impedancja wzmacniacza i kolumn/głośników/słuchawek była zbliżona do siebie. Właściwie dobrany pod tym względem sprzęt audio to gwarancja stabilnie działającego nagłośnienia. 

Słuchawki o o wysokiej impedancji nie sprawdzą się przy każdego rodzaju sprzęcie

Jak dobrać słuchawki i głośniki do wzmacniacza?

Aby uniknąć problemów, warto kierować się generalną zasadą, że wzmacniacz powinien mieć taką samą wartość impedancji jak głośniki/słuchawki. Jeśli nie mamy pewności co do naszego wyboru, lepszy będzie zestaw głośników o wysokiej impedancji ze wzmacniaczem o niższych wartościach. Odwrotna sytuacja bowiem (wzmacniacz o wyższej impedancji niż głośniki) może prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Zbyt duża impedancja nie może zaszkodzić wzmacniaczowi. 

Warto pamiętać, że głośniki i słuchawki “wysokoomowe”, czyli o wysokiej impedancji, będą brzmiały zdecydowanie ciszej i bardziej „płasko” niż odpowiednio dopasowane do wzmacniacza urządzenie. Głośniki z wysokim oporem grają lepiej i mają niższą wartość zniekształceń tylko jeśli podepniemy je do odpowiedniego wzmacniacza. Brak rezerwy prądowej w wyjściu audio będzie oznaczał dla nas przede wszystkim zbyt cichy dźwięk. 

Czy impedancja wpływa na jakość dźwięku

Choć już na wstępie powiedzieliśmy sobie, że impedancja generalnie nie ma związku z jakością głośnika, to parametr ten może nam sporo powiedzieć o samym sprzęcie. Szukając np. słuchawek do urządzenia o małej mocy wyjściowej (czyli chociażby telefonu), warto rozważyć modele o niskiej impedancji. Są one bowiem w stanie zagrać w takich warunkach głośniej niż słuchawki o wysokiej impedancji. Te drugie zabrzmią nieco ciszej, ale za to jakość dźwięku będzie wyższa, co objawi się w lepszej reprodukcji detali w zakresie tonów średnich i wysokich.

Warto pamiętać, że w niektórych konstrukcjach lepiej sprawdzają się głośniki z wyższą impedancją, a w innych z niższą. O finalnej jakości brzmienia zadecyduje dopasowanie charakterystyki wzmacniacza z resztą zestawu głośnikowego. Oraz sama jakość tego zestawu, niezależnie czy będą to głośniki, czy słuchawki. 

Sprawdź też: Recenzja Mi True Wireless Earbuds Basic 2 – co potrafią słuchawki bezprzewodowe w cenie burbona

Najlepsze słuchawki nauszne – do słuchania muzyki i nie tylko

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.