ziemia z kosmosu

Technologia

12.08.2021 09:23

Jak wygląda ziemia z kosmosu? Sprawdź najlepsze zdjęcia. Gdzie je oglądać?

Nauka
22
6
0
22
6

Wykonane przez astronautów i satelity zdjęcia pozwalają zobaczyć naszą planetę z zupełnie innej perspektywy. W związku z 50 rocznicą Dnia Ziemi NASA zaprezentowała 32 zdjęcia wykonane z międzynarodowej stacji kosmicznej. Co można na nich obejrzeć?

Ziemia z kosmosu — niecodzienna perspektywa

Zdjęcia przedstawiające Ziemię z kosmosu od lat fascynują ludzi na całym świecie. Pierwsze zdjęcie obrazujące planetę z tej niecodziennej perspektywy zostało wykonane w 1972 roku przez astronautów z Apollo 17. „Blue Marble” to pierwsza fotografia prezentująca Ziemię w całej okazałości. Dzisiejsze możliwości technologiczne są znacznie większe. Dzięki temu astronauci i krążące wokół Ziemi satelity nie tylko są w stanie wykonać zapierające dech w piersiach zdjęcia całej planety, ale także pełne detali fotografie danego obszaru lub części planety, które zachwycają swoją szczegółowością oraz kosmiczną perspektywą.

ziemia kosmos widok atmosfera
Widok Ziemi z takiej wysokości zapiera dech w piersiach

Dwa lata temu miała miejsce premiera brytyjskiego serialu przyrodniczego Ziemia widziana z kosmosu, który prezentowała również polska telewizja. W serialu możemy zobaczyć kadry wykonane za pomocą kamer umieszczonych na krążących wokół Ziemi satelitach. Zaawansowana technologia oraz wysoka jakość filmu daje możliwość zobaczenia niezwykłych wzorów i barw tworzonych przez naturę, niecodziennych zjawisk takich jak zorza polarna czy życia dzikich gatunków zwierząt w trudno dostępnych miejscach naszej planety.

Konkurs NASA — internauci wybierali najlepsze zdjęcia

22 urodziny portalu Earth Observatory oraz okrągła 50 rocznica światowego dnia Ziemi stały się okazją, aby przybliżyć internautom najciekawsze zdjęcia przedstawiające naszą planetę z kosmosu. Do konkursu organizowanego przez NASA stanęły 32 fotografie. Są to zarówno zdjęcia ukazujące całą planetę, jak i jej poszczególne fragmenty w większym zbliżeniu. Możliwość zobaczenia różnych oblicz Ziemi to zasługa sond i astronautów z międzynarodowej stacji kosmicznej NASA. Informacje na temat zwycięzcy konkursu na zdjęcia, które brały w nim udział możemy znaleźć na głównej stronie Earth Observatory. Jakie ujęcia przedstawiały konkursowe zdjęcia Ziemi?

Sprawdź też: Wszystko o wahadłowcach kosmicznych. Najsłynniejsze wahadłowce kosmiczne

Jednym z najciekawszych zdjęć zaprezentowanych przez NASA jest fotografia, ukazująca Księżyc na tle naszej planety. Zdjęcie pokazuje, jak wygląda druga, „ciemna” strona Księżyca, której nie da się zobaczyć z perspektywy Ziemi. Inne zdjęcie przedstawia wybuch podwodnego wulkanu w pobliżu Wysp Kanaryjskich oraz niebieski pył wulkaniczny wyrzucony ponad taflę oceanu. To widok niedostępny z żadnego innego miejsca.

Na innej fotografii widać, jak wygląda dno oceanu w pobliżu Bahamów, którego niezwykłe formacje powstały na skutek tworzenia i formowania struktury dna przez prądy oceaniczne. Jest to zjawisko porównywalne do procesów zachodzących na Saharze wskutek działania wiatrów. Jedno z najciekawszych ujęć prezentuje wybuch wulkanu na zaśnieżonej Kamczatce. Inne przedstawia spektakularne zjawisko zorzy polarnej na południowej półkuli Ziemi. Zwycięzcą konkursu NASA okazało się zdjęcie jeziora Van w Turcji, które zdobyło 930 000 głosów internautów.

powierzchnia ziemi z kosmosu
Zdjęcia z kosmosu pozwalają obserwować różne zjawiska występujące na powierzchni Ziemi

Fotografowie z międzynarodowej stacji kosmicznej

Opublikowane w ramach konkursu NASA zdjęcia dają możliwość zobaczenia różnych oblicz Ziemi, wszystkim tym, którzy nigdy nie byli w kosmosie. Konkursowe fotografie powstały z wykorzystaniem kamer sond satelitarnych. Na końcowy efekt każdej fotografii złożyły się takie czynniki, jak kadr i ujęcie, typ urządzenia, za pomocą którego było wykonywane zdjęcie, oddalenie sondy od Ziemi oraz stopień naświetlenia zdjęcia. Następnie fotografie zostały poddane profesjonalnej obróbce.

Pamiętaj więc, że o ile Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, tak wykonane przez astronautów zdjęcia według prawa europejskiego posiadają ograniczenia przetwarzania, a ich ściąganie może wymagać dostępu do licencji komercyjnej. Status zdjęć ze strony Earth Observatory możesz sprawdzić, używając przeglądarki, gdzie łatwo zobaczysz czy masz prawo do nieodpłatnego ściągnięcia wybranej fotografii Ziemi.

Co zdjęcia ziemi mówią o naszej planecie?

Zdjęcia wykonane przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie tylko przedstawiają piękno naszej planety, ale także dają szczegółowe informacje na temat jej kondycji i przyczyniają się do rozwoju nauki. Przykładem mogą być zdjęcia Ziemi wykonane przez ISS, które pomogły naukowcom ocenić stopień jej zanieczyszczenia świetlnego. Sfotografowane zostały największe miasta i ich ulice oraz generowane przez nie słabiej rozproszone światło, które do tej pory nie było badane ilościowo. W oparciu o wyniki badań udało się potwierdzić, że charakterystyczny rozmyty blask, którym emituje Ziemia widoczna z kosmosu to rozproszone światło budynków i lamp ulicznych na całym świecie.

ziemia z księżyca
Zdjęcie naszej planety wykonane z powierzchni Księżyca rozpala wyobraźnię

Zdjęcia Ziemi z kosmosu to także reklama proekologicznych akcji podejmowanych we współpracy z naukowcami z międzynarodowej stacji kosmicznej. W ramach akcji „Black Marble” NASA rozwija narzędzia dające możliwość śledzenia zmian zachodzących na Ziemi. Dzięki zaawansowanej technologii fotografii możemy obserwować stopień zanieczyszczenia światłem, nielegalne połowy, czy skutki klęsk żywiołowych. Fotograficzne treści pozwalają na analizę danych i opracowywanie skutecznych strategii walki z wpływem osad ludzkich na środowisko naszej planety.

Zdjęcia Ziemi z kosmosu to niezwykła perspektywa, dzięki której możesz zobaczyć, jak bardzo złożony ekosystem tworzy nasza planeta. Badania nad kondycją planety w kosmosie oraz rozwój nauki wspiera również Polska. Do najaktywniejszych organizacji należą Mars Society Polska, Polskie Towarzystwo Rakietowe, Copernicus Project oraz Studenckie Koło Astronautyczne.

Sprawdź też: Poszukiwania drugiej Ziemi – Teleskop Kepler. Najważniejsze informacje o Kosmicznym Teleskopie Keplera

22
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *