NASA

Technologia

23.11.2021 12:53

NASA zestrzeli asteroidę – trwają przygotowania do próby obrony planety

Nauka Newsy
6
0
0
6
0

W ciągu kilkunastu ostatnich lat wiele razy słyszeliśmy, że do Ziemi zbliża się asteroida. Kiedy w nas uderzy? Dla naszego komfortu, NASA chce przetestować system obronny abyśmy mogli spać spokojnie.

Na Twitterze agencji kosmicznej, 19 listopada pojawił się film zatytułowany “Dlaczego rozbijamy statek kosmiczny o asteroidę oddaloną o ponad 6 milionów mil?”. Jaki jest powód zamierzonych działań? Tłumaczymy!

Pomimo, że aktualnie naszej planecie nie zagraża żadne niebezpieczeństwo – NASA nie próżnuje i planuje przeprowadzić test systemu obronnego. Jego celem jest zweryfikowanie, czy wywołanie celowego uderzenia statku kosmicznego w asteroidę, spowoduje zmianę jej trajektorii. Projekt związany z tym przedsięwzięciem nosi nazwę DART (ang. Double Asteroid Redirection Test), czyli Test Przekierowania Podwójnej Asteroidy. Czy to oznacza, że czeka nas podwójna próba zaatakowania kosmicznych skał? Tak i to już niedługo!

Sprawdź też: Jak wygląda ziemia z kosmosu? Sprawdź najlepsze zdjęcia. Gdzie je oglądać?

Zobaczcie zapowiedź wideo od NASA!

 Co jeszcze wiemy o DART?

Amerykańska agencja kosmiczna ustaliła dzień na przeprowadzenie testu – odbędzie się on nie wcześniej niż 24 listopada o godzinie 7:21 naszego czasu. Osoby chętne do obserwacji misji, będą miały możliwość oglądania transmisji na żywo w telewizji NASA, aplikacji lub na stronie internetowej agencji. Sonda stworzona przez Amerykanów, zostanie wystrzelona z rakiety SpaceX Falcon 9. Celem DART są dwie asteroidy – Dimorphos i Didymos, które krążą blisko siebie, z czego ta druga jest księżycem pierwszej. Rozmiar Didymosa jest szacowany na 160 metrów, a to całkiem sporo! Wynik całej operacji będzie obserwowany z powierzchni ziemi. 

NASA preferuje przetestowanie próby zmiany trajektorii, zamiast tradycyjnego zestrzeliwania obiektów. Sporym ryzykiem, powstającym podczas takiej metody neutralizacji zagrożenia, jest możliwość uderzenia mniejszych części asteroidy w naszą planetę. Rozsądniejszym planem na przyszłość jest opanowanie techniki nakierowywania obiektów na “prawidłowy” tor, nie zagrażającego naszemu życiu na Ziemi.  Warto dodać, że DART będzie pierwszym projektem, który zademonstruje technikę kierowania asteroidy w kosmosie. 

Rzut izometryczny na cel misji DART | źródło: NASA

Transmisja na żywo będzie przebiegać dzięki wykorzystaniu satelity LICIACube, znajdującej się obok planowanego zdarzenia kolizji. A czy Ty będziesz oglądać przebieg misji?

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *